Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Глисти при вагітності – профілактика і лікування інвазії

Глисти при вагітності – профілактика і лікування інвазії

Вчені придумують ліки від раку, перемогли епідемію чуми і холери, але протистояння з паразитами, що живуть в людському організмі, на жаль, програють. Багато лікарів стверджують, що гельмінтози притаманні 90% людства і чим вищий рівень антисанітарії, тим більший відсоток населення живе з глистами.

 На превеликий жаль, ця хвороба не обходить стороною ні дітей, ні вагітних жінок. Останнім особливо важко, так як вони через небезпеку нашкодити плоду, не можуть пити сильнодіючі ліки, а жити з паразитами в організмі, також небезпечно, адже деякі види гельмінтів несуть пряму загрозу здоров’ю свого «господаря».

 Так що ж у такому випадку робити, щоб впоратися з проблемою глистів?

 Найбільш кращий варіант пройти комплексне обстеження на наявність паразитів, ще плануючи зачаття. Тоді в разі виявлення багатоклітинних гельмінтів, жінка отримає своєчасне лікування, призначене лікарем-паразитологом, а також навчиться профілактиці проти повторного зараження.

 Глисти при вагітності: причини

 Причиною зараження гельмінтами стає потрапляння яєць паразитів разом з їжею і водою в сприятливе для них середовище кишечника. Там глисти з яєць вилуплюються в личинки, стають статевозрілими особинами і починають відкладання яєць, які потім поширюються в зовнішньому середовищі. Рідше, але відомі й такі випадки, коли інвазія відбувається після укусу комара або іншої кровосмоктальної комахи.

 Найбільш небезпечні для людини круглі гельмінти – аскариди і гострики і плоскі черви – цестоди і трематоди. Вони є найбільш поширеними і потрапляють в організм при недотриманні елементарних правил санітарії – через брудні руки, погано помитих овочів і фруктів, заражених предметів ужитку.

 Симптоми, що сигналізують про наявність глистів при вагітності

 Симптоми, які б дали чітко зрозуміти, що людина заражена гельмінтами багато і вони розпливчасті. Тому не можна сто відсотків стверджувати, що якщо вагітна жінка відчуває свербіння в задньому проході або ночами скрипить в подушку, то у неї глисти.

 Також часто зараження протікає повністю безсимптомно і сказати, що людина піддається інвазії, може тільки обстеження, призначене лікарем. Багато симптомів схожі проявами інших хвороб, особливо в них важко розібратися, якщо у жінки є захворювання травного тракту.

 Але, тим не менш, явним сигналом, що вам необхідно перевіритися на наявність гельмінтів в організмі буде, якщо ви виявили три і більше симптомів зі списку, наведеного нижче:

    Нестерпний свербіж в задньому проході відразу після пробудження;

    Проблеми з калом, бурління і гази в животі;

    Зубний скрегіт уві сні і наявність висохлої слини навколо рота вранці;

    Почуття нудоти при чищенні зубів, наявність неприємного запаху з рота;

    Якщо лущиться шкіра в області повік, на пальцях ніг або рук;

    Алергічне почервоніння, свербіж по тілу;

    Непереборна тяга до солодкого;

    Смоктальне відчуття голоду, до нудоти;

    Слабкість у всьому тілі, млявість і сонливість незалежно від часу доби;

    Різкий набір або зниження ваги;

    Поганий стан волосся, шкіри і нігтів, сухість, ламкість;

    Хронічні хвороби легень, а також суглобові хвороби;

    Знижений гемоглобін;

    Гарячковий стан, що супроводжується болями в суглобах і м’язах.

 Чи небезпечні глисти при вагітності?

 Глисти представляють певну частку небезпеки для будь-якої людини. Небезпечні вони і для вагітних.

 Основні загрози та ускладнення полягають:

    Розвиток алергії – продукти життєдіяльності, які виділяють глисти, можуть стати алергенами;

    Розвиток важкого токсикозу через ті ж продукти життєдіяльності, які отруюють організм, поява набряклості;

    Розвиток важкої форми анемії, так як гельмінти «обкрадають господаря», поглинаючи корисні мікроелементи, які надходять в організм, це може позначитися на розумовому та фізичному відставанні дитини;

    Можливе кисневе голодування плода, і як наслідок провокування викидня;

    Найнебезпечніші для малюка глисти – це аскариди, які здатні проникати крізь плаценту і оселятися у внутрішніх органах малюка, в тому числі і в головному мозку. Наслідки цього можуть бути негативними.

 Діагностика інвазії

 Для того щоб встановити діагноз, проводиться комплексне обстеження, яке покликане дати відповідь на наявність глистів в організмі вагітної жінки, а також до якого виду належать знайдені гельмінти.

 Для цього використовуються такі методи:

    Аналіз калу на яйця, які відколюються статевозрілими особами глиста; негативний аналіз не є стовідсотковою гарантією, тому що не завжди глист досягає зрілості і здатний відкладати яйця;

    Зішкріб, який виробляється з ділянки шкіри навколо анального отвору;

    Аналіз крові і пальця на гемоглобін і з вени на білірубін (дуже часто підвищений білірубін свідчить про наявність в організмі гельмінтів);

    При зараженні стрічковими хробаками – аскаридами обов’язковий аналіз навколоплідних вод;

    УЗД призначається при інвазії для дослідження впливу зараження на організм дитини.

 Після отримання результатів слід звернутися до лікаря, оскільки лікувати їх належить тільки лікарю-паразитологу. Самолікування через загрозу принести шкоду плоду суворо заборонено. Лікар же і визначає, чим лікувати глисти при наявності вагітності.

 Лікування глистів при вагітності

 Під час першого триместру лікування засобами від глистів при вагітності заборонено через загрозу викидня. На другому або третьому триместрі при зараженні жінки аскаридами можливе призначення сильнодіючих ліків – це таблетки пірантелу або піперазину, так як у випадку інвазії цього виду гельмінтів наслідки можуть бути набагато гірші, ніж від прийому медикаментів.

 Тому таке рішення обов’язково повинен прийняти лікар спільно з майбутньою мамою, після ретельного обстеження навколоплідних вод і проведеного позапланового УЗД.

 Якщо виявлені глисти не аскариди, а інший більш безпечний вид, то таблетки від зараження глистами при вагітності краще не приймати, а звернутися до народних методів.

 Деякі з них цілком прийнятні для жінок в положенні і навіть можуть послужити додатковим джерелом вітамінів та інших корисних елементів, як у випадку з гарбузовим насінням або свіжовичавленим соком граната. Крім гарбузового насіння, які обов’язково повинні бути не обсмажені і з зеленою плівкою, радять приймати такий засіб, як сік буряка, по 1 ч. л. в день протягом тижня.

 Хорошу протипаразитну дію мають і деякі відвари трав. Це чай з брусниці, пижми, розмарину і відвари тирлич, насіння полину і імбиру.

 Профілактика гельмінтозу

 Захворювання завжди легше попередити, ніж лікувати. Проблеми вагітних і так багатошарові, не варто собі додавати ще одну.

 Тому запам’ятайте ці кілька правил, застосовуйте їх у життя, і ви навряд чи зіткнетеся з таким неприємним захворюванням, як гельмінтози:

    Перше правило – постійне миття рук з милом;

    Також слід ретельно мити всі фрукти, овочі та зелень;

    М’ясо і річкова риба містять в собі яйця і личинки паразитів, які при попаданні в кишечник здатні стати джерелом зараження;

    Всі продукти харчування на вашій кухні повинні бути захищені від контакту з комахами і гризунами;

    Носіть щільно обтягуючу нижню білизну;

    Часто міняйте постільну білизну та рушники, періть при температурі 70-90 градусів, не забудьте утюжити, застосовуючи функцію відпарювання;

    Відучіться від шкідливої звички гризти нігті, ковпачки ручок, олівці.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *