Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Вагітність по тижнях з описом розвитку плода

Вагітність по тижнях з описом розвитку плода

Вагітність по тижнях. 14 тиждень

На чотирнадцятому тижні, після всіх довгих неприємностей токсикозу і змін в організмі, нарешті починає відчуватися радість материнства. У вагітної спостерігається приплив сил і енергії, з’являється здоровий апетит. Зараз цілком можна їсти смачне – це піде лише на користь. Втім, жирним і смаженим краще не зловживати – як і їжею на вулиці або в антисанітарних умовах.

Із-за збільшення живота трохи розпливаються і риси обличчя, впадають в очі збільшені груди – вагітність приховати вже практично неможливо. Активний в цей період гормон росту не тільки впливає на розвиток малюка, але і додає кілограм його матері. Тіло стає важче носити на ногах, з’являються ознаки варикозу – якраз час потурбуватися про його профілактику.

Через те, що у дитини прискорюються обмінні процеси, навколо плодові води часто наповнюються його сечею. Виводиться ж це все через сечовий міхур мами – звідси і часта необхідність ходити в туалет. Рухи малюка стають плавними, він починає контролювати себе, так як його мозок для цього вже досить розвинений. Але місця в животі до сих пір досить, тому навіть найактивніші рухи тіла дитини не доставляють матері дискомфорт.

Вагітність по тижнях. 15 тиждень

Від пупка і до низу живота з’являється коричнева лінія – не варто боятися її прояву, адже вона піде самостійно, як тільки вщухнуть гормони. Під час УЗД на п’ятнадцятому тижні можна вже більш точно визначити дату пологів – можливо, ще не до точності в день, але хоча б перевірити тиждень вже можна. Їжа матері повинна бути калорійною і збалансованою, але при цьому їсти  слід розумно: скачки маси тіла в цей період шкідливі.

На зміну дратівливості і нервозності приходить вразливість і неуважність. Багато жінок відзначають значне зниження своїх інтелектуальних здібностей. Переживати через це не варто – форма швидко відновиться після пологів, якщо докласти до цього зусилля.

Матка дещо піднімається, живіт збільшився, а тому такого сильного тиску на внутрішні органи, як раніше, не спостерігається. Уже не виникає проблем з шлунком і закрепами, а ось серце може трохи пустувати. Якщо спостерігаються яскраві ознаки гіпотонії, про це необхідно терміново повідомити лікаря – він виробить лінію лікування без застосування ліків.

В цей час малюк вже стискає кулачки, його тіло стає гнучким і в’юнким, а серце працює все краще.

Вагітність по тижнях. 16 тиждень

На цьому етапі визначається наявність або відсутність у дитини серйозних захворювань, тому матері необхідно здати всі призначені гінекологом аналізи. Спати потрібно тільки на боці – час сну на животику або спині пройшло, від цих звичок треба відучуватися. Сира риба, погано просмажене м’ясо та інша подібна їжа неприпустима.

З шістнадцятої тижня слід подбати про свій гардероб – занадто тісний одяг може негативно вплинути на здоров’я матері. Неприпустимі і високі підбори – вони сприяють зміщенню центру ваги і повертають загрозу викидня, так що для власного спокою і благополуччя дитини від них також краще відмовитися.

Не можна залишати без уваги хворобливі відчуття внизу животика – на цьому терміні вони означають збої в розвитку. Лазні, сауни і навіть солярії, а також всі місця, де можна перегрітися або, навпаки, переохолодитися, тепер відвідувати не можна. Ідеальне місце для вагітної зараз – санаторій або хоча б спокійне перебування вдома.

На шістнадцятій тижня вперше без УЗД можна дізнатися про рухи малюка – починають відчуватися перші поштовхи.

Все ще слід багато гуляти, рухатися і стежити за харчуванням.

Вагітність по тижнях. 17 тиждень

Матка все більше збільшується і тепер росте вгору – її можна намацати всього на п’ять сантиметрів нижче пупка. Навантаження на материнське серце зросла майже вдвічі – тому прискорене серцебиття і кровоточивість ясен при швидкій циркуляції крові є мало не нормою.

На сімнадцятій тижня малюк вже виріс до 16-17 сантиметрів, і його крихітне тільце вже дуже схоже на маленьку людину. Він продовжує накопичувати підшкірний жирок, закінчує формуватися імунна система, яка в майбутньому буде охороняти його від усіх хвороб. Тепер, якщо жінка захворіє, дитину швидше за все захистить його власна імунна система, тому легкі простудні захворювання на даному етапі не так страшні, як раніше. Хоча це, зрозуміло, не означає, що мама може піддавати своє здоров’я ризику. Очі дитини вже реагують на світло і темряву, він розрізняє їх ознаки навіть через живіт – якщо до нього близько піднести лампочку, дитина повернеться на світло.

Хоча матка більше не здавлює внутрішні органи так сильно, травна система ще не до кінця відновила всі свої функції – тому що спостерігається здуття живота, печія і метеоризм все ще можуть турбувати жінку.

Вагітність по тижнях. 18 тиждень

Просто спати на боці стає вже не так зручно – доводиться споруджувати підтримуючі конструкції з подушок і ковдр, адже інакше живіт вже сильно заважає заснути. Хоча б півгодини в день потрібно полежати і відпочити. Хоча раніше такий відпочинок був просто мрією, тепер перебувати в горизонтальному стані стає незручно – хочеться сидіти і навіть спати напівлежачи.

На вісімнадцятому тижня набір ваги йде своєю чергою – надбавка може становити від половини кілограма в тиждень. На ручках і ніжках починають з’являтися набряки, а у повних жінок вони можливі навіть на обличчі. Такі неприємні зовнішні прояви виникають через те, що організм відчуває зараз дефіцит натрію і не може нормально виводити водичку. Щоб нормалізувати свій стан, краще мінімізувати вживання солі.

На вісімнадцятому тижні у дитинки з’являються вже цілком певні риси обличчя, зміцнюється опорно-руховий апарат, закінчують формуватися кістки. Малюк вже здатний чути і добре сприймає зовнішні звуки – та що там, він навіть реагує на них! У цей час корисно починати спілкуватися з дитиною.

Вагітність по тижнях. 19 тиждень

Дев’ятнадцятий тиждень – наступний стрибок розвитку матки, їй знову стає тісно в черевній порожнині, живіт продовжує зростати. Дуже часто в цей час основною проблемою жінки стають болі в спинці і поясниці, їй важко сидіти – правда, довго лежати або стояти нічим не легше. Щоб зменшити болі, потрібно правильно навчитися сидіти на стільці. По-перше, слід вибирати лише стільці зі зручною спинкою, не сідати на табуретки. По-друге, необхідно запам’ятати, що не можна закладати ногу на ногу і відучитися сутулитися – тоді болі стануть меншими.

Організм жінки потихеньку готується до пологів, починають розслаблятися суглоби і м’язи стегон і крижів – так немовляті легше буде з’явитися на світло, його не затисне тіло матері. На жаль, для самої мами ці зміни досить болючі і неприємні. Крім болю в спині вони також можуть супроводжуватися збільшенням частоти пульсу, головним болем і запамороченням.

На дев’ятнадцятому тижні малюк вже може розрізняти голоси тата, мами і сторонніх людей, а іноді він навіть на них реагує. Все це стає можливим завдяки розвитку нервової системи і зростанню кори головного мозку. Продовжує формуватися і травна система.

Вагітність по тижнях. 20 тиждень

На двадцятому тижні малюк вже у всю ворушиться і може навіть бити ніжками по животу матері. Якщо такі удари дуже часті і хворобливі і жінка відчуває сильний дискомфорт, слід звернутися до гінеколога – це знак того, що дитині чогось не вистачає або він розвивається неправильно. Мамі слід, як і раніше, приділяти увагу прогулянкам на свіженькому повітрі і намагатися не перевтомлюватися.

Двадцятий тиждень – це в більшості випадків середина вагітності. Матка вже виросла настільки, що здавлює не тільки органи травлення, але і діафрагму, тому дихати стає складніше, часто виникає задишка, здається, що не вистачає повітря.

З піхви активно починає виділятися слиз – на цьому етапі виділення можуть бути навіть досить сильними, занепокоєння це викликати не повинно. Щоб не здавлювати і так передавлені органи, найкраще відмовитися від безрозмірних нейлонових колгот і стежити за тим, щоб одяг був досить вільним.

З підйомом матки все більше випирає пупок, малюк штовхається дуже часто. Іноді з’являються навіть помилкові перейми – їх також називають тренувальними. Якщо біль не дуже сильний, турбуватися через нього не варто, для малюка такі сутички загрози не становлять.

Вагітність по тижнях. 21 тиждень

Головною проблемою двадцять першого тижня є печія. Щоб полегшити свій стан, дробіть порції їжі, вживайте їх потроху, але часто. Смажена і гостра їжа повинні надовго покинути ваш раціон – вони лише погіршать проблему, та до того ж можуть викликати захворювання у малюка.

Фізичні навантаження на двадцять першому тижні слід істотно зменшити – причому стосується це не тільки спорту, але також і побутових справ. Єдине, що припиняти не варто – так це піші прогулянки. Але і під час них не можна перевтомлюватися.

Малюк продовжує відкладати жирок, а значить, додає у вазі і його мама. Збільшення апетиту, як і дивні бажання з’їсти той чи інший продукт, на даному етапі не дивні.

На двадцять першому тижні вже помітно, що дитина звикла активно рухатися, він навчився часто міняти своє положення, іноді це залежить навіть від часу доби. Матері слід особливу увагу звернути на болі, що виникають при сечовипусканні – вони не повинні бути сильними. Якщо ці симптоми проявляються кілька разів, слід негайно звертатися до гінеколога – це ознака передчасних пологів або запального процесу.

Вагітність по тижнях. 22 тиждень

У жінки вже помітно погладшали руки, обличчя і шия, набухли груди, живіт також досить великий. Нормою для двадцять другого тижня є гарне самопочуття – якщо є сильний дискомфорт в чомусь, крім травлення, слід звертатися до лікаря.

Гормони знову перебудовуються під нові потреби організму. У жінки, як це не дивно, росте лібідо – правда, займатися сексом в цьому триместрі вже не бажано, так як можна нашкодити дитині. До цього тижня у майбутньої мами поліпшується стан дерми і волоссячка – вони стають густішими і здоровішими.

Особливу увагу слід приділяти сну – спати потрібно не менше восьми годин на добу, а то й більше. Щоб не допустити розвитку анемії, слід вживати продукти, що містять залізо – так що можна сміливо налягати, наприклад, на яблука. А ось задимлених приміщень і стресових ситуацій все ще слід уникати.

У малюка вже вимальовуються бровки, вії, його вага становить 400-500 грам. Зміцнюються кістки і закінчує формуватися нервова система – дитина вже майже повністю сформована. Навіть діти, які народилися в цей час, мають шанси вижити – якщо вони набрали вагу в півкілограма і мають розмір більш 25 см.

Вагітність по тижнях. 23 тиждень

Живіт продовжує зростати, в цей час часто починають спостерігатися сухість, розтягнення шкіри, невеликий висип. Жваво може трохи свербіти – все це тому, що дерма натягується на ньому досить сильно. Збільшені груди іноді починають мазати – виділяється молозиво, іноді дуже інтенсивно. Це – підготовка організму до годування грудьми.

На двадцять третьому тижні матері часто відчувають біль і труднощі при ходьбі. Це нормально, адже зараз крижові суглоби розм’якшені, а ось маса тіла, навпаки, збільшилася, тому переносити таку масу буває складно.

Збільшення плоду, накопичення навколоплодових вод, а також постійно з’являються набряки, які ведуть до набору ваги – тому його збільшення може навіть перевищувати 500 грам в тиждень. Якщо відчувається оніміння пальців, рук або ніг, це швидше за все наслідки набряків – вони блокують нервові закінчення, які знаходяться в кінцівках.

На двадцять третьому тижні малюк вже вміє майже все те, що буде демонструвати відразу після народження – у нього розвинені ковтальний рефлекс, він може пити, смоктати, їсти і ворушитися.

Вагітність по тижнях. 24 тиждень

Рухи стають все більш незграбними, розколюється голова, а до ніг ніби повісили пару гир – так найчастіше описують свої відчуття жінки на двадцять четвертому тижні вагітності. Жінці дуже важливо знати ознаки передчасних пологів. Зрозуміло, якщо вагітність проходить нормально, вони не почнуться, але якщо вони з’являться, то своєчасне звернення до лікаря врятує життя малюка.

Передчасні пологи виявляються в частих скорочення матки – більше п’яти разів поспіль, сильного болю при випущенні сечі червоних кров’яних виділень з піхви, а також гострих переймоподібних болей в животі. Втім, навіть один з цих симптомів повинен змусити маму звернутися за допомогою до акушера-гінеколога.

Зараз важливо пити багато рідини і стежити за своїм зовнішнім виглядом – живіт сильно збільшується, а тому його потрібно змащувати, щоб на шкірі не утворилися розтяжки. Зараз головне – це ретельно стежити за своїм раціоном і не їсти зайвого – того, що організм сам не вимагає. Таке переїдання – це пряма дорога до набору зайвої ваги, яку після пологів скинути буде ой як непросто.

На двадцять четвертому тижні у дитини виробляється власний гормон росту – він тепер може рости незалежно від організму матері.

Вагітність по тижнях. 25 тиждень

Матка за своїми розмірами вже виросла до футбольного м’яча – звідси зміщення органів, тиск на діафрагму і шлунок. Живіт починає рости не тільки вперед, як було раніше, а й розвивається в боки. Самопочуття як  раніше гарне – хіба що всі її можливі закрепи та проблеми з кишечником.

До двадцять п’ятого тижня змінюється центр ваги – живіт сприймається як щось громіздке, непорушне. Звідси також і поява нових болів в спині – подібна перебудова навряд чи припаде до душі опорно-руховому апарату.

На ногах можуть виникати нові ознаки варикозу – щоб уникнути цього захворювання в подальшому, до лікаря потрібно звернутися вже зараз.

Шкіра на тільці малюка зараз перетворюється з червоної, складчастої, в світло-рожеву і рівну. Це наслідок вже достатнього накопичення жиру, в тому числі і підшкірного. Дитина важить цілих 700 грам, а довжина його вже більше 22-25 сантиметрів. Якщо прикласти вухо до животика матері, то можна чітко почути, як б’ється серце крихти.

Вагітність по тижнях. 26 тиждень

Зараз дитина штовхає настільки активно, що відчути його рухи тіла може не тільки мама, але і всі, хто прикладає руку до животика. Супутні цього триместру симптоми – головний біль, проблеми з травленням і варикоз все ще супроводжують повсякденне життя майбутньої матері.

На двадцять шостому тижні ще раз необхідно зробити ревізію свого харчування і вітамінних надходжень в організм. Раціон повинен бути складений таким чином, щоб не було переїдання. Але при цьому в ньому повинен бути присутнім весь спектр вітамінчиків і корисних речовин. Зараз в організмі жінки особливо не вистачає кальцію – це призводить не тільки до погіршення стану кісток, волосся, зубів, нігтів, але також проявляються як часті м’язові спазми, гіпертонія. Щоб не було порушень гормонального фону, а плацента функціонувала, як їй і слід, потрібно особливо ретельно стежити за вживанням вітамінчиків.

Зараз важливо допомагати нервовій системі малюка розвиватися і закладати здатності до навчання – потрібно часто читати в голос, говорити з дитиною – він вже сприймає інтонації голосів оточуючих.

Дитина вже не тільки розуміє оточуючих, а й усвідомлює самого себе, пропорції свого тіла.


Check Also

Як зробити дитину дівчинку – найкращі дієві способи

Більшість потенційних батьків запевняють, що для них важливо лише щоб дитина була здоровою, і вони …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *