Home / Здоров'я / Кіста зуба: симптоми. Лікування кісти зуба медикаментозними і народними методами

Кіста зуба: симптоми. Лікування кісти зуба медикаментозними і народними методами

Зубний біль інтенсивний, причому часто він з’являється у відносно здоровому зубі – без видимих пошкоджень. На зустріч зі стоматологом поспішають далеко не всі, багато хто починає пити знеболююче, сподіваючись, що симптоми пройдуть самі собою. Деякі пацієнти намагаються лікуватися народними методами – що особливо небезпечно. Адже больові відчуття можуть вказувати на наявність кісти зуба, а це серйозний діагноз.

Кіста зуба: що це таке?

У перекладі з грецької, кіста перекладається як «бульбашка». Її поява є захисною реакцією організму. У порожнині цього міхура скупчуються мікроби, бактерії, продукти розпаду і запалення. Оболонка кісти не дає їм проникнути далі в тканини. Такий міхур з вмістом найчастіше формується на верхівці кореня зуба.

Так звідки в зубі з’являються мікроорганізми і запалення? Все досить просто. Початок лежить в карієсі, коли мікроорганізми поступово руйнуючи тверді тканини зуба, пробираються до пульпової камери, в якій розміщений «нерв».

У разі якщо не буде ніякого лікування, процес набуває хронічного характеру і розвивається далі – вражає весь кореневий канал – вбиваючи пульпу. Таким чином, формується періодонтит. І пульпіт, і періодонтит – це всі ускладнення карієсу, стани, плавно перетікають один в одний. У разі якщо і при періодонтиті не були прийняті ніякі заходи, то процес розвивається далі, мікроорганізми також продовжують просуватися по кореневому каналу, жити, розмножуватися і, отже, виробляти продукти обміну. Організм, і порожнина рота зокрема, намагається захиститися, і формує якийсь мішок, перешкоду, яка і буде стримувати цей процес.

Чим більша кіста, тим довший відбувається її розвиток. Розміри можуть бути від 5 мм до декількох сантиметрів, в масштабах порожнини рота і альвеолярного простору – це відчутні розміри.

У стоматології виділяють кілька видів кіст, і їх класифікація буде залежати від причини виникнення та локалізації. Так, за місцем розташування – найбільш часто зустрічаються кісти передньої групи зубів, кісти зубів мудрості і кісти, сформовані в гайморовій пазусі.

З причин виникнення можна виділити радикулярну кісту, яка формується на корені зуба. Фолікулярна або зубовмісна кіста – специфічний вид кіст, який формується при пошкодженні зачатка постійного зуба або ж зверхкомплектного зуба – зустрічається не часто. Крім того зустрічаються ще первинні, Парадентальна, резидуальна кісти і кісти прорізування, які можна діагностувати у дітей 7 – 10 років.

Кіста зуба: основні симптоми

Найголовніша підступність захворювань порожнини рота і кіст зокрема полягає в тому, що вони можуть довго себе не проявляти. Кіста характеризується дуже повільним зростанням, під час цього не буде видимих симптомів, але при цьому будуть відбуватися процеси руйнування тканин щелепи і коренів зубів, причому не тільки одного зуба, а й сусідніх.

Пацієнт може помітити тільки незначне зміщення зуба, втрату натурального блиску, і появу легкого сірого відтінку. І тільки коли кіста досягає 3 см в об’ємі, починають проявлятися симптоми. Запалена кіста може провокувати головні болі, загальне погане самопочуття, підвищення температури тіла, збільшення регіонарних (підщелепних) лімфатичних вузлів. Біль може виявлятися тільки при надкусюванні їжі, коли харчова грудка потрапляє на зуб, або зуб вступає в контакт з антагоністом.

До зовнішніх симптомів відноситься формування набряку, «флюсу», в порожнині рота можна помітити свищевій хід – невеликий отвір, з червоною облямівкою, через який здійснюється відтік гною. Крім того, ясна стають набряклими. Такі симптоми з’являються в тому випадку, коли організм не може впоратися власними силами і потрібне медичне втручання, нерідко хірургічне.

Кіста зуба: способи лікування

Сучасна стоматологія намагається використовувати зубозберігаюче лікування, а видалення відкладається на крайній випадок. Хоча відносно недавно кіста була показанням до беззастережного видалення зуба. Який саме спосіб лікування вибере стоматолог, залежатиме від самої клінічної картини.

Перший варіант лікування – терапевтичний. Показанням до використання такого методу є сформована кіста не більше 8 мм. В ході лікування промивається кореневий канал спеціальними антисептичними препаратами, закладаються ліки. Після успішного купірування кісти – зуб повністю пломбується. Ліки, які використовуються в ході лікування, допомагають нейтралізувати кісту.

Мінусом такого варіанту терапії є обмежені показання до використання, і тривале лікування протягом декількох місяців. Відвідувати стоматолога доводиться часто, відповідно, з грошовими витратами.

2-ий варіант лікування – хірургічний, але це не говорить про те, що це видалення зуба. У хірургії з успіхом використовують зубозберігаючі операції, наприклад резекції верхівки кореня. Сам зуб зберігається, а видаляється лише верхівка кореня (або верхівки, якщо пошкоджених коренів декілька) з примикаючою кістою.

Показанням до використання такого методу лікування є наявність в каналі зуба штифта, коронки на зубі, але при цьому кореневі канали повинні бути запломбовані на 2/3 довжини і не опломбовані тільки біля кореня.

В ході операції робиться невеликий розріз тканин ясен, формування доступу до верхівок коренів. Після видалення коренів, порожнина дезінфікується, і утворений простір, наповнюється спеціальним біологічним матеріалом. Після проведення операції продовжується лікування – прийом курсу антибіотиків.

Але все ж, іноді, зуб доводитися видаляти разом з кістою, і зубозберігаючі операції недоцільні. Найчастіше таке показання поширюється на кісти зубів мудрості.

Лікування кісти зуба народними засобами

Серед любителів народної медицини, знайдеться чимало прихильників, які будуть підказувати рецепти лікування зубів. Найчастіше це полоскання лікарськими рослинами, використання меду, часнику, спирту і ін. Але варто подумати, а чи дієві будуть такі методи!? Стоматологи, та й будь який лікар скаже – ні! І пояснити це досить просто, достатньо розібрати пару популярних рецептів та рекомендацій з наукової точки зору.

Рекомендація перша – використання ромашкового настою, горілки (спирту), настоянки фікуса на спирту та ін. Який би рецепт не був обраний, все зводитися до одного – полоскання порожнини рота будь-яким розчином. У самому полосканні немає нічого поганого, чому б і ні!? Але от тільки полоскати порожнину рота чистим спиртом або горілкою, жоден стоматолог не порекомендує, нічого корисного в таких процедурах немає. Спирт може вбивати скоріше не патогенну, а корисну мікрофлору. Яким би дивним не був розчин для полоскання порожнини рота, на кісту він не матиме, ні якого впливу! Простіше кажучи, він просто не проникне до неї. Отже, таке лікування неефективне, навіть шкідливе.

Рекомендація друга – розсмоктування. Порекомендувати розсмоктувати можуть багато, від найшкідливіших продуктів – прополіс, до досить екзотичних – часник. На перший погляд, методи безпечні, але ось, наприклад, прополіс – сильний алерген, а часник, згідно з рецептом, необхідно розсмоктувати протягом півгодини. Ці препарати давно і широко знамениті своїми антисептичними властивостями, але знову-таки, на кісту не матимуть ніякого впливу – просто не проникнуть до місця ураження. А ось отримати опік слизової від розсмоктування часнику протягом півгодини цілком можна.

Практично будь-який рецепт народної медицини говорить про дезінфекцію порожнини рота, але, жодним чином, не допоможе проникнути до самої кісті. З цих причин – фітотерапія та цілительство в даному випадку марні.

Варто пам’ятати, що маленька кіста зуба, може стати величезною проблемою. У силах самого пацієнта і стоматолога запобігти розвитку захворювання, достатньо всього лише регулярно відвідувати лікаря, проводити профілактичний огляд. Більш того, не варто сподіватися, що з’явлений біль, пройде сам, займатися самолікуванням або використовувати народні засоби.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *