Home / Здоров'я / Біль внизу живота тягнучий у жінок

Біль внизу живота тягнучий у жінок

Тягнучий біль внизу живота  – це той симптом, з яким хоча б раз у житті стикалася кожна жінка.

Біль внизу живота. Причини болю, що тягнуть в нижній частині живота

Біль внизу живота тягнучий у жінок

Біль може бути обумовлений найрізноманітнішими причинами, серед яких занадто бурхлива інтимна близькість, надмірні фізичні навантаження, підйом вантажів. Крім того, тягнучий біль в нижній частині живота є частим передвісником і супутником менструальної кровотечі, а також вона іноді виникає під час овуляції.

Якщо дискомфортні відчуття викликані фізіологічними причинами, то вони не вимагають проведення якої-небудь спеціальної терапії. Однак в ряді випадків біль виявляється наслідком захворювання.

Наприклад, статистика вказує на те, що пухлина матки – це патологія, яка стоїть на другому місці за поширеністю серед жінок після раку грудей. Тому якщо тягнучі болі внизу живота носять регулярний характер і часто турбують вас, потрібно звертатися до лікаря і проходити обстеження. Вік при цьому не має значення.

Як показує гінекологічна практика, в 60% випадків біль внизу живота  буває викликана захворюваннями статевої системи жінки. Щоб виокремити етіологічний фактор, що приводить до дискомфортних відчуттів, необхідно звертатися в жіночу консультацію.

Для початку лікар запропонує пацієнтці пройти огляд на гінекологічному кріслі. Лікар оцінить розміри матки, щільність її шийки, виявить або констатує факт відсутності ерозій, поліпозносиндром розростань та ін.

Якщо цих даних буде недостатньо, то для уточнення діагнозу лікар відправить пацієнтку на проходження наступних досліджень:

УЗД придатків і органів малого тазу.

Мазок на визначення вагінальної флори.

Кольпоскопію.

Біопсію. Вона потрібна в тому випадку, якщо у жінки були виявлені які-небудь новоутворення.

У більшості випадків лікар рекомендує жінці пройти повне ультразвукове дослідження органів, розташованих в черевній порожнині. Також може знадобитися консультація вузьких фахівців: наприклад, нефролога або ендокринолога.

Ендометріоз, як причина тягнучого болю внизу живота

Матка зсередини покрита епітелієм, який носить назву «ендометрій». Якщо жінка здорова, то клітини ендометрія будуть розташовуватися тільки всередині порожнини матки. При сукупності певних чинників вони здатні виходити за її межі і проростати в інші органи.

Це захворювання називається ендометріозом. Для нього характерні тягнучі болі внизу живота. Вони можуть бути слабко вираженими або досить інтенсивними. Багато в чому сила хворобливих відчуттів залежить від того, наскільки розрослися клітини ендометрія, а так само від того, який поріг больової чутливості конкретної пацієнтки.

На ендометріоз також будуть вказувати кров’янисті виділення з піхви коричневого кольору, які з’являються на початку і в кінці менструального циклу. У них не виявляється домішок гною, від них не виходить який-небудь незвичайний запах. Відмінною рисою є лише коричневий колір виділень.

Інші ознаки, що вказують на ендометріоз:

Біль, яка виникає під час інтимної близькості, особливо часто – при знаходженні статевого партнера зверху;

Неможливість зачати дитини за умови відсутності контрацепції протягом року;

Поява колючого болю в нижній частині живота під час випорожнення сечового міхура або кишечника;

Хворобливі відчуття в області попереку і в тазовій зоні;

Аномально тривалі і рясні менструації.

Ендометріоз вимагає професійного лікування, так як ігнорування його ознак негативним чином позначиться на стані жіночого здоров’я.

Хвороби маткових труб

Сальпингоофоріт – це запалення маткових труб і яєчників, яке часто діагностується у жінок репродуктивного віку. Захворювання викликають патогенні мікроорганізми, які здатні проникати як в одну, так і в обидві маткових труби. За ним бактерії досягають яєчників і втягують їх у запальний процес.

Якщо у жінки запалюються придатки, то біль буде гострим. У міру переходу захворювання в хронічну форму хворобливі відчуття згасають і стають менш інтенсивними. Крім того, жінка виявляє, що обсяг вагінальних виділень у неї збільшується і в них з’являється гній. Це вказує на те, що захворювання має бактеріальну природу.

Інші симптоми сальпингоофоріта:

Підвищення температури тіла до гарячкових відміток;

Симптоми загальної інтоксикації організму;

Озноб і пітливість;

Болі, що виникають під час сечовипускання.

На огляді лікар виявляє, що м’язи живота напружені. Крім того, пацієнтка буде відчувати біль внизу живота  при пальпації придатка з того боку, де є запалення.

Іноді хворобливі відчуття внизу живота виникають у жінки при перекручуванні придатків. В цьому випадку зв’язки труби загортаються один щодо одного. Це викликає порушення в системі кровопостачання. Болі матимуть тягнучий, але досить інтенсивний характер. Можлива нудота і блювота. Хворобливі відчуття можуть ставати сильнішими при спробі жінки змінити положення тіла.

Коли трапляється перекручування труби, виявляються перетиснуті кровоносні судини. Це може спричинити ішемію органів і відмирання їх тканин. Тому виражені болі в нижній частині живота вимагають негайного звернення до лікаря.

Рак матки або яєчників

Як правило, злоякісні пухлини статевої сфери на початкових етапах свого формування розвиваються приховано. Хворобливі відчуття можуть зовсім не турбувати жінку, або мати слабку інтенсивність. Це головна небезпека хвороби, так як пацієнтка звертається за лікарською допомогою надто пізно, коли пухлина розростається до великих розмірів і дає метастази в різні органи.

Якщо звертатися до статистики онкологічних захворювань, то перша п’ятірка у жінок виглядає наступним чином:

На першому місці стоїть рак грудей. Він займає лідируючі позиції, його лікарі діагностують у 38% випадків.

Рак шийки матки також є досить поширеною патологією, яка діагностується в 17% випадків.

Рак матки виявляють у 16% випадків.

На четвертому місці знаходиться рак яєчників, на його частку випадає 11% випадків. На цій же сходинці розташовується рак шлунка.

Рак горла діагностують в 7% випадків.

Рак матки або яєчників

Так як самостійно виявити у себе онкологічне захворювання на ранніх стадіях практично неможливо, лікарі настійно рекомендують жінкам проходити огляд у гінеколога і мамолога не рідше 1 разу на рік.

Багато жінок помилково вважають, що після вступу в клімактеричний період у них відпадає необхідність в регулярних відвідинах гінекологічного кабінету. Насправді ризик розвитку онкологічних захворювань, навпаки, зростає, а не стає меншим.

Крім того, якщо у жінки виникають насторожуючі її симптоми, то відкладати візит до лікаря не слід. Навіть незначні тягнучі болі внизу живота можуть вказувати на онкологічний процес.

Вишкрібання маткової порожнини

Вишкрібання матки можуть застосовувати для різних цілей:

Виконання штучного аборту;

Зупинка маткової кровотечі (за умови, що лікарські препарати не дозволяють досягти бажаного ефекту);

Проведення дослідження, що дозволяє виявити злоякісні новоутворення, або з іншою діагностичною метою.

Коли вишкрібання було виконано правильно, негативних наслідків для організму жінки воно не викликає. Можлива поява слабкого тягнучого болю в нижній частині живота, який через кілька днів самостійно пройде.

Вони не потребують будь-якого лікування і вважаються варіантом норми. При цьому у жінки не повинна підвищуватися температура тіла, не повинні з’являтися гнійні виділення з піхви. Часто після проведення вишкрібання лікар рекомендує пропити антибактеріальний препарат, наприклад, Метронідазол.

Вишкрібання здійснюють або за допомогою вакуумного апарату, або за допомогою кюретки. Звичайно, перший спосіб проведення процедури є кращим, тому що він менш травматичний для жінки і рідко призводить до ускладнень.

Проте, біль внизу живаота  може виникати після будь-якого виду вискоблювання. Коли він не проходить через 4 дні і має тенденцію до посилення, необхідно звертатися до лікаря.

Інші причини болю, що тягне внизу живота

Слід врахувати, що болі в нижній частині живота не завжди пов’язані зі статевою системою жінки. Не виключено, що їх причиною є та чи інша патологія нирок, або сечового міхура.

Так, хронічний перебіг циститу може спровокувати болі в нижній частині живота саме тягнучого характеру. Вони мають тенденцію до посилення після переохолодження, підйому важкості і ін. При гострому запаленні сечового міхура болі будуть різкими і колючими.

На цистит вказують болі і різі під час сечовипускання, але іноді подібні симптоми супроводжують певні гінекологічні захворювання інфекційної природи. Власними силами розібратися в причинах болю не вдасться, потрібна консультація лікаря.

Найчастішими інфекціями, які гінекологи діагностують у жінок репродуктивного віку, є:

мікоплазмоз;

гонорея;

трихомоніаз;

хламідіоз.

Крім того що бактерії, які  викликають ці захворювання, призводять до виникнення болей в нижній частині живота, вони також сприяють іншій симптоматиці. Так, практично завжди жінка буде помічати зміни в характері виділень. Їх обсяг збільшується, від них виходить неприємний запах. Можливі появи свербіння і печіння в області промежини.

Хвороби органів шлунково-кишкового тракту

Хворобливі відчуття в нижній частині живота можуть бути спровоковані патологіями органів травлення. Подібна ситуація спостерігається приблизно в 20% випадків. Найчастіше тягнучі болі провокує гастрит або запалення підшлункової залози. Варто розуміти, що під час гострої фази хвороби болі будуть сильними, а коли захворювання набуває хронічного перебігу, болі приглушаються.

Запальний процес, що протікає в жовчному міхурі, також може стати причиною болей внизу живота. На тлі холециститу жінка буде відчувати свербіж шкіри. Якщо жовч застоюється в організмі, то це призведе до пожовтіння шкірних покривів і очних склер.

Тягнучий біль в нижній частині живота може бути викликаний хворобами органів травлення, тоді жінка паралельно буде відчувати такі симптоми (в комплексі або окремо):

Жага, що супроводжується сухістю слизової оболонки ротової порожнини;

озноб;

Збільшення температури тіла;

Нудота і блювання (в блювотних масах можливе виявлення неперетравлених частинок їжі);

Посилення болю після їжі;

Видозміна спорожнінь (стає рідким або, навпаки, виникає запор);

На тлі вираженого отруєння організму спостерігається сплутаність свідомості.

Іноді тягнучі болі вказують на початок розвитку такого небезпечного процесу, як перитоніт. При цьому запалюється черевна стінка, можливе нагноєння органів. Коли жінка з перитонітом своєчасно не звертається за медичною допомогою, це веде до летального результату через зараження крові.

На що слід звернути увагу?

Терпіти біль внизу живота  не можна. Потрібно вирушати на прийом до лікаря і шукати можливі причини її виникнення.

Щоб допомогти лікарю виставити правильний діагноз, необхідно заздалегідь продумати відповіді на наступні питання:

Коли хворобливі відчуття набирають максимальну силу: вранці, вдень, ввечері або вночі?

Що відбувається перед тим, як біль виникає, або посилюється? Можливо, жінка перед цим приймає їжу, відвідує туалет, займається фізичними вправами та ін.

Потрібно максимально точно описати характер болю і місце його локалізації.

Слід постаратися згадати, як давно з’явилися перші хворобливі відчуття.

Потрібно уточнити, скільки часу триває больовий напад.

Важливо вказати, які ще симптоми супроводжують хворобливі відчуття.

Чим докладніше жінка опише свій стан, тим швидше лікар зорієнтується в її проблемі і зможе призначити адекватне лікування.

Біль внизу живота. Лікування

Самостійна постановка діагнозу і лікування в разі виникнення болю внизу живота неприпустимі. Тільки лікар зможе призначити адекватну терапію після того, як проведе ретельне обстеження.

Коли хворобливі відчуття спровоковані фізичним навантаженням або занадто бурхливої інтимною близькістю, то зменшити їх допоможе достатній відпочинок. Також можна прийняти спазмолітик, наприклад, Дротаверин чи інший засіб на його основі.

Коли хворобливі відчуття відрізняються високою інтенсивністю, можна прийняти препарат з групи НПЗЗ: Анальгін, Ібупрофен та ін.

Деякі жінки намагаються зменшити ступінь вираженості хворобливих відчуттів внизу живота, використовуючи для цієї мети гарячу грілку. Однак до того моменту, поки лікар не визначив причину болю, грілку застосовувати не можна. Справа в тому, що при деяких захворюваннях тепло може привести до того, що ситуація погіршиться.

Терапія циститу і пієлонефриту зводиться до прийому антибактеріальних препаратів, які призначає лікар. Амоксицилін і Амоксиклав (Флемоксин, Амосін) є препаратами вибору.

Якщо у пацієнтки є серйозні захворювання органів травлення, то використовувати для лікування антибіотики, що містять клавуланову кислоту, їй не можна.

Препарати з групи макролідів призначають в тому разі, коли хвороба має важкий перебіг. Вони мають виражений лікувальний ефект, але здатні давати множинні побічні ефекти. Одним з представників цієї групи є препарат Кларитроміцин.

Щоб зменшити спазми сечового міхура, жінці показаний прийом спазмолітиків. Вони сприяють розслабленню гладкої мускулатури, знімають біль. Це можуть бути такі лікарські засоби, як Дротаверин, Но-шпа, Папаверин. Останній препарат вкрай бажано використовувати в формі ректальних свічок.

Що стосується терапії інфекцій, що передаються статевим шляхом, то для позбавлення від збудника хвороби також потрібне призначення антибіотика. Однак щоб він надав максимальну ефективність, бактерії повинні бути до нього чутливі. Залежно від характеру захворювання, жінці може бути призначено системні антибіотики або препарати місцевої дії. Це можуть бути такі лікарські засоби, як Ломексин, Гінофлор, Макмірор, Гексикон, Пімафуцин.

Слід пам’ятати, що більшість препаратів здатні впливати тільки на одного або декількох збудників хвороби. Тому самостійно призначати собі лікарські засоби без попереднього обстеження не має сенсу.

Коли причиною болей внизу живота стають захворювання органів шлунково-кишкового тракту, можлива реалізація наступної терапевтичної схеми:

Креон або Панкреатин, як препарати, що поліпшують травлення.

Ренні, Гевіскон, Маалокс, як препарати, що нейтралізують дію на органи травлення соляної кислоти.

Омез або Омепразол – блокатори протонного насоса.

Алмагель – препарат, що обволікає слизову шлунка.

Болі тягнучого характеру, що локалізуються в нижній частині живота, часто турбують жінок різного віку. Причин, які здатні привести до їх виникнення, існує безліч. Щоб визначити і назавжди усунути їх, слід звертатися до лікаря.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *