Коронавіруси – це родина вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) та близькосхідний респіраторний синдром (MERS). У 2019 новий коронавірус став причиною спалаху захворювання в Китаї. Про те, що таке коронавірус, звідки він з’явився і як від нього вберегтися, читайте в нашому матеріалі.
Що таке коронавірус. Поведінка в періоди погіршення епідеміологічної обстановки
Світом продовжує поширюватися нова коронавірусна інфекція. На 16 березня кількість підтверджених випадків хвороби наблизилася до 170 тисяч. Понад шість тисяч осіб померли. Заражені новим коронавірусом виявляються в Молдові і Україні. Введена заборона на проведення масових заходів, навчальні заклади закриті на карантин.
Чому коронавірус називається коронавірусом?
Що таке коронавірус (лат. Coronaviridae) – це родина РНК-вірусів, які вражають людину і тварин. Назва пов’язана з будовою вірусу, шиповидні відростки якого нагадують сонячну корону.
Довідково. Рибонуклеїнова кислота (РНК) – одна з трьох основних макромолекул (дві інші – ДНК і білки), які містяться в клітинах всіх живих організмів і відіграють важливу роль в кодуванні, прочитанні, регуляція і вираження генів.
Так само, як ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота), РНК складається з довгого ланцюга, в якій кожна ланка називається нуклеотидом. Послідовність нуклеотидів дозволяє РНК кодувати генетичну інформацію. Молекули РНК відрізняються від ДНК тим, що, як правило, складаються тільки з однієї спіралі, а не двох.
Чим коронавірус відрізняється від звичайного вірусу?
Спершу потрібно згадати, що таке вірус взагалі. Вірус – некліткова форма життя, яка поширює інфекцію на клітини живих організмів, включаючи бактерії. Термін виник від латинського слова virus, що позначає «отрута».
Віруси, на відміну від бактерій, тварин, рослин і грибів, не можуть розмножуватися самостійно. Для цього їм необхідно проникнути всередину клітин організму-господаря. Тоді вірус починає використовувати внутрішньоклітинні системи синтезу білків для створення власних копій. Коли клітина виснажується, новий виводок вірусів залишає її.
Втім, іноді процес може піти іншим шляхом. Так, деякі бактеріофаги (віруси, що вражають бактерії) можуть не знищувати клітину-господаря, а вбудовуватися в її ланцюжок ДНК. І при кожному поділі бактерії фактично розмножується і вірус.
При цьому такі бактерії мають імунітет від зараження вірусами того ж типу. Таке співіснування може тривати довгий час, поки під впливом різних факторів «сплячий» вірус не прокинеться і не повернеться до розмноження за звичайним шляху, за рахунок знищення клітини.
Підселення вірусу в геном господаря характерно не тільки для бактерій, але і для рослин, тварин або навіть для людини. Наприклад, вірус герпесу, може тривалий час ховатися в нервових клітинах. А вірус папіломи людини саме так викликає онкологічні захворювання. Якщо вірусу вдається проникнути в ДНК клітини, то за певних умов, він може збити її з нормального режиму роботи і перетворити в ракову.
Коронавірус – Беар Гріллс серед вірусів
Здібності вірусу пристосовуватися до ситуації і різних впливів навколишнього середовища багато в чому залежать від довжини геному. Для вірусу розмір генома – це його «інтелект», і чим більший геном, тим більше у вірусу можливостей відповідати на різні чинники. Віруси розробляють різні стратегії виживання, і чим більше у них генів, тим менше вони уразливі.
Віруси з невеликим геномом, як правило, захищаються за допомогою міцної оболонки, завдяки якій вони можуть вижити в зовнішньому середовищі. Віруси «розумніші», тобто з великим геномом, «домовляються» з господарем або шукають собі інших господарів, викликають хронічні захворювання, мутують (як віруси грипу) або підвищують заразність – контагіозність (як це робить, наприклад, вірус кору).
У коронавірусу найбільший геном. Тому це найбільш підступний вірус серед побратимів по класу. Іншими словами, коронавірус – це як ведучий програми «Вижити за всяку ціну» Беар Гріллс. Він надзвичайно живучий, і від нього важко позбутися.
Коронавірус, наш старий знайомий
Насправді коронавіруси – це не така вже й рідкість. Зокрема, вони входять в число вірусів, які можуть викликати нежить або навіть ГРВІ – гостру респіраторну вірусну інфекцію.
Зазвичай коронавірус діє досить м’яко. Адже, як правило, повне знищення організму-господаря не в інтересах вірусу. Без нього він не може розмножуватися. Але іноді з’являються небезпечні штами. Як, наприклад, SARS-CoV.
Це саме він викликав в 2002-2003 роках в Китаї спалах вірусної атипової пневмонії, яка потім перекинулася на інші країни. До речі, джерелом цієї інфекції тоді спочатку були цівети – субтропічні хижаки, що живуть в деяких країнах Азії і Африки.
Це, до речі, досить часта ситуація, коли спочатку небезпечне захворювання поширюється серед тварин і лише потім передається людині. За прикладами далеко ходити не треба – свинячий грип, пташиний.
Або близькосхідний респіраторний синдром, який вразив арабські країни в 2012 році, а потім перекинулася в Азію. Його збудником, до речі, теж був коронавірус – MERS-CoV. А переносниками інфекції, за припущенням учених, спочатку були верблюди.
Звідки взявся нинішній коронавірус
Нинішня епідемія, як і в 2002-2003 роках, почалася в Китаї, а точніше в місті Ухань. Саме там діагностували перші випадки нової інфекції. Що таке коронавірус, який отримав назву SARS-CoV-2 за схожість з вірусом, що викликав спалах атипової пневмонії в 2002-2003 роках (не плутати з COVID-19 – це назва спричиненої вірусом хвороби, а не самого вірусу). При протіканні хвороби у важкій формі вона також вражає легені, і у пацієнта починається вірусна пневмонія.
Імовірно, новий коронавірус також спочатку поширювався серед тварин. Влада Китаю, зокрема, називали початковим джерелом інфекції ринок морепродуктів в Ухані, з яким були пов’язані перші хворі. Крім безпосередньо морепродуктів, там продавали також овець, кролів і змій. Оскільки багато попередніх вірусів дісталися людині від летючих мишей (наприклад, вірус Ебола).
Вчені припустили, що хтось із тварин, яких продавали на Уханьскому ринку, став проміжним ступенем для коронавірусу між кажаном і людиною. В якості такого можливого носія група китайських вчених називала змій. Втім, інші дослідники наполягають, що переносниками, від яких безпосередньо заразилися перші пацієнти, були саме кажани, а не змії або будь-які інші тварини.
Однак в остаточному підсумку вірус навчився передаватися від людини до людини. Передача відбувається повітряно-крапельним і повітряно-пиловим шляхом.
Вірус тепер відомий як важкий гострий респіраторний синдром коронавірус 2 (SARS-CoV-2). Захворювання, яке воно викликає, називається коронавірусною хворобою 2019 року (COVID-19).
Що таке коронавірус. Запобіжні заходи та профілактики
Хоча немає вакцини для запобігання зараження новим коронавірусом, ви можете зробити кроки, щоб знизити ризик зараження.
Пропонуємо дієві рекомендації з профілактики та лікування даного гучного захворювання.
Не панікуйте. Слідкуйте за своїми реакціями і дійте розумно.
Не засуджуйте паніку. Це нікому не допоможе. Кожна людина вільна панікувати перед лицем небезпеки.
Скоротіть свою присутність в місцях скупчення людей наскільки це можливо.
Якщо відчуваєте нездужання, то викликайте лікаря додому.
Прийміть запобіжні заходи, які можете собі дозволити. Якщо вам щось не властиво, то не змушуйте себе. Носити маски і користуватися носовими хустками має бути звичкою, а не обов’язком.
Регулярно мийте руки. Повернемося в дитинство, коли вас вчили мити руки: під проточною водою і довше 30 секунд, по обидва боки і між пальцями. З милом!
Спиртові САНІТАЙЗЕРи можуть працювати гірше, ніж повноцінне миття рук з милом.
Уникайте контакту з поверхнями в громадських місцях. Ручки, перила, гроші просто наповнені вірусами. Двері можна відкривати ногою, це ввічливо, а не ввічливо буде поширювати інфекцію.
Провітрюйте приміщення. Кондиціонери не дезінфікують повітря.
Віруси легше переносяться в сухому повітрі. Зволожуйте повітря.
Хусточки повинні бути одноразовими.
Не торкайтеся руками до обличчя, очей, області носа і рота.
Коли чхаєте прекривайте рот не долонею, а згином ліктя або тканиною.
Уникайте спільного використання посуду, склянок, постільних речей та інших предметів домашнього вжитку.
Продезінфікуйте поверхні, до яких ви часто торкаєтеся: телефон, миша, клавіатура.
Маски повинні щільно прилягати до обличчя і їх треба змінювати кожні 2-3 години. Потрібно захищати ще й очі.
МОЗ також рекомендує:
Уникайте вживання в їжу сирого або недовареного м’яса або органів тварин.
Уникайте контакту з живими тваринами і поверхнями, до яких вони могли доторкнутися, якщо ви відвідуєте живі ринки в районах, де недавно були нові випадки коронавірусу.
Що таке коронавірус. Симптоми коронавірусу
Ознаки та симптоми COVID-19 можуть з’являтися через два-14 днів після впливу і можуть включати:
лихоманку
кашель
задишку або утруднене дихання
Важкість симптомів COVID-19 може варіюватися від дуже легких до важких. Люди, поважного віку, або, які мають інші захворювання, такі як серцеві захворювання, можуть піддаватися більш високому ризику. Це схоже на те, що спостерігається при інших респіраторних захворюваннях, таких як грип.
Що таке коронавірус. Коли звернутися до лікаря
Викликайте лікаря прямо зараз, якщо у вас є симптоми COVID-19 і ви, можливо, піддавалися впливу вірусу. Повідомте лікаря про недавні поїздки і можливе контактування з хворими.
Приблизно в 20% може знадобитися госпіталізація, в 5% випадків відділення інтенсивної терапії (ВІТ), і близько 1% дуже інтенсивна допомога з таким обладнанням, як ШВЛ (апарат штучної вентиляції легенів) або ЕКМО (екстракорпоральна мембранна оксигенація).
Що таке коронавірус. Причини коронавірусу
Неясно, наскільки саме заразний новий коронавірус. Схоже, що він поширюється від людини до людини серед тих, хто знаходиться в тісному контакті. Вірус може розповсюджуватися повітряно-крапельним шляхом, коли хтось заражений кашляє або чхає.
Що таке коронавірус. Фактори ризику
Фактори ризику для COVID-19, як видається, включають в себе:
Недавні поїздки або проживання в районі з підвищеним розповсюдженням COVID-19
Тісний контакт з кимось, у кого є COVID-19
Якщо ви плануєте подорожувати по всьому світу, спочатку перевірте сайт МОЗ або карту поширення коронавірусної інфекції на наявність оновлень і рекомендацій. Також зверніть увагу на будь-які медичні рекомендації, які можуть бути в тому регіоні, куди ви плануєте подорожувати. Ви також можете проконсультуватися зі своїм лікарем, якщо у вас є захворювання, які роблять вас більш сприйнятливими до респіраторних інфекцій і ускладнень.