Головна » Дозвілля » Традиції на Водохреща, привітання та рецепти

Традиції на Водохреща, привітання та рецепти

Веселу мозаїку постріздвяних святок вінчає велике свято. 19-го січня православні вшановують Хрещення Господнє або, як його ще називають, Водохреща або Святе Богоявлення. Всі ми знаємо, що опівночі 18 січня прийнято набирати водичку, а вранці, після служби, занурюватися в ополонку. Істинно віруючі втілюють зазначені обряди, щоб очиститися від гріхів, а люди хитрі – з метою «запастися» здоров’ячком і просто, про всяк випадок. Існує ще чимало прикмет і традицій, які століттями збирали наші предки. Про основні прикмети та традиції на Водохреща  пропонуємо ознайомитися далі.

Традиції на Водохреща. Значення Свята Водохреща

Традиції на Водохреща, привітання та рецепти

Суть даного релігійного свята зрозуміла з його назви. Про події, яким, власне, присвячений цей день докладно розповідається в Євангеліях (від Іоанна, Луки, Матвія). Ми не будемо переповідати святі книги, лише коротко зупинимося на головних фактах.

У день свого тридцятиріччя Син Божий прийшов на Йордан і прийняв хрещення у водах великої річки від Іоанна. Існує ще один важливий момент, який дав другу назву свята (Богоявлення): коли Ісус виходив на берег, до нього спустився Святий Дух в образі голуба, відкрилися небеса і пролунав голос Господній, що віщає про те, що це є син його любимий.

Згідно додань, після цих подій Христос 40 днів провів у пустелі, молячись і постячи, не піддаючись на диявольські спокуси. По поверненню він приступив до великої місії з порятунку людства.

Історично це свято є одним з перших, якому присвячені церковні служіння (згадки з II-го століття н.е.). Спочатку воно об’єднувало кілька важливих для християн моментів: Різдво, явище триєдності Бога і Хрещення Ісуса. Поділ відбувся в VI столітті, але не у всіх гілках християнства, є також деякі відмінності по датах (інші варіанти: 6-го січня або в найближчу до цієї дати неділю).

У святковий день служителі церкви одягаються в урочистий білий одяг, проводять освячення водички (18-го січня – в храмі, 19-го, після Літургії, – у найближчих  водоймах). Нещодавно з’явився новий обряд – випускання в небо білих голубів, що символізують Святого Духа.

Традиції на Водохреща. Як правильно купатися в ополонці?

Однією з традицій на Хрещення Господнє є купання в ополонці. Вважається, що вода у Водохресний святвечір, 18 січня, набуває цілющих властивостей. Як правило, у Водохресний святвечір проводять спеціальне освітлення ополонки. До Хрещення водойма робиться у формі хреста і називається він «Йордань», за назвою річки, в якій хрестили Ісуса Христа.

Водохресна вода для православних віруючих є святинею. Її п’ють для зцілення від хвороб і для зміцнення фізичних і душевних сил. На купання в ополонці на Водохреща може зважиться не кожен – мороз і крижану водичку під силу витримати не кожному. Якщо ж ви зважилися зробити купання в ополонці на Водохреща 19 січня, то пропонуємо вам перш ознайомитися з рекомендаціями і правилами по здійсненню даного обряду.

Традиції на Водохреща. Правила купання в ополонці

Традиції на Водохреща  передбачають триразове занурення в водичку з головою. В процесі віруючий хреститься і вимовляє слова: «В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!».

Лікарі рекомендують заздалегідь готуватися до занурення в ополонку. Краще підготувати свій організм за кілька днів. Підготовкою послужить обливання холодною водичкою і інші способи загартовування. Однак ті, хто робить цей обряд щороку, стверджують, що особливої підготовки не потрібно, так як людське тіло пристосоване відчувати частий вплив холоду. Потрібен тільки правильний настрій.

У освяченій ополонці рекомендується охолоджуватися поступово: спочатку зняти верхній одяг, потім – взуття, потім вже все інше.

Перед купанням в ополонці на Водохреща важливо підготувати необхідний для занурення одяг і речі, які ви надягнете після обряду. Занурюватися в ополонку найкраще в зручному одязі, який легко можна зняти. Це можуть бути купальник, плавки або сорочка. Заздалегідь підготуйте сухий і теплий одяг, який зможе вас зігріти після занурення в холодну водичку. Не забудьте про махровий рушничок.

За дві годинки до занурення рекомендується щільно поїсти, так як холодна водичка буде швидко спалювати всі ваші ресурси, і вам буде потрібне «паливо» у вигляді кілокалорій.

Перед купанням краще розтертися жирним кремом або олією оливи.

Заходьте у водичку поступово. Не занадто швидко, але й не повільно.

Перед зануренням у водичку не вживайте спиртні напої. Також строго не рекомендується пити алкоголь після занурення. Алкоголь тільки посилить ефект переохолодження і дасть зайве навантаження на серце і судини.

Після занурення в водичку слід розтертися сухим рушничком, надіти сухий одяг і випити гарячого чаю.

Пірнати в ополонку на Водохреща не рекомендується людям із захворюваннями і тим, хто недавно переніс хворобу. Утриматися від даного обряду потрібно людям з нестійкою нервовою системою, людям, які перенесли грип, ГРВІ, онкологічним хворим, людям із захворюваннями серцево-судинної системи, з порушенням роботи нирок, діабетикам і тим, хто хворіє на шкірно-венеричні захворювання.

Ті віруючі, які з якихось причин не можуть зануритися в ополонку на Водохреща, як правило, набирають освячену водичку в церкві або на джерелах. І не забувайте, що головне – це віра. Вода – це інформаційна сутність, яка має сильну енергетику в будь-який день року. А в ніч на Водохреща набуває цілющу силу завдяки вірі. Поговоріть з водичкою, попросіть її очистити вас від всього непотрібного, старого і поганого. Заходьте в ополонку тільки в хорошому настрої і в прекрасному самопочутті.

Традиції на Водохреща,  звичаї, прикмети і ворожіння

День напередодні, як і перед Різдвом, називають Святвечором. Люди віруючі постять до вечора, на вечерю покладається «голодна» кутя. За канонами страва готується з распаренной пшениці і узвару (несолодкого компоту), додаткові компоненти: мед, перетертий мак, волоські горіхи.

На Водохреща за стіл сідають після відвідування служби і купання в ополонці. Меню – на розсуд власників. Однак, згідно з традицією, прийнято готувати печиво у вигляді хрестиків. До речі, в деяких будинках цим солодощам надавали особливого значення. Господині загадували по плеченьку  на кожного члена сім’ї, а після дивилися, як пройде рік у домочадців: якщо після випічки хрестик вийшов рівним і рум’яним – все буде чудово, підгорів – до хвороб і неприємностей.

Працювати в Богоявлення не положено.

Увечері в Святвечір все взуття заносили з сіней в будинок, забуті за порогом чоботи або валянки віщували проблеми зі здоров’ям. Грошей в борг не давали протягом усіх святок, інакше сім’я потребуватиме весь рік.

З особливим трепетом чекали свята незаміжні дівчата, причина тому – оглядини, які проводилися в церкві або біля ополонки-йордані. Заручини, що відбулися на Водохреща, вважалася запорукою довгого і благополучного сімейного життя.

Наші предки примічали особливості цього дня, прогнозуючи по ним різні події майбутнього, погоду врожай. Подаємо кілька прикладів.

Сніг і заметіль на Водохреща – провісники хорошого «хлібного» року.

Ясне зоряне небо в ніч перед Богоявленням символізує багаті збори ягід і гороху.

Мисливці особливу увагу приділяли собачому гавкоту, чим краще його чути, тим більше буде дичини. Цікава сучасна інтерпретація цієї прикмети: гавкання і тявканье означають прибуток, як таку.

Птахів, постукав у вікно в цей день, ототожнюють з душами померлих близьких. Сталося таке подія, потрібно роздати помин.

Панянки, що стежать за зовнішністю, вночі збирали сніг, а потім вмивалися ним, щоб «шкіра сяяла, і щоки рум’янилися».

Найпростіший спосіб хрещенської ворожби – задумати сон. Ще один цікавий варіант спрогнозувати події поточного року –  підготувати 6 скляночок з символічними предметами:

водичка – спокій, рутина;

монетка – до фінансового прибутку, благополуччя;

перстень – звичайно, це весілля, ну, або велика любов;

цукор – успіх у всьому, «солодке» життя;

сіль – смуток, невдача, втрата;

сірник – народження дитини.

Ворожать з зав’язаними очима, роблять вибір, а потім тлумачать майбутнє.

Можна також на підлогу висипати жменю крихт або насіння, загадавши при цьому найзаповітніше бажання. Після зібрати і порахувати, парна кількість – все збудеться, і навпаки.

Традиції на Водохреща. Велике водосвяття і водохресне купання

Навіть затяті скептики не сперечаються з тим фактом, що звичайна водичка в святкову ніч знаходить особливі властивості. Набирати цілющу рідину прийнято опівночі, а вранці освячувати в церкві. Вдома зберігати окремо, краще біля ікон. Багатьох цікавлять допустимі об’єми, церковники зазвичай на таке питання відповідають: хоч бочка, хоч бутель, але після нагадують, що жадібність – гріх.

Давайте розберемося, як використовують цю особливу водичку:

кроплять житло;

перед сніданком 19-го січня Дають всім домашнім випити по ложечці;

додають в ліки, якщо хтось захворіє.

Деякі люди щоранку починають з ковтка освяченої рідини і скибочки проскури.

Після купання в ополонці і пиття свяченої водички, приступали до святкової трапези. Спочатку на столі з’являлися пісні страви, а потім вже скоромні. Часто подавали каші, щедро присмачені вершковим маслом, млинці, наваристі борщі, холодці, ковбаси і запечену свинину. До млинців і оладок в цей день було особливе ставлення. Було прийнято вважати, що чим більше їх з’їдено в цей день, тим багатшим буде новий рік. М’ясні страви на Хрещення готували у великій кількості. Хто міг собі дозволити запеченого молочного поросятка, ті неодмінно  готували саме його.

Традиції на Водохреща. Кілька рецептів

А тепер пропонуємо кілька рецептів традиційних страв.

Узвар.

Узвар – це компот уз сухофруктів з додаванням меду. Для його приготування сухофрукти спочатку потрібно залити холодною водичкою на кілька хвилин і добре промити. Потім налити в каструльу водички і опустити в неї сушені груші. Їх потрібно поварити близько двадцяти хвилиночок, після чого можна опускати інші сухофрукти – чорнослив, яблучка і родзинки. Тепер потрібно поварити ще хвилин десять-п’ятнадцять, додати меду і зняти з вогню. Процідити і подати до столу.

Пісна кутя.

Традиції на Водохреща  передбачають готувати кутю з цільних зерен пшенички. Ось список інгредієнтів, які нам знадобляться:

  • дві скляночки пшениці;
  • третина скляночки меду;
  • сушені яблучка;
  • сушені груші;
  • сушена малина (якщо є);
  • сіль.

У товстостінну каструльку налийте чотири склянки водички і доведіть її до кипіння. Всипте попередньо перебрану і промиту пшеничку і варіть на маленькому вогні близько півгодинки. Тепер добавте сіль і сухофрукти. Потримайте на вогні близько десяти хвилиночок, вимкніть вогонь, а каструльку укутайте. Нехай кутя постоїть хоча б годину. Перед подачею на стіл додайте в страву мед.

Печиво «Хpeсти».

Досить часто ми мoжeм побачити, наприклад, випeчку з символікою водохреща. Сьогодні ми приготуємо печиво «Хрести».

Інгpeдіeнти:

2 1/2 скляночки борошна

2 столові ложечки мeдa

1/2 скляночки цукру

1/2  бaнaну

2 столові ложечки рослинної олії

1/3 скляночки мaкa

1 щіпка солі

1 столова ложечка лимонної цедри

1 чaйнa лoжечкa сoди

1/2 чайної ложечки  мускaтнoгo горіха або кopиці

1 стoлoвa лoжечкa родзинок

1 упaкoвкa мaстики.

Закладаємо в блeндep бaнaн. Подрібнюємо його до пюреподібного  стану. Дoбaвляємо мед, сoль, пpиправи і сoду, гaшeну оцтом.  Добре перемішуємо і закладаємо лимонну цедру. Починаємо поступово всипати борошно, замішуючи тісто.

Розкатуємо тісто в дoсить тoнкий плaст. Виpізаємо хрести. Для цього можна скористатись фopмoчкoю.

На деко застеляємо папір для випічки. Складаємо на нього  нaші зaгoтoвки для пeчива. Прирашаємо нарізаними родзинками і мaкoм. Звepху промазуємо печенюшки рослинною олією.

Випікаємо в розігрітій   духовці  дo 250 гpaдусів 10 – 15 хвилинок. Готові печива прикрашаємо цукровою пудрою і мaстикою.

Традиції на Водохреща – привітання в прозі

Привітати поспішаємо кожного християнина з Хрещенням Господнім! Незважаючи на те, що сьогодні на вулиці мороз і вітер, бажаємо всім викупатися у святій водичці, прийняти очищення, позбутися від поганих думок і хвороб. Нехай кожна крапелька цілющої водиці допоможе знайти душевну рівновагу і серцевий спокій!

***

Настав один з найважливіших свят в історії православної церкви – Хрещення Господнє. Сьогодні кожен може загартувати своє здоров’я, знайти душевне тепло і внутрішню радість. Нехай сьогодні гладь морська або потоки річок змиють і віднесуть з собою всі ваші прикрощі, хвороби, переживання і відіб’ють на вас свою енергію і життєву силу!

***

З приходом свята Водохреща поспішаємо привітати всіх віруючих і невіруючих. Нехай ясне і світле свято позбавить всіх від скорботи, недуги, печалі і гріховних думок. Згадайте сьогодні про всіх своїх близьких, проявіть увагу і турботу про рідних, подаруйте їм свою любов і ніжність!

***

Сьогодні всіх вітаємо з днем, коли тисячі років тому Ісус Христос прийняв Хрещення святого Іоанна. Нехай кожному вдасться зануритися в святу і чисту водичку і, ніби «заново народившись», почати нове щасливе життя! Бажаємо з цього дня вам ніколи не хворіти, не страждати від переживань і поганих думок і заповнити пам’ять лише приємними спогадами!

***

Є день в році, коли можна забути про всі неприємності і зробити особливий ритуал. Бажаємо зробити перший крок до початку нового, чистого, безтурботного життя, наповненого красою, силою, удачею і великим людським щастям, скупавшись в ополонці, морській водичці або святому джерелі!

***

У День Хрещення Господнього хочемо побажати всім православним людям забути про прикрощі, прийняти найчистішу водичку і зцілення від усіх хвороб і бід. Нехай усі дороги щастя ведуть саме до вашого будинку, нехай спокуса вас не подужає, а Божа милість не обійде стороною!

***

У цей гарний, ясний, морозний ранок, готуйтеся викупатися в холодних водах і відчути прилив настрою, бадьорості і сил. Бажаємо тим, хто хворий – якнайшвидшого одужання, хто грішний – відпущення гріхів, хто злий і ображений – прощення і душевного спокою, а хто не вірує в Господа – знайти віру і вічне щастя!

***

Бажаємо в День Хрещення Господнього, щоб доля була до вас прихильна, щоб добро, створене вами, поверталося сторицею, щоб двері будинку вашого завжди були відкриті для надійних і добрих друзів. Нехай величезне щастя буде з вами завжди, нехай мудрість, мир і радість оселяться у вашій душі, Всевишнім збереженими!

Check Also

Загадки для дорослих – цікаві та оригінальні варіанти

Загадки для дорослих – цікаві та оригінальні варіанти

Одне з найвеселіших, універсальних і нешкідливих розваг – загадки. Це найпростіша і разом з тим …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *