Home / Здоров'я / Кисневе голодування у новонароджених: лікування

Кисневе голодування у новонароджених: лікування

Під час вагітності часто в кабінеті гінеколога звучить діагноз «гіпоксія». Що собою являє кисневе голодування і наскільки воно небезпечне для плоду? При цьому лікар не завжди пояснює, що це таке

Кисневе голодування, виявлене у новонароджених – що це?

Кисневе голодування у новонароджених лікування

Відразу потрібно згадати, що під час вагітності на жіночий організм виявляється підвищене навантаження і дуже часто саме в цей період дає збою, виявляються різні захворювання і патологічні стани. Тому потрібно звертаючи увагу на найменші тривожні ознаки, так як вони можуть виявитися першими дзвіночками розвиваючої патології.

Вже з моменту зачаття, а краще до такого, потрібно берегти себе. Це дозволить знизити ймовірність розвитку патологічних станів. Дитина, з’являючись на світ, повинна зробити вдих, щоб легені розправилися і в них надійшло повітря. Якщо новонароджений малюк не робить цього самостійно, лікарі допомагають йому. Коли він не дихає деякий час, виникає нестача кисню, іншими словами – гіпоксія, або кисневе голодування мозку.

Кисневе голодування: наслідки голодування мозку у новонародженого

Гіпоксія – це не повноцінне захворювання, а патологічний стан, який характеризується кисневим голодуванням як окремих органів і тканин, так і всього організму в цілому. Найбільш схильні до патологічних змін серце, печінка, легені, нирки, а також центральна нервова система. Важливу роль відіграє стадія гіпоксії, так як від неї залежить ступінь ураження внутрішніх органів.

Кисневе голодування також негативно позначається на функціях головного мозку, що може в майбутньому проявитися в неврологічних захворюваннях. Крім цього, гіпоксія може спровокувати асфіксію, або ядуху, у новонародженого малюка. Стадії патологічного стану у новонародженого: легка, помірна, важка. Фахівці визначають їх, керуючись шкалою Апгар. Остання дозволяє оцінити стан малюка в першу і п’яту хвилинки з моменту появи на світ:

Легка стадія – по Апгар 6-7 балів на першій хвилинці і 8-10 на п’ятій з моменту появи дитини на світ. Дихання нерівномірне, рухова активність трохи знижена, тонус м’язів підвищений;

Помірна (середня) – 4-6 балів на першій хвилині, 8-10 на п’ятій. Характеризується синюшністю шкірних покривів, блідістю, рефлекси пригнічені, на болюче подразнення малюк реагує слабо, пульс уповільнений, дихання порушене, серцебиття слабке, може спостерігатися гіперзбудливість і тремор верхніх кінцівок;

Важка – до 3 балів на першій і до 7 на п’ятій хвилинці. Загальний стан дитини важкий: шкірні покриви бліді, з землистим відтінком, артеріальний тиск знижений, реакції і рефлекси на огляд і роздратування відсутні.

Кисневе голодування мозку: чому виникає у новонароджених?

Гіпоксія може виникнути як під час перебування малюка в утробі матері, так і безпосередньо в процесі самих пологів. До групи ризику потрапляють діти, у матерів яких в період виношування спостерігалися такі стани:

пізній токсикоз з сильною інтоксикацією;

обтяжений анамнез (легеневі, ендокринні, серцево-судинні патології);

у віці до 20 і після 35 років;

нездоровий спосіб життя (шкідливі звички, постійні стреси, рідкісне перебування на вулиці, неправильне харчування);

резус-конфлікт.

Потрібно звернути увагу, що багато провокуючих факторів можна легко виключити, відповідно, знизити ризик розвитку патології. Тому жінка протягом усього терміну гестації повинна уважно поставитися до свого здоров’я, тому що вона несе відповідальність і за стан дитини. Придбана гіпоксія виникає з причини незрілості дихальної системи, при обвиття шиї пуповиною, при важких пологах (слабкакій пологовій діяльності) та пологових травмах, при багатоплідній і недоношеній / переношеній вагітності.

Кисневе голодування: як проявляється у новонародженого після пологів

Ознаки порушення можна визначити ще під час перебування дитини і матері в пологовому будинку під час стандартного огляду. У першу чергу про патологічний стан свідчить синюватий відтінок шкіри. Крім того, дитині важко дихати, він не кричить після народження, спостерігається порушення первинної адаптації до нового середовища. Ступінь тяжкості його стану визначається за вищезазначеною шкалою Апгар.

Кисневе голодування можуть помітити не тільки медичні співробітники, але й самі батьки:

У дитини під час плачу трясеться підборіддя. У деяких випадках тремор свідчить про незрілість нервової системи;

Часто здригається уві сні і при зміні положення тіла;

Сон неспокійний, дитина часто скрикує;

Дитина залишається неспокійною під час годувань.

Перераховані стани не завжди свідчать про кисневе голодування, але при їх появі обов’язково потрібно звернутися до педіатра або невролога.

Кисневе голодування: наслідки гострої гіпоксії для дітей

Брак кисню може привести до досить різноманітних порушень. Вище вже згадувалося, що найбільше страждає головний мозок. Відповідно, існує ймовірність розвитку неврологічних патологій, при цьому їх виникнення пов’язане і зі стадією гіпоксії, наприклад, при легких порушеннях функції головного мозку може виникнути перинатальна енцефалопатія. Крім цього, можуть спостерігатися незворотні патологічні зміни в роботі внутрішніх органів і центральної нервової системи. При важкому ступені гіпоксії, яка продовжувалась тривалий час, висока ймовірність інвалідності і навіть летального результату.

Після закінчення місячного гострого періоду виявляються лише залишкові порушення, які можна піддати відновленню. Однак, на превеликий жаль, наслідки патології можуть виникнути через тривалий час, протягом якого малюк успішно розвивався. У майбутньому можуть спостерігатися порушення розвитку, промови, непосидючість, погана концентрація уваги.

Як лікується кисневе голодування у новонароджених?

Вживати заходів необхідно ще в умовах пологового будинку. Лікарі, якщо дитина не може самостійно дихати, відновлюють дихання за допомогою кисневої маски. У разі гострої необхідності виконують реанімаційні заходи. Потім лікарська допомога залежить від наслідків кисневого голодування, наприклад, можуть призначити лікування медикаментозними засобами, застосовувати процедури фізіотерапії, масаж, робити ванночки із заспокійливими травами.

Дитина повинна перебувати в максимально спокійній обстановці, за нею потрібно повноцінно доглядати, стежити, щоб вона отримувала більше кисню. Такі діти повинні регулярно оглядатися неврологами та педіатрами. Часті профілактичні огляди необхідні для того, щоб вчасно виявити і купірувати наслідки нестачі кисню.

Багатьох факторів, що провокують гіпоксію у новонароджених, можна уникнути. Багато що залежить від майбутньої матері, її поведінки під час вагітності, є моменти, відповідальність за які бере на себе лікар, так що вибір провідного фахівця, вагітність і пологи, також досить важливі. Необхідно ще до зачаття відмовитися від шкідливих звичок, змінити свій спосіб життя, щоб організм звик до нового режиму і харчування.

Необхідно частіше бувати на повітрі і бути активною у фізичному плані. Також потрібно стежити за ворушінням малюка в животику: зменшення або збільшення активності є приводом для візиту до фахівця.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *