Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Вагітність – планування, розвиток, захворювання при вагітності

Вагітність – планування, розвиток, захворювання при вагітності

Планування малюка – дуже важливий етап в появі нового життя. Щоб дитинка народилася здоровою і вагітність  протікала легко, необхідно подбати і про своє здоров’я. Так з чого почати підготовку до вагітності?

Вагітність – аналізи при підготовці

Вагітність – планування, розвиток, захворювання при вагітності

Перший крок – перевірити стан власного здоров’я. При вагітності на плід дуже великий вплив можуть надати хронічні захворювання. Наслідок таких проблем можуть бути найсерйозніші, аж до невиношування дитини або взагалі не розвивається вагітність. Причому, обстежитися при плануванні вагітності необхідно не тільки в гінекології, а й на предмет проблем в інших областях.

Отже, при плануванні вагітності для жінок потрібно здати аналізи на: токсоплазмоз, сифіліс, герпетичну інфекцію, краснуху, цитомегаловірусну інфекцію, уреаплазму.

Останнім часом при підготовці до вагітності аналізи проводяться і на онкозахворювання, так як підвищене навантаження на організм може спровокувати розвиток цих патологій.

Вагітність – вакцинація

Стежачи за станом організму жінки, лікарі іноді наказують деякі вакцини, наприклад, проти грипу. Це необхідно для зміцнення здоров’я і зниження ризику захворіти як під час вагітності, так і після пологів.

Не нехтуйте походом в жіночу консультацію, багато хвороб необхідно лікувати ще до зачаття, так як під час вагітності прийом багатьох препаратів протипоказаний!

Вагітність – правильний спосіб життя

Чим краще буде тіло підготовлене до випробувань протягом 9 місяців, тим легше пройде вагітність!

Перше, що вам потрібно зробити – зайнятися спортом! Варіантів існує маса, від простого фітнесу до аквааеробіки, від йоги до простих вечірніх пробіжок. Зверніть особливу увагу на стан м’язів спини і живота, дихальну гімнастику і розтяжку.

Практика показує, що заняття спортом не тільки позитивно позначаються на самопочутті, а й зменшують появу розтяжок після вагітності.

Якщо немає можливості ходити на спеціальні заняття, то візьміть за правило здійснювати щоденну прогулянку хоча б по 2-3 км, якщо дозволяють погодні умови. Всього годинка в день і ймовірність виникнення токсикозу, болю в спині та інших неприємних моментів буде значно зменшена.

Вагітність – вітаміни для підготовки

Готуючи організм до навантажень, обов’язково прослідкуйте, чи вистачає йому вітамінів? Дуже важливо, щоб вистачало йоду, вітаміну Е і фолієвої кислоти. Якщо не довіряєте таблеткам, то просто поповніть щоденне меню, що містить ці речовини.

– Вітамін Е (молочко, м’ясо, масло, волоський горіх, шпинат)

– Йод (морепродукти)

– Фолієва кислота або вітамін В9 (печінка тріски, мед, овочі із зеленим листям)

Під час самої вагітності і післяпологового періоду, вітамінні комплекси повинен призначати лікар. Існують також комплекси вітамінів, спрямованих для зачаття, однак їх прийом слід починати за кілька місяців до передбачуваної дати початку вагітності. Прийом подібних комплексів не обов’язковий і буде найкраще, якщо їх прийом призначить лікар.

Як підвищити свої шанси на вагітність

Не завжди жінці вдається завагітніти відразу ж після початку усвідомлених спроб. Це може бути пов’язано з безліччю факторів, однак варто враховувати ще й те, що шанс завагітніти під час однієї овуляції становить не більше 20%, а тому, якщо ви намагаєтеся всього пару місяців, то хвилюватися взагалі нема про що.

Однак буває і так, що не виходить зачати дитину і півроку, і рік, а лікарі не говорять нічого певного – по аналізах все нормально. Що ж робити тоді?

По-перше, не панікувати. Нижче ми пропонуємо вам кілька простих способів, за допомогою яких можна підвищити свої шанси на вагітність.

  1. Найперше з них – припиніть постійно переживати з цього приводу. З медичної точки зору зв’язок стресів і фертильності не доведена, проте багато гінекологів відзначають той факт, що дівчата, які спочатку дуже вже багато думають про вагітність, зазвичай мають набагато більше проблем із зачаттям, ніж ті, які дають всьому йти своєю чергою.

До того ж, постійні стреси можуть стати причиною гормональних стрибків, які вже можуть безпосередньо вплинути на ваші шанси зачати дитину найближчим часом. А тому просто розслабтеся і дайте своєму організму зробити все так, як належить.

  1. Займайтеся регулярно сексом. Не намагайтеся підлаштовувати своє статеве життя під дати, які ви вирахували одним із знайдених в Інтернеті способів. Навіть лікарі відзначають, що зачаття – процес глибоко індивідуальний, а тому вгадати, в який саме день може відбутися зачаття, практично неможливо.

Тому  розслабтеся і просто отримуйте задоволення. Таким чином, ваші шанси на швидке зачаття збільшаться в рази.

  1. «Встаньте» з дієти. Незбалансоване низькокалорійне харчування ніяк не сприяє зачаттю. Для того, щоб виносити і народити дитину, організму необхідно докласти колосальних зусиль, а тому він має потребу у величезній кількості корисних речовин. Якщо ж він їх не отримує, то й вагітності постарається не допустити, так як впоратися з нею не зможе.

До речі, не зайвим у вашому випадку буде здати аналіз на вітаміни. Якщо виявиться, що вам чогось не вистачає, то вам буде потрібно всього лише пропити курс цього елемента, щоб ваші шанси на зачаття разом стрибнули вгору.

  1. Приведіть свою вагу в форму

І надлишкова, і недостатня вага можуть стати причиною проблем із зачаттям. А тому, якщо у вас є проблеми з вагою, то за пару місяців до передбачуваного зачаття їх потрібно ліквідувати – добрати або скинути кілограми, щоб наблизитися до норми.

Цим потрібно потурбуватися  до зачаття, так як будь-які експерименти з вагою вже під час вагітності можуть бути небезпечні для дитини.

  1. Зав’язуйте з шкідливими звичками. І тютюн, і алкоголь істотно знижують фертильність, і саме вони можуть бути причиною того, що у вас не виходить завагітніти.

До речі, це стосується не тільки жінок, але й чоловіків. А тому попросіть батька своєї майбутньої дитини теж стримуватися, адже шанси зачати дитину залежать не тільки від вас.

  1. Постарайтеся пити менше кави – не більше одного горнятка в день. Справа в тому, що кофеїн негативно впливає на фертильність, а тому у кавоманів куди менше шансів швидко зачати дитину, ніж у тих, хто п’є каву в обмежених кількостях, або ж не п’є взагалі.
  2. Зверніть увагу на ті ліки, які ви приймаєте. Деякі з них можуть впливати на дітородну функцію організму, тим самим знижуючи (в окремих випадках підвищуючи) шанси не вагітність. Наприклад, деякі анальгетики впливають на гормональний фон жінки, зміни в якому впливають і на здатність завагітніти в тому числі.

До речі, не завжди виходить завагітніти відразу після припинення прийому і деяких протизаплідних засобів.

  1. Якщо ви займаєтеся спортом, то зменшіть навантаження. Будь-яка фізична активність у вашому випадку корисна в обмежених кількостях – наприклад, кардіо-тренування, поки ви отримуєте від них задоволення,вони лише підвищать ваші шанси завагітніти. Однак, якщо ви занадто вимотуєте себе, то можливостей завагітніти стає все менше. Зверніть увагу – у багатьох професійних спортсменок бувають проблеми із зачаттям. А тому складіть для себе щадну програму.
Вагітність – аналізи і обстеження на етапі планування

Зараз в моду входить готуватися до вагітності заздалегідь, і тенденція відповідально підходити до планування своєї дитини серед майбутніх батьків не може не радувати. Адже дуже багатьох проблем, які виникають під час вагітності і можуть закінчитися дуже сумно, можна уникнути, якщо вчасно виявити і знищити їх корінь.

Вагітність – отже, яких лікарів  варто відвідати і які аналізи здати ще до зачаття?

Звичайно ж, планування вагітності має починатися з візиту до гінеколога. Він проведе огляд, зробить мазки на різні інфекції, а також дасть направлення на аналізи. Крім того, гінекологу потрібно розповісти про всі фактори, відомі вам, які в майбутньому можуть вплинути на вагітність. Наприклад, про спадкові і хронічні захворювання, алергії (не забувайте, що розповідати потрібно про обох батьків). Якщо у вас вже були невдалі вагітності або спроби завагітніти, це теж потрібно обов’язково згадати. Не зайвим буде взяти з собою медичну карту, щоб у гінеколога склалася повна картина стану вашого здоров’я. І не соромтеся питати про все, що вас турбує, навіть якщо в цей момент це здається вам незначним.

Вагітність – аналізи

В першу чергу гінеколог направить вас на загальний аналіз крові і сечі, які здатні виявити досить велику кількість захворювань. Якщо після отримання результатів аналізів у лікарів з’являться додаткові питання, вас відправлять на більш детальне дослідження – вони вже індивідуальні для кожного окремого випадку. Крім того, обов’язковим є аналіз на ВІЛ-інфекції.

Також вам знадобиться зробити УЗД малого тазу; зазвичай його призначають в першій фазі менструального циклу. Це УЗД допоможе виявити захворювання матки і яєчників (наприклад, міома, поліпи, кіста). Від них потрібно позбутися до вагітності, і, якщо їх виявлять, то дитину доведеться відкласти. Зате потім можна буде вагітніти без побоювань – ви будете в змозі без проблем виносити здорового малюка.

Також вам потрібно буде здати ще один важливий аналіз – факел. Він спрямований на виявлення схильності до найбільш небезпечних для плода захворювань:

– Токсоплазмової інфекції. Заразитися нею можна від тварин. Перехворіли нею і придбали імунітет всього 15% жінок, а, значить, у решти залишається великий ризик зараження під час вагітності. Щоб цього уникнути, вам потрібно по можливості обмежити своє спілкування з тваринами, а також з особливою ретельністю обробляти будь-яке м’ясо перед вживанням.

– Краснухи. Якщо жінка в дитинстві не перенесла це захворювання, то їй потрібно зробити щеплення. Планувати зачаття дитини можна через 3 місяці після вакцинації.

– Цітомегалавірус. Цей вірус передається повітряно-крапельним шляхом. Якщо у вашому організмі буде виявлено високий його вміст, то перед зачаттям необхідно пройти противірусну терапію.

– Герпес. Як відомо, вірус герпесу неможливо повністю знищити або вивести з організму; всі ліки спрямовані лише на те, щоб знизити його активність.

Також необхідно провести оцінку гормонального фону жінки, так як його порушення можуть стати причиною проблем із зачаттям, а також потягнути за собою цілий букет ускладнень під час вагітності. Аналізи на гормони кожній жінці призначаються індивідуально, і ними не можна нехтувати.

За результатами аналізів і УЗД гінеколог може направити вас до інших лікарів, щоб провести більш детальне обстеження (наприклад, це може бути генетик, кардіолог, ендокринолог).

Однак є три лікаря, яких варто відвідати всім жінкам. це:

– Стоматолог. Як відомо, під час вагітності стан зубів часто погіршується. Щоб цього уникнути, потрібно, по-перше, вилікувати всі  вже наявні у вас проблеми з зубами, а, по-друге, проконсультуватися з дантистом щодо догляду за зубами під час вагітності.

– Лор. Захворювання вух, горла і носа можуть ускладнитися під час вагітності, так як імунітет знижується і організм стає дуже сприйнятливий до всякого роду вірусів.

– І, звичайно ж, терапевт. Тільки ваш лікуючий лікар може адекватно оцінити стан вашого здоров’я, призначити додаткові аналізи і дати направлення до певних фахівців. Здоров’я вашої дитини безпосередньо залежить від вашого, а тому перевіряти його треба з особливою ретельністю.

Алергікам обов’язково потрібно відвідати алерголога. Часто буває так, що з алергією виходить боротися тільки медикаментозними методами, але  ліки шкідливі для плода.

Незайвим буде разом з батьком майбутньої дитини здати аналізи для визначення групи крові і резус-фактора. Виникнення резус-конфлікту або конфлікту по групі крові між матір’ю і дитиною може бути небезпечним для обох.

І, нарешті, пам’ятайте, що здоровий спосіб життя потрібно починати вести задовго до вагітності і обом батькам. Відмовтеся від куріння і алкоголю, наситьте свій раціон здоровою їжею, забезпечте собі нескладні, але постійні фізичні навантаження – і тоді можете бути спокійні. Ви зробили все, що від вас залежало, щоб зачати, виносити і народити здорового і міцного малюка.

Вагітність. Цукровий діабет при вагітності

Не так давно існувала думка, що цукровий діабет і вагітність речі абсолютно несумісні. До сих пір не вщухають суперечки лікарів про те чи можна вагітніти жінці з даним захворюванням. Не можна забороняти жінці планувати вагітність  за допомогою залякувань у вигляді можливих ускладнень. Все це веде лише до того, що доводиться приймати вагітність на тлі прогресуючої хвороби як факт. І тут вже немає сенсу давати будь – якіь поради про її переривання, адже цим можна завдати жінці серйозну психологічну травму, можуть виникнути серйозні проблеми в сім’ї . Було проведено опитування вагітних з цукровим діабетом, з якого стало ясно, що більша половина опитаних жінок невірно трактує поняття “планування вагітності”. Вони вважають, що в це поняття входить відмова від алкоголю і куріння, поїздка на відпочинок, правильне харчування, прийом вітамінів і відмова від контрацеціі. А насправді мається на увазі трохи інше.

Процес планування вагітності при діабеті можна розділити на кілька кроків:

– Контрацепція до того часу, поки не отримаємо компенсацію цукрового діабету;

– Повне медичне обстеження і лікування;

– Спостереження над рівнем глюкози в крові;

– Складання плану фізичних навантажень, харчування і інсулінотерапії.

Вагітність. Навіщо необхідно привести в порядок рівень глюкози в крові до зачаття?

Ідеальна вагітність триває  40 тижнів або 10 акушерських місяців. Звіт ведеться з першого дня останніх місячних.  Якщо вагітність незапланована, то жінка дізнається про неї зазвичай через 2-3 тижні після затримки. У жінок з декомпенсованим цукровим діабетом нерегулярний менструальний цикл і тому про свою вагітність вона дізнається приблизно на другому або на третьому місяці. Так як формування всіх внутрішніх органів дитинки відбувається до 7-го тижня (серце б’ється, утворюється центральна нервова система, формується кишечник, утворюються системи органів, кінцівки, очі і слуховий апарат), то всі можливі ускладнення при поганій компенсації діабету можуть позначитися на дитині. Саме тому дуже важливо, щоб рівень глюкози в крові був завжди в нормі.

Природно, що і після 7-го акушерського  тижня вагітності необхідно стежити за рівнем цукру в крові. Підвищений рівень цукру на пізніх термінах не тільки може вплинути на те, як дитина буде розвиватися внутрішньоутробно, а й спричинить за собою збільшення судинних ускладнень діабету.

Планувати вагітність і стежити за нею жінка, яка страждає на це захворювання має в спеціальному центрі. Вона повинна мати місце у таких фахівців:

– Нефролог;

– Ендокринолог;

– Акушер-гінеколог;

– Невропатолог;

– Окуліст;

– Кардіолог.

Вкрай важливо консультуватися з ендокринологом з приводу цукрознижувальної терапії, можливих ускладнень при перебігу вагітності і розвитку дитини.

Щоб компенсація діабету була стабільна, необхідні регулярні ін’єкції інсуліну. Порадьтеся з лікарем з приводу правильності самоконтролю глікемії і показниками свого приладу з лабораторними даними. Нехай лікар складе вам індивідуальний раціон харчування, призначить необхідні фізичні навантаження. Щоб ваша дитина розвивалася правильно, в раціоні має бути присутня їжа, що має в своєму складі залізо, йод (200мкг), фолієву кислоту (400мкг) та інші необхідні вітаміни.

 Далі більш детально розберемо, що входить до медичного обстеження та як згадані вище фахівці можуть допомогти.

Гінеколог повинен обстежити вас і при необхідності провести лікування. Окуліст перевірить стан вашого очного дна і якщо буде потрібно проведе лазерну фото-коагуляцію. У кардіолога вам буде необхідно обстежити свою серцево-судинну систему, особливо якщо хворієте на цукровий діабет більше 10 років. Не буде зайвим відвідати невропатолога. Дуже важливо при плануванні виміряти артеріальний тиск у різних станах (лежачи, сидячи, при зміні положення тіла з горизонтального у вертикальне). Підвищення артеріального тиску – одне з найчастіших ускладнень при цукровому діабеті. В лабораторне обстеження повинні входити:

– Мікроальбумінурія;

– Клінічний аналіз крові;

– НbA1c;

– Загальний аналіз сечі;

– Біохімічний аналіз крові (загальний холестерин, білірубін, загальний білок, креатинін, триглеціриди, АЛТ, АСТ);

– Обстеження функції щитовидної залози;

– Проба Реберга;

– Аналіз сечі по Нечипоренко.

Обов’язково пройдіть ультразвукове обстеження щитовидної залози. Поки ви не обстежетесь повністю, і ваші показники будуть в нормі, слід утриматися від зачаття. В даний час існує безліч засобів контрацепції: презервативи, внутрішньоматкові спіралі, свічки, креми, мазі, таблетки з невисоким вмістом гормонів. Порадьтеся зі своїм лікарем, який метод підійде саме вам. І тільки після того, як компенсація діабету буде становити не менше двох місяців, ви можете знову планувати вагітність.

Вагітність і грудне вигодовування

Ще зовсім недавно грудне вигодовування було не дуже поширене. Лише 30% малюків годувалися грудьми до року, а вже після року годувати вважалося непристойно і шкідливо. Сучасні рекомендації ВООЗ радять мамам годувати виключно грудьми до півроку, а часткове грудне вигодовування до 2-х і довше, якщо це влаштовує маму і малюка.

Коли мами годували грудьми всього 3-4 місяці, ситуація вагітності на тлі грудного вигодовування зустрічалася вкрай рідко. Однак тепер, коли мама може годувати дитину і в 2, і в 3 роки, дуже часто наступна вагітність наступає до закінчення лактації.

Тема грудного вигодовування взагалі вивчена досить погано. А там, де є прогалина в знаннях, завжди з’являється безліч міфів і страхів. Чимало їх пов’язано з вагітністю у годуючої мами.

Міф перший: «Поки жінка годує, вона не може завагітніти».

Дійсно, у більшості жінок при інтенсивному грудному вигодовуванні пригнічується овуляція і вагітність неможлива. Однак після півроку дітки починають їсти не тільки груди, відповідно, зменшується і частота годувань, молочні залози стимулюються рідше, і рівень пролактину падає. Як тільки пролактин знижується нижче певного рівня, овуляції і здатність до зачаття повертаються. Деякі жінки здатні зачати вже через 1-2 місяці після пологів, хоча у більшості годуючих мам функції яєчників відновлюються пізніше – приблизно тоді, коли звичайна їжа в раціоні малюка починає переважати над грудним молоком.

Міф другий і найпоширеніший: «Грудне вигодовування сприяє невинесення вагітності».

В цей міф нерідко вірять навіть лікарі акушери-гінекологи, тому він приносить чимало тривог годуючим вагітним мамам. Заснований він на двох фактах. По-перше, під час грудного вигодовування підвищений гормон пролактин, який пригнічує роботу яєчників у жінок після годування. Це дозволяє припускати, що він може пригнічувати і роботу жовтого тіла, яке виділяє гормони, що зберігають вагітність (в першу чергу – прогестерон). По-друге, смоктання грудей стимулює викид окситоцину, гормону, що викликає скорочення матки і, отже, пологи, в тому числі і передчасні. Щоб «виправдати» ці гормони, розберемо дію кожного з них докладніше.

Пролактин. За кількістю органів-мішеней цей гормон займає перше місце в організмі, особливо в організмі жінки. В даний час описують близько 60 різних біологічних ефектів пролактину. Це не тільки дія на молочні залози, що забезпечує підготовку до лактації і саму лактацію. Не тільки вплив на статеві залози, що пригнічує вироблення статевих гормонів. Це ще й регуляція больової чутливості. Це забезпечення оргазму і почуття задоволення після сексу. Це стимуляція імунітету під час хвороби, забезпечення нормальної роботи нервових волокон, регуляція росту волосся. Під час вагітності пролактин забезпечує нормальний водно-сольовий обмін між мамою і малюком, регулює кількість і склад навколоплідної рідини. Він захищає малюка від імунних клітин мами, забезпечує нормальний розвиток його нервової системи.

Дійсно, пролактин пригнічує роботу яєчників. Але з моменту впровадження заплідненої яйцеклітини в матку, роботою яєчників «керує» не мамин організм, а організм дитини: хоріонічний гонадотропін малюка стимулює розвиток жовтого тіла вагітності і виділення ним всіх необхідних гормонів. Підвищений рівень прогестерону блокує зв’язок пролактину з рецепторами в багатьох органах (інакше молочко з грудей текло б з перших тижнів вагітності). Тому якщо робота яєчників подавлена, «винен» в цьому не пролактин (або якийсь інший мамин гормон), а найчастіше сам малюк (при генетичних вадах і інших захворюваннях хоріонічного гонадотропіну виділяється недостатньо, яєчники не виробляють достатньо прогестерону – це і призводить до викидня ).

Слід зазначити, що у жінок з гіперпроактинемією, не пов’язаною з лактацією, дійсно частіше зустрічаються різні порушення вагітності. Однак патологічне підвищення пролактину рідко зустрічається ізольовано, зазвичай воно пов’язане з безліччю інших порушень: недостатністю щитовидної залози, метаболічним синдромом, ожирінням. Нерідко пролактин підвищується у людей, схильних до хронічного стресу, при недостатній кількості відпочинку і сну, зловживанні алкоголем і лікуванні деякими препаратами. У цих випадках проблеми під час вагітності обумовлені не стільки самим пролактином, скільки хворобами, що викликали його підвищення. Відповідно, і лікувати треба в першу чергу не гіперпролактинемію, а то захворювання, яке до неї призвело.

У годуючих, якщо їхні діти старше 3 місяців, рівень пролактину не обов’язково підвищено. У половині випадків він буде нормальним, так як пролактин підвищується не цілодобово, а «стрибками», в основному, в нічний час.

З восьмого тижня вагітності пролактин підвищується як у годуючих, так і у не годуючих. До кінця вагітності рівень пролактину перевищує «невагітний» в 5-10 разів. Тому немає сенсу боятися пролактину самого по собі: гіперпролактинемія небезпечна лише тоді, коли є симптомом якогось захворювання.

Окситоцин. Цей гормон називають ще гормоном любові через його великий вплив на нервову систему людини. Під час годування окситоцин допомагає виділенню молочка. У пологах він підсилює скорочення матки, допомагаючи народженню плода і зупинці післяпологової кровотечі. Окситоцин підвищується під час сексуального збудження (причому не тільки під час статевого акту, але і при перегляді еротичних картинок і сюжетів), він бере участь у формуванні оргазму і викликає скорочення маткових труб і «всмоктування» сперми в матку. Таким чином, окситоцин сприяє зачаттю. Крім того, цей гормон викликає почуття прихильності, довіри, відкритості при спілкуванні, спокою в присутності близької людини.

Найчастіше мами турбуються про вплив окситоцину на матку. Однак, подивіться, як часто в організмі виділяється окситоцин. Якщо забороняти вагітним годувати, то за логікою потрібно заборонити їм займатися коханням, дивитися кіно з поцілунками, обіймати чоловіка і просто бути з ним поруч. А ще пити теплі напої, їсти шоколад і слухати приємну музику, адже при всіх цих діях окситоцин теж виділяється, і часом навіть у великих кількостях.

Чому ж викидні не відбуваються у всіх підряд, раз в організмі так часто підвищується окситоцин? Справа в тому, що для вигнання малюка з матки мало одних скорочень матки, потрібно ще, щоб шийка матки була відкрита і «випустила» плодове яйце. На шийку матки окситоцин не впливає. Відповідно, якщо ніякі інші причини (генетичні вади, інфекції або підійшов термін) не відкриють шийку, окситоцин буде безпечний. Однак він може прискорити викидень, який був викликаний іншими причинами.

Крім того, чутливість маткової мускулатури до окситоцину не однакова в різний час. По-справжньому чутливою матка стає лише в активній стадії пологів. Тому здоровій жінці немає сенсу боятися поганого впливу окситоцину.

Міф третій: «Якщо мама годує грудьми, малюкові, який всередині, не вистачить поживних речовин для нормального розвитку».

Цей міф росте з того часу, коли мами годували не довше ніж рік, отже, вагітна і, одночасно, годуюча жінка могла виявити, що завагітніла після пологів. Вагітність сильно виснажує організм жінки, адже їй потрібно звідкись взяти 3-4 кілограми живої речовини, кілька літрів водички, не кажучи вже про гормональні перебудови. Зазвичай жінці, навіть якщо вона добре харчуватися, потрібно кілька місяців для відновлення. Тому, навіть якщо мама не годує грудьми, рання друга вагітність буде для неї важкою: підвищиться ризик анемії, проблем з кістками і суглобами, малої вагиплода. Якщо мама годує грудьми, то це інтенсивне годування: дитина в перший рік може з’їдати більше літра молочка на добу. На виробництво молочка витрачається близько 800 ккал, безліч макро- і мікроелементів.

Зовсім по-іншому проходить вагітність, якщо від пологів до наступного зачаття пройшло хоча б 9 місяців. В цьому випадку організм вже більш-менш відновився. Після року дитина з’їдає 1-2 склянки грудного молочка на добу, що не так навантажуюче для мами.

Тому рання нова вагітність може привести до нестачі поживних речовин. Чим краще проходить післяпологовий період, тим більше шансів нормально і легко виносити наступного малюка.

Вагітність. Чутливість сосків.

Це основна «проблема» вагітної матері-годувальниці.

Багато мам відзначають чутливість або навіть хворобливість сосків при годуванні. Це може викликати дискомфорт і навіть послужити причиною відмови від грудного вигодовування. Дійсно, нервова система вагітної жінки зазнає значних перебудов: змінюється як збудливість нервових рецепторів, так і емоційне сприйняття власних відчуттів. Особливо важко переносити неприємні відчуття в грудях, коли вони поєднуються з токсикозом або іншими дискомфортними станами вагітності.

Варто відзначити, що багато діток (особливо якщо вони старше 1,5-2 рочків) самі відмовляються від грудей, якщо їх мама вагітна. Це тому, що дитина відчуває стан мами і всіма силами намагається підлаштуватися під нього. Якщо мама підсвідомо боїться кожного годування, малюк може піти їй назустріч і сам відлучитися від грудей.

Ніхто не має права звинуватити маму, якщо вона через хворобливість сосків припинила грудне вигодовування. Однак, якщо мама хоче продовжити грудне вигодовування, дуже важливо підтримувати її в цьому.

По-перше, мамі важливо пам’ятати, що період підвищеної чутливості закінчується. Зазвичай він обмежується першим триместром, хоча тут у різних жінок все може бути дуже індивідуально.

По-друге, особливу увагу потрібно приділити правильному прикладанню малюка. У нормі дитина при годуванні не торкаєьтться соска, а. захоплює ареолу досить далеко від нього. Але дорослі дітки часто відволікаються, крутять головою під час годування і «з’їжджають» до соска. Важливо забороняти їм це: забирати груди і давати її правильно. Також непогано було б годувати в тихій звичній обстановці, щоб менше було приводів відволіктися.

Дуже важливо приділити увагу гігієні сосків і профілактиці тріщин. Корисно буває влаштовувати грудям повітряні ванни, носити м’яку натуральну білизну. Деякі жінки змащують соски пом’якшуючими оліями: кедровою, оливковою (тільки не обліпихи – вона може посилити чутливість).

Вагітність. Сверблячка сосків.

Деякі жінки під час вагітності відзначають лущення та свербіж соска. Це пов’язано з більш інтенсивним оновленням епітелію і зміною роботи навколососкових залоз. Для полегшення стану можна використовувати всі ті ж пом’якшувальні олії. А ось спеціальні мазі від сверблячки краще не застосовувати, так як. більшість з них містить стероїдні гормони, які не дуже корисні для обох малюків.

Вагітність. Харчування годуючої вагітної.

Годуюча вагітна повинна харчуватися повноцінно, але не «за трьох» в сенсі кількості. Слід уникати шкідливих продуктів, вживати в їжу як фрукти-овочі-крупи, так і продукти тваринного походження. Вітаміни та біодобавки рекомендується використовувати тільки за суворими показаннями: якщо є ознаки нестачі того чи іншого елемента в організмі. Бажано їсти частіше, але маленькими порціями: так поживні речовини краще засвоюються.

Кількість їжи з’їденої не сильно збільшується. Зазвичай жінці краще орієнтуватися на відчуття голоду, а не «наїдати» насильно зайві кілограми.

А якщо потрібно приймати ліки?

Більшість препаратів, які можуть призначити вагітній, сумісні з грудним вигодовуванням. Однак тут краще зайвий раз попередити лікаря, який призначив препарат, що Ви годуєте. Крім того, варто обговорити, як позначається грудне вигодовування на перебіг того чи іншого захворювання. Якщо лікар сумнівається або не може відповісти на ваші питання, можна також порадитися з консультантом по грудному вигодовування.

Кіста яєчника і вагітність!

Кіста яєчника – це бульбашка з тонкими стінками, що складаються з епітеліальних клітин. Усередині нього знаходиться рідкий вміст. Він може мати різні розміри, і виникати як в товщі органу, так і на його поверхні.

Якщо кісти, що розвиваються в будь-яких внутрішніх органах, завжди є патологічними структурами, то в яєчнику вони можуть виникати і в результаті їх нормальної роботи. Такі утворення називають функціональними кістами. Є також і патологічні кістозні структури, які вимагають проведення спеціальної терапії. Деякі з таких рідинних утворень можуть вести до безпліддя.

Вагітність. Кістозні функціональні утворення

Кожні 21-32 дня у кожної не вагітної здорової дами дітородного періоду в яєчниках зріє кілька фолікулів. Один зростає швидше, досягаючи 23-28 мм. Він носить назву домінантний, і за своєю суттю є кістою (так як складається з тонких стінок і містить рідину, в яку занурена яйцеклітина). Потім такий пухирець лопається – настає овуляція. На цьому місці розвивається лютеїнове (жовте) тіло – маленький тимчасовий ендокринний орган, який готує основні органи до вагітності.

Якщо фолікул без розкриття, а продовжує рости далі, утворюється кіста під назвою «фолікулярна». Жовте тіло, розвиваючись, теж може досягати значних розмірів – тоді формується кіста лютеїнова.

Розміри обох цих кіст можуть досягати 5 см і більше. Зазвичай вони зникають протягом декількох циклів без лікування, але втрачають цю здатність при досягненні великих розмірів.

Лікар обговорює з пацієнткою кісти, які не пройдуть самі

До таких утворень відносять:

Кісту геморагічну. Це порожнина, заповнена кров’ю. Виникає при крововиливі в якесь просте (частіше – лютеїнове) кістозне утворення.

Дермоїдна кіста (дизонтогенетичне утворення, тератома) – порожнина, заповнена не рідиною, а тими тканинами, які утворилися із зародкового листка під назвою ектодерма. При видаленні такого утворення в ній виявляють шкіру, хрящі, нігті, волосся, зуби. На фертильність ці кісти не впливають, але здатні ускладнити перебіг вагітності. Єдиний спосіб лікування цих утворень – хірургічний.

Ендометріоїдна ( «шоколадна») кістозне утворення – порожнинна структура, заповнена кров’ю, яка виникає через «менструальні» кровотечі з тканини ендометрія, що потрапила на яєчник. Таке захворювання може призвести до безпліддя.

Синдром полікістозних яєчників.  В цьому випадку яєчник містить множинні кісти. У крові відзначається підвищений рівень андрогенів, що і призводить до безпліддя.

Деякі пухлини різної злоякісності можуть за симптомами і УЗД-ознаками не відрізнятись від кісти.

Вагітність. Симптоми кістозного утворення

Кісти в яєчниках не завжди якось проявляються, найчастіше їх виявляють при проведенні УЗД з іншого приводу. Про наявність кісти можуть свідчити:

хворобливість в гіпогастрії справа або зліва;

структура, яка визначається з якогось боку від зчленування лонних кісток, на дотик;

дискомфорт при сексуальному спілкуванні;

нерегулярність, хворобливість менструацій;

надмірне оволосіння обличчя або тіла;

хворобливість актів дефекації або сечовипускання, якщо кіста чинить тиск на кишки або сечовий міхур..

Якщо кіста ускладнюється розривом або перекрученням своєї ніжки, це може проявлятися такими ознаками:

сильний біль в гіпогастрії;

кров’янисті виділення зі статевих шляхів;

нудота;

блювота;

непритомність;

різка артеріальна гіпотензія.

У разі появи будь-якого з цих ознак негайний виклик «Швидкої допомоги» обов’язковий. Ці стани потребують термінової допомоги, самостійно вони не зникають.

Лікар обговорює з пацієнткою вплив «нормальних» кіст яєчника на перебіг вагітності

Який вплив справляють кісти на вагітність?

Вплив «нормальних» кіст яєчника на перебіг вагітності

Функціональна кіста яєчника і вагітність – стани сумісні. Вони не заважають зачаттю, рідко ускладнюють перебіг вагітності. Навпаки, рівень статевих гормонів жінки, який сприяє розвиткові плода, допомагає зникненню кісти. Але все ж, оптимальний варіант – лікування кісти або її видалення ще до настання запліднення.

Після зачаття функціональні кісти виникають вкрай рідко. Якщо вони були знайдені в цей період, швидше за все, виникли вони ще до запліднення. При цій УЗД «знахідці» впадати в паніку не варто: часто кіста зникає до 16-20 тижня.

При виявленні рідинного цтворення в «цікавий період» необхідний ретельний УЗД-контроль, щоб простежити за змінами її діаметра. Кісти досить значних розмірів можуть повертатися (що може викликати апоплексію яєчника) і перекручуватися під впливом зростаючої матки. Щоб такого ускладнення не виникло, при збільшенні діаметра кісти більше 60 мм розглядають питання про проведення операції. Останнє цілком можливо в цей період і дуже рідко ускладнює перебіг вагітності.

Буває й така ситуація: ви проходили ультразвукове обстеження жіночих органів ще на етапі планування вагітності, і патології в них не було знайдено. Потім, на першому скринінговому УЗД вам кажуть, що на вашому яєчнику виявлено полостне (анехогенне) утворення, це – лютеїнова кіста. Вона не впливає на плід, не є злоякісною і зникає після 12 тижня. Це утворення дуже поширене, виникаючи у 1 з 1000 вагітних.

Але в цьому випадку є одне «але». Таке збільшення ендокринної залози в розмірах говорить про її недостатність. Виходить, що чим більша порожнина, тим менше прогестерону вона виробляє. Тому при виявленні лютеїнового полостного утворення найчастіше призначають замісну терапію препаратами синтетичних гестагенів – «Утрожестаном», «Дуфастоном».

Патологічні кісти і вагітність

Ендометріоїдні кісти і полікістозних яєчники – стани, які можуть викликати значну зміну гормонального балансу жінки, приводячи до безпліддя. В обох цих випадках порушується нормальний механізм виходу яйцеклітини і її захоплення матковими трубами, що вимагає призначення лікування.

В основному, при цих станах вдаються до призначення медикаментозної терапії, і тільки при великих розмірах «шоколадних» кіст або схильності до їх зростання проводять видалення порожнинних утворень. У цих випадках гінекологи намагаються зберегти якомога більше інтактної тканини репродуктивних органів. Таке лікування дозволяє повернути репродуктивну функцію більше 50% жінок. Якщо завагітніти при даних станах вийшло, то необхідний ретельний лікарський і УЗД-контроль, а також прийом гормональної терапії ( «Дуфастон», «Утрожестан»). Тільки при дотриманні вищевказаних умов шанс, що вагітність  і пологи не будуть ускладненими, дуже високий.

Тератоми потрібно видаляти ще до зачаття. Якщо вони досить великих розмірів (60 мм і більше), і були виявлені під час вагітності, то їх потрібно видаляти планово на 14-16 тижнях. Саме починаючи з цього терміну, матка займає вже не тільки порожнину малого таза, а й черевну порожнину, що підвищує ймовірність таких ускладнень, як:

перекрут судинної ніжки кісти;

некротизація кістозної структури;

крововилив в її порожнину.

Всі ці патології небезпечні не тільки для жіночого здоров’я, а й загрожують розвитком викидня внаслідок вираженого больового синдрому.

Самі по собі серозні, ендометріоїдні, дермоїдні кісти небезпеки для плода не уявляють. Вагітність же при цьому (особливо якщо лікування даного захворювання не отримувало) загрожує загрозою переривання, передчасних пологів і завмиранням. Тому вона повинна проходити під наглядом лікаря, з обов’язковим багаторазовим УЗ-дослідженням, і допплерографією.

Пухлинна кіста яєчника і вагітність – небезпечні “сусіди”. Таке поєднання може нашкодити обом – жінці і її дитині, що розвивається. Під час вагітності можуть відбутися такі ускладнення, як:

мимовільний розрив капсули пухлини, що не тільки викликає картину гострого живота, а й сприяє поширенню пухлинних клітин по довколишніх органах;

на 12-13 тижнях – здавлювання пухлини вагітною маткою;

якщо така цистаденома розташована міжзв’язково, це може сприяти косоокому або поперечному положенню плоду;

швидке метастазування злоякісної пухлини;

малігнизація доброякісного утворення (в чверті випадків).

Вагітність – як лікуються кісти яєчників

Планові операції проводяться під загальним наркозом тільки після того, як УЗД підтвердить повноцінне дозрівання плаценти (14-16 гестаційні тижні). В основному, оперативне втручання проводиться лапароскопічним способом (тобто через кілька маленьких розрізів, під контролем відеоендоскопічної техніки). Визначається обсяг операції після гістологічного дослідження тканин кісти, яке дають патоморфології ще до закінчення втручання.

При підозрах на злоякісну кісту-пухлину, а також при розвитку екстреної ситуації, оперативне лікування може бути проведено лапаротомічно (тобто через великий розріз, під контролем зору). Обсяг операції визначається виходячи з ситуації.

У яких випадках потрібно термінове звернення за медичною допомогою

Особливо настороженою жінці потрібно бути відносно таких ознак:


Check Also

Як зробити дитину дівчинку – найкращі дієві способи

Більшість потенційних батьків запевняють, що для них важливо лише щоб дитина була здоровою, і вони …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *