Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Краснуха симптоми у дітей, дорослих та при вагітності

Краснуха симптоми у дітей, дорослих та при вагітності

Краснуха (лат. Rubella), або як її ще називають, «третя хвороба» або краснуха корі у дорослих, як відомо, зустрічається нечасто. Але якщо ви або хтось із ваших близьких все-таки нею захворіли, то слід знати, що краснуха симптоми  у дорослих протікає, як правило, у важкій формі. Нерідко навіть з розвитком серйозних ускладнень.

Краснуха симптоми у дорослих

Краснуха симптоми у дітей, дорослих та при вагітності

Джерелом інфекції при даному захворюванні є інфікована вірусом роду Rubivirus людина. Він починає виділяти вірус в кінці періоду інкубації і продовжує бути заразним в перші дні прояви шкірних висипань.

Передача вірусу, який відноситься до високо контагіозних (дуже заразним) відбувається повітряно-крапельним шляхом. З цієї причини пацієнт повинен бути в обов’язковому порядку ізольований, йому призначається постільний режим. Якщо у хворого не розвиваються ускладнення, то лікар може призначити йому амбулаторне лікування.

В цілому, краснуха симптоми  і лікування у дорослих і дітей досить схожі, різниця тільки в тому, що у маленьких пацієнтів краснуха протікає в легкій формі, а її ознаки менш виражені. У дорослих же всі симптоми цього захворювання будуть проявлятися з більшою інтенсивністю.

Зверніть увагу! У дорослих теж зустрічаються легкі форми. У таких випадках одужання відбувається протягом двох-трьох тижнів за умови призначення симптоматичної терапії і дотримання пацієнтом постільного режиму.

Протікаюче в легкій формі захворювання часто здається пацієнтові абсолютно нешкідливим. Тим не менш, це не так, і, щоб уникнути розвитку ускладнень, потрібен постійний контроль з боку лікаря як під час хвороби, так і в період реконвалесценції.

Як проявляється краснуха:

Інкубаційний період складає близько 15-25 днів. Однією з перших ознак, якою може проявитися захворювання, є збільшення периферичних лімфатичних вузлів (особливо потиличних і шийних), уражаються також пахвові і інші лімфовузли та їх групи.

Цей симптом, що виявляється у пацієнта в самому кінці періоду інкубації, безпосередньо передує появі краснушного висипу. Збільшення розмірів периферичних лімфатичних вузлів прийнято вважати патогномонічним симптомом захворювання на краснуху.

Після цього краснуха починає «висипати». Елементи висипу локалізуються головним чином на спині, на шкірі згинальних поверхонь периферичних суглобів і на сідницях. Висип, що виникає при краснусі у дорослих, нічим не відрізняється від такого у дітей, але більш інтенсивно виражений. Він виглядає, як дрібноцяткові рожеві елементи плямисто-папульозного характеру, схильні до злиття.

У пацієнта поступово наростає інтоксикаційний синдром: температура тіла підвищується до цифр 38,5-39,0 С, з’являється загальна слабкість, нездужання, сонливість.

Зверніть увагу! При краснусі у дітей, на відміну від старших пацієнтів, температура, як правило, не підвищується більш, ніж до рівня в 37,5 С, але у дорослих хворих цей момент потрібно тримати під контролем, можлива виражена гіпертермія, яка б вимагала корекції!

Мігренеподібні головні болі. У 90% випадків краснухи у дорослих, хвороба супроводжується дуже сильними нападами головного болю, яка протікає по типу мігрені. Ці болі погано піддаються купіруванню і вкрай болісні для пацієнта.

Тому не варто навантажувати організм великою кількістю болезаспокійливих – швидше за все, вони все одно виявляться неефективними.

М’язово-суглобові болі. Крім головного болю, пацієнт відчуває виражений дискомфорт в суглобах і м’язах. Відчуття схожі з тими, які виникають при важкому грипі. Больовий синдром в даному випадку не пов’язаний з високою температурою.

Енантема, що виникає на слизовій оболонці ротової порожнини – на м’якому піднебінні і щоках. На відміну від корі, в даному випадку ми не спостерігаємо плям Бєльського-Філатова-Коплика, і це дозволяє диференціювати діагноз.

Сльозотеча, що супроводжується світлобоязню. Два цих симптоми  дуже характерні при розвитку краснухи у дорослої людини. Нерідко людина відчуває неприємні відчуття навіть від денного світла, що проходить через вікно.

Електричне ж освітлення викликає болісні відчуття. Тому в приміщенні рекомендується закривати штори і використовувати при необхідності джерела неяскравого локального освітлення, наприклад, настільну лампу, бра або нічник.

Кон’юнктивіт. Приблизно половина випадків розвитку у пацієнтів світлобоязні супроводжується гострим кон’юнктивітом. Він розвивається на 3-4 день хвороби, частіше вночі, а на ранок пацієнт не може відкрити очі через підсихання корок гнійних виділень, які накопичилися за ніч.

Нерідко у чоловіків при краснусі виникають хворобливі відчуття в яєчках. Цей нешкідливий симптом зникає відразу після одужання, а зменшити інтенсивність болю можна за допомогою дотримання постільного режиму.

Фарингіти і риніти, нежить, біль у горлі, сильний кашель – ці симптоми також супроводжують захворювання, яке могло б бути прийнятим за сезонний грип, якби не характерні висипання.

Зміни в складі крові. У результатах клінічного аналізу крові спостерігаються: підвищення рівня плазматичних клітин до 10-30%, лейкопенія, лімфоцитоз і моноцитоз.

Раніше, коли вакцина від краснухи ще не була створена, рівень захворюваності дорослого населення на цю недугу прагнув до нульового, так як люди «встигали» перенести захворювання в дитячому віці, після чого у них формувався стійкий довічний імунітет.

Після того, як в ужиток медиків увійшла вакцина, знизився рівень захворюваності у дітей, однак, він виріс у дорослих, так як вакцина не забезпечує довічного захисту. Саме тому сформувалася думка, що краще дозволити дитині перехворіти на краснуху в дитинстві, так як це допоможе уникнути ризику в майбутньому і виключити поствакцинальні реакції і розвиток ускладнень.

Як би там не було, займатися самодіагностикою або проводити самолікування, безумовно, не можна, адже це захворювання не так безневинне, як може здатися в деяких випадках. Тому при виникненні перших же його симптомів необхідно викликати лікаря і ні в якому разі не затягувати з виконанням його рекомендацій. В іншому випадку, ви ризикуєте отримати важкі ускладнення.

Важливо! Навіть якщо ви переносите краснуху в легкій формі і відчуваєте себе задовільно – не нехтуйте зверненням за лікарською допомогою! Захворювання може повести себе дуже підступно!

Можливі ускладнення при краснусі включають:

розвиток ангіни;

артрит;

пневмонія;

важкий отит;

енцефаліти, менінгоенцефаліти і енцефаломієліти.

Краснуха симптоми при вагітності

Не випадково викликають крайнє занепокоєння ознаки краснухи, що з’явилися у пацієнтки під час вагітності. Якщо хвороба почала розвиватися в першому триместрі, то лікар буде наполягати на тому, щоб пацієнтка прийняла рішення про аборт за медичними показаннями.

Справа в тому, що при внутрішньоутробному інфікуванні, у плода виникають серйозні ускладнення, що не піддаються ніякій  корекції. Якщо жінка була інфікована на пізніх термінах, то їй вводиться імуноглобулін і проводиться безперервне спостереження за станом її здоров’я, а також моніторинг стану плода.

Важливо! При ураженні плоду можливий розвиток вад органа слуху, кісткової системи, центральної та периферичної нервової системи та інших внутрішніх органів. Нерідко відбувається і внутрішньоутробна загибель плода.

З цих причин досить вагомим приводом для того, щоб зробити щеплення від краснухи дорослої, що не перехворіла нею дитинстві, є планування вагітності. Оптимальним рішенням буде вакцинування обох партнерів, які збираються стати батьками.

Краснуха симптоми – діагностика

Постановка діагнозу проводиться коли наявна відповідна краснуха симптоми, анамнестичних даних і на основі даних клінічного аналізу крові, а також при лабораторному підтвердженні наявності у пацієнта в крові антитіл до вірусу, які свідчать про протікання гострого процесу. А основним методом визначення наявності в організмі збудника краснухи є реакція ПЛР.

Краснуха симптоми – лікування

Етіотропних препаратів, спрямованих на елімінування безпосередньо збудника краснухи, поки не існує. Таким чином, терапевтичні заходи зводяться до усунення або зниження інтенсивності наявних симптомів.

Найчастіше хворі і не потребують будь-якого спеціального  лікування, однак, дуже важливо по можливості максимально ізолювати пацієнта і забезпечити йому абсолютний спокій. Важливим правилом є дотримання постільного і питного режимів, показані теплі напої з брусниці, журавлинний морс, відвар шипшини з додаванням лимона.

З лікарських препаратів показані:

при болісному свербінні застосовується феністил (діментінден).

при піднятті температури вище 39 градусів призначаються жарознижуючі препарати – таблетки і свічки панадол, анальгін з димедролом внутрішньом’язово і інші.

Зверніть увагу! Противірусні лікарські засоби (таблетки, мазі) – при краснусі не показані, так як не дають ніякого ефекту.

Як лікувати краснуху у дорослих народними засобами? – Для цих цілей використовуються однокомпонентні відвари або багатокомпонентні збори лікарських трав, що володіють протизапальними, антибактеріальними (для попередження нашарування вторинної інфекції), антигістамінними та жарознижуючими властивостями.

Відвар 1. Дві ст. ложки сухих плодів шипшини, одну ст. ложку перемелених або порізаних коренів кульбаби і таку ж кількість листя кропиви дводомної змішують і заливають 500 мл окропу, настоюють добу, потім проціджують і додають невелику кількість меду за смаком. Настоювати трави найкраще в термосі. Приймати настій потрібно тричі на добу перед їдою по дві ст. ложки.

Відвар 2. Суміш листя мати-й-мачухи, плодів малини, плодів брусниці і липового цвіту – по 1 ст. ложці кожного компонента заливають 500 мл окропу і 20 хвилин настоюють. Після цього настій проціджують і приймають перед сном по 1/2 склянки в теплому вигляді.

Відвар 3. Березові бруньки, корінь кульбаби, деревій, трава череди, полин і квітки конюшини беруться в рівних пропорціях і заварюються так само, як в попередньому випадку. Приймають відвар по 1/3 3-4 рази на добу.

Відвар 4. 1 ст. ложку листя мати-й-мачухи змішують з двома ст. ложками липового цвіту і 1 ст. ложкою меду. Суміш заливається 500 мл окропу і настоюється протягом 1 години. Потім суміш доводять до кипіння на повільному вогні, кип’ятять 5 хв., Остуджують і проціджують. Приймати засіб слід в теплому вигляді перед сном по 2 склянки.

Відвар 5. 1 ст. ложку плодів шипшини і рівну кількість плодів чорної смородини змішують і заливають 400 мл окропу, після чого 45 хвилин настоюють, проціджують і п’ють протягом дня замість чаю.

Відвар 6. Змішують 1 ст. ложку плодів шипшини і рівну кількість ягід брусниці, заливають суміш 400 мл окропу і настоюють 45 хв. Приймають в дуже теплому вигляді як чай протягом дня.

Відвар 7. 1 ст. ложку ягід брусниці і рівну кількість трави звіробою подрібнюють, змішують і заливають трьома склянками окропу, а потім залишають на 10 хв. на повільному вогні, після чого протягом години настоюють і проціджують. Приймати препарат слід по 1/2 склянки чотири рази на добу.

Краснуха симптоми – профілактика

Основним методом профілактики краснухи, пропонованим сьогодні медиками, є вакцинація населення. Щеплення від краснухи дорослим може бути зроблена в будь-якій районній поліклініці.

Чимало сприяють зниженню захворюваності і заходи, спрямовані на зміцнення імунітету, такі, як: здоровий спосіб життя, фізкультура, прийом вітамінів і правильне харчування, дотримання режиму сну і відпочинку, загартовування.

Дорослі люди досить нечасто звертаються до лікаря з проханням щооб зробити  щеплення від краснухи. Однак, вакцинація настійно рекомендується жінкам, які планують вагітність, адже повністю виключити можливість контакту з даним вірусним агентом неможливо.

При плануванні вагітності потрібно дізнатися, чи не хворіли ви краснухою в дитинстві, для чого лікар призначить вам спеціальний аналіз. Якщо захворювання мало місце, то турбуватися нема причин.

Вакцина від краснухи містить живий ослаблений вірус, який дозволяє домогтися формування в організмі вакцинуючи антитіл, не викликаючи при цьому захворювання. Від моменту щеплення до настання вагітності має пройти не менше 2-3 місяців, щоб імунітет встиг сформуватися в повній мірі.

Перед процедурою вакцинації лікар оглядає пацієнта, а пацієнт в свою чергу повідомляє лікарю про всі перенесені ним недавно захворювання, а також про самопочуття на даний момент і про наявність будь-яких хронічних недуг і іншого щеплення. Вакцина від краснухи вводиться підшкірно в районі лопатки або плеча.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *