Home / Діти / Як купати дитину вдома правильно

Як купати дитину вдома правильно

Шкіра — один з найважливіших органів. На неї покладено функції не тільки механічного захисту внутрішніх органів і регуляції температури тіла, але і повітрообміну. Шкіра малюка дихає більш інтенсивно, ніж шкіра дорослого, вона тонша, ніжніша і потребує спеціального ретельного догляду. Саме тому щоденному купанню малюка в перші місяці життя варто приділити особливу увагу. Як купати дитину  у ванночці, у колі дізнаємось далі.

Як купати дитину  і коли

jak-kypatu-dutuny-vdoma-pdavuljno

Свій перший «заплив» малюк може зробити відразу після виписки з пологового будинку — в перший же день по приїзді додому. Важливо звернути увагу на стан пупкової ранки: як правило, на четвертий-п’ятий день життя малюка вона вже добре заживає, її можна мочити, але не варто терти, навіть м’яко. Якщо ранка заживає повільно (багато скориночок, є виділення), лікар може порекомендувати відкласти перше купання новонародженої дитинки до моменту, коли вона остаточно заживе, і обмежитися в перший час вологими обтираннями.

Здорову дитинку купають щодня — це одне з головних правил гігієни новонародженого. З шести місяців дитину можна купати через день.

Купати дитинку слід між годуваннями. Повинно пройти досить часу для того, щоб їжа вляглася, але при цьому не варто тягнути з купанням буквально до наступного прийому їжі. Водні процедури для дитинки — це навантаження, голодний і втомлений малюк під час гігієнічних процедур і після купання буде сильно плакати.

Оптимальний час для водних процедур — перед вечірнім годуванням, не пізніше дев’ятої вечора. Надалі купання повинно стати частиною ритуалу підготовки дитини до сну.

Як купати дитину. Готуємо все необхідне

Перед тим, як перший раз купати новонародженого, слід заздалегідь приготувати все необхідне. Ванночку, як правило, набувають ще до народження малюка. Її треба вимити з содою і обполоснути окропчиком.

Надалі такі ополіскування робіть постійно, а на стінках буде утворюватися наліт (особливо після використання відварів трав).

Ванночку треба встановити на піднесенні: ванну, стіл або спеціальну підставку. Інакше доведеться купати малюка в нахиленому положенні, чому у вас може захворіти спина і руки.

Особливу увагу при першому купанні новонародженої дитинки необхідно приділити підготовці водички. Поки у малюка не заживе пупкова ранка, водичку потрібно кип’ятити, або в крайньому випадку знезаражувати 2-4 крапельками олії чайного дерева.

Робити це потрібно заздалегідь, щоб вона встигла охолонути до потрібної температури, яка повинна бути в межах від 37,5 до 39°. Для перевірки температури можете торкнутися водички своїм ліктем або використовувати спеціальний градусник.

Обов’язково треба підготувати гарячу водичку для додавання в процесі купання. Також в окремий посуд необхідно набрати водичку для ополіскування. Відвар трави для купання готується завчасно і додається у ванну вже перед самою процедурою.

Біля ванни повинні бути розташовані всі предмети для купання:

дитяче мило або шампунь;

пелюшки або поролонова основа;

дитяча губка або ватяні диски.

Перед тим, як купати немовлятко перший раз підготуйте рушничок і одяг. Простеліть клейонку і пелюшку, на яку потім можна буде покласти дитину для одягання. Поруч необхідно помістити засоби для догляду за малюком після водних процедур:

олія для змащування складочок на тілі;

настій з трав (якщо на шкірі є запалення);

тальк або присипку;

зеленку або розчин марганцівки;

ватні палички, ватяні диски.

Окремо слід подумати про приміщення, де буде проходити адаптаційне купання. Головне, щоб в ньому не було протягів.

Не потрібно занадто нагрівати повітря в кімнаті і закривати двері, інакше вийде різкий перепад температури при виході з неї. Добре, якщо під час купання поруч буде хтось з рідних. Він буде подавати необхідні предмети, накине рушничок на малюка.

Як купати дитину. Правила купання

Найважливіше питання – як правильно проводити саму процедуру першого купання новонародженої дитини.

Після того, як готове все необхідне, малюка треба роздягнути і залишити на кілька хвилиночок на пеленальному столику для прийняття повітряних ванн. Можна зробити дитині масаж або виконати з ним деякі вправи гімнастики.

У цей час у ванночку потрібно покласти валик з пелюшки під голову, поролонову основу або спеціальну гірку і налити водичку або розведений відвар трав. Безпосередньо перед опусканням малюка у водичку необхідно ще раз перевірити її температуру.

Як купати дитину. У чому купати новонародженого

З гігієнічних міркувань зазвичай радять в перші місяці купати немовлят в дитячій ванночці, яку попередньо потрібно вимити дитячим милом або спеціальними гіпоалергенними засобами. Перед тим як наповнити, можна також обшпарити ванночку окропчиком.

Водичка для купання новонародженої дитини може бути звичайною, з-під крана, якщо пупкова ранка вже загоїлася. Якщо ж ні, деякі лікарі рекомендують водичку заздалегідь прокип’ятити і остудити або продезінфікувати, добавивши трохи марганцівки.

Температура для купання новонародженої дитини може бути виміряна спеціальним водним термометром. Якщо його немає під рукою, можливий і старовинний перевірений спосіб: мама відчує, чи водичка підходить малюкові, зануривши лікоть у водичку. Важливо! Ніколи не опускайте в водичку малюка, попередньо не перевіривши її на дотик.

Щоб купання дитини, особливо новонародженої, було комфортним, температура водички повинна становити близько 37 °С.

Дитинку опускають у ванну поступово. Голова і шия малюка при цьому перебувають на лівому зап’ясті мами, цією ж рукою вона тримає його за плече. Якщо справа відбувається в великій ванні, то можна купати малюка не тільки обличчям вгору, але і в положенні «на животику», також підтримуючи голівку на поверхні і взявши дитину за плече. Якщо ви ніколи раніше цього не робили, краще, якщо в перший раз цей прийом вам покаже педіатр або патронажна сестра.

Для полегшення процесу купання можна купати дитину у спеціальному колі, який одягається на шию малюка. Виробники рекомендують ці плавальні кола дітям з народження. Проте незайвим буде порадитися з педіатром, можна використовувати коло до того, як малюк почав тримати голівку.

Під час купання мама ніжними рухами промиває всі складочки на тілі дитини — під шиєю, на ніжках, ручках і між пальцями.

Не варто захоплюватися спеціальними засобами для купання. Милом дитину миють один-два рази на тиждень, шампунем — не частіше разу на тиждень. При цьому варто врахувати, що малюкові, загалом-то, в перші тижні життя ніде забруднитися, і всі частини тіла, крім інтимних, не потребують надмірно інтенсивного миття.

Не варто також зловживати купання немовляти у водичці з настоєм з череди або ромашки. Трави використовуйте, якщо, на думку лікаря, в цьому є необхідність.

Небажано витрачати час на пошук одягу для малюка — рушничок, підгузник, повзунки та боді краще приготувати заздалегідь.

Як купати дитину. Приступаємо до купання

Занурювати дитину треба поступово. Лівою рукою підтримувати голову дитини.

Спочатку просто обмийте малюка. Для цього потрібно правою рукою набирати водичку і поливати дитини. Потім перевершити його.

Тепер розглянемо, як мити новонароджену дитину в перший раз.

Намилюємо руку або ватний диск і акуратно проводимо по волоссю на голівці, за вушками і під підборіддям.

Потім переходимо до намилювання тіла. Слід добре промити всі складочки, особливо пахви, пах і під колінами. Не забути розтискати кулачки малюка і помити долоньки і міжпальцеві проміжки.

Після намилювання змиваємо піну.

При купанні малюка у відварі трав, мильні засоби не використовуються.

По мірі необхідності слід підливати гарячу водичку, направляючи її тонкою струйкою з дальньої стінки ванни (з боку ніжок). Після додавання водички у ванну потрібно добре перемішати.

На завершення слід обполоснути малюка. Для цього необхідно вийняти і тримати над ванною. Найзручніше покласти дитину животиком на ліву руку. Обполіскувати слід підготовленою чистою водичкою.

Тримаючи маля в такому ж положенні на нього слід накинути рушничок і добре укутати.

Закінчивши перше купання новонародженого після пологового будинку, необхідно обтерти малюка насухо і укласти на пелюшку. Потім обробити область пупка, змастити складки олією або посипати тальком. Тепер можна дитину одягати – купання завершено.

Детальніше про перше купання новонародженого дивіться у відео:

Як купати дитину. Особливі моменти

Окремо варто розповісти про деякі тонкощі процедури як купати дитину  після пологового будинку.

У перший місяць малюка можна періодично купати у водичці з добавлянням розчину марганцівки. Це дозволить знезаразити пупкову ранку і не допустити її запалення. Розводити марганцівку потрібно в окремій посуді, а в водичку додавати, тільки процідивши отриманий розчин через марлю. Рідина повинна придбати світло-рожевий колір.

Засоби для купання

Для купання дитини можна використовувати спеціальні дитячі засоби:

мило;

шампунь;

піну.

Також можна обмивати малюка в відварі з лікарських трав:

ромашки;

череди;

календули;

звіробою;

пустирника;

хмелю;

кропиви.

Ці відвари трав прекрасно знімають запалення на шкірі, підсушують пітницю, позбавляють від попрілостей. Відвари з ромашкою або чередою можна іноді використовувати замість розчину марганцівки, який сушить шкіру малюка.

Настої готуються як з якої-небудь однієї трави, так і з суміші трав. Якщо дитина дуже розбурхана, погано спить і часто прокидається ночами, рекомендується робити ванночки із заспокійливими травами (м’ята, меліса, валеріана, лаванда).

Купання з відварами трав можна проводити 1 – 2 рази в тиждень, а з використанням засобів, що піняться – лише раз на тиждень.

Як купати дитину. Народні способи

Зараз дуже модно використовувати для купання дитини різні пристосування (гірки, вкладиші в ванночку), однак не варто забувати і про спосіб, який використовували ще наші бабусі – купання немовляти в пелюшках.

Вони кутали дитини в тонку пелюшку і опускали її в водичку. Потім розгортали праву ніжку, скроплювали її і знову покривали пелюшкою. Так по черзі робили з усіма частинами тіла немовляти. При купанні в пелюшках малюк не замерзне, перебуваючи у воді.

Дитині до 1,5 місяців купають найтриваліший час: від 15 хвилинок до 30 хвилиночок.

Купання дитини в пелюшках допомагає дитині пережити пологи, швидше звикнути до життя поза вашого животика, і почувати себе спокійним. До середини другого місяця час купання скорочується. Дитина не може так довго лежати у ванні. Максимальний час купання: 10-15 хвилиночок.

Тривалий час купання настає в період після 6 місяців, коли дитина навчиться сидіти, і може грати у ванній струменем водички або іграшками.

Як купати дитину. Народні прикмети

З першим купанням новонародженого пов’язано багато народних прикмет.

Якщо на дно ванни покласти срібні монети, то в майбутньому дитина буде багатою;

Щоб малюк був усіма любимо, треба в воду додати відвар трави любисток;

Щоб мама могла довго годувати дитину грудьми, радять забілити водичку у ванні грудним молочком;

Якщо дівчинку для першого купання одягнути в білу одежу, то її шкіра завжди буде білосніжною;

Перший раз купати дитину повинні тільки її батьки без допомоги бабусь;

Водичку після процедури слід відразу ж вилити в каналізацію.

З кожним днем, купаючи свого малюка, ви будете почувати себе більш впевнено. Поступово купання стане улюбленим ритуалом і для вас, і для дитинки, доставляючи обом справжнє задоволення.

Як купати малюка з колом: інструкція для мам

Починаючи з 5-6 дня життя новонароджених діток необхідно купати кожного дня, бажано перед сном. Прийняття теплої ванни чудово розслабляє, знімає м’язове  і психологічне напруження, покращує настрій і самопочуття. А якщо під час прийняття такої ванни дитина буде не просто лежати на руках у мами, а активно плавати, тоді крім розслаблення вона ще й вивільнить залишенуза день енергію. З цією метою провідними фахівцями в області педіатрії було розроблено  спеціальне коло на шию для купання немовлят. Зараз такі кола доступні будь-якій сім’ї, адже вони продаються всюди, а також мають невелику ціну. Їх виготовляють з високоміцного неалергенного полімеру в різних країнах світу. Маленькі діти дуже люблять плавати на такому колі – таким способом вони розвивають свій природний природний плавальний рефлекс.

Як купати дитину. Правила використання кола для купання малюка

Існує безліч моделей кіл для немовлят. В основному вони відрізняються за розміром і діляться на 2 види: коло для новонароджених від 0 до 12 місяців та коло для дітей віком від 1 до 2 років. Продумані і створені кола для новонароджених з урахуванням дитячої фізіології і є абсолютно безпечними навіть для малюків, які ще не тримають голову. Вони мають форму підкови і їх легко одягати на малюка, надійно закріпивши.

Застосовувати такі круги на шию можна з одного тижня життя немовляти. Складаються такі кола з двох не пов’язаних між собою камер, які надуваються окремо для більшої безпеки. Практично всі моделі для новонароджених діток мають кульки-брязкальця всередині, а також зручні м’які ручки, щоб малюк міг триматися за них, якщо втомиться.

Існує кілька простих правил початку використання кола для купання немовлят:

Вибирайте коло для новонародженого, виконаний з нетоксичного полімеру. Для цього потрібно просто понюхати готовий виріб. Якщо він має дуже сильний неприємний хімічний запах, то купувати таке коло  зовсім маленькій дитині не варто. Краще придбайте модель подорожче, але виконану з якісних матеріалів, які не викликають алергію і дерматит у дитини.

При виборі кола для новонародженого звертайте увагу на його розмір. Він повинен відповідати віку дитини. Також бажано вибирати моделі, які мають фізіологічну форму і надійно фіксують голову малюка. Для цього в колі має бути спеціальне поглиблення для підборіддя малюка.

Після вибору і покупки кола його потрібно звільнити від упаковки і дати йому нагрітися до кімнатної температурі. Якщо спробувати відразу його надути, це може привести до появи тріщин на ньому.

Дуже важливо для правильного та безпечного використання спочатку надути малу камеру кола, закривши клапан. Потім надути велику камеру кола, надійно закривши клапан. Потім необхідно втиснути клапани всередину виробу.

Важливо знати, що таке коло не використовується у якості рятівного засобу.

Ні на хвилину не залишайте дитину у ванні без нагляду, навіть на колі – це може бути смертельно небезпечно для вашого малюка. Для більшої безпеки перший час злегка підтримуйте малюка під рукою спинку або животик.

Не використовуйте таке коло для купання у великих водоймах, наприклад, у річці, морі чи озері. Якщо ви все ж ризикнули купати малюка у водоймі, постійно тримайте коло за одну з м’яких ручок на ньому.

Як купати дитину новонароджену в колі?

Купивши  таке коло, молоді батьки стикаються з питанням: як купати дитину  в колі? Ми підготували для вас покрокову інструкцію по купанню малюка на колі з перших тижнів життя.

Для початку надуйте коло, ретельно вимийте його з милом і дайте малюкові його до ручки. Хай він звикне до нього і пограти з ним. Якщо ви збираєтеся купати новонародженого, просто покажіть йому коло, даючи йому можливість вивчити його поглядом.

Відкрийте застібки кола. Робити це потрібно акуратно, щоб не пошкодити їх.

Відведіть одну частину кола вниз, а іншу вгору, як би відкриваючи його.

В отриманий отвір пропустіть шию дитини і одягніть коло, правильно розташувавши його на шиї. Бажано проводити процедуру одягання кола обом батькам. Застібки повинні бути ззаду, а підборіддя дитини має перебувати у спеціальній виїмці для нього.

Ретельно застебніть всі застібки, упевнившись, що вони щільно закриті.

Інструкцією по використанню заборонено одягати або знімати коло у водичці.

Покладіть дитину у ванну з тепленькою водичкою. Важливо купати немовляти на колі великої ванни, а не в дитячій, адже в такій ванночці малюк не зможе вільно рухати ручками і ніжками, а, значить, плавати. Глибина ванни повинна бути такою, щоб малюк зміг вільно плавати, а не просто лежати у водичці. Таке положення буде для нього неприродним і викличе у нього дискомфорт.

Перевертайте крихітку з животика на спинку. В такому колі робити це дуже легко.

Після купання спочатку дістаньте малюка з ванної. Після цього другий з батьків або ваш помічник нехай акуратно розщіпне застібки на колі, опустить один край вниз, а інший вгору. Зніміть коло.

Купання з колом для немовлят – дуже просте і приємне заняття. Завдяки йому ваш малюк навчиться не боятися води, вільно плавати, ефективно розвине мускулатуру свого тіла, вивільнить енергію і заспокоїться. Після такої ванни з колом малюк буде спати міцно і довго.

Як купати дитину. Догляд після купання

Після купання потрібно додатково доглянути за шкірою малюка, перенісши його в тепленьку кімнату на ліжко або пеленальний столик:

ретельно промокнути всю вологу м’яким рушничком;

м’яко протерти всі складочки олією або дитячим кремом: за вушками, шийні, ліктьові, колінні і пахову зони;

пупкову ранку, якщо вона ще не зажила, обробити рекомендованим педіатром препаратом — розчином хлорофіліпту, перекисом водню, рідше зараз радять зеленку;

немає ніякої необхідності прочищати вушка дитини ватяними паличками, можна просто промокнути рушничком, якщо водичка туди потрапила, вона витече сама;

почистити малюкові ніс теж краще не ватяними паличками, а турундами, скрученими із звичайної вати.

Як купати дитину. Правильна обстановка

Купання новонароджених дітей може бути не такою вже легкою справою, бо вимагає уваги, терпіння, а якщо ви купаете малюка, стоячи в зігнутому положенні біля великої ванни, то і фізичних зусиль. Тому не варто купати дитину, якщо ви погано себе відчуваєте, напружені або дуже втомилися. Ваш нервовий стан може передатися дитині, і він почне вередувати. Нічого страшного не трапиться, якщо один день купання буде пропущено.

На час водних процедур забудьте про палкі суперечки з членами сім’ї, припиніть гучні розмови, зменшіть звук музики і телевізора. Під час купання ласкаво розмовляйте з малюком, посміхайтеся, щоб дитина розслабилася і почала отримувати задоволення від цього ритуалу. Адже купання — це не тільки гігієнічна процедура, але ще й можливість зайвий раз висловити дитині свою любов і ніжність.


Check Also

Малюнки по клітинках для хлопчиків. Цікава ігрова підбірка

Велику популярність останнім часом набирають малюнки по клітинках для хлопчиків. Щоб ви завжди знали, що …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *