Home / Діти / Виховання та психологія / Як відучити дитину смоктати пальці?

Як відучити дитину смоктати пальці?

Часто батьки цікавляться, чому діти смокчуть пальці навіть у старшому віці і як відучити  грамотно від цього? Варто хвилюватися, чи так небезпечна ця звичка? Щоб діяти правильно, потрібно зрозуміти причини, дізнатися про можливі наслідки і ознайомитися з порадами, як відучити  дитину.

Як відучити  – рефлекс, закладений природою

Як відучити дитину смоктати пальці

Практично всі новонароджені смокчуть пальці. Причому, як показують зворушливі зображення, взяті з УЗД, навіть в утробі. Це закладено мудрою природою: смоктальний рефлекс потрібен для того, щоб немовля могло вижити. Смоктання кулачків у таких крихіток – це своєрідне тренування. Саме тому новонароджені з «правильними» інстинктами починають хапати ротом все, що торкнеться їх губ.

Даний інстинкт настільки сильний, що багато дітей смокчуть пальці не тільки коли відчувають голод, а й для того, щоб просто «бути у формі». Узгоджена робота м’язів, трійчастого, блукаючого і носоглоткового нервів при смоктанні стабілізує роботу нервової системи і навіть активізує мозкову діяльність. Потім смоктання зв’язується з позитивним досвідом насичення і контакту з матір’ю. І в результаті – саме по собі викликає закріплення емоції заспокоєння, задоволення і почуття захищеності.

Посмоктування після півроку обумовлюється ще й тим, що рот, язик дитини стає засобом пізнання світу. Все, що потрапляє в руки – не пізніше доби направляється в ротик, для вивчення. Звичайно, разом з пальчиками, що допомагають порівнювати і «калібрувати» відчуття. Таким чином, смоктальний рефлекс, необхідний для живлення, який плавно переходить в спосіб збирання інформації про навколишні предмети, без чого не може бути подальшого розвитку.

Ще одним приводом для знаходження пальців в роті вважається прорізування зубів, коли малюки відчувають хворобливі симптоми. Лізуть зуби приблизно до 23 місяців, тому до двох років турбуватися про те, що пальці часто знаходяться в роті абсолютно не варто. А деякі фахівці вважають, що і до п’яти років, особливо поширене таке ставлення у американських педіатрів.

У віці старше двох років причинами смоктання пальців можуть бути:

Повне і різке відлучення від грудей, до якого малюк ще не готовий.

Недолік ласки, уваги і опіки з боку батьків.

Стрес, нервове перенапруження.

Фізіологічні фактори: той же голод, втома, бажання спати, нездужання.

Таким чином, необхідний рефлекс може перерости в непотрібну звичку, і не завжди нешкідливу.

Як відучити  від звички смоктати пальці: проблеми і наслідки

Е. Комаровський ділиться своєю думкою, що смоктання пальців – це проблема не дитини, а матері, якій можуть бути неприємні коментарі оточуючих. Дійсно, в більшості випадків така звичка проходить сама собою, якщо не зафіксується через неправильне поводження батьків. Деякі діти старшого віку таким чином допомагають собі заснути і заспокоїтися, і це не відбувається при

сторонніх. Але, звичайно, глузування однолітків можуть бути неприємним наслідком такої пристрасті. Всупереч сформованій точці зору, багато ортодонтів кажуть, що на зміну прикусу, до 5-6 років, поки не почнуть випадати молочні зуби і рости постійні, смоктання пальця не вплине. Але є і прихильники протилежної думки, які вважають, що викривлення піднебіння і прикусу від такої тривалої звички неминучі. Передбачається, що в деяких випадках проблеми зі становленням мови теж можуть бути через це.

Мабуть, мова йде про інтенсивність і тривалість пристрасті. І якщо дитина смокче пальці постійно, то можуть бути і стоматологічні проблеми, і садна на шкірі, омозопілості, і деформація нігтьової пластини. Можливо навіть занесення грибкової мікрофлори під ніготь. Крім того, через ротову порожнину в результаті постійного облизування рук, збільшується ймовірність проникнення інфекцій, бактерій в організм, зростає загроза глистових інвазій.

Якщо дитина крім звички смоктати палець, ще й відчуває постійні страхи або має місце уповільнений загальний розвиток, потрібна консультація психолога.

Превентивні методи як відучити дитину смоктати пальці

Чим раніше робляться спроби не дати перетворитися рефлексу в звичку, тим краще. Щоб смоктальний інстинкт задовольнявся в повній мірі, мати повинна дозволяти дитині побільше перебувати біля грудей. В середньому, досить приблизно 25-30 хв. Як відучити  дитину смоктати пальці, якщо  спостерігається, що малюк все ж тягне кулачок в рот, то намагатися і довше (деякі батьки одягають на руки немовля «антицарапки» або шкарпетки).

Як відучити  дитину смоктати при штучному вигодовуванні? Для цього можна запропонувати пустушку. Наявність пустушки у сина батьки зможуть контролювати, і згодом буде легше відучити.

Найбільш оптимальне годування на вимогу або зменшення часового проміжку між годуваннями. Однак не можна вважати, що якщо діти постійно «висять» на материнських грудях – можна уникнути проблем. З дорослішанням має відбуватися розмежування між потребами і способами їх задоволення.

Якщо груди стають єдиним методом для усунення невдоволення і дискомфорту, прямо не пов’язаних з голодом, то і смоктання пальця може згодом стати таким же універсальним засобом. Пам’ятайте:

Потреба в смоктанні стає меншою після півроку.

Кроха за допомогою смоктання задовольняє свої потреби, і потрібно поступово разом з ним шукати нові способи отримання позитивних емоцій: тілесний контакт, ласки, спільні ігри.

Як відучити  дитину смоктати пальці коли починають рости зубки? Варто купити своєму малюку спеціальні прорізувачі, давати скоринку хліба, щоб руки менше перебували в роті.

З підрослою дитиною довше займайтеся розвитком моторики за допомогою різних структурних предметів. Заміняйте легкодоступні задоволення більш цікавими заняттями.

Як відучити смоктати пальці дитини після року

Якщо все ж звичка сформована, то головне – не перестаратися і діяти вкрай делікатно, щоб не травмувати дитячу психіку.

Не може бути мови про покарання і постійні закиди, які можуть загнати глибоко в підсвідомість почуття провини, зробити смоктання пальця ганебним і болісним. Члени сім’ї повинні «стати командою» і спільно намагатися позбавити дошкільника від пристрасті:

В сім’ї повинен бути доброзичливий, комфортний мікроклімат. Не можна дозволяти іншим сміятися і соромити вашого малюка.

З’ясувати, при яких обставинах дитина смокче палець і намагатися спільно їх уникати. Пропонувати зайняти руки пазлами, ліпленням, конструктором, малюванням.

Пояснити, чим загрожує така звичка. Можливо використовувати авторитет сторонніх: стоматолога, лікаря. Постаратися, щоб причина необхідності відмови від залежності стала зрозуміла і була прийнята дитиною. Пов’яжемо причину звільнення з якоюсь важливою подією: Днем народження, Новим роком, початком відвідування якогось гуртка. Будьте спокійні і терплячі.

Використовуйте елементи поведінкової терапії: навчіть замінювати смоктання пальця іншими діями. Наприклад, пальчиковою грою з почерговим дотиком інших пальців з улюбленим. Для нагадування, можна обмотати фалангу лейкопластиром або нафарбувати ніготь спеціальним «несмачним» лаком. Наші предки використовували сік калини, який не страшний при попаданні в очі.

Заохочуйте, якщо бачите хоча б найменші результати. Хваліть і нагороджуйте.

Існують пристосування для рота (у вигляді скоби) і для великого пальця з фіксацією на зап’ясті, які можуть надягати тільки фахівці. Але до таких «інквізиторських» методів вдаються у виняткових випадках.

Найчастіше досить перемикати руки на інші предмети, заняття, для дівчаток можна зробити яскравий манікюр, який вони не захочуть псувати, придумати веселі ігри і приємні заохочення. Але найголовніше – увага і турбота. Якщо ви запропонуєте дитині замість смоктання пальця свою любов, що він вибере?


Check Also

Хрещення Господнє 2021 – традиції та прикмети

19 січня, православні всього світу відзначають одне з 12-ти найважливіших після Пасхи церковних свят – …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *