Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Депресія при вагітності: причини, симптоми, методи боротьби

Депресія при вагітності: причини, симптоми, методи боротьби

Жахливе почуття пригніченості знайоме практично кожній людині. У стані депресії здаються нескінченними, смуток і туга роблять життя просто нестерпним. Найжахливіше – депресія при вагітності. У цей час потрібно радіти швидкому поповненню в сім’ї, бути на позитиві, готуватися до появи малюка на світ.

Але чомусь у деяких жінок все трапляється навпаки. У чому причина такого настрою? Що робити, якщо вас наздогнала така біда?

Ознаки допологової депресії

Депресія у майбутньої мами може спостерігатися як на початку вагітності, так і на останньому триместрі, безпосередньо перед пологами.

Помітити такий стан досить просто, за винятком хронічної схильності до поганого настрою.

Депресія на ранніх термінах вагітності може протікати по-різному.

Найчастіше за жінками спостерігаються такі симптоми  її прояву:

дратівливість, нервозність, запальність, що виявляється періодами, на зразок нападів;

смуток і туга, почуття пригніченості;

плаксивість;

зайва чутливість;

поганий настрій протягом усього дня, незалежно від обставин;

безсоння;

відчуття власної непотрібності і нікчемності;

швидка стомлюваність, що переростає в хронічну втому;

почуття страху і тривоги, найчастіше пов’язані з змінами у житті, материнством і неготовністю до всього цього;

втрата апетиту, хоча деякі жінки, навпаки, проявляють більший інтерес до їжі, ніж зазвичай, заїдаючи таким чином стрес;

неможливість зосередитися на виконанні конкретних завдань;

розумова загальмованість;

апатія і повна байдужість до подій.

Якщо ви помітили за собою подібні симптоми, потрібно терміново щось робити. Зниження емоційного фону може негативно позначитися на стані плода і розвитку дитини в цілому.

Зв’язок між малюком і матір’ю настільки тісний, що надто поганий настрій може стати причиною завмерлої вагітності.

Надалі при спробі завести дитину жінки, які перенесли подібну втрату, страждають депресією з більшою часткою ймовірності.

Після завмерлої вагітності побороти стан пригніченості дуже важко.

Внаслідок відсутності лікування можуть виникнути ускладнення фізичного і психічного плану.

У важких випадках жінки намагаються покінчити з собою або йдуть у повну ізоляцію від суспільства.

У чому криються причини депресії при вагітності?

Природно, що просто так з нізвідки депресія при вагітності  не виникає, як, втім, і будь-яке інше захворювання або розлад. Половина успішного лікування полягає в усуненні провокуючого фактора.

Тому перше, що потрібно робити, якщо у вас або у вашої вагітної знайомої розвинулася допологова депресія, шукати її основну причину.

Найчастіше нестабільний емоційний стан списується на гормональні зміни в організмі вагітної жінки.

Це дійсно так, але тільки частково. Насправді це лише верхівка айсберга.

Щоб у цьому переконатися, необхідно розглянути найбільш часті причини виникнення депресії в першому-третьому триместрі вагітності:

Страх змін. Незабаром ви станете матір’ю, і ваше життя кардинально зміниться. У вас з’являться нові турботи, на звичні справи часу залишиться менше. Дитина потребує постійного догляду. І тут може виникнути маса питань, пов’язаних з готовністю стати матір’ю. Проявлятися подібного роду тривога може по-різному: в одних вона проходить ще в першому триместрі, в інших же триває до самих пологів, поступово то наростаючи, то спадаючи;

Проблеми у поточних справах. Необхідно вирішити дуже багато питань в плані перестановки, ремонту, придбання маси дитячих речей, підготовки до декретної відпустки. Не все завжди йде гладко і можуть виникнути проблеми як на роботі, так і вдома. А до всього іншого додається нестача грошей і тут вже голова піде обертом у будь-якої людини;

Насильство. Якщо раніше або в даний момент з жінкою поводяться грубо, хамлять, застосовують фізичну силу, це може призвести не тільки до депресії, але і завмирання. Намагайтеся обмежити себе від негативного впливу будь-якою ціною;

Невдалий досвід у минулому. Може, раніше ви намагалися народити, але у вас не все пішло гладко? Часто спостерігається депресія після аборту або завмерлої вагітності;

Різка зміна обстановки. У такому разі не варто робити ремонт або переїжджати, так як це викликає бурю емоцій, які можуть, так би мовити, попрямувати не в те русло;

Недолік спілкування. Вагітні часто відчувають почуття самотності, брак уваги і турботи;

Довгоочікувана дитина після лікування безпліддя або завмерлої вагітності;

Психофізичний фактор, наприклад, токсикоз;

Негаразди в сім’ї. Особливо гостро переживаються конфлікти з батьками і батьком дитини;

Недолік особистого часу;

Небажана дитина.

Якщо ви раніше страждали психічними розладами або схильні до депресивного стану і меланхолії, ви автоматично потрапляєте до групи ризику. Також важливо враховувати минулий досвід, якщо такий є, і спадковий фактор.

Якщо хто-небудь з ваших родичів страждав депресивними розладами, потрібно робити на цьому акцент при огляді лікаря, який спостерігає вашу вагітність.

Крім того, вплинути на емоційний стан може і зовсім стороннє оточення, тому при перших же симптомах  поспостерігайте, чи не стало це наслідком постійного контакту з групою людей зі схожими проблемами і негативом в емоціях.

Після пологова депресія

Депресія після закінчення вагітності – це реакція організму жінки на зміни у ньому. Мета досягнута – дитина з’явилася на світ. Деякі новоспечені мами замість радості відчувають емоційний дискомфорт і смуток. Це може бути пов’язано з розчаруванням в очікуванні, коли, наприклад, на ранніх термінах ви вже все спланували, а в результаті все пішло зовсім не так, як очікувалося.

Інша причина – чергова гормональна перебудова. Така реакція спостерігається у багатьох породіль на самому початку і проходить в перші місяці. Відволіктися допоможе турбота про малюка.

Іноді до депресії призводить сильний стрес. Наприклад, ви боялися завмерлої вагітності і весь час переживали. Після пологів емоції виплеснулися назовні.

Більш важкий випадок – депресія після аборту або завмерлої вагітності. Вона може спостерігатися навіть у тих жінок, які не хотіли появи малюка.

Це пов’язано з сильними переживаннями і виробленням гормонів.

Методи боротьби  з депресією при вагітності

Що ж робити, якщо у вас почалася депресія при вагітності?

На ранніх термінах не поспішайте переробити всі справи відразу. Розслабтеся, думайте про майбутнє маленьке щастя. І не думайте про погане, наприклад, про завмерлу вагітність, щоб не привернути біду;

Частіше гуляйте на свіжому повітрі;

Займіться йогою для вагітних або гімнастикою, це оздоровить вас і малюка, стане профілактикою викидня і завмерлої вагітності;

Споглядайте твори мистецтва, можете навіть робити вироби своїми руками;

Присвятіть час собі та своїм захопленням;

Не бійтеся стати матір’ю, ви впораєтеся;

Спілкуйтеся з людьми, особливо рідними;

Лікування депресії після аборту або завмерлої вагітності має включати допомогу психолога.


Check Also

Як зробити дитину дівчинку – найкращі дієві способи

Більшість потенційних батьків запевняють, що для них важливо лише щоб дитина була здоровою, і вони …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *