19 січня, православні всього світу відзначають одне з 12-ти найважливіших після Пасхи церковних свят – Хрещення Господнє 2021 або як його ще називають Богоявлення. Оскільки в цей день миру вперше з’явилася Пресвята Трійця – Бог Отець проголосив про Сина з небес, Син прийняв Хрещення у водах ріки Йордан, і Дух Святий зійшов на Сина у вигляді голуба.
Хрещення Господнє 2021: історія, традиції, прикмети
Напередодні Водохреща, 18 січня, віруючі постять – нічого не їдять до вечора, а ввечері відзначають другий Святий Вечір або “Голодну кутю”. На вечерю подають пісні страви – смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар.
Вся сім’я, як і перед Різдвом, збирається за столом, до якого подаються лише пісні страви, з рису, меду і родзинок готується кутя (сочиво). У цей вечір, повернувшись з церкви з молебню, люди ставили крейдою або кіптявою свічки хрестили над усіма вікнами і дверима.
Після вечері всі ложки збирають в одну миску, а зверху кладуть хліб – “щоб хліб родився”. Цими ж ложками дівчата ворожили: виходили на поріг і стукали ними, поки десь не гавкне пес – в цю ж сторону дівчина і заміж піде.
Христос дарував грішній в гріху людині можливість отримати благодать Духа Святого після обряду хрещення. З тих пір ті хто хрестилися отримують прощення гріхів і відроджуються для нового, духовного життя.
Почалося це свято в ніч на 19 січня з Водохрещенського Святвечора. За традиціями, 17 січня закінчувалися веселі святки, а 18 січня наступав водохресний святвечір – день суворого посту. Як і перед Різдвом, увечері 18 січня вся родина збирається за столом, до якого подаються лише пісні страви, готується сочиво – кутя з рису, меду і родзинок.
До речі, в народі свято отримало безліч назв: «Водохресний вечір», «Голодна кутя» або «Голодний святий вечір», «Свічки» (тому що після вечірні ставили до водосвятної чаші свічки, перевиті стрічками або кольоровими нитками).
На Водохреща освячували воду, в тому числі на природних водоймах, для чого в льоду вирубується хрестоподібна ополонка – йордань. Одна з головних традицій на Водохреще – зануритися в йордань. Раніше в ополонку занурювалися насамперед ті, хто брав участь в святочних ворожіннях і ряжених – щоб змити гріхи. Вважалося також, що в йордань йде нечисть, що вільно ходить по землі всі Святки.
Однак, ця традиція зовсім не є обов’язковою. Багатьом віруючим за медичними показаннями не можна занурюватися в ополонку. Та й такої церковної традиції немає. Можливий хресний хід на йордань, до джерела, освячення його, але ніякими правилами не пропонується пірнати в це джерело. Досить освятити воду в церкві і окропити своє житло, щоб в будинку був порядок і спокій.
У день Хрещення Господь дає право людині без допомоги священика окропити своє житло. Освячена в Хрещення вода вважається цілющою. Зберігати святу воду потрібно весь рік. Кажуть, що ця вода є найкращими ліками від усіх недуг. Коли ви будете витрачати святу воду можна додавати звичайну воду. За повір’ям, навіть одна крапля водохресної води здатна освятити будь-яку кількість води звичайної.
Вважається, що освятити воду в церкві можна як ввечері 18 січня, так і 19 січня.
У чому особливість водохресної води?
Освячення води – це покликання на неї благодаті Святого Духа. Людина віруюча п’є святу воду не для втамування спраги, а заради засвоєння її благодатних властивостей, для позбавлення від хвороби або душевного смутку, очищення житла від усілякої скверни. Окроплення і обмивання водохресною водою покликані виганяти ворожі сили.
Грецьке слово, що означає хрещення (ваптісіс), перекладається як «занурення в воду». Слово «хрещення» з’явилося при слов’янському перекладі Євангелій (саме таїнство Хрещення прийшло в слов’янський світ раніше) як нерозривно пов’язане в поданні людей з прийняттям Христа.
Водохресну воду ще називають Великою агіасмою. Слово увійшло в слов’янську літургійну мову з грецької, на якому agiasma означає «святиня».
Воду освячують двічі. Напередодні, 18 січня і безпосередньо в день Богоявлення – 19 січня на Божественній літургії.
У Богоявлення водохресну воду можна пити цілий день. Але потім її слід вживати натщесерце або по особливій необхідності (наприклад, при раптовій хворобі). Освячену в храмі воду не можна використовувати для побутових потреб, миття або прання. Зберігати святу воду рекомендується в будинку, бажано біля ікон.
Віруючі – з благоговіння до святині – приймають Богоявленську воду натщесерце, але по особливій потребі допомоги Божої – при недугах або нападах злих сил – п’ють її, не вагаючись, в будь-який час. Велику агіасму приймають для підтримки сил і розради в разі канонічних чи інших перешкод до причастя Святих Таїн.
У чому відмінність «Богоявлення» води від «хрещенської»?
Історично склалося, що Чин Великого освячення води (Велика агіасма) відбувається у Водохресний святвечір (18 січня) після Божественної літургії і 19 січня – в сам день Хрещення Господнього. Хресною ходою йдуть освячувати живу воду – джерела, озера, річки, заздалегідь рубають під льодом ополонку – «йордань» – прикрашають її, зводять каплиці з льоду. У давнину частіше, а зараз рідше освячення води здійснюють вночі.
Воду, освячену напередодні свята, в народі називають Богоявленням і Богоявленською, а освячену в день свята – хрещенською. Однак всю воду освячують по одному і тому ж чину, різниці між ними немає ніякої.
Водохресну воду роздають в храмі після водосвяття 18 січня і весь день 19 січня. Вона, як правило, є в будь-який день року, і за нею завжди можна прийти.
Хрещення Господнє 2021. Як правильно зберігати і використовувати водохресну воду?
У віруючих людей є благочестивий звичай – вранці натщесерце випивати трошки водохресної води і з’їдати шматочок церковної проскури, який беруть в храмі на службі в суботу – неділю. Якщо в дні церковних свят немає можливості сходити на службу, можна молитися вдома і кропити водою своє житло.
Водохресну воду не дають пити тваринам, але з церковної практики відомо, що під час мору тварин іноді окропляли і поїли святою водою. Підстави для подібної відваги повинні були бути вкрай серйозними.
Водохресну воду прийнято виливати тільки в особливе, не зневажуване ногами місце, тому в ній, як правило, не купають (наприклад, дітей), а нею умивають і кроплять.
При шанобливому ставленні свячена вода залишається свіжою і приємною на смак довгий час. Зберігати її слід в окремому місці, краще поруч з іконами.
Особлива властивість водохресної води – те, що вона, додана навіть у невеликій кількості до звичайної, повідомляє їй благодатні властивості, тому в разі нестачі святої води її розбавляють простою.
Чи стає вся вода на Водохреща священною?
Багато хто вважає, що абсолютно вся вода в день Хрещення стає святою. Священнослужителі пояснюють, що освячується лише та вода, над якою здійснюється спеціальний молитовний чин.
Так освячуються води в природних водоймах, де в льоду прорубується хрестоподібна ополонка – йордань. З нею теж пов’язано чимало міфів. Думка, що при зануренні в освячену воду відпускаються всі гріхи, помилково. Священики нагадують, для того, щоб отримати прощення, необхідно щиро покаятися і висповідатися.
Хрещення Господнє 2021: як правильно зануритися в ополонку, щоб не зашкодити здоров’ю?
Звичай занурення в ополонку не має прямого відношення до самого свята Хрещення Господнє 2021, не є обов’язковим і не очищує людину від гріхів. І занурення в ополонку і обливання недостатньо для того, щоб вважати себе хрещеним, однак звичай прийнятий як частина народного святкування.
Занурення в крижану воду вимагає особливої обережності. Занурюватися краще в спеціально відведених місцях, подбавши про зміцнення льоду, дерев’яних настилах, поручнях, теплих місцях для переодягання. Часто на випадок непередбачених ситуацій поруч чергують лікарі та рятувальники.
Підходити до Водохресного занурення потрібно з міркуванням. Про це попереджають і медики, і священнослужителі. Адже для організму знаходження в крижаній воді – величезний стрес. За ним можуть послідувати проблеми зі здоров’ям – сильний спазм шкірних судин призводить до збільшення припливу крові до внутрішніх органів (серця, легень, шлунку, печінки, головного мозку), що загрожує загостренням хронічних захворювань.
У наших предків існували деякі традиції святкування Водохреща:
кожна господиня мала особливий глечик, який використовувався тільки для збору водохресної води. У нього в день свята збирали сніг, а після того, як він танув – відносили в льох. Застосовували потім цю воду для зняття з себе і з будинку вроків, в разі хвороб. Будь-яка дія, вчинена зі святою водою, люди супроводжували молитвою і щирою вірою в благополучний результат;
освячення будинку свіжою водохресною водою. Для цього глава сім’ї повинен взяти гілку верби, принесену з церкви під час святкування Великодня, змочити її водохресною водою і окропити всі кімнати;
збір за одним столом всіх родичів, на який ставили найрізноманітніші страви;
Народні прикмети на Хрещення Господнє 2021
Якщо погода ясна і холодна – літо буде посушливим; похмура і свіжа – до рясного урожаю.
На Водохреща сніг привалить до паркану – чекай поганого літа.
Повний місяць – до великого весняного розливу.
Зоряна ніч – літо буде сухим, урожай на горох і ягоди. Буде відлига – до врожаю. Ясний день – до неврожаю.
Вітер подме з півдня – буде грозове літо.
Погода цього дня вказує на погоду грудня.
До трьох днів після Хрещення білизну не перуть.
Якщо на відкриту воду піде туман, то хліба буде багато.
Якщо в Хрещення собаки багато гавкають, – буде вдосталь всякого звіра і дичини.
Водохресний сніг в корм – в господарстві немає проблем.
Водохресний сніг – від судом оберіг.
Якщо заметіль замете на Водохреще, то сніжитиме буде мало не до самої Святої (Великдень).
Якщо небо в Хрещення чисте і зоряне, то весна настане рано, а погода влітку буде сухою і спекотною. У той же час, зоряне небо на Хрещення говорить про те, що рік буде спокійний, без особливих потрясінь.
Якщо на Водохреще дерева вкриті інеєм, навесні сіяти озиму пшеницю потрібно в той же день тижня – урожай буде багатим.
Якщо на Хрещення йде лопатою сніг – до хорошого урожаю.
Коли на відкриту воду піде туман, то хліба буде багато.
Якщо на Хрещення зоряна ніч – буде хороший урожай горіхів і ягід.
Якщо Хрещення збігається з фазою нового місяця, то морози будуть суворі і довгі, а весна похмурою і дощовою.
Вітер, що дме з південного боку, обіцяє безліч літніх гроз.
Якщо на Хрещення видно багато риби – будуть бджоли добре роїтися.
Якщо після Хрещення на небі повний місяць – навесні можливий паводок.
У слов’ян на Водохреща була прикмета. Незаміжня дівчина напередодні Водохреща виходила на подвір’я, і якщо їй на шляху попадався молодий хлопець, то вважалося, що весілля буде скоро.
Якщо собаки багато гавкають – до великої кількості звірини і дичини в лісі.
Якщо на Хрещення чутно собачий гавкіт, значить, буде в вашому домі достаток.
Якщо в ніч Хрещення буде повний місяць, то навесні треба побоюватися сильного розливу річок.
Не дуже добре, якщо на Водохреща тепло: прикмети говорять про те, що в році, що наступив будуть проблеми зі здоров’ям. Навпаки, якщо на Водохреща багато снігу – це до міцного здоров’я.
Якщо в Хрещення ви почуєте гавкіт собак – це обіцяє хороший фінансовий стан в році, що наступив. Вважається, що собаки звуть на полювання, яке обіцяє відмінний видобуток.
Прикмети на Хрещення вважаються найбільш сильними і вірними, але варто відзначити, що далеко не всі вони відповідають дійсності. Навіть тут потрібно бути уважним і вирішувати – вірити чи ні.
Наприклад: палиця в ополонці – народжуються голуби. Дійсно, існує такий звичай, встромляти довгу палицю в ополонку так, щоб вона дістала до самого дна. Вважається, що така палка допоможе зробити так, щоб добре плодилися бджоли і голуби.
Можливо, хтось і вважає цю прикмету вірною, але в даному випадку думки розділяються. Ті, хто тримають пасіку або розводять голубів, кажуть, що головне, добре доглядати за своїми вихованцями, тоді вони і плодитися будуть добре. Природа свою справу зробить сама, а дана прикмета – це тільки марновірство і нічого більше.
Існують прикмети, в які сьогодні складно повірити:
Водохресна вода – білизна для полотна. Сьогодні стільки хімічних засобів, які допомагають відбілити білизну. Але раніше такої хімії не було. А люди все одно примудрялися зберігати білизну білосніжною. Так, для того, щоб білизна була білою, господині під час прання просто збризкували білизну водохресною водою і домагалися приголомшливого результату. Повірити в це важко, але якщо ви спробуєте, то будете вражені результатом.
Під Хрещення зірки яскраві – вівці добре ягнитися будуть. Вважається, що якщо в ніч перед Водохрещем зірки в небі світять яскраво, то в цьому році в лісі буде дуже багато ягід, горох вродить на славу, а вівці стільки ягнят принесуть, як ніколи раніше. Але якщо небо буде затягнуте, то всього цього можна і не побачити.
Водохресний сніг в корм – в господарстві немає проблем. В даному випадку мова йде про домашню живність. На Русі було прийнято додавати водохресний сніг в корм коням. Вважалося, що якщо вони з’їдять водохресний сніг, то стануть сильнішими і витривалішими. Крім того, водохресний сніг додавали і в корм курям. У народі вважалося, що це допоможе курям раніше почати нестися. Міські жителі можуть сказати, що це марновірство, але ті, хто живе в селі, і сьогодні стверджують, що прикмета працює.
Опівночі жінки збирали водохресний сніг. Старенькі – для того, щоб краще вибілювати полотно, а дівчата – шкіру. Вважалося, що витаянна з цього снігу вода може лікувати різні недуги, а вилита в колодязь – робить його невичерпним навіть в самий посушливий рік.
З Хрещення до Масляниці настає час весіль. Шлюби, укладені в цей час, вважаються найбільш вдалими. Особливо добре, якщо заручини відбудуться саме на Водохреща.
Хрещений на Водохреща буде все життя щасливим.
Хрещення Господнє 2021: водохресні ворожіння
На Водохреща молодь розважалася на снігу і льоду: каталися на санках і ковзанах і влаштовували каруселі. Веселі колядники в це свято знову обходили будинки, колядували і співали пісні, вітаючи один одного.
Раніше існував звичай – хлопці і дівчата після Хрещення знову могли збиратися на “вечерю”, де молоді люди придивлялися одне до одного і вибирали собі пару.
Переддень Різдва завжди вважався особливим. В цей час нечиста сила гуляє по землі і навіть дозволяє заглянути в потойбічний світ. Ворожіння на Водохреща в старовину було, мабуть, найпопулярнішою розвагою.
Важливо відзначити, що ворожіння у православ’ї заборонені і прирівнюються до чаклунства. З цієї причини, відразу після обряду, люди обливалися святою водою або пірнали в ополонку, щоб змити з себе гріх.
Ворожили абсолютно на всьому, що потрапляло під руку – це могли бути предмети і тварини, звуки, тіні. Тлумачення того, що дівчина побачить у воді, дзеркалі, на стіні або снігу, було мистецтвом.
Ворожіння по звуках
Кілька дівчат в ясний місячний водохресний вечір ходили до дверей замкненої церкви і намагалися почути те, що обіцяв їм Новий рік. Вони прислухалися до звуків: комусь ввижався або вінчальний хор, або заупокійна служба. Заміжжя означав звук дзвіночка, а глухий стукіт – швидку смерть.
Ворожіння по черевичку
«Раз у Водохресний вечір дівчата ворожили: за ворота черевичок, знявши з ноги, кидали». Ворожіння з черевиком (туфелькою, валянком) – найпоширеніше Водохресне ворожіння. Вважалося, в який бік дивиться носок, що впав додолу черевичка, в таку сторону поведе наречену суджений. Черевичок потрібно зняти неодмінно з лівої ноги. Якщо черевичок впаде в сторону будинку – заміжжя в цьому році не передбачається.
Ворожіння на ім’я
Існувало ворожіння, яке з задоволенням виконували і хлопці, і дівчата. Вони запитували ім’я у перехожих – у жінок чоловіче, у чоловіків – жіноче. Вважалося, так зватимуть майбутнього нареченого або наречену.
Ворожіння на булочках
Дівчата ворожили на булочках, хто швидше заміж вийде, за допомогою собаки. Кожна з дому приносить булочку, викладають їх в ряд, а потім запускають голодного пса. Чию булку схопить першу – та першою і заміж вийде.
Що не можна робити на Водохреща:
З будинку не можна нічого виносити, а також давати гроші в борг перед Хрещенням Господнім, інакше потім весь рік будете відчувати потребу.
В Хрещення, як і в інші двунадесяті свята, слід уникати сварок, поганих думок і вчинків. Забороняється сердитися на близьких людей, лаятися, скаржитися і пліткувати, незалежно від обставин.
В Хрещення заборонено будь-який фізичний труд, крім легкого прибирання. Зокрема, не можна вишивати, в’язати, робити що-небудь по дому.
Протягом 10 днів після Хрещення заборонялося прати білизну в річці, щоб у святій воді було менше нечисті.
Строго засуджується в Хрещення вживання алкоголю та інших дурманних напоїв. Заборона поширюється і на водохресні купання.
Набирати багато водохресної води – це гріх, тому що водохресна вода – це духовні ліки.
Розбавляти святу воду не можна – не до добра.
Тримаючи в руках святу воду категорично забороняється сваритися або лаятися.
Ворожити після свята Хрещення категорично не можна.