Home / Здоров'я / Дустове мило: склад, дія, застосування, побічні ефекти

Дустове мило: склад, дія, застосування, побічні ефекти

Дустове мило – досить потужний універсальний інсектицид, який широко застосовували в народі для знищення різних паразитів – сарани, комарів, мух, тарганів, вошей і бліх. У цій статті ми розповімо, що собою представляє дустове мило, в яких випадках і як правильно його необхідно використовувати.

Про дустове мило

Дустове мило склад, дія, застосування, побічні ефектиЩе в першій половині ХХ століття, задовго до появи сучасних інсектицидних засобів і препаратів на їх основі, для виведення бліх і вошей використовували дустове мило. Коштував брусок такого засобу копійки, а паразитів дозволяв виводити з першого разу, навіть у досить складних і запущених випадках.

Дустове мило являє собою звичайне господарське мило, до складу якого входить ДДТ (дихлордифенілтрихлорметилметан). ДДТ – це токсична речовина, яка, проникаючи через хітиновий покрив комах, призводить до їх загибелі.

Засіб має специфічний, дуже гострий і неприємний запах. За допомогою ДДТ протягом декількох десятиліть винищували різноманітних паразитів шкідників. Захоплення цією речовиною зайшло настільки далеко, що стало схоже на манію: ДДТ розпорошували всюди, навіть коли реальної необхідності на те не було. Цікавий факт. Завдяки токсичній речовині вдалося врятувати близько 10 мільйонів чоловік. В Індії завдяки дусту змогли перемогти епідемію малярії. Речовиною обробляли водойми – місця скупчення і розмноження малярійних комарів. Аналогічні ситуації відбувалися також в Греції та Італії. Суттєву допомогу дуст вніс і в сільське господарство – до його використання шкідники вражали більшу частину врожаю, ніж до обробки ДДТ садів і полів.

Особливу популярність дустове мило отримало завдяки здатності виводити вошей на тілі та голові, адже, на відміну від інших інсектицидів (навіть сучасних!) Вже після одного застосування воно здатне знищити личинки паразитів, а не тільки дорослих особин. Але в 1960-х роках лікарі провели дослідження і виявили, що накопичення в організмі ДДТ викликає інтоксикації, що призводять навіть до смертельного результату. Саме тому цей засіб боротьби з паразитами на тілі людини було заборонено в багатьох цивілізованих країнах ще 50 років тому. Але, незважаючи на заборони медиків, навіть сьогодні багато людей віддають перевагу застосовуванню дустового мила від гнид і вошей.

Як правило, практикується це в селах, де немає можливості придбати сучасний засіб проти паразитів. А багато представників старшого покоління використовують його по-старому, не довіряючи в боротьбі з педикульозом китайським інсектицидам. Використовують дустове мило також для обробки домашніх улюбленців від кліщів і бліх. Втім, багато ветеринарів виступають категорично проти таких заходів, оскільки дуст негативно впливає і на здоров’я друзів наших менших. Історії відомі численні випадки, коли після застосування мила з дустом, тварини гинули від інтоксикації. Особливо небезпечний цей засіб у боротьбі з блохами для хворих, ослаблених тварин і молодше 10 місяців.

Дустове мило: небезпека і побічна дія

Для дорослої здорової людини смертельною є доза в 300 мг ДДТ на 1 кілограм ваги. До серйозного отруєння може призвести доза в 16 мг на кіло ваги. Під час застосування дустового мила ДДТ може потрапляти в рот, ніс, маленькі тріщинки на шкірі, подряпини, прищики, комарині укуси, Що, природно, призводить до потрапляння інсектициду в кров.

Вважається, що дуст, накопичуючись в організмі, може призводити до різних мутагенних порушень, ослаблення імунітету, порушення роботи нервової системи і головного мозку, виникненню ракових пухлин, а у вагітних – до пороків або навіть загибелі плоду. Симптоми отруєння дустовим милом: нудота, блювання; запаморочення, головний біль; напад задухи; слабкість в м’язах; висипання на шкірі, алергія.

Якщо після використання засобу у вас з’явилися такі симптоми, слід негайно звернутися до лікаря.

Дустове мило через співзвучність назв часто плутають з дігтярним. Бути неуважним в цьому питанні не можна! Як відомо, косметичні продукти на основі дьогтю мають ряд корисних властивостей: допомагають позбутися лупи, очищають, відновлюють шкіру. Дустове ж мило проти лупи неефективне, до того ж, навпаки, сприяє подразненню і лущенню шкіри.

Сьогодні придбати дустове мило вкрай важко, його не продають у звичайних господарських магазинах, оскільки в нашій країні, як і в багатьох інших, цей засіб заборонений.

Дустове мило: застосування

Незважаючи на те, що дустове мило – дуже ефективний засіб в боротьбі з педикульозом, застосовувати його все ж не варто, оскільки таке лікування може призвести до досить серйозних наслідків. Краще скористайтеся сучасними, більш безпечними засобами, благо, зараз на полицях аптек їх безліч. Але якщо ви все ж зважилися на такий крок, суворо дотримуйтеся загальних правил безпеки:

самостійно собі процедуру проводити не можна, це повинна робити інша людина;

під час обробки використовуйте спеціальні засоби захисту – окуляри, респіратор, маску;

людина, якій проводять обробку, не повинна під час процедури відкривати очі і рот;

під час дезінфекції приміщення повинне добре провітрюватися – відкрийте вікно і двері, зробіть протяг;

при виникненні запаморочення, печіння шкіри процедуру слід негайно припинити, а мильну піну змити.

Не можна використовувати дуст при наявності на голові ранок, саден і інших пошкоджень. Дітям, хворим і ослабленим людям користуватися цим засобом також не можна. Якщо після такої процедури у вас на голові все-таки залишилися живі воші, виводити їх слід вже іншим, більш безпечним способом.

Використовувати дустове мило слід таким чином:

змочіть волосся, намильте їх, вспініть

надіньте на голову гумову шапочку або поліетиленовий пакет, а поверх оберніть рушником;

виждіть 25-30 хв., далі ретельно промийте голову і вимийте волосся звичайним шампунем 3-4 рази;

обробіть вологе волосся заспокійливим бальзамом-ополіскувачем;

висушіть шевелюру і гребенем з дрібними густими зубчиками вичешіть локони.

Після процедури бажано знаходитися в добре провітрюваному приміщенні.

Як бачите, дустове мило – досить діючий і недорогий засіб проти різних паразитуючих.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *