Home / Здоров'я / Аналізи при плануванні дитини: для жінок та чоловіків

Аналізи при плануванні дитини: для жінок та чоловіків

Народження дитини – дуже важливий і радісний період в сімейному житті. На цю подію чекають всі родичі і друзі. Але майбутнім мамі і татові важливо підійти до цього питання відповідально. З їх боку буде мудро не поспішати швидше «зробити» дитинку, а виділити необхідний час для підготовки до появи на світ маленького дива. Запланована вагітність може позбавити майбутнього малюка від серйозних проблем зі здоров’ям. Для цього батькам заздалегідь потрібно пройти комплексне обстеження і здати необхідні аналізи при плануванні дитини.

Аналізи при плануванні дитини

Аналізи при плануванні дитини для жінок та чоловіків

Список таких аналізів як для жінок, так і для чоловіків може бути різним. Багато в чому це залежить від стану здоров’я батьків і їх способу життя.

В цілому, аналізи при плануванні дитини діляться на:

обов’язкові;

додаткові.

Обов’язкові аналізи при плануванні дитини для жінок

Перелік обов’язкових аналізів для жінок наступний:

 Загальний аналіз крові. Потрібен для того, щоб вчасно виявити захворювання і віруси, що містяться в крові ще до зачаття.

Загальний аналіз сечі. Дає можливість лікарям оцінити стан нирок майбутньої мами. Якщо виявляються які-небудь порушення в функції цих органів, призначається лікування.

Визначення групи крові і резус-фактора. Потрібно здати кров з вени, щоб оцінити ризик резус-конфлікту.

Кров на цукор. Якщо жінка хвора на цукровий діабет або ж є передумови до цього, її візьмуть під нагляд в спеціальній клініці.

Кров на біохімію. Дає загальне уявлення про стан і функціонування внутрішніх органів.

Бактеріологічний посів на мікрофлору піхви. Здійснюється шляхом взяття мазка з піхви. Далі оцінюється стан мікрофлори, щоб виключити наявність патогенних мікроорганізмів.

Аналізи на інфекції. Сюди входить список декількох видів інфекцій:

ВІЛ-інфекція;

вірусні гепатити В і С;

сифіліс.

Які аналізи при плануванні дитини потрібно здати чоловікові

Благополучне зачаття і виношування дитини залежить не тільки від матері, але і від людини, яка має стати батьком. Як «донор» половини генетичної інформації майбутньої дитини, чоловік теж несе відповідальність за його здоров’я. Щоб воно не було піддано небезпеці, перед передбачуваним зачаттям чоловікам рекомендується провести обстеження. На які саме аналізи треба звернути увагу?

Аналізи при плануванні дитини. Перший крок – консультація уролога

Вам не доведеться самостійно складати список необхідних процедур, якщо для початку Ви підете до уролога (або, якщо у Вашому місті практикує такий фахівець, андролог). Ці лікарі для чоловіків виконують ту ж функцію, що гінекологи для жінок, і їм напевно відомо, які аналізи необхідні при плануванні вагітності.

Перед тим, як скласти для Вас їх список, лікар проведе зовнішній огляд, а також обстеження передміхурової залози. Останнє проводиться шляхом обмацування простати через пряму кишку. Це не особливо приємно, як у фізичному, так і, для багатьох, моральному плані. Можливо, саме тому бажаючих обстежитися так – мало. Однак дана процедура дозволяє виявити порушення, які можуть призвести до проблем із зачаттям, так що, на благо майбутніх спадкоємців, пару хвилин дискомфорту можна і перетерпіти.

Аналізи при плануванні дитини на інфекції

Навіть якщо уролог скаже, що в цілому з Вами все в порядку, не поспішайте радіти і завершувати програму підготовки до майбутньої вагітності. Обов’язково здайте аналізи на інфекції. Інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом, можуть не тільки зробити зачаття неможливим. Іноді вони викликають порушення у вже сформованого ембріона і призводять до ускладнень, в тому числі, і викидня. У певному сенсі, це навіть гірше, ніж неможливість зачати дитину. Так що побережіть себе і свою дружину від можливих потрясінь, пов’язаних з неблагополучною вагітністю, і здайте аналізи. Якщо раніше у Вас або Вашої дружини був хоча б один інший статевий партнер, заочно виключити інфекцію можна, слід обов’язково переконатися в її відсутності.

Потрібно здати аналізи при плануванні дитини  на трихомоніаз, мікоплазмоз, гонорею, хламідіоз, гарднерельоз, уреаплазмоз. Також Ви повинні виконати тести на вірус герпесу, цитомегаловірус, вірус папіломи людини. У всіх цих випадках можна здати кров для проведення імунофлуоресцентного аналізу і виявлення специфічних антитіл, однак краще провести ПЛР полімеразної ланцюгової реакції. Як зразок для ПЛР буде взятий зішкріб зі слизової уретри. Аналізи готуються близько тижня, зате їх результат майже стовідсотково надійний, на відміну від інших тестів, результати яких іноді можуть бути помилковими.

Спеціаліст Вам пояснить, як треба підготуватися до процедури здачі аналізів. Для цього нерідко рекомендується провести так звану провокаційну пробу. Напередодні взяття зіскрібка лікарі радять прийняти алкоголь або гостру їжу (в невеликих кількостях); ці «подразники» сприяють тому, що інфекції виявляються краще.

Крім перерахованих досліджень, бажано також здати кров на гепатити, ВІЛ та сифіліс.

Якщо зовні Ви здорові, перерахованими процедурами можна обмежитися. Однак при виявленні урологом або андрологів якоїсь патології Вам можуть призначити спермограмму, УЗД передміхурової залози, дослідження секрету простати. У цьому випадку рекомендуємо Вам слухняно проходити діагностику та акуратно приймати призначене лікування. Нехай це і відстрочить Ваші плани на дитину, але зате позбавить Вас від багатьох переживань.

Природно, всі ці обстеження не безкоштовні, так як в поліс обов’язкового медичного страхування не входять процедури, пов’язані з підготовкою до вагітності. Більш того, з огляду на те, що перераховані аналізи досить дорогі, підготовка явно «влетить Вам в копієчку». На жаль, деякі шкодують грошей і вважають за краще знайти їм інші застосування, ніж для обстеження. До речі, чомусь деякі вважають перевірку свого чоловічого здоров’я принизливою гідністю. Що ж, проводити її чи ні – справа виключно Вашої совісті. Можливо, навіть без неї у Вас все складеться якнайкраще, і незабаром Ви отримаєте від дружини радісну звістку про вагітність. Але ймовірним залишається і інший результат, так що краще все ж взяти себе в руки і належним чином підготуватися до події, яку Ви запланували поки що невеликою сім’єю.

Аналізи при плануванні дитини. Що таке ТОRСН-комплекс?

Це обстеження призначене для жінок. Лікарі розходяться в думках, чи варто обов’язково здавати цей аналіз. Деякі кажуть, що він дорогий і без особливої потреби можна обійтися і без нього. Інші ж, навпаки, наполягають на тому, щоб всі плануючі вагітність його здавали.

Обстеження жінок на інфекції цієї групи немає в списку обов’язкових і без його результатів можна спокійно виносити і народити дитину. Але здати цей аналіз сенс все-таки є. Чому?

У пацієнтки беруть кров з вени і відправляють в лабораторію для перевірки на наявність антитіл до таких захворювань, як:

краснуха;

герпесвірус;

цитомегаловірус;

токсоплазмоз.

Вони дуже небезпечні для плода. Якщо вагітна жінка підхоплює будь-яку з цих інфекцій (особливо на ранніх термінах вагітності), це є показанням переривання. Інакше це загрожує серйозними наслідками для малюка, аж до його загибелі.

Результати аналізу покажуть, чи є у жінки стійкий імунітет до цих інфекцій. Якщо немає – у неї буде час до вагітності, щоб вжити необхідних заходів, наприклад, зробити щеплення від краснухи. В цьому випадку вагітність на два-три місяці доведеться відкласти.

Коли лаборанти виявляють гостру стадію хвороби – це значить, що жінка в даний момент заражена. Їй призначається лікування, а після одужання можна сміливо вагітніти.

Якщо антитіла до вищеперелічених захворювань є, це говорить про те, що жінка і її малюк можуть не боятися цих інфекцій. Потужний імунітет мами до захворювань цієї групи передасться у спадок її дитині.

Навіщо призначають додаткові аналізи при плануванні дитини?

Направлення на обов’язкові аналізи при плануванні дитини  гінеколог дасть в будь-якому випадку, а от чи потрібні додаткові лабораторні дослідження і які саме лікар може вирішити сам. Приймаючи рішення, він буде враховувати результати основних аналізів і те, який спосіб життя ведуть майбутні батьки.

Багато лікарів переконані в тому, що важливо перевіритися додатково на так звані «приховані» інфекції, що передаються статевим шляхом. Їх можна виявити, застосовуючи особливий метод дослідження – шляхом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Для цього потрібно просто здати кров з вени.

Таким методом можна виявити:

уреаплазмоз;

гарднерельоз;

хламідіоз;

ВПЛ (вірус папіломми);

генітальний герпес та ін.

Це досить небезпечні для майбутнього малюка захворювання, тому перестраховка лікарів цілком виправдана. Цей аналіз добре було б здавати як для жінок, так і для чоловіків. Оскільки ці захворювання інфекційні, то перевірятися лише одному з партнерів буде неефективно.

Якщо у жінки спостерігаються гормональні збої або ж інші проблеми, пов’язані з гормонами, лікар, напевно, визнає за необхідне здавати спеціальний аналіз крові. Які саме гормони необхідно перевірити вирішить він сам.

Аналізи при плануванні дитини. Коли завагітніти не виходить

В випадку, якщо пара не може завагітніти протягом року і більше, лікар призначить для чоловіків спермограмму, а для жінок лапароскопію. Що це за дослідження?

Спермограма є процедура збору сперми у чоловіків, отриманої шляхом мастурбації. Іншим способом матеріал для дослідження зібрати неможливо. Зате цей аналіз дуже інформативний для лікарів, оскільки дає можливість визначити кількість активних сперматозоїдів у чоловіка і їх вірогідність запліднити яйцеклітину.

Для жінок процедура лапароскопії здійснюється шляхом введення в матку спеціального барвника, який покаже чи все в порядку з прохідністю маткових труб. У разі наявності проблеми, її можна відразу усунути за допомогою сучасного обладнання.

Це короткий список основних аналізів при плануванні вагітності для жінок і чоловіків. У кожному індивідуальному випадку їх може бути набагато більше або менше. Не варто нехтувати керівництвом лікаря в подібній ситуації.

Відповідальне ставлення до свого здоров’я, довіру один до одного і готовність співпрацювати з фахівцями допоможе закласти хорошу основу для появи на світ здорового і красивого чоловічка.


Check Also

Місячний календар зачаття на березень 2021 року

Зачаття і народження дитини – велике щастя для сім’ї. Якщо ви вирішили стати батьками в …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *