Home / Дозвілля / Традиції на Водохреща, привітання та рецепти

Традиції на Водохреща, привітання та рецепти

Веселу мозаїку постріздвяних святок вінчає велике свято. 19-го січня православні вшановують Хрещення Господнє або, як його ще називають, Водохреща або Святе Богоявлення. Всі ми знаємо, що опівночі 18 січня прийнято набирати водичку, а вранці, після служби, занурюватися в ополонку. Істинно віруючі втілюють зазначені обряди, щоб очиститися від гріхів, а люди хитрі – з метою «запастися» здоров’ячком і просто, про всяк випадок. Існує ще чимало прикмет і традицій, які століттями збирали наші предки. Про основні прикмети та традиції на Водохреща  пропонуємо ознайомитися далі.

Традиції на Водохреща. Значення Свята Водохреща

Суть даного релігійного свята зрозуміла з його назви. Про події, яким, власне, присвячений цей день докладно розповідається в Євангеліях (від Іоанна, Луки, Матвія). Ми не будемо переповідати святі книги, лише коротко зупинимося на головних фактах.

У день свого тридцятиріччя Син Божий прийшов на Йордан і прийняв хрещення у водах великої річки від Іоанна. Існує ще один важливий момент, який дав другу назву свята (Богоявлення): коли Ісус виходив на берег, до нього спустився Святий Дух в образі голуба, відкрилися небеса і пролунав голос Господній, що віщає про те, що це є син його любимий.

Згідно додань, після цих подій Христос 40 днів провів у пустелі, молячись і постячи, не піддаючись на диявольські спокуси. По поверненню він приступив до великої місії з порятунку людства.

Історично це свято є одним з перших, якому присвячені церковні служіння (згадки з II-го століття н.е.). Спочатку воно об’єднувало кілька важливих для християн моментів: Різдво, явище триєдності Бога і Хрещення Ісуса. Поділ відбувся в VI столітті, але не у всіх гілках християнства, є також деякі відмінності по датах (інші варіанти: 6-го січня або в найближчу до цієї дати неділю).

У святковий день служителі церкви одягаються в урочистий білий одяг, проводять освячення водички (18-го січня – в храмі, 19-го, після Літургії, – у найближчих  водоймах). Нещодавно з’явився новий обряд – випускання в небо білих голубів, що символізують Святого Духа.

Традиції на Водохреща. Як правильно купатися в ополонці?

Однією з традицій на Хрещення Господнє є купання в ополонці. Вважається, що вода у Водохресний святвечір, 18 січня, набуває цілющих властивостей. Як правило, у Водохресний святвечір проводять спеціальне освітлення ополонки. До Хрещення водойма робиться у формі хреста і називається він «Йордань», за назвою річки, в якій хрестили Ісуса Христа.

Водохресна вода для православних віруючих є святинею. Її п’ють для зцілення від хвороб і для зміцнення фізичних і душевних сил. На купання в ополонці на Водохреща може зважиться не кожен – мороз і крижану водичку під силу витримати не кожному. Якщо ж ви зважилися зробити купання в ополонці на Водохреща 19 січня, то пропонуємо вам перш ознайомитися з рекомендаціями і правилами по здійсненню даного обряду.

Традиції на Водохреща. Правила купання в ополонці

Традиції на Водохреща  передбачають триразове занурення в водичку з головою. В процесі віруючий хреститься і вимовляє слова: «В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!».

Лікарі рекомендують заздалегідь готуватися до занурення в ополонку. Краще підготувати свій організм за кілька днів. Підготовкою послужить обливання холодною водичкою і інші способи загартовування. Однак ті, хто робить цей обряд щороку, стверджують, що особливої підготовки не потрібно, так як людське тіло пристосоване відчувати частий вплив холоду. Потрібен тільки правильний настрій.

У освяченій ополонці рекомендується охолоджуватися поступово: спочатку зняти верхній одяг, потім – взуття, потім вже все інше.

Перед купанням в ополонці на Водохреща важливо підготувати необхідний для занурення одяг і речі, які ви надягнете після обряду. Занурюватися в ополонку найкраще в зручному одязі, який легко можна зняти. Це можуть бути купальник, плавки або сорочка. Заздалегідь підготуйте сухий і теплий одяг, який зможе вас зігріти після занурення в холодну водичку. Не забудьте про махровий рушничок.

За дві годинки до занурення рекомендується щільно поїсти, так як холодна водичка буде швидко спалювати всі ваші ресурси, і вам буде потрібне «паливо» у вигляді кілокалорій.

Перед купанням краще розтертися жирним кремом або олією оливи.

Заходьте у водичку поступово. Не занадто швидко, але й не повільно.

Перед зануренням у водичку не вживайте спиртні напої. Також строго не рекомендується пити алкоголь після занурення. Алкоголь тільки посилить ефект переохолодження і дасть зайве навантаження на серце і судини.

Після занурення в водичку слід розтертися сухим рушничком, надіти сухий одяг і випити гарячого чаю.

Пірнати в ополонку на Водохреща не рекомендується людям із захворюваннями і тим, хто недавно переніс хворобу. Утриматися від даного обряду потрібно людям з нестійкою нервовою системою, людям, які перенесли грип, ГРВІ, онкологічним хворим, людям із захворюваннями серцево-судинної системи, з порушенням роботи нирок, діабетикам і тим, хто хворіє на шкірно-венеричні захворювання.

Ті віруючі, які з якихось причин не можуть зануритися в ополонку на Водохреща, як правило, набирають освячену водичку в церкві або на джерелах. І не забувайте, що головне – це віра. Вода – це інформаційна сутність, яка має сильну енергетику в будь-який день року. А в ніч на Водохреща набуває цілющу силу завдяки вірі. Поговоріть з водичкою, попросіть її очистити вас від всього непотрібного, старого і поганого. Заходьте в ополонку тільки в хорошому настрої і в прекрасному самопочутті.

Традиції на Водохреща,  звичаї, прикмети і ворожіння

День напередодні, як і перед Різдвом, називають Святвечором. Люди віруючі постять до вечора, на вечерю покладається «голодна» кутя. За канонами страва готується з распаренной пшениці і узвару (несолодкого компоту), додаткові компоненти: мед, перетертий мак, волоські горіхи.

На Водохреща за стіл сідають після відвідування служби і купання в ополонці. Меню – на розсуд власників. Однак, згідно з традицією, прийнято готувати печиво у вигляді хрестиків. До речі, в деяких будинках цим солодощам надавали особливого значення. Господині загадували по плеченьку  на кожного члена сім’ї, а після дивилися, як пройде рік у домочадців: якщо після випічки хрестик вийшов рівним і рум’яним – все буде чудово, підгорів – до хвороб і неприємностей.

Працювати в Богоявлення не положено.

Увечері в Святвечір все взуття заносили з сіней в будинок, забуті за порогом чоботи або валянки віщували проблеми зі здоров’ям. Грошей в борг не давали протягом усіх святок, інакше сім’я потребуватиме весь рік.

З особливим трепетом чекали свята незаміжні дівчата, причина тому – оглядини, які проводилися в церкві або біля ополонки-йордані. Заручини, що відбулися на Водохреща, вважалася запорукою довгого і благополучного сімейного життя.

Наші предки примічали особливості цього дня, прогнозуючи по ним різні події майбутнього, погоду врожай. Подаємо кілька прикладів.

Сніг і заметіль на Водохреща – провісники хорошого «хлібного» року.

Ясне зоряне небо в ніч перед Богоявленням символізує багаті збори ягід і гороху.

Мисливці особливу увагу приділяли собачому гавкоту, чим краще його чути, тим більше буде дичини. Цікава сучасна інтерпретація цієї прикмети: гавкання і тявканье означають прибуток, як таку.

Птахів, постукав у вікно в цей день, ототожнюють з душами померлих близьких. Сталося таке подія, потрібно роздати помин.

Панянки, що стежать за зовнішністю, вночі збирали сніг, а потім вмивалися ним, щоб «шкіра сяяла, і щоки рум’янилися».

Найпростіший спосіб хрещенської ворожби – задумати сон. Ще один цікавий варіант спрогнозувати події поточного року –  підготувати 6 скляночок з символічними предметами:

водичка – спокій, рутина;

монетка – до фінансового прибутку, благополуччя;

перстень – звичайно, це весілля, ну, або велика любов;

цукор – успіх у всьому, «солодке» життя;

сіль – смуток, невдача, втрата;

сірник – народження дитини.

Ворожать з зав’язаними очима, роблять вибір, а потім тлумачать майбутнє.

Можна також на підлогу висипати жменю крихт або насіння, загадавши при цьому найзаповітніше бажання. Після зібрати і порахувати, парна кількість – все збудеться, і навпаки.

Традиції на Водохреща. Велике водосвяття і водохресне купання

Навіть затяті скептики не сперечаються з тим фактом, що звичайна водичка в святкову ніч знаходить особливі властивості. Набирати цілющу рідину прийнято опівночі, а вранці освячувати в церкві. Вдома зберігати окремо, краще біля ікон. Багатьох цікавлять допустимі об’єми, церковники зазвичай на таке питання відповідають: хоч бочка, хоч бутель, але після нагадують, що жадібність – гріх.

Давайте розберемося, як використовують цю особливу водичку:

кроплять житло;

перед сніданком 19-го січня Дають всім домашнім випити по ложечці;

додають в ліки, якщо хтось захворіє.

Деякі люди щоранку починають з ковтка освяченої рідини і скибочки проскури.

Після купання в ополонці і пиття свяченої водички, приступали до святкової трапези. Спочатку на столі з’являлися пісні страви, а потім вже скоромні. Часто подавали каші, щедро присмачені вершковим маслом, млинці, наваристі борщі, холодці, ковбаси і запечену свинину. До млинців і оладок в цей день було особливе ставлення. Було прийнято вважати, що чим більше їх з’їдено в цей день, тим багатшим буде новий рік. М’ясні страви на Хрещення готували у великій кількості. Хто міг собі дозволити запеченого молочного поросятка, ті неодмінно  готували саме його.

Традиції на Водохреща. Кілька рецептів

А тепер пропонуємо кілька рецептів традиційних страв.

Узвар.

Узвар – це компот уз сухофруктів з додаванням меду. Для його приготування сухофрукти спочатку потрібно залити холодною водичкою на кілька хвилин і добре промити. Потім налити в каструльу водички і опустити в неї сушені груші. Їх потрібно поварити близько двадцяти хвилиночок, після чого можна опускати інші сухофрукти – чорнослив, яблучка і родзинки. Тепер потрібно поварити ще хвилин десять-п’ятнадцять, додати меду і зняти з вогню. Процідити і подати до столу.

Пісна кутя.

Традиції на Водохреща  передбачають готувати кутю з цільних зерен пшенички. Ось список інгредієнтів, які нам знадобляться:

  • дві скляночки пшениці;
  • третина скляночки меду;
  • сушені яблучка;
  • сушені груші;
  • сушена малина (якщо є);
  • сіль.

У товстостінну каструльку налийте чотири склянки водички і доведіть її до кипіння. Всипте попередньо перебрану і промиту пшеничку і варіть на маленькому вогні близько півгодинки. Тепер добавте сіль і сухофрукти. Потримайте на вогні близько десяти хвилиночок, вимкніть вогонь, а каструльку укутайте. Нехай кутя постоїть хоча б годину. Перед подачею на стіл додайте в страву мед.

Печиво «Хpeсти».

Досить часто ми мoжeм побачити, наприклад, випeчку з символікою водохреща. Сьогодні ми приготуємо печиво «Хрести».

Інгpeдіeнти:

2 1/2 скляночки борошна

2 столові ложечки мeдa

1/2 скляночки цукру

1/2  бaнaну

2 столові ложечки рослинної олії

1/3 скляночки мaкa

1 щіпка солі

1 столова ложечка лимонної цедри

1 чaйнa лoжечкa сoди

1/2 чайної ложечки  мускaтнoгo горіха або кopиці

1 стoлoвa лoжечкa родзинок

1 упaкoвкa мaстики.

Закладаємо в блeндep бaнaн. Подрібнюємо його до пюреподібного  стану. Дoбaвляємо мед, сoль, пpиправи і сoду, гaшeну оцтом.  Добре перемішуємо і закладаємо лимонну цедру. Починаємо поступово всипати борошно, замішуючи тісто.

Розкатуємо тісто в дoсить тoнкий плaст. Виpізаємо хрести. Для цього можна скористатись фopмoчкoю.

На деко застеляємо папір для випічки. Складаємо на нього  нaші зaгoтoвки для пeчива. Прирашаємо нарізаними родзинками і мaкoм. Звepху промазуємо печенюшки рослинною олією.

Випікаємо в розігрітій   духовці  дo 250 гpaдусів 10 – 15 хвилинок. Готові печива прикрашаємо цукровою пудрою і мaстикою.

Традиції на Водохреща – привітання в прозі

Привітати поспішаємо кожного християнина з Хрещенням Господнім! Незважаючи на те, що сьогодні на вулиці мороз і вітер, бажаємо всім викупатися у святій водичці, прийняти очищення, позбутися від поганих думок і хвороб. Нехай кожна крапелька цілющої водиці допоможе знайти душевну рівновагу і серцевий спокій!

***

Настав один з найважливіших свят в історії православної церкви – Хрещення Господнє. Сьогодні кожен може загартувати своє здоров’я, знайти душевне тепло і внутрішню радість. Нехай сьогодні гладь морська або потоки річок змиють і віднесуть з собою всі ваші прикрощі, хвороби, переживання і відіб’ють на вас свою енергію і життєву силу!

***

З приходом свята Водохреща поспішаємо привітати всіх віруючих і невіруючих. Нехай ясне і світле свято позбавить всіх від скорботи, недуги, печалі і гріховних думок. Згадайте сьогодні про всіх своїх близьких, проявіть увагу і турботу про рідних, подаруйте їм свою любов і ніжність!

***

Сьогодні всіх вітаємо з днем, коли тисячі років тому Ісус Христос прийняв Хрещення святого Іоанна. Нехай кожному вдасться зануритися в святу і чисту водичку і, ніби «заново народившись», почати нове щасливе життя! Бажаємо з цього дня вам ніколи не хворіти, не страждати від переживань і поганих думок і заповнити пам’ять лише приємними спогадами!

***

Є день в році, коли можна забути про всі неприємності і зробити особливий ритуал. Бажаємо зробити перший крок до початку нового, чистого, безтурботного життя, наповненого красою, силою, удачею і великим людським щастям, скупавшись в ополонці, морській водичці або святому джерелі!

***

У День Хрещення Господнього хочемо побажати всім православним людям забути про прикрощі, прийняти найчистішу водичку і зцілення від усіх хвороб і бід. Нехай усі дороги щастя ведуть саме до вашого будинку, нехай спокуса вас не подужає, а Божа милість не обійде стороною!

***

У цей гарний, ясний, морозний ранок, готуйтеся викупатися в холодних водах і відчути прилив настрою, бадьорості і сил. Бажаємо тим, хто хворий – якнайшвидшого одужання, хто грішний – відпущення гріхів, хто злий і ображений – прощення і душевного спокою, а хто не вірує в Господа – знайти віру і вічне щастя!

***

Бажаємо в День Хрещення Господнього, щоб доля була до вас прихильна, щоб добро, створене вами, поверталося сторицею, щоб двері будинку вашого завжди були відкриті для надійних і добрих друзів. Нехай величезне щастя буде з вами завжди, нехай мудрість, мир і радість оселяться у вашій душі, Всевишнім збереженими!


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *