Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Висока температура. Як правильно знизити температуру?

Висока температура. Як правильно знизити температуру?

Як тільки починається підвищення температури, багатьох починає охоплювати паніка – здається, що показник, дійшовши до критичної для організму цифри, поповзе вгору, особливо якщо висока температура тримається після спроби збити її ліками, які знаходяться під руkой.

Висока температура. Причини

Висока температура. Як правильно знизити температуру

Багато хто навіть температуру 37,5 сприймають драматично, і не довго боряться з природним бажанням швидше збити жар, привівши показники градусника в норму. Лікарі температуру від 35 і 5, до 37 і 7 вважають нормальною при відсутності клінічних симптомів.

Висока температура  може з’являтись з таких причин:

у жінок перед критичними днями – субфебрильна температура безпосередньо пов’язана з рівнем естрогенів

при перегріванні організму часто протягом доби тримається температура 37 – 37,5

при нервовому напруженні можливий субфебрилітет

після стресу

при активному фізичному навантаженні часто відзначається температура 37 і вище. Вона не тримається довго, знижується протягом декількох годин

Якщо температура тримається через хворобу – значить, на захист організму встав імунітет. Чим вища температура, тим міцніше вважається імунітет, вища ефективність імунної системи, вважають медики. Знизити температуру в такому випадку недостатньо – потрібно усунути причину хвороби, або активувати імунітет. Як визначити – коли небезпечне підвищення температури, а коли – ні? Та й спроба збити температуру 37 – 37,8 градусів найчастіше і не дає ніякого ефекту.

Спробуємо розібратися: від чого і чому піднімається температура, як її збити і чи потрібно збивати; чому після перенесеної простуди температура може триматися до декількох місяців, як себе вести, якщо висока температура тримається довго.

Високі показники температури у дитини дуже небезпечні – вся справа в несформованій імунній системі, яка ще не навчилася правильно і швидко реагувати на зовнішні негативні фактори. У дорослого механізм роботи імунітету налагоджений і може контролювати процеси, які відбуваються в організмі.

Підвищенням температури організм захищається від впливу хвороботворних подразників, частіше за все висока температура є симптомом ГРВІ або, як кажуть, застуди.

Іншими словами, лихоманка – реакція імунної системи на якийсь збій, порушення, вторгнення в організм незримих ворогів. Дуже високі показники стовпчика термометра при грипі та застуді вказують, що імунітет вступив в «війну» проти бактерій і вірусів, і намагається їх знищити.

При вірусній природі захворювання температура залежить від збудника – при грипі висока температура  тримається 2-4 дня, при парагрипі лихоманка помірна, 1-3 дні. Для аденовірусу, риновірусу і ряду інших висока температура не є характерним симптомом.

Потрібно враховувати, що раптово підвищилась температура після переохолодження може бути ознакою запального захворювання органів сечовивідної системи – пієлонефриту або циститу.

Причин підйому температури насправді дуже багато. Найпоширеніші:

Наявність в організмі вірусної або бактеріальної інфекції

алергія

запальні процеси в суглобах і тканинах

інфаркти

кровотечі

пережитий стрес

порушення обміну речовин

посттрансфузійні стани

три ступеня підвищення температури

субфебрильна температура (37,2-38,0°С)

фебрильна (38,1-39,0°С)

гіпертермічна (39,1°С і вище).

Якщо немає явних порушень роботи імунної системи, лікування хіміотерапією, операцій – температура 37- 38ºС у дорослих не є приводом викликати швидку допомогу. Зниження температури в даному випадку не потрібно. Проте, якщо стан погіршується, гіпертермія наростає, відзначається вже понад висока температура, хворий блідне, виникає сильний озноб – допомога повинна надаватися негайно.

Висока температура – види гіпертермії

При «червоній» лихоманці все тіло гаряче, включаючи кінцівки.

При «білій» – хворий блідий, нігті і губи синіють, руки і ноги дуже холодні. Виникає задишка і почастішання пульсу.

Висока температура – лікування

Як правильно лікувати високі показники температурного стовпчика?

Основним правилом служить наступне:

Температура збивається коли у дитини відмітка градусника перевищила 38ºС, а у дорослих – 38,5 ºС.

Не потрібно намагатися збити температуру 37 – 38 – дайте можливість організму боротися з інфекцією, адже багато хвороботворних вірусів гинуть при 38ºС.

Висока температура. Як збити температуру при «червоній» гіпертермії

Розкрити дитину, зняти весь зайвий одяг зі дорослого, не перешкоджаючи тепловіддачі.

Рекомендувати пити багато рідини (на один літр більше звичайної норми споживання).

Лід або холодна пов’язка на голову.

Намагатися самостійно охолодити тіло: обтирати його губкою, змоченою у водичці з додаванням оцту (1 столова ложечка. на літр водички). Щоб не викликати спазми судин, водичка повинна бути прохолодною. Дорослому в обтирання можна додати горілку.

Зробити клізму. Водичка для клізми повинна бути кип’яченою і не гарячою (20 ºС).

Для дитини оптимальне застосування сиропу парацетомолу, в дозуванні 10 мг / кг. Чим знизити температуру у дорослого? Для цієї мети краще підійде поєднання парацетомолу і спазмолітика у вигляді таблеток або розчинних пакетів. Якщо температура знижується, але немає вираженого позитивного ефекту, можна прийняти ще одну таблетку.

Висока температура. Як знизити температуру при «білій» лихоманці?

Подібний стан  виникає тому, що при високій температурі тіла відбувається так звана централізація кровообігу – відбувається спазм периферичних судин, чим зумовлені збліднення і похолодання кінцівок.

При такому вигляді підйому температури, допомога аналогічна, але включає в себе прийом нош-пи в разовій дозі 1 мг / кг. Це допомагає усунути спазм судин, і впоратися організму з високою температурою;

Контроль тиску;

Розтирання і зігрівання кінцівок з метою припливу крові до кровоносних судин;

Викликати швидку допомогу, якщо стан хворого не поліпшується;

Після того, як вдасться збити високу температуру, явища централізації кровообігу зникають, кінцівки знову теплішають, рожевіють.

Чим збити високу температуру у дорослого? Часто ми не можемо відірватися від справ, і змушені пити ліки, що знімають основні симптоми захворювання. Для швидкого результату підійде поєднання парацетомолу і спазмолітика. Але в подальшому все одно необхідно звернутися до фахівця для постановки діагнозу.

Висока температура. субфебрилітет

Іноді, слабкість, млявість і стомлюваність змушують виміряти температуру навіть після хвороби, і з подивом побачити показника градусника трохи вище 37ºС. Такий стан іноді тримається кілька тижнів і навіть місяців. Наприклад, кілька разів протягом дня у пацієнта відзначається температура 37,5 градусів, і в подальшому самостійно знижується.

Це вимотуючий стан називається субфебрилітетом і виникає, як правило, якщо до застуди додаються інші інфекції.

Якщо субфебрильна температура тримається довго, потрібно:

здати розгорнутий аналіз крові на наявність мікоплазменної або хламідійної інфекції бактерій,

-посетіть лор фахівця,

здати аналіз сечі на пієлонефрит,

Зробити рентгенограму для виключення бронхіту і пневмонії,

пройти рентген пазух носа для виключення фронтиту і гаймориту.

Самостійний прийом антибактеріальних ліків небажаний, так як попередньо необхідно визначити, до якого з препаратів чутливий даний мікроорганізм.

Часто після перенесеного захворювання субфебрилітет, або іншими словами, температура 37-37,3 градусів, тримається протягом 2-3 тижнів після перенесеного інфекційного захворювання.

Зазвичай це супроводжується помірною слабкістю, стомлюваністю, і вимагає просто щадного режиму на найближчі пару тижнів. Але якщо після закінчення захворювання у хворого знову відзначається висока температура, слід виключити ймовірність рецидиву хвороби або реінфекції.

У деякої частини населення температура 37 – 37,2 зустрічається в нормі, це розглядається як індивідуальна особливість для даного організму. Зниження температури в даному випадку не потрібно.

Висока температура при вагітності: чим небезпечний такий стан?

Коли жінка дізнається про вагітність, відразу ж посилює контроль над своїм здоров’ям. Це дуже важливо, адже навіть тривіальна застуда може стати причиною самовільного викидня. Саме тому висока температура  при вагітності викликає бурю емоцій і невимовну паніку. Чи варто насправді боятися цього симптому? Про що свідчить порушення температурного режиму?

Висока температура. Показники норми і можливі відхилення

Незначне підвищення температури при вагітності може виникати із-за природних, і через патологічних процесів. Жінка звикла, що в ідеалі характерний показник в організмі наближений до позначки 36,6 градусів. Найменше відхилення від норми наштовхує на тривожні думки про захворювання, а в «цікавому положенні» такі обставини загрожують не найприємнішими наслідками, що провокують ускладнення для внутрішньоутробного розвитку.

Підвищена температура  тіла при вагітності на ранніх термінах становить 37,2 – 37,4 градусів і тільки поява її в першому триместрі можна вважати нормальним явищем, яке є свого роду «реакцією» жіночого організму на різкий стрибок прогестерону в крові. Якщо спостерігати, то температурний режим для більшості клінічних картин нормалізується до кінця першого триместру, але також не виключено його підтримка протягом всієї вагітності. Додатковими симптомами стає різкий спад працездатності, пасивність, підвищена сонливість.

Якщо на ранньому терміні температурний режим варіює в межах 37,4 – 38 градусів, то це вже підозріле явище, яке може сигналізувати про розвиток позаматкової вагітності, наприклад. Крім того, не варто виключати інфекційні та вірусні захворювання, також складові вагомої загрози плоду. Якщо не відреагувати на такі сигнали організму, то наслідки для дитини можуть бути найтрагічнішими.

І останнє: підвищена температура – одна з ознак вагітності. Багато жінок в «цікавому положенні» саме по цьому показнику визначають успішність зачаття, а підвищений показник свідчить про те, що запліднення здійснилося. Підвищення температури, яке вважається ознакою вагітності, може бути тільки незначним.

Висока температура. Потенційна загроза для матері і плоду

Якщо під час вагітності висока температура, необхідно звернутися до лікаря і негайно визначити причину таких неприємних змін власного організму. Справа в тому, що опускання проблеми може закінчитися викиднем на ранньому терміні і патологічними пологами десь в середині третього триместру. Своєчасне реагування на проблему врятує життя плоду, швидко нормалізує загальний стан майбутньої матусі.

Підвищена температура на початку вагітності, як ознака застуди, вимагає консервативних методів лікування. Оскільки список допустимих медичних препаратів на такому терміні обмежений, бажано вибирати перевірені рецепти альтернативної медицини. Наприклад, пити чай з малиною, заварювати відвар з калиною, вживати в необмеженій кількості ромашковий відвар. Основне лікування – рясне пиття, тоді і температурний режим дуже скоро прийде в норму без шкоди для внутрішньоутробного розвитку плоду.

У другому триместрі помітно розширено список дозволених медикаментів, а поряд з народними рецептами можна по рекомендації лікаря (пити парацетамол, ефералган), будь-які дитячі сиропи з жарознижуючим ефектом. При інфекційних і вірусних діагнозах не виключена антибактеріальна терапія, проте основний антибіотик і його добові дози призначаються суто індивідуально. Підвищення базальної температури теж може говорити про загрозу вагітності.

Багато жінок контролюють і базальну температуру, визначаючи таким шляхом наступ овуляції при плануванні вагітності. Також вважається, що її збільшення говорить про настання зачаття. Що ж стосується періоду виношування, то підвищена базальна температура в третьому триместрі практично безпечна для плоду, оскільки він надійно захищений плацентою. А от шкода дитячого місця цілком очевидна. Справа в тому, що такий тривожний симптом прискорює старіння плаценти, провокує кисневе голодування і внутрішній дискомфорт для плода. Тому не варто терпіти підвищену температуру, тим більше що список дозволених і безпечних медикаментів достатньо ємний. Такий небезпечний стрибок перед пологами не варто сприймати, як природний провісник пологів, він віщує тільки хворобу, внутрішній дисбаланс.

Незалежно від причини, підвищення температури – це привід для звернення до фахівця. Дуже важливо визначити причину патології, а потім індивідуально підібрати максимально безпечну і ефективну схему лікування. Своєчасні дії майбутньої матусі дозволять врятувати плід від важких вроджених захворювань і навіть мертвонародження.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *