Home / Діти / Виховання та психологія / Тест для дітей. Корисна і цікава підбірка

Тест для дітей. Корисна і цікава підбірка

Психологічні тести – це свого роду інструмент вимірювання особистості дитини. З їх допомогою він зможе дізнатися багато нового про себе, знайти відповіді на хвилюючі питання. Про корисний тест для дітей  піде мова далі.

Тест для дітей.  Особливості віку

Основна, відмінна риса дітей даного віку – потреба в самопізнанні. Це означає, що діти сильніше, ніж будь-коли, починають цікавитися своїм внутрішнім світом. Дитина задається питаннями: «Який я? Хороший чи я один? Краще я або гірше інших дітей? Чи зможу я бути лідером?»

Знання особистісних особливостей конкретної дитини допоможе поліпшити взаємини з ним, просто змінивши підхід до нього. Використовуючи сильні і слабкі його сторони, можна допомогти дитині самій стати кращою. І нарешті, знаючи психологічні проблеми дитини, можна вчасно звернутися з ним до фахівця і особисто надати йому підтримку.

Тест для дітей. Якими бувають тести

 Існують психологічні науково обґрунтовані, а також розважальні тести. Останні не несуть в собі достовірної інформації, а служать просто для розваги дітей і їх батьків

Малюнковий тест «Моя сім’я»

Дитині дається інструкція: «Намалюй свою сім’ю». Тільки одна фраза, без будь-яких пояснень. Після того як дитина закінчить малюнок, можна оцінити, наскільки вона задоволена  сімейними відносинами. «Благополучними» ознаками є:

наявність на малюнку всіх членів сім’ї; всі члени сім’ї розташовані близько один до одного або об’єднує одна справа; основну частину малюнка займають члени сім’ї, а не речі або предмети;

всі члени сім’ї посміхаються (але не «скаляться»);

відсутність штрихування і дуже слабкого або сильного натиску олівця.

Малюнковий  тест «Неіснуюча тварина»

Інструкція для дитини: «Намалюй тварину, якої не існує в природі, і дай їй ім’я». Цей тест для дітей  дозволяє дізнатися, наскільки благополучний емоційний стан дитини, наскільки комфортно йому в навколишньому світі. «Благополучними» ознаками є:

 тварина має щось схоже на рот, очі, вуха, руки і ноги людини;

тварина поєднує в собі ознаки різних живих істот (але не неживих предметів);

тварина дружелюбна, не ховається від навколишнього світу, не має засобів нападу або захисту (кігті, зуби, панцир); тварина має чіткі (але без натиску) контури;

відсутність штрихування;

ім’я тварини несе в собі позитивний сенс,

Малюнковий  тест «Моє дерево»

Інструкція: «Намалюй будь-яке дерево». Після того як малюнок буде готовий, аналізуються розмір і розташування дерева. Наприклад, велике дерево з товстим стовбуром може говорити про енергійність. Маленьке дерево внизу листка може говорити про низьку самооцінку і пригнічений стан.

Також звертається увага на складові частини дерева: корені, гілки, листя. Засохле або зламане дерево може говорити про психологічну травму.

Діагностика типу темперамента дошкільника

Запропонуйте дитині відповісти на 12 питань. Відповідати потрібно або «так», або «ні».

Спочатку аналізуються відповіді на питання № 1-6, потім – № 7-12. Якщо дитина не може відповісти на питання, чи його відповідь не відповідає дійсності, дорослі можуть відповідати на питання замість дитини, грунтуючись на своїх спостереженнях за його поведінкою.

  1. Ти більше любиш ходити в гості, ніж сидіти вдома?
  2. 2. Тобі більше подобається грати з дітками, ніж одному?
  3. 3. Тобі більше подобається грати на вулиці, ніж удома?
  4. Тобі подобається ходити в садок?
  5. Ти можеш заговорити першим з незнайомими тобі дітьми?
  6. Тобі більше подобаються ігри, де можна побігати, ніж спокійні?

Після того як дитина відповіла на ці питання, порахуйте кількість позитивних відповідей. За кожну позитивну відповідь дається 1 бал. Чим більше позитивних відповідей в тесті дитини, тим більше ця дитина відкрита навколишньому світу, нової інформації, тим більше його цікавлять зовнішні обставини, тим він більш комунікабельний (екстраверсія). Чим менше позитивних відповідей, тим більшою мірою дитина сконцентрована на собі, своїх почуттях, відчуттях, переживаннях. Він не відчуває особливої потреби в частому і активному спілкуванні (інтроверсія).

Отже, найменша  кількість позитивних відповідей говорить про те, що людина ближче до інтроверсії, найбільше – до екстраверсії.

Інтерпретація результатів

1 бал – інтроверсія виражена яскраво.

Дитина має дуже вузьке коло спілкування, не прагне обзаводитися новими приятелями. У свій внутрішній світ впускає лише близьких людей. Він малоенергічний, повільний у своїх діях.

2-3 бали – помірна інтроверсія.

Ця дитина теж не відчуває особливої потреби в спілкуванні (коло друзів обмежене), але може поспілкуватися, якщо в якійсь ситуації це необхідно. Він не бере участі в колективних заходах. Відрізняється рівним настроєм, емоції проявляє стримано.

4-5 балів – помірна екстраверсія.

Дитина не відчуває труднощів у спілкуванні, легко встановлює контакти з незнайомими людьми. Охоче бере участь в колективних заходах. Занадто сильні емоційні реакції можуть  стримувати, гальмувати.

6 балів – екстраверсія значна.

Дитина товариська, має велике коло друзів. Сама прагне до контактів, в тому числі і з новими людьми. Любить грати, гуляти з однолітками. Дитина активна, прагне до нових вражень, може дати волю почуттям.

Приступаємо до наступних питань.

  1. Коли ти малюєш, а на тебе хтось дивиться, тобі це заважає?
  2. 8. Коли тебе дражнять, ти сильно ображаєшся?
  3. Ти часто прокидаєшся ночами?
  4. Ти часто хворієш?

І1. Ти боїшся залишатися один вдома?

  1. Коли тебе штовхають, ти теж штовхаєшся?

За кожну позитивну відповідь дається 1 бал. Чим більше позитивних відповідей в тесті дитини, тим чутливіша, тим більше схильна до переживань (емоційна нестійкість). Чим менше позитивних відповідей, тим його нервова система стійкіша до навантажень (емоційна стійкість). Емоційна нестабільність може супроводжуватися ще й поганим самопочуттям.

Отже, найменша кількість позитивних відповідей говорить про те, що людина ближче до емоційної стабільності, найбільша – до емоційної нестабільності.

Інтерпретація результатів

1 бал – висока емоційна стійкість.

Дитина відрізняється незворушністю, через дрібниці не засмучується. Вона стримана в спілкуванні, в поведінці, контролює свої вчинки.

2-3 бали – середня емоційна стійкість.

Дитина емоційно стійка, поведінка спокійна, невимушена. Вона добре розуміє дійсність, охоче підкоряється правилам, груповим нормам.

4-5 балів – емоційна нестійкість.

Поведінка дитини в значній мірі залежить від поточного стану: в спокійному стані вона урівноважена, в

збудженому може реагувати бурхливо. Можливі імпульсивність, запальність, агресія.

6 балів – дуже висока емоційна нестійкість.

Дитина тривожна, емоційно порушима. У поведінці і вчинках часто керується імпульсами. Реакції на події можуть бути неадекватними: сила реагування часто не відповідає силі подразника. У стані стомлення, образи реагує бурхливо, гнівно.

Для визначення типу темпераменту дитини можна скористатися «кругом Айзенка».

На горизонтальній осі відзначте суму балів за шкалою «інтроверсія – екстраверсія» (питання 1-6), а на вертикальній – суму балів за шкалою «стабільність – нестабільність» (питання 7-12). Відзначивши на осях обидві точки, проведіть від кожної перпендикуляр до точки перетину. У тому секторі, де перетнулися лінії, позначений темперамент дитини. Чим далі точка від центру, тим яскравіше у неї виражені риси одного з чотирьох видів темпераменту. Якщо точка виявилася близько до однієї з двох осей, значить дитині властиві риси двох видів темпераменту.

Самооцінка і тривожність Тест Люшера (адаптований дитячий варіант)

Для проходження тесту знадобляться 8 табличок з різними кольорами. Кожній з них присвоєно певний номер:

Синій;

Синьо-зелений;

Оранжево-червоний;

Жовтий;

Фіолетовий;

Коричневий; Чрний;

 Сірий.

Номери відповідають порядку кольорв. Перші чотири – вважаються основними, інші – додатковими. Всі картки розкладаються перед дитиною, після чого вона повинна вибрати найбільш привертаючий її колір. Не той, який їй подобається в одязі або на шпалерах, а той, який в даний момент здається найбільш приємним. Після зробленого вибору картка відкладається.

Наступний вибір найприємнішого кольору дитина повинна зробити з решти 7 карток. Таким чином дитина в порядку спадання вибирає найбільш привабливі кольори. Для більш достовірного результату процедуру повторюють ще раз, причому дитина  не повинна вибирати кольори, виходячи з попереднього тесту. Після проведення тесту відбувається обробка і інтерпретація результатів.

Результати поділяються на 4 групи по парі кольорів:

Перша (входять перші два обраних кольори) – явна перевага;

Друга (3 і 4 кольори) – перевага;

Третя (5 і 6 кольори) – байдужість;

Четверта (7 і 8 кольори) – антипатія.

Розшифрування результатів

Виходячи з безлічі досліджень, Люшер прийшов до наступного висновку:

Явна перевага – кольори цієї групи вказують на засіб досягнення чогось і також і саму мету, до якої прагне дитина; Перевага – ця група показує, який дійсний стан речей на даний момент в житті дитини (він спокійний або тривожний і т. д.);

Байдужість – кольори, які символізують якісь особливості стану справ, до яких дитина не відчуває негативу (вони просто є);

Антипатія – тут проявляються приховувані або усвідомлено придушуючія дитиною бажання і потреби.

Тест Люшера має величезну кількість колірних комбінація, кожна з яких має своє власне неповторне значення. Точну інтерпретацію результатів даної методики може дати тільки досвідчений психолог. Значення кольорів, які фігурують в інтерпретації результатів, на думку Люшера:

Синій – уособлює собою заспокоєння і задоволення;

Оранжево-червоний – символізує сильну волю, навіть агресію, порушення;

Жовтий – уособлює активність, гарний настрій і прагнення до спілкування.

Синьо-зелений – є символом впевненості, іноді надмірної і наполегливості.

Ці 4 кольори є основними. Решта 4 вважаються додатковими і уособлюють собою: тривогу або страх, стрес, розлад і інші негативні явища.

Інтерпретація результатів тесту Люшера в значній мірі буде залежати не тільки від того, в яку групу потрапив той чи інший колір, але і від їх взаємного розташування. При відсутності будь-яких негативних тенденцій основні 4 кольори повинні знаходитися на перших п’яти позиціях. Якщо ж ці кольори знаходяться далі 5 позиції, то можна зробити висновок, що характеризуються ними не вельми задоволені. Якщо якийсь із основних кольорів потрапляє в останню групу, то дана потреба розглядається, як причина стресового стану.

Тест на визначення самооцінки «Драбинка»

Дитині показують драбинку з 5-7 сходинок, намальованих на папері. Потім кажуть: «На найверхній сходинці знаходяться найкращі (добрі, розумні, працьовиті) люди, а на найнижчій – гірші (злі, дурні, ледачі)». Так визначається ставлення дитини до самої себе. Низька самооцінка може бути також ознакою депресивного пригніченого стану. Вкрай висока самооцінка – вже не є адекватною для даного віку, це теж привід задуматися.

Тест-опитувальник шкільної тривожності

Дитині задають 58 питань. На підставі відповідей можна визначити не тільки загальний рівень шкільної тривожності, а й конкретні страхи. Наприклад, страх перед відповіддю біля дошки, боязнь вчителя, страх розкриватися перед іншими людьми та інше. Виявивши конкретне джерело тривожного стану в школі, буде простіше допомогти дитині опрацювати свій страх.

Тест фрустрацій Розенцвейг

Дитині по черзі показують 24 малюнка. На кожному малюнку зображені 2 людини. Одна з них каже іншій фразу, що викликає фрустрацію. (Фрустрація – стан, викликаний незадоволеною потребою). Дитині потрібно придумати відповідь на цю фразу. Всі відповіді аналізуються психологом, після чого можна зробити висновок про ступінь соціальної адаптації дитини. Тобто можна побачити, наскільки він конфліктний з оточуючими в неприємних для нього ситуаціях. Проективний тест «День народження»

Дитині показують схематичне зображення столу і стільців навколо нього. Інструкція: «Уяви, що у тебе день народження. Куди ти сядеш за цим столом?» Стілець позначається хрестиком. – «Хто буде сидіти поруч з тобою? А з іншого боку? »- Стільці позначаються ініціалами обраних дитиною людей. – «Хочеш запросити кого-небудь ще? Розкажи, кого куди посадиш». Тест для дітей  допомагає визначити найбільш значущих для дитини людей. Зазвичай це або сім’я, або група однолітків. Іноді буває, що дитина називає тільки вигаданих персонажів. В такому випадку можна припустити, що дитині некомфортно в реальному світі.

Оцініть рівень депресії своєї дитини

Впевнено поставити діагноз можна тільки в результаті бесіди з психологом або психіатром. Але орієнтоване уявлення можна отримати, використовуючи наведений нижче тест. Ось як можна піднести його дитині:

«Я читав книгу про те, як почуваються діти, і мені стало цікаво, як ти себе почуваєш останнім часом. Іноді дітям важко підібрати слова, щоб описати, як вони себе почувають. Цей тест для дітей  може їм допомогти. Бачиш, у кожної пропозиції є чотири варіанти уточнюючих відповідей. Я хочу, щоб ти прочитав кожну фразу і вибрав той варіант, який найкраще описує твої відчуття і дії на минулому тижні. Вибравши відповідь – переходь до наступного пункту. Май на увазі, що тут немає правильних і неправильних відповідей ».

НанпоііЛіоонеделе:

  1. Мене турбували речі, які зазвичай не турбують.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Мені не хотілося їсти, я був не дуже голодний.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я не міг радіти, навіть коли моя сім’я і друзі намагалися мені допомогти відчувати себе краще.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я відчував, що я – гірший інших дітей.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я. відчував, що неуважний до того, що роблю.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я відчував занепад.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я відчував себе дуже втомленим, щоб що-небудь робити.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я відчував, що має статися щось погане.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я відчував, що речі, які я робив раніше, тепер не виходять.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я відчував страх.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я спав гірше, ніж зазвичай.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я відчував себе нещасним.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я був тихішим звичайного.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я відчував себе самотнім, ніби у мене зовсім немає друзів.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

15. У мене було відчуття, що знайомі діти не дружать зі мною, не хочуть зі мною проводити час.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Я погано проводив час.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Мені хотілося плакати.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Мені було сумно.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Мені здавалося, що я не подобаюся людям.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

  1. Було важко за що-небудь взятися.

Зовсім ні  Трохи  Частково  Сильно

Підвести підсумок зовсім просто. Кожна відповідь «Зовсім ні» – 0 балів, «Трохи» – 1 бал, «Частково» – 2 бали, «Сильно» – 3 бали.

Складіть відмічені числа. Якщо дитина зазначила дві відповіді до одного питання, в розрахунок візьміть більше з них.

Тепер потрібно інтерпретувати результат: якщо дитина набрала від 0 до 9 балів, то, швидше за все, вона не в депресії. Якщо вона набрала від 10 до 15 – можливо, у неї легка депресія. Якщо більше 15 – помітна депресія; 16 -24 – помірна. А вже якщо вона набрала понад 24 балів – вона цілком може виявитися у важкій депресії. Однак майте на увазі наступне попередження: жоден тест, який проводиться з використанням олівця й паперу не еквівалентний професійній діагностиці! При такому тестуванні можливі дві помилки.

По-перше, багато дітей приховують свої симптоми, особливо від батьків. Тому у частини дітей, які набрали менше 10 балів, може насправді бути депресія. По-друге, у деяких дітей, які набрали багато балів, можуть бути проблеми, відмінні від депресії.

Якщо у вашої дитини 10 або більше балів і вона погано вчиться, цілком можливо, що в її поганих оцінках  винна депресія, а не навпаки. Ми встановили, що чим вищий у четвертокласника рейтинг депресії, тим гірше дитина вирішує анаграми, нижчий її IQ і гірші оцінки. Це вірно навіть стосовно до дітей, дуже обдарованих і тямущих.

Якщо два-чотири тижні поспіль ваша дитина набирає понад 15 балів, вам потрібно звертатися за професійною допомогою. Якщо вона набирає понад 9 і веде розмови щодо самогубства, також зверніться за професійною допомогою до психолога.

Висновок

Всі представлені тести перевірені на великій кількості людей кількох поколінь і досить надійні. Але все ж не можна судити про людину по одному тесту. Для отримання більш точного результату важливо використовувати відразу кілька методик. Але і тоді не можна зі стовідсотковою впевненістю сказати, що ви знаєте все про дитину. Не останню роль тут відіграє загальне враження про дитину і характер спілкування з ним. Бажано повідомляти про результати тестів дітям. Для них це можливість краще пізнати себе і розвинути в собі нові якості. Це буде благодатним грунтом для подальшого особистісного розвитку.


Check Also

Хрещення Господнє 2021 – традиції та прикмети

19 січня, православні всього світу відзначають одне з 12-ти найважливіших після Пасхи церковних свят – …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *