Home / Здоров'я / Причини затримки місячних

Причини затримки місячних

Момент, коли жінка вперше стикається з затримкою місячних без видимої причини, може бути не найрадіснішою. Починаються хвилювання з приводу можливої не запланованої вагітності. У таких випадках жінка якомога швидше біжить в аптеку, щоб придбати тест для визначення вагітності. Але що думати, коли тест негативний, а причини затримки місячних  невідомі? У чому ж справжня причина таких затримок?

Причини затримки місячних. Цикл місячних: що це, і для чого потрібний?

Причини затримки місячних

Для початку необхідно дізнатись про сам механізм виникнення місячних. На жаль, понад 60% жінок навіть в загальних рисах не мають уявлення про менструальний цикл, і про зміни організму в цей період. Тому, коли настає затримка місячних, жінка не підозрює про наявність інших причин крім вагітності.

Місячні – це певний, безперервний процес в організмі жінки, відповідає не тільки за її здоров’ячко, але і продовження роду. Як не дивно, цей процес регулюється корою головного мозку. Яка саме частина відповідає, на даний момент залишається загадкою. Однак, однозначно відомо, що кора головного мозку, посилає сигнал гіпофізу та гіпоталамусу. У свою чергу, вони виробляють певну групу гормонів (пролактин, ФСГ), що відповідають за роботу яєчників, матки і регуляцію циклу місячних.

Що стосується самого циклу, то його прийнято відраховувати від першого дня початку місячних. В середньому, тривалість циклу 26-28 днів. Але кожен організм індивідуальний, тому прийнято вважати за норму цикл тривалістю від 21 до 35 днів. В даному питанні перше місце займає регулярність циклу. Оскільки від цього залежить здоров’я статевої системи жінки. Частина циклу, а саме його перша половина, відповідає за дозрівання яйцеклітини і подальшого запліднення.

Коли зачаття відбувається успішно, і плодове яйце кріпиться до слизистого шару, спостерігається природна затримка місячних. У разі, коли зачаття не відбулося, вироблення прогестерону жовтим яйцем припиняється, яйцеклітина відторгається і настають місячні.

Поява перших місячних спостерігається у дівчаток в 12-14 років. Оскільки в такому віці гормональний фон ще не стабілізувався, то після першого менструального виділення, наступне можна спостерігати трохи пізніше наступного місяця. У перші кілька років цикл буде поступово регулюватися, проте, по закінченню цього часу, затримка в 5-6 днів повинна насторожувати. Важливим є і те, що цикл поступово зміщується і затримки до тижня 1-2 разочки на рік вважаються нормою. Коли подібні затримки відбуваються майже при кожному циклі, слід звернутися до гінеколога і встановити причину. Не рідко причиною можуть бути захворювання сечостатевої системи, які вимагають терапії.

 Причини затримки місячних, не пов’язані з очікуванням дитинки

Причини затримки місячних. Розлад гормональної функції яєчників

У медичній практиці такий розлад називають дисфункцією яєчників. Виникає на тлі ендокринних порушень або запального процесу в яєчниках. Так само причиною дисфункції можуть бути захворювання і інших статевих органів, що може послужити затримкою місячних і порушенням циклу. Іноді подібне явище пов’язане зі зміною клімату, наприклад, переїздом в іншу країну. Тому не рідко може спостерігатися затримка місячних при негативному тесті. Хоч і прийнято вважати, що дисфункція пов’язана не захворюванням, проте, консультація гінеколога в даному випадку необхідна.

Причини затримки місячних. Регулярні фізичні навантаження або стреси

Не рідко причиною затримки початку місячних є різні стреси: проблеми в особистому житті, на роботі, складні іспити. У таких ситуаціях організм може по особливому реагувати: збоєм в менструальному циклі. Постійне недосипання або хронічне безсоння, також негативно впливає на функцію яєчників.

Постійні фізичні навантаження, професійне заняття спортом з часом призводить до постійних затримок. Дуже часто, у спортсменок відзначають затримку менструального циклу, не пов’язану з вагітністю. Також подібне спостерігається у жінок, які  працюють на важкій фізичній роботі.

Причини затримки місячних. Вплив клімату

Ще послужити затримкою місячних може – різка зміна клімату. Особливо це стосується дівчат, які відпочивають в інших країнах і кліматичних умовах без адаптації. Зміна клімату може викликати дисфункцію яєчників, що провокує порушення циклу. Крім цього, до затримок приводить і тривале перебування на сонечку або в солярії. Часто, жінки відзначали затримку місячних на 7-10 днів при негативному тесті для вагітності після тривалих сонячних ванни.

Причини затримки місячних. Проблеми з масою тіла

Фахівцями одного з університетів США було доведено, що жирова тканина може брати участь у всіх гормональних змінах. Тому затримка місячних причини  можуть  бути, як на тлі зайвої ваги, так і при сильному недоліку, наприклад, при анорексії.

Коли вага надмірна, відбувається накопичення естрогену в прошарках жиру, звідси і нерегулярність циклу. У разі, коли вага екстремально знижена, 40 кг або нижче, місячні можуть повністю бути відсутніми. Вагітність буде вкрай небажана.

Тут рішення проблеми з циклом буде грунтуватися на скиданні ваги для повних жінок, а для худих – набір маси тіла. Так само контроль лікаря – гінеколога за станом статевої сфери і гормонами. Додатково до дієти можна додати помірне заняття спортом.

Причини затримки місячних. Інтоксикація організму

Під інтоксикацією слід розуміти гостре отруєння організму тютюном, алкоголем або наркотиками. Регулярне їх вживання негативно впливає як на репродуктивну систему жінки, так і на її здоров’я в цілому.

Деколи причиною збою місячних була робота жінки, пов’язана з хімічними речовинами. При цьому, часто спостерігалися затримки місячних до 7 днів, хоча тест був негативним.

Якщо лікар встановив саме такі причини затримки місячних, то для відновлення нормального циклу доведеться змінити спосіб життя.

Причини затримки місячних. Спадкова схильність

Дана причина зустрічається рідко, проте має місце бути. Якщо в родині у мами або у бабусі були подібні проблеми з місячними, то швидше за все причина спадкового характеру. Про це слід розповісти гінекологу і визначити подальше лікування.

Причини затримки місячних гінекологічного типу

Найбільший відсоток можливих причин затримки місячних, не пов’язаних з очікуванням дитинки, криється в різних захворюваннях гінекологічного характеру. Патології, який можуть призводить до подібних проблем наступні:

запальні процеси в яєчниках, а також кісти;

міома матки;

злоякісні новоутворення;

хвороби інфекційного типу, включаючи венеричні захворювання;

ендометріози;

ерозія шийки матки.

При гінекологічних захворювання нерідко спостерігається затримка місячних при негативному тесті, а також відчуття, що тягне або болить в низу живота.

Привести до затримки місячних можуть і неправильно встановлені контрацептивні засоби або некоректний прийом протизаплідних препаратів.

При першій же затримці дуже важливо виключити пухлинні утворення. Для цього необхідно якомога швидше відвідати діагноста і провести УЗД малого таза.

Причини затримки місячних.  Аборт або викидень

Вагітність вже сама по собі викликає бурхливу перебудову організму жінки, впливаючи на її гормональний фон. Те ж стосується і медичного аборту, особливо на більш пізніх термінах, коли необхідно вдаватися до вискоблювання. Сама процедура досить сильно травмує слизову оболонку, що і може призводити в майбутньому навіть до безпліддя. Викидень так само часто призводить до затримок місячних. В даному випадку слід говорити не тільки про порушення гормонального фону, але і психоемоційного стану жінки. Не рідко в таких випадках затримка циклу місячних може  складати 15 днів, при цьому тест для визначення вагітності негативний. Зазвичай протягом пари місяців цикл повертається в норму. Якщо цього не відбулося, потрібно звернутися до фахівця і встановити причини затримки місячних.

Причини затримки місячних. Гормональні контрацептиви

Суть гормональних контрацептив не тільки уникнути небажаного очкування дитинки, але і терапія гормональних порушень. Механізм роботи препаратів полягає в контролі настання місячних, засобом підпорядкування його під прийом таблетки Тому після відміни препаратів можуть спостерігатися затримки, через 60 – 90 днів цикл стабілізується.

Причини затримки місячних. Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ)

У медичній практиці СПКЯ можна зустріти як синдром Штейна-Левенталя. Дана патологія розвивається на тлі гормональних і ендокринних порушень. Внаслідок чого нерідко результат один – безпліддя. На сьогоднішній день дана патологія досить поширена, особливо серед осіб жіночої статі репродуктивного віку. Але тим не менше назвати точну причину патології не представляється можливості.

Однак вчені встановили, що у всіх пацієнток із захворюванням спостерігається знижена чутливість до інсуліну. Інсулінорезистентність стимулює вироблення гормону в великих кількостях, що є стимуляцією зайвого утворення андрогенів (чоловічих статевих гормонів). Даний вид гомонів і порушує функцію яєчників, провокуючи СПКЯ.

Не рідко припустити такий діагноз можна тільки за зовнішнім виглядом пацієнтки. Надлишок чоловічого гормону призводить до набору зайвої ваги і збільшеного росту волосся на тілі.

Слід зазначити, що полікістоз яєчників, патологія яка досить добре піддається гормональній терапії контрацептивами. Лікар призначає певний курс препарату, який не тільки покращує зовнішній вигляд пацієнтки, але і відновлює функціональні можливості яєчників.

Причини затримки місячних не гінекологічного характеру

У гінекологічній практиці з боку пацієнток часто виникають питання з приводу, що може стати причиною затримки при негативному тесті.

Порушення місячних і затримка щомісячних виділень може бути не тільки з причини вагітності або патологій гінекологічного типу. Як описувалося вище, процес регулювання циклу – це завдання гіпоталамуса і гіпофіза. Тому будь-які порушення головного мозку можуть негативно вплинути на роботу місячних.

Цукровий діабет так само здатний привести до затримки місячних і порушення циклу.

Причини затримки місячних. Медикаментозна терапія

Прийом деяких груп препаратів нерідко призводить до затримки циклу місячних. Це стосується сечогінних препаратів, анаболіків, антидепресантів трициклічного ряду і транквілізаторів. Якщо на тлі прийому даних засобів спостерігаються порушення циклу, потрібно проконсультуватися з гінекологом і запросити заміну препарату.

Причини затримки місячних. Менопауза

По яким може наступити затримка циклу місячних – це менопауза (клімакс). Приблизно в 50-55 років в організмі жінки проходять зміни гормонального характеру. Можна помітити, що місячні стали менш інтенсивними або повністю зникли. Менопауза не є патологією, а вважається фізіологічною особливістю і настає в житті кожної жінки перейшовши кордон 50 років. Приблизно в такому віці значно знижується рівень прогестерону, естрогену і пролактину, репродуктивні функції згасають.

Через деякий час місячні припиняються повністю. Однак не завжди варто в такому віці відмовлятися від контрацепції. Відзначимо, що менопауза має 3 стадії: пременопауза (з 45-46 років), менопауза (50-55 років), постменопауза (55-60 років). Будучи в стадії пременопаузи, жінка може відчувати настання клімаксу, зниження кількості виділень, нерегулярність. Однак в такий період ще існує ймовірність завагітніти, тому відмовлятися від контрацепції вважається недоцільно.

Причини затримки місячних. Небезпека

Затримка в настанні менструальних виділень особливої небезпеки не представляє, крім небажаного зачаття. Основна небезпека полягає в причинах, які вплинули на порушення циклу і привели до затримки. В такий момент дуже важливо прислухатися до свого здоров’я і якомога швидше проконсультуватися з гінекологом. Звичайно, при затримці місячних 4-5 дня і негативному тесті, панікувати не варто, так як це не говорить він наявності серйозної патології і є найчастішою нормою.

Затримка місячних причини  можуть бути нешкідливими. Як вже описано вище, існує досить багато серйозних причин, які вимагають участі лікаря і призначення терапії. Починати шукати причину зміни циклу самостійно не варто. Без лабораторних досліджень та огляду фахівця, результату не буде.

Після того, як лікар поставить конкретний діагноз і причини затримки місячних, то можна починати лікування. У багатьох випадках причини не так на стільки небезпечні, а терапія може полягати лише в прийомі гормональних контрацептивів. Своєчасний і правильний діагноз – запорука ефективного, успішного лікування.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *