Home / Діти / Виховання та психологія / Хрещення Господнє 2021 – традиції та прикмети

Хрещення Господнє 2021 – традиції та прикмети

19 січня, православні всього світу відзначають одне з 12-ти найважливіших після Пасхи церковних свят – Хрещення Господнє 2021 або як його ще називають Богоявлення. Оскільки в цей день миру вперше з’явилася Пресвята Трійця – Бог Отець проголосив про Сина з небес, Син прийняв Хрещення у водах ріки Йордан, і Дух Святий зійшов на Сина у вигляді голуба.

Хрещення Господнє 2021: історія, традиції, прикмети

Хрещення Господнє 2021 – традиції та прикмети

Напередодні Водохреща, 18 січня, віруючі постять – нічого не їдять до вечора, а ввечері відзначають другий Святий Вечір або “Голодну кутю”. На вечерю подають пісні страви – смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар.

Вся сім’я, як і перед Різдвом, збирається за столом, до якого подаються лише пісні страви, з рису, меду і родзинок готується кутя (сочиво). У цей вечір, повернувшись з церкви з молебню, люди ставили крейдою або кіптявою свічки хрестили над усіма вікнами і дверима.

Після вечері всі ложки збирають в одну миску, а зверху кладуть хліб – “щоб хліб родився”. Цими ж ложками дівчата ворожили: виходили на поріг і стукали ними, поки десь не гавкне пес – в цю ж сторону дівчина і заміж піде.

Христос дарував грішній в гріху людині можливість отримати благодать Духа Святого після обряду хрещення. З тих пір ті хто хрестилися отримують прощення гріхів і відроджуються для нового, духовного життя.

Почалося це свято в ніч на 19 січня з Водохрещенського Святвечора. За традиціями, 17 січня закінчувалися веселі святки, а 18 січня наступав водохресний святвечір – день суворого посту. Як і перед Різдвом, увечері 18 січня вся родина збирається за столом, до якого подаються лише пісні страви, готується сочиво – кутя з рису, меду і родзинок.

До речі, в народі свято отримало безліч назв: «Водохресний вечір», «Голодна кутя» або «Голодний святий вечір», «Свічки» (тому що після вечірні ставили до водосвятної чаші свічки, перевиті стрічками або кольоровими нитками).

На Водохреща освячували воду, в тому числі на природних водоймах, для чого в льоду вирубується хрестоподібна ополонка – йордань. Одна з головних традицій на Водохреще – зануритися в йордань. Раніше в ополонку занурювалися насамперед ті, хто брав участь в святочних ворожіннях і ряжених – щоб змити гріхи. Вважалося також, що в йордань йде нечисть, що вільно ходить по землі всі Святки.

Однак, ця традиція зовсім не є обов’язковою. Багатьом віруючим за медичними показаннями не можна занурюватися в ополонку. Та й такої церковної традиції немає. Можливий хресний хід на йордань, до джерела, освячення його, але ніякими правилами не пропонується пірнати в це джерело. Досить освятити воду в церкві і окропити своє житло, щоб в будинку був порядок і спокій.

У день Хрещення Господь дає право людині без допомоги священика окропити своє житло. Освячена в Хрещення вода вважається цілющою. Зберігати святу воду потрібно весь рік. Кажуть, що ця вода є найкращими ліками від усіх недуг. Коли ви будете витрачати святу воду можна додавати звичайну воду. За повір’ям, навіть одна крапля водохресної води здатна освятити будь-яку кількість води звичайної.

Вважається, що освятити воду в церкві можна як ввечері 18 січня, так і 19 січня.

У чому особливість водохресної води?

Освячення води – це покликання на неї благодаті Святого Духа. Людина віруюча п’є святу воду не для втамування спраги, а заради засвоєння її благодатних властивостей, для позбавлення від хвороби або душевного смутку, очищення житла від усілякої скверни. Окроплення і обмивання водохресною водою покликані виганяти ворожі сили.

Грецьке слово, що означає хрещення (ваптісіс), перекладається як «занурення в воду». Слово «хрещення» з’явилося при слов’янському перекладі Євангелій (саме таїнство Хрещення прийшло в слов’янський світ раніше) як нерозривно пов’язане в поданні людей з прийняттям Христа.

Водохресну воду ще називають Великою агіасмою. Слово увійшло в слов’янську літургійну мову з грецької, на якому agiasma означає «святиня».

Воду освячують двічі. Напередодні, 18 січня і безпосередньо в день Богоявлення – 19 січня на Божественній літургії.

У Богоявлення водохресну воду можна пити цілий день. Але потім її слід вживати натщесерце або по особливій необхідності (наприклад, при раптовій хворобі). Освячену в храмі воду не можна використовувати для побутових потреб, миття або прання. Зберігати святу воду рекомендується в будинку, бажано біля ікон.

Віруючі – з благоговіння до святині – приймають Богоявленську воду натщесерце, але по особливій потребі допомоги Божої – при недугах або нападах злих сил – п’ють її, не вагаючись, в будь-який час. Велику агіасму приймають для підтримки сил і розради в разі канонічних чи інших перешкод до причастя Святих Таїн.

У чому відмінність «Богоявлення» води від «хрещенської»?

Історично склалося, що Чин Великого освячення води (Велика агіасма) відбувається у Водохресний святвечір (18 січня) після Божественної літургії і 19 січня – в сам день Хрещення Господнього. Хресною ходою йдуть освячувати живу воду – джерела, озера, річки, заздалегідь рубають під льодом ополонку – «йордань» – прикрашають її, зводять каплиці з льоду. У давнину частіше, а зараз рідше освячення води здійснюють вночі.

Воду, освячену напередодні свята, в народі називають Богоявленням і Богоявленською, а освячену в день свята – хрещенською. Однак всю воду освячують по одному і тому ж чину, різниці між ними немає ніякої.

Водохресну воду роздають в храмі після водосвяття 18 січня і весь день 19 січня. Вона, як правило, є в будь-який день року, і за нею завжди можна прийти.

Хрещення Господнє 2021. Як правильно зберігати і використовувати водохресну воду?

У віруючих людей є благочестивий звичай – вранці натщесерце випивати трошки водохресної води і з’їдати шматочок церковної проскури, який беруть в храмі на службі в суботу – неділю. Якщо в дні церковних свят немає можливості сходити на службу, можна молитися вдома і кропити водою своє житло.

Водохресну воду не дають пити тваринам, але з церковної практики відомо, що під час мору тварин іноді окропляли і поїли святою водою. Підстави для подібної відваги повинні були бути вкрай серйозними.

Водохресну воду прийнято виливати тільки в особливе, не зневажуване ногами місце, тому в ній, як правило, не купають (наприклад, дітей), а нею умивають і кроплять.

При шанобливому ставленні свячена вода залишається свіжою і приємною на смак довгий час. Зберігати її слід в окремому місці, краще поруч з іконами.

Особлива властивість водохресної води – те, що вона, додана навіть у невеликій кількості до звичайної, повідомляє їй благодатні властивості, тому в разі нестачі святої води її розбавляють простою.

Чи стає вся вода на Водохреща священною?

Багато хто вважає, що абсолютно вся вода в день Хрещення стає святою. Священнослужителі пояснюють, що освячується лише та вода, над якою здійснюється спеціальний молитовний чин.

Так освячуються води в природних водоймах, де в льоду прорубується хрестоподібна ополонка – йордань. З нею теж пов’язано чимало міфів. Думка, що при зануренні в освячену воду відпускаються всі гріхи, помилково. Священики нагадують, для того, щоб отримати прощення, необхідно щиро покаятися і висповідатися.

Хрещення Господнє 2021: як правильно зануритися в ополонку, щоб не зашкодити здоров’ю?

Звичай занурення в ополонку не має прямого відношення до самого свята Хрещення Господнє 2021, не є обов’язковим і не очищує людину від гріхів. І занурення в ополонку і обливання недостатньо для того, щоб вважати себе хрещеним, однак звичай прийнятий як частина народного святкування.

Занурення в крижану воду вимагає особливої обережності. Занурюватися краще в спеціально відведених місцях, подбавши про зміцнення льоду, дерев’яних настилах, поручнях, теплих місцях для переодягання. Часто на випадок непередбачених ситуацій поруч чергують лікарі та рятувальники.

Підходити до Водохресного занурення потрібно з міркуванням. Про це попереджають і медики, і священнослужителі. Адже для організму знаходження в крижаній воді – величезний стрес. За ним можуть послідувати проблеми зі здоров’ям – сильний спазм шкірних судин призводить до збільшення припливу крові до внутрішніх органів (серця, легень, шлунку, печінки, головного мозку), що загрожує загостренням хронічних захворювань.

У наших предків існували деякі традиції святкування Водохреща:

кожна господиня мала особливий глечик, який використовувався тільки для збору водохресної води. У нього в день свята збирали сніг, а після того, як він танув – відносили в льох. Застосовували потім цю воду для зняття з себе і з будинку вроків, в разі хвороб. Будь-яка дія, вчинена зі святою водою, люди супроводжували молитвою і щирою вірою в благополучний результат;

освячення будинку свіжою водохресною водою. Для цього глава сім’ї повинен взяти гілку верби, принесену з церкви під час святкування Великодня, змочити її водохресною водою і окропити всі кімнати;

збір за одним столом всіх родичів, на який ставили найрізноманітніші страви;

Народні прикмети на Хрещення Господнє 2021

Якщо погода ясна і холодна – літо буде посушливим; похмура і свіжа – до рясного урожаю.

На Водохреща сніг привалить до паркану – чекай поганого літа.

Повний місяць – до великого весняного розливу.

Зоряна ніч – літо буде сухим, урожай на горох і ягоди. Буде відлига – до врожаю. Ясний день – до неврожаю.

Вітер подме з півдня – буде грозове літо.

Погода цього дня вказує на погоду грудня.

До трьох днів після Хрещення білизну не перуть.

Якщо на відкриту воду піде туман, то хліба буде багато.

Якщо в Хрещення собаки багато гавкають, – буде вдосталь всякого звіра і дичини.

Водохресний сніг в корм – в господарстві немає проблем.

Водохресний сніг – від судом оберіг.

Якщо заметіль замете на Водохреще, то сніжитиме буде мало не до самої Святої (Великдень).

Якщо небо в Хрещення чисте і зоряне, то весна настане рано, а погода влітку буде сухою  і спекотною. У той же час, зоряне небо на Хрещення говорить про те, що рік буде спокійний, без особливих потрясінь.

 Якщо на Водохреще дерева вкриті інеєм, навесні сіяти озиму пшеницю потрібно в той же день тижня – урожай буде багатим.

Якщо на Хрещення йде лопатою сніг – до хорошого урожаю.

Коли на відкриту воду піде туман, то хліба буде багато.

Якщо на Хрещення зоряна ніч – буде хороший урожай горіхів і ягід.

Якщо Хрещення збігається з фазою нового місяця, то морози будуть суворі і довгі, а весна похмурою і дощовою.

Вітер, що дме з південного боку, обіцяє безліч літніх гроз.

Якщо на Хрещення видно багато риби – будуть бджоли добре роїтися.

Якщо після Хрещення на небі повний місяць – навесні можливий паводок.

У слов’ян на Водохреща була прикмета. Незаміжня дівчина напередодні Водохреща виходила на подвір’я, і якщо їй на шляху попадався молодий хлопець, то вважалося, що весілля буде скоро.

Якщо собаки багато гавкають – до великої кількості звірини і дичини в лісі.

Якщо на Хрещення чутно собачий гавкіт, значить, буде в вашому домі достаток.

Якщо в ніч Хрещення буде повний місяць, то навесні треба побоюватися сильного розливу річок.

Не дуже добре, якщо на Водохреща тепло: прикмети говорять про те, що в році, що наступив будуть проблеми зі здоров’ям. Навпаки, якщо на Водохреща багато снігу – це до міцного здоров’я.

Якщо в Хрещення ви почуєте гавкіт собак – це обіцяє хороший фінансовий стан в році, що наступив. Вважається, що собаки звуть на полювання, яке обіцяє відмінний видобуток.

Прикмети на Хрещення вважаються найбільш сильними і вірними, але варто відзначити, що далеко не всі вони відповідають дійсності. Навіть тут потрібно бути уважним і вирішувати – вірити чи ні.

Наприклад: палиця в ополонці – народжуються голуби. Дійсно, існує такий звичай, встромляти довгу палицю в ополонку так, щоб вона дістала до самого дна. Вважається, що така палка допоможе зробити так, щоб добре плодилися бджоли і голуби.

Можливо, хтось і вважає цю прикмету вірною, але в даному випадку думки розділяються. Ті, хто тримають пасіку або розводять голубів, кажуть, що головне, добре доглядати за своїми вихованцями, тоді вони і плодитися будуть добре. Природа свою справу зробить сама, а дана прикмета – це тільки марновірство і нічого більше.

Існують прикмети, в які сьогодні складно повірити:

Водохресна вода – білизна для полотна. Сьогодні стільки хімічних засобів, які допомагають відбілити білизну. Але раніше такої хімії не було. А люди все одно примудрялися зберігати білизну білосніжною. Так, для того, щоб білизна була білою, господині під час прання просто збризкували білизну водохресною водою і домагалися приголомшливого результату. Повірити в це важко, але якщо ви спробуєте, то будете вражені результатом.

Під Хрещення зірки яскраві – вівці добре ягнитися будуть. Вважається, що якщо в ніч перед Водохрещем зірки в небі світять яскраво, то в цьому році в лісі буде дуже багато ягід, горох вродить на славу, а вівці стільки ягнят принесуть, як ніколи раніше. Але якщо небо буде затягнуте, то всього цього можна і не побачити.

Водохресний сніг в корм – в господарстві немає проблем. В даному випадку мова йде про домашню живність. На Русі було прийнято додавати водохресний сніг в корм коням. Вважалося, що якщо вони з’їдять водохресний сніг, то стануть сильнішими і витривалішими. Крім того, водохресний сніг додавали і в корм курям. У народі вважалося, що це допоможе курям раніше почати нестися. Міські жителі можуть сказати, що це марновірство, але ті, хто живе в селі, і сьогодні стверджують, що прикмета працює.

Опівночі жінки збирали водохресний сніг. Старенькі – для того, щоб краще вибілювати полотно, а дівчата – шкіру. Вважалося, що витаянна з цього снігу вода може лікувати різні недуги, а вилита в колодязь – робить його невичерпним навіть в самий посушливий рік.

З Хрещення до Масляниці настає час весіль. Шлюби, укладені в цей час, вважаються найбільш вдалими. Особливо добре, якщо заручини відбудуться саме на Водохреща.

Хрещений на Водохреща буде все життя щасливим.

Хрещення Господнє 2021: водохресні ворожіння

На Водохреща молодь розважалася на снігу і льоду: каталися на санках і ковзанах і влаштовували каруселі. Веселі колядники в це свято знову обходили будинки, колядували і співали пісні, вітаючи один одного.

Раніше існував звичай – хлопці і дівчата після Хрещення знову могли збиратися на “вечерю”, де молоді люди придивлялися одне до одного і вибирали собі пару.

Переддень Різдва завжди вважався особливим. В цей час нечиста сила гуляє по землі і навіть дозволяє заглянути в потойбічний світ. Ворожіння на Водохреща в старовину було, мабуть, найпопулярнішою розвагою.

Важливо відзначити, що ворожіння у православ’ї заборонені і прирівнюються до чаклунства. З цієї причини, відразу після обряду, люди обливалися святою водою або пірнали в ополонку, щоб змити з себе гріх.

Ворожили абсолютно на всьому, що потрапляло під руку – це могли бути предмети і тварини, звуки, тіні. Тлумачення того, що дівчина побачить у воді, дзеркалі, на стіні або снігу, було мистецтвом.

Ворожіння по звуках

Кілька дівчат в ясний місячний водохресний вечір ходили до дверей замкненої церкви і намагалися почути те, що обіцяв їм Новий рік. Вони прислухалися до звуків: комусь ввижався або вінчальний хор, або заупокійна служба. Заміжжя означав звук дзвіночка, а глухий стукіт – швидку смерть.

Ворожіння по черевичку

«Раз у Водохресний вечір дівчата ворожили: за ворота черевичок, знявши з ноги, кидали». Ворожіння з черевиком (туфелькою, валянком) – найпоширеніше Водохресне ворожіння. Вважалося, в який бік дивиться носок, що впав додолу черевичка, в таку сторону поведе наречену суджений. Черевичок потрібно зняти неодмінно з лівої ноги. Якщо черевичок впаде в сторону будинку – заміжжя в цьому році не передбачається.

Ворожіння на ім’я

Існувало ворожіння, яке з задоволенням виконували і хлопці, і дівчата. Вони запитували ім’я у перехожих – у жінок чоловіче, у чоловіків – жіноче. Вважалося, так зватимуть майбутнього нареченого або наречену.

Ворожіння на булочках

Дівчата ворожили на булочках, хто швидше заміж вийде, за допомогою собаки. Кожна з дому приносить булочку, викладають їх в ряд, а потім запускають голодного пса. Чию булку схопить першу – та першою і заміж вийде.

Що не можна робити на Водохреща:

З будинку не можна нічого виносити, а також давати гроші в борг перед Хрещенням Господнім, інакше потім весь рік будете відчувати потребу.

В Хрещення, як і в інші двунадесяті свята, слід уникати сварок, поганих думок і вчинків. Забороняється сердитися на близьких людей, лаятися, скаржитися і пліткувати, незалежно від обставин.

В Хрещення заборонено будь-який фізичний труд, крім легкого прибирання. Зокрема, не можна вишивати, в’язати, робити що-небудь по дому.

Протягом 10 днів після Хрещення заборонялося прати білизну в річці, щоб у святій воді було менше нечисті.

Строго засуджується в Хрещення вживання алкоголю та інших дурманних напоїв. Заборона поширюється і на водохресні купання.

Набирати багато водохресної води – це гріх, тому що водохресна вода – це духовні ліки.

Розбавляти святу воду не можна – не до добра.

Тримаючи в руках святу воду категорично забороняється сваритися або лаятися.

Ворожити після свята Хрещення категорично не можна.


Check Also

Місячний календар фінансів на квітень 2021 року

Як би ми не ставилися до подібної інформації, дуже часто саме поради грошового календаря виявляються …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *