Home / Здоров'я / Здорове харчування / Чи небезпечний протеїн: особливості і побічна дія спортивних добавок

Чи небезпечний протеїн: особливості і побічна дія спортивних добавок

Сироватковий протеїн раніше застосовувався тільки культуристами, а зараз популярний серед шанувальників спорту будь-якого рівня.

Протеїн: таємниці виробництва

Сироватковий протеїн – це залишковий продукт при виготовленні сиру, іншими словами сироватка, яка продається у вигляді порошку для коктейлів.

Попросту кажучи, виробники сирів постачають виготовлювачів спортивного харчування сировиною. Сироватка виглядає жовтою напівпрозорою рідиною, вона легко засвоюється організмом.

З будь-якого джерела білка тіло бере 20 амінокислот для регенерації кісток, м’язів, органів. Якщо джерело протеїну містить дев’ятку незамінних амінокислот, які доступні тільки з їжі, то він є повноцінним.

До таких продуктів відносяться м’ясо, молочні продукти, яйця. Овочі, рис і бобові не є повноцінними білками, оскільки в них відсутні одна або декілька незамінних амінокислот.

Джерела білка відрізняються також швидкістю його засвоювання, а мірою виступає біологічна цінність. Сироватковий протеїн має індекс біологічної цінності в 100%, тому що багатий всіма амінокислотами і легко засвоюється організмом.

Протеїнові добавки: користь для організму

Жодна добавка не замінить харчування, але може доповнити його. Сироватковий протеїн має кілька переваг:

схуднення;

ріст м’язової маси;

лікування раку;

підвищення рівня антиоксиданту глутатіону;

зниження симптомів ВІЛ;

зниження рівня тригліцеридів;

зміцнення імунітету;

приріст витривалості в спорті;

скорочення часу відновлення;

профілактика перетренованості.

Амінокислоти використовуються організмом для створення білків, гормонів та клітин. Амінокислоти з розгалуженим ланцюгом (ВСАА), допомагають зберегти м’язи, які руйнуються на 1-5% під час тренування.

Лейцин також стимулює синтез білка, посилаючи сигнали про підвищеної потреби в амінокислотах – необхідності нарощувати м’язи. При схудненні важливо зберегти м’язи, і за допомогою ВСАА можна зробити жироспалювання ефективнішим.

Глутатіон – природний антиоксидант, який виробляється з трьох основних амінокислот: цистеїну, глутамінової кислоти і гліцину. Саме ці речовини зміцнюють тіло і імунну систему.

Чи небезпечний протеїн  для здоров’я?

Побічні ефекти, пов’язані з білковими коктейлями, зазвичай стосуються травлення: газоутворення, здуття живота, головні болі, судоми і втома. Вони не несуть небезпеки для життя. Швидше за все, це реакція на лактозу або замінники цукру в складі.

Найчастіше люди замислюються над тим, що небезпечний протеїн  шкідливо пити через вплив надлишку білка на нирки. Дослідження показали, що для здорових людей коктейлі абсолютно безпечні. А ось людям з хворобами нирок необхідно обмежувати кількість білкових продуктів.

Особливості організму такі, що тіло пристосовується до збільшення білкової їжі в раціоні за рахунок збільшення клубочкової фільтрації послуги – прискорює проходження рідини через нирки і збільшує виробництво сечі.

Артрити і застосування протеїнових добавок

Певні продукти, що містять білок, можуть впливати на протікання артриту шляхом впливу на імунну систему, викликаючи алергічні реакції або проблеми з вагою.

Існує два основних типи артриту:

остеоартрит;

ревматоїдний артрит.

Кожен з них «реагує» по-різному на зменшення або збільшення білка в раціоні. Подагра проявляється гострою запальною реакцією через надлишок сечової кислоти в крові, тому надлишок білка у вигляді м’яса і риби з високим вмістом пуринів підсилює симптоми.

Остеоартроз – це дегенеративне захворювання, яке зазвичай спостерігається в старості, пов’язане з надмірною вагою і малорухливим способом життя. Але хвороба не є протипоказанням для прийому протеїнових добавок. Медики рекомендують споживати 46 г білка в день жінкам і 56 г – чоловікам віком від 19 і старше для оптимального здоров’я.

Харчування з низьким вмістом білка зменшує ознаки ревматоїдного артриту. Однак м’ясо жирної холодної риби, будучи хорошим джерелом білка, блокує вироблення речовин, що викликає запалення.

Кращий спосіб перевірити вплив протеїнових добавок на симптоми артриту – ведення харчового щоденника. Якщо після певної їжі або коктейлю спостерігалося посилення болю, почервоніння в області суглоба, то продукт або харчову добавку необхідно виключити на тиждень, щоб побачити позитивні зміни.

Чи небезпечний протеїн  з сої для організму?

Соєвий протеїн – аж ніяк не новинка, а можливість поповнити запаси білка людям, які сидять на вегетаріанській дієті. Такий протеїн забезпечує повний амінокислотний спектр, відрізняється відсутністю жирів і вуглеводів, тому застосовується під час жироспалювання і сушки.

Хвороби печінки: чи можна пити небезпечний протеїн?

Люди з хворобами печінки мають знижені рівні глутатіону, тому прийом протеїну допомагає при вірусних гепатитах. До того ж він підвищує фізичну витривалість, імунітет і сприяє зниженню ваги, іноді рекомендується для лікування остеопорозу і знімає стрес. Деякі медики застосовують сироватковий протеїн в лікуванні діабету і катаракти.

Протеїн для підлітків: чи шкідливо коктейлі?

Хоча протеїнові коктейлі можуть задовольнити потреби зростаючого організму в білку, медики не радять давати дітям і підліткам спортивне харчування. Добова норма білка для 13-річних дітей становить 34 грама, 46 грамів для дівчаток-підлітків у віці від 14 до 18 років, 52 грама – хлопчикам у тому ж віці.

Потреби в білку у підлітків, які займаються спортом, істотно зростають. Однак до 20 років його рекомендовано отримувати тільки з їжі.

Склад біологічно активних добавок регулюється законодавством, тому деякі компоненти просто не вказуються на етикетці. Організму підлітків не загрожує надлишок білка, як думають багато, але високо-протеїнові коктейлі можуть призвести до небажаних ефектів і токсичності. Наприклад, зниження рівня кальцію, зневоднення і проблем з нирками. Надмірна вага і ожиріння стають наслідками при прийомі зайвих калорій в протеїнових та інших коктейлів.

Меню підлітків з дефіцитом ваги повинно бути калорійним, але іноді лікарі прописують багате білком і вуглеводами лікувальне харчування. Але не можна пити спортивні добавки в зазначених цілях.

Альтернативним джерелом білка для дитячого організму є домашні коктейлі. Змішуючи молоко, йогурт, фрукти, ягоди і арахісове масло, отримуємо поживну заміну перекусу. Можна додати в чашу блендера вівсянку і навіть трохи шоколаду, щоб догодити дитині.


Check Also

Білкова їжа – для схуднення і здорового харчування

Сьогодні модною темою різних ток-шоу, де говорять про здоров’я, є білкова їжа. Список продуктів, в …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *