Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Гормональні мазі – небезпека застосування

Гормональні мазі – небезпека застосування

Гормональні мазі  для місцевого лікування багатьох дерматологічних хвороб, які містять в своєму складі глюкокортикостероїди, використовуються в медицині понад сорок років.

Гормональні мазі  – при яких захворюваннях використовуються?

гормональні мазі

Якщо кілька десятків років тому такі мазі не були настільки ефективні, а після їх застосування зазначалося виникнення безлічі побічних дій, то на сьогоднішній день ці засоби є швидкодіючими і дуже зручними у використанні. Однак, не завжди гормональні мазі  виявляються дійсно корисними.

Лікуватися ними можна тільки за рекомендацією лікаря, і тільки в тих випадках, коли інші лікарські  засоби  не справляються з симптомами захворювань. Гормональні мазі  призначаються для терапії наступних дерматологічних уражень:

алергічні висипання;

атопічний дерматит;

деякі види позбавляючи;

псоріаз;

фотодерматит;

екзема і т.д.

Глюкокортикостероїди протипоказані до застосування у хворих з такими діагнозами, як:

грибкове ураження епідермісу;

бактеріальна інфекція;

алергічні висипання в зв’язку з вакцинацією;

вугрова хвороба;

короста;

вітрянка;

герпетична інфекція;

висип на шкірі внаслідок венеричної хвороби;

оперізуючий лишай;

туберкульоз шкіри.

Небажане використання розглянутих лікарських засобів у вагітних жінок, а також у дітей, які не досягли семирічного віку.

У чому небезпека гормональних мазей

Дані препарати ні в якому разі не рекомендовані до самостійного застосування, тільки лікуючий лікар може призначити той чи інший засіб, відповідно до індивідуальних особливостей організму, з віком пацієнта, з відмінними рисами поточного захворювання, ступеня його занедбаності.

Тривале і безконтрольне лікування глютикокортикостероїдами викликає значне ослаблення імунітету шкіри, в результаті чого хвороба ускладнюється приєднанням бактеріальної або грибкової інфекції.

Препарат, навіть куплений за рецептом, необхідно протестувати на здоровій ділянці шкіри, щоб поспостерігати наявність або відсутність змін і реакцій організму.

Інші побічні ефекти від нанесення гормональних мазей на шкіру:

гіперпігментація;

вугрі, комедони;

роздратування епідермісу;

поява судинного малюнка;

уповільнення процесів регенерації шкіри;

атрофічні явища в шарах епідермісу;

онкологічні утворення;

оволосіння або, навпаки, випадання волосся на ділянках шкіри, які зазнали лікування  гормональними мазями.

Ще один неприємний наслідок – це синдром відміни, при якому несподіване припинення використання мазей провокує погіршення стану хворих ділянок на тілі.

Таким чином, відбувається звикання організму, розвивається залежність від гормональних препаратів.

Гормональні мазі. Атрофія шкіри

Під впливом деяких факторів відбувається стоншування епідермісу, включаючи глибокі його шари, знижується кількість еластину, в результаті розвивається атрофія шкіри, яка стає в’ялою і не здатною ипротистояти агресивним проявам зовнішнього середовища.

У більшості випадків це буває пов’язано з віковими змінами, але іноді патологія виникає внаслідок частого застосування глюкокортикостероїдів для місцевого лікування дерматологічних захворювань, наприклад, псоріазу.

Патологія характеризується утворенням сухих білуватих ділянок на шкірі, які за зовнішнім виглядом схожі на папірус. Часто наслідком атрофічних явищ на епідермісі стає поява судинної сіточки, синців, гематом.

Відсутність своєчасно вжитих заходів при таких явищах може привести до виразки і інфікування. А часті механічні пошкодження хворих областей нерідко провокують утворення рубців і шрамів.

Це дуже важкий стан, що вимагає консультації хірурга і лікаря онколога, зокрема, якщо на дермі спостерігається поява гнійників або абсцесів. Як правило, гнійники розкриваються хірургічним методом, а при підозрі на онкологію проводиться біопсія тканин.

Щоб уникнути подібної симптоматики, не слід використовувати гормональні мазі без дозволу лікаря. А при необхідності наносити гормональні препарати на уражені хворобою ділянки з обережністю, не зловживати ними.

Гормоналоьні мазі. Огляд препаратів – гормональні чи ні?

Існує велика кількість мазей, ефективних проти симптомів алергії та інших шкірних вражень. Деякі з них містять глюкокортикоїди і є гормональними, тому їх використання можливе тільки за рекомендацією лікаря.

Доцільним є детальний розгляд найпопулярніших засобів для місцевого лікування, вивчення їх складу і можливих побічних впливів на організм.

Пантенол

Головна діюча речовина даного препарату – це декспантенол, яка надає антисептичну, захисну, загоюючу і протизапальну дію на епідерміс. Пантенол є негормональним засобом, застосовуваним для лікування ран і саден, опіків, алергічних висипань, виразкових утворень, герпесу та інших шкірних ушкоджень.

Висока ефективність пантенола пояснюється вмістом великої кількості вітаміну В у його складі, але гормональні речовини в ньому не містяться.

Трідерм, застосування при вагітності

Комплексний препарат під назвою Трідерм має в своєму складі гормональні речовини, антимікотичні і антимікробні. Мазь призначається для боротьби з сверблячкою, висипом різного походження, запальними процесами на шкірі.

Показання до застосування мазі:

дерматити;

екзема;

бактеріальна інфекція шкіри;

лишаї;

грибкові ураження;

нейродерміт та ін.

Перед використанням даного препарату слід враховувати наявність в ньому речовини під назвою бетаміназон, що відноситься до гормонів синтетичного походження. Особам, яким протипоказано застосування глюкокортикостероїдів, мазь Тридерм краще не використовувати.

Що стосується вагітності, то цей засіб в даний період не є строго протипоказаним. Але все ж лікування Тридермом має здійснюватися з великою обережністю і виключно за рекомендацією лікаря гінеколога. Особливу пильність слід проявити в перші три місяці вагітності. Тут важливе правильне дозування і тривалість терапії, які може встановити тільки лікуючий лікар.

Афлодерм

Протизапальний крем, ефективно позбавляє від сверблячки і висипів – це Афлодерм. Цей препарат відноситься до гормональних глюкокортикостероїдів, тому самостійно приймати рішення про його використання настійно не рекомендується.

Так само, як і всі інші гормональні мазі, що розглядаються як лікарський засіб можуть надати безліч побічних впливів.

Афлодерм зазвичай призначається при таких захворюваннях, як псоріаз, алергічні прояви, екзема, дерматити і дерматози. Препарат добре справляється з сверблячкою, знімає запалення і набряклість уражених ділянок шкіри, усуває елементи висипу. Перед нанесенням мазі слід уважно ознайомитися з інструкцією із застосування, а також не забувати про рекомендації лікаря.

Цінокап спрей

Один з найбільш ефективних негормональних засобів для боротьби з дерматологічними захворюваннями – це цінокап, який випускається у формі крему, або спрея. У більшості випадків цінокап призначається для лікування псоріазу.

Завдяки відсутності в його складі глюкокортикостероїдів можна наносити на будь-які ділянки тіла, в тому числі на шию, на обличчя, на голову і т.д. Головна діюча речовина тут – це цинку піритіон, що володіє неменшою активністю в порівнянні з гормональними складовими.

Цінокап у вигляді спрея дуже зручний в застосуванні, оскільки здійснюється безконтактне нанесення ліки на хворі області, а для волосистої частини голови передбачена окрема насадка.

Перед використанням даного засобу необхідно правильно підготувати шкіру, очистити її від забруднень, при необхідності провести обробку антисептиками (при пошкодженні шкірного покриву, ранках, ураженнях).

Белосалік і його використання при вагітності

Мазь Белосалік містить в своєму складі глюкокортикоїдну речовину бетаміназон і, відповідно, є гормональним лікарським засобом. Додаткові діючі речовини – це вазелін, саліцилова кислота і мінеральне масло. при використанні белосалік відбувається наступний вплив на вогнища ураження:

знижується  свербіж і болючість;

запобігає проникненню грибків і інших патогенних мікроорганізмів;

мазь захищає дерму від втрати вологи, попереджає зневоднення.

Белосалік застосовується для терапії безлічі дерматологічних захворювань, але не можна забувати про те, що засіб гормональний, і занадто довге його використання може призвести до вкрай небажаних наслідків.

Використовувати гормональні мазі  при вагітності допускається, але тільки в разі крайньої необхідності і виключно за призначенням лікаря. Припустимо нанесення засобу тонким шаром і на не великих областях враження. Лікування препаратом повинно бути нетривалим, а при виникненні реакції організму слід негайно припинити застосування белосаліка.

Дипроспан

При відсутності позитивного результату лікування багатьох шкірних хвороб, лікарі призначають найбільш ефективний препарат для місцевої терапії Дипроспан, який випускається у вигляді суспензії для ін’єкцій.

Дипроспан є гормональним препаратом, зроблений на основі глюкокортикостероїдів. Показання до застосування лікарського засобу:

псоріаз;

схильність до утворення келоїдних рубців;

алергічні реакції;

захворювання опорно-рухової системи;

псоріатичний артрит і ін.

Небажано здійснення надмірно тривалого лікування Дипроспаном з метою запобігання небажаних побічних ефектів, серед яких найчастіше зустрічаються порушення в діяльності нервової системи, органів травлення, щитовидної залози.

Протопік

Даний лікарський засіб вважається прекрасною альтернативою гормональним препаратам, призначеним для лікування дерматологічних захворювань.

Протопік найчастіше призначається за наявності атопічного дерматиту і вітіліго. Навіть при тривалому використанні цих ліків можна не побоюватися такого небезпечного явища, як атрофія шкіри, а також виникнення інших несприятливих для здоров’я наслідків, що викликаються гормональними препаратами. Відбувається протизапальний, антисептичний і пом’якшуючий вплив на епідерміс.

При використанні Протопіка  лікарі настійно рекомендують  захищатися від ультрафіолетового випромінювання, з метою попередження розвитку онкологічних хвороб шкіри.

Унідерм

Крем Унідерм зроблений на основі глюкокортикостероїду мометазона. Це гормональний засіб призначений для місцевого застосування, дія якого спрямована на усунення таких симптомів, як свербіж, лущення, виникнення елементів висипу, супроводжуваних запальним процесом.

Унідерм лікує псоріаз, дерматити, алергію, екзему і т.д. Але, як і будь-які  гормональні мазі, Унідерм повинен використовуватися тільки після консультації з дерматологом.

Небажано наносити крем на обличчя, а також під тиснучі пов’язки. Не рекомендують лікарської мазі при мікозах і вірусних ураженнях епідермісу, при розацеа і періоральному дерматиті.

Елоком

Сильнодіючий препарат Елоком використовується для лікування дерматологічних уражень з яскраво вираженою симптоматикою. Це гормональний крем з головною діючою речовиною під назвою фуроат мометазону.

Елоком зазвичай призначається при неефективності попередньої терапії і бореться з такими хворобами шкіри, як:

екзема;

різні дерматити;

псоріаз;

лишаї;

алергічні реакції і т.д.

Застосування даного лікувального засобу характеризується протизапальним ефектом, антигістамінним, антисептичним і судинозвужувальним. Рекомендовано наносити мазь Елоком тонким шаром, і тільки за умови відсутності мікропошкодження і подряпин на шкірі. Терапія за допомогою цих ліків повинна здійснюватися під контролем лікуючого лікаря.

Синафлан

Мазь Синафлан – це ще один гормональний препарат, який застосовується для терапії алергічних висипань, кропив’янки, опіків, екземи, псоріазу та інших хвороб неінфекційного походження.

Вмістимі в  Сінафлані глюкокортикостероїди мають  підштовхувати на думку про обережність у використанні даного лікарського препарату, а також про доцільність консультації з фахівцем перед тим, як почати лікування Сінафланом.

Оскільки гормональні мазі  значно послаблюють імунітет шкіри, при застосуванні даного препарату рекомендується додатковий прийом антибіотиків, які допоможуть запобігти інфікуванню епідермісу. Не допускається нанесення мазі на здорову шкіру.

Емоліум

Крем Емоліум відноситься до ефективних лікарських засобів, що застосовуються для зволоження і живлення епідермісу. До складу цього крему не входять глюкокортикостероїди, агресивні хімічні речовини, барвники, тому його сміливо можна використовувати навіть для лікування маленьких дітей.

Емоліум прекрасно справляється з надмірною сухістю шкіри, з її зневодненням, з симптомами алергічних висипань і псоріазу, завдяки вмісту великої кількості різних масел, а також сечовини, капринової кислоти, гіалуронової кислоти.

Протипоказання до нанесення даного крему відсутні, за винятком індивідуальної непереносимості.

Белодерм

Белодерм є ефективним засобом, що усуває багато дерматологічних проблем. Зроблені дані ліки на основі гормональної речовини бетаметазона, здатної всмоктуватися організмом при нанесенні мазі в дуже великих кількостях. З цієї причини дозування препарату і тривалість курсу терапії підбирається лікарем.

Незважаючи на швидкий позитивний ефект Белодерм повинен застосовуватися з великою обережністю, оскільки це глюкокортикостероїдний засіб, здатний викликати безліч небажаних наслідків.

Порівняння Преднізолону і дексаметазону

Дані препарати є гормональними засобами, які випускаються у вигляді таблеток, розчинів для ін’єкцій, мазей для зовнішнього застосування, очних і вушних крапель.

Обидва лікарських засоби надають наступну дію на людину:

знімають запалення;

знижують прояви алергічної реакції;

усувають свербіж і набряк;

справляються з симптомами псоріазу;

добре лікують екзему і грибоподібний мікоз;

надають антишоковий ефект.

Дексаметазон і Преднізолін – це синтетичні глюкокортикоїди, які впливають аналогічно гідрокортизону, що є одним з найбільш ефективних і дієвих гормонів натурального походження.

Обидва препарати чинять майже однаковий вплив на людський організм, наприклад, значно підвищують рівень цукру в крові, але розрізняються за механізмом дії. Спостерігається більш виражений ефект після використання дексаметазону, оскільки цей лікарський засіб сильніший, ніж Преднізолін. Але і побічні дії будуть виражатися більш яскраво.

При необхідності курсового лікування зазвичай призначається преднізолін, а Дексаметазон застосовується для досягнення швидких позитивних результатів за короткий проміжок часу.

Дексаметазон у вигляді мазі використовується також для лікування багатьох офтальмологічних захворювань.

Застосування будь-якого глюкокортикостероїдного засобу має здійснюватися з обережністю, з метою виключення розвитку серйозних побічних ефектів.

Але, на відміну від інших лікарських форм, активні компоненти гормональних мазей здатні проникати в кровоносну систему в дуже малих кількостях, і, відповідно, при правильному використанні вони не можуть негативно впливати на роботу внутрішніх органів і систем.

Тому наносити гормональні мазі  слід тонким шаром і лише на уражені ділянки, уникаючи здорових областей епідермісу. Тривалість лікування не повинна становити більше семи днів. А під час вагітності краще не використовувати гормональні мазі, виняток можуть становити лише випадки з гострою необхідністю і тільки за настійною рекомендацією лікуючого лікаря.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *