Home / Діти / Запалення легень – симптоми, причини та лікування

Запалення легень – симптоми, причини та лікування

Запалення легень  (пневмонія) – це гострий запальний процес респіраторних відділів легень, поєднаний з внутрішньо альвеолярною ексудацією. Пневмонія виникає як у дорослих, так і у дітей, а при неправильно підібраному лікуванні може перетікати в хронічну форму, або в інші хронічні захворювання органів дихальної системи.

Ознаки запалення легень: симптоми, причини і розвиток

Запалення легень – симптоми, причини та лікування

Для короткострокового і якісного лікування пневмонії необхідно вибрати клініку, з якістю послуг, яка  відповідає міжнародним стандартам.

Запалення легень  може бути викликано безліччю наступних зовнішніх збудників:

бактерії (гемофільна паличка, пневмокок, стафілокок, стрептокок, моракселла, ентеробактерії та ін.);

грибки (аспергіл, кандида, пневмоциста);

внутрішньоклітинні збудники (хламідії, мікоплазма, легіонелла, інші збудники);

віруси (парагрип, грип, риновіруси, хантавірус, коронавірус).

Також фахівці виділяють інші класифікації запалення легенів. Наприклад, існує позагоспітальна і госпітальна пневмонія. Їх відмінність полягає в тому, що позагоспітальна, як правило, виникає під впливом різних інфекційних агентів поза стінами стаціонару, в той час як госпітальна викликається внутрішньолікарняними мікроорганізмами і бактеріями, і є більш стійкою до терапії, що проводиться.

Основними причинами розвитку хвороби є:

►висока  патогенність і вірулентність збудників інфекції;

►послаблення захисних сил організму.

Збудник проникає в тканини легенів із зовнішнього середовища з повітрям через бронхи, порожнину рота, носоглотку можливе інфікування з віддаленого запального вогнища через лімфу або кров.

Повітряні альвеоли уражаються внаслідок впливу додаткових негативних факторів, до яких відносяться алкоголь, сигарети. Організм знижує свою здатність протистояти дії бактерій і їх токсинів.

Значну негативну роль при розвитку захворювання грають неправильний спосіб життя, погане харчування, накопичення шкідливих речовин, шлаків в організмі, які знижують імунітет.

Які симптоми при запаленні легень?

Перші симптоми запалення легень  виникають в перші три дні хвороби. Спостерігається лихоманка, погане самопочуття, кашель і слабкість. Однак первинні симптоми типової пневмонії можуть відрізнятися від її атипового виду.

Атипова пневмонія найчастіше  виникає внаслідок попадання в організм небезпечних інфекційних агентів і вірусів. Синдроми запалення легень  в атиповій формі характеризуються вкрай важким перебігом, або ж навпаки – повною їх відсутністю. До важких симптомів хвороби атипової пневмонії відносяться:

підвищення температури тіла до 40 градусів і вище;

озноб, м’язові болі і судоми;

перманентна розбитість і слабкість;

кашель з мокротою зеленого або рожевого кольору (з домішками  гнійних або кров’яних згустків);

сильні болі в грудній клітці, в основному з правого боку;

сильна інтоксикація організму;

виразні головні болі і запаморочення;

блювота, нудота, діарея;

втрата свідомості;

підвищене потовиділення (особливо – в області голови та шиї).

Дуже важливо вчасно звернути увагу на присутні ознаки запалення легень  і звернутися до фахівця, який підбере індивідуальне лікування згідно вимог і характеристик пацієнта. Діагностика і лікування захворювання грунтуються на тому, які ознаки запалення легень  присутні у пацієнта і яка їхня інтенсивність.

Існують також такі чинники, що підвищують можливість розвитку пневмонії:

травми грудної клітки;

онкологічне захворювання;

шкідливі звички, особливо паління;

вік людини до 5 або після 65 років;

імунодефіцитний стан (ВІЛ інфекція);

хронічні стреси і нервове перенапруження;

недавнє хірургічне втручання;

хронічні захворювання дихальної системи (хронічна обструктивна хвороба легень, бронхоектатична хвороба, трахеобронхіти);

цукровий діабет;

переохолодження;

незбалансоване харчування і відсутність щоденного фізичного навантаження;

тривале перебування на штучній вентиляції легенів.

Зараження пневмонією найбільш часто відбувається повітряно-крапельним шляхом, іноді з потоком крові з будь-яких інших інфекційних вогнищ в організмі. До грибкової пневмонії більше схильні люди з хронічним імунодефіцитом, а вірусної – діти або люди похилого віку.

Симптоми, лікування пневмонії у маленьких дітей

Характерними симптомами запалення легень  серед дітей є кашель. Причому незрозуміла застуда може тривати більше семи днів. При спробі зробити глибокий вдих настає напад кашлю, виникає задишка, що поєднується з незначним підвищенням температури тіла. Необхідно диференціювати пневмонію з кандидозом легень, оскільки симптоми у багатьох випадках схожі.

Зазвичай лікар з урахуванням віку дитини прописує курс лікування, застосовуючи деякі види антибіотиків, які підбираються індивідуально в залежності від чутливості до мікроорганізмів. Слід враховувати, що антибіотики широкого спектру дії  знищують більшість  хвороботворних бактерій, проте збільшується зростання іншої нечутливої флори, що провокує розвиток грибкової інфекції, дисбактеріозу.

Деякі антибіотики можуть викликати алергічну реакцію, яка виявляється кропив’янкою, висипом та іншими проявами. Тривале застосування антибіотиків може сприяти дефіциту вітамінів групи B, тому варто призначити відповідний раціон харчування, що містить вітаміни.

Трапляється прояв токсичних властивостей антибактеріальних засобів особливо тоді, коли невиправдано завищене дозування або серед хворих, які  страждають патологіями функції нирок. Деякі лікарські препарати негативно впливають на роботу внутрішніх органів. Наприклад, група аміноглікозидів протипоказана на випадок гострого або хронічного отиту.

Встановлено, що часті запалення легень  серед маленьких пацієнтів обумовлені дефіцитом вітаміну А, який відбувається при неправильному дитячому харчуванні або відсутності в молоці матері. Брак вітаміну А проявляється значною сухістю слизової оболонки очей, внаслідок чого хвороботворні мікроби вільно проникають в тканини органу зору, сприяючи розвитку різних очних захворювань.

Запалення легень. Принципи терапії при запаленні легень

Для того щоб вилікувати пневмонію лікарі застосовують безліч різних препаратів, серед яких:

цефтриаксон, супракс. Дані медикаменти є засобами широкого спектра дії, що допомагають сповільнити прогресування пневмонії;

антибактеріальні препарати. Є найважливішим етапом терапії, так як саме вони пригнічують хвороботворні мікроорганізми, не дозволяючи хворобі  прогресувати далі і перетікати в серйозні ускладнення, а також надають розріджуючу, протизапальну і бронхорозширюючу дію;

при підвищеній температурі тіла, яка тримається кілька днів, призначаються жарознижуючі препарати;

у випадках атипової пневмонії лікарі виписують прийом особливих антибіотиків – сумамеда або кларитроміцину;

іноді для загального підтримання імунітету призначаються вітамінні препарати або БАДи.

Запалення легень – лікування

Антибіотики для лікування пневмонії

Сучасні синтезовані антибіотики витіснили давно відомий традиційний  еритроміцин. Комплекс лікування прописує лікар, який враховує стан хворого при виявленні таких супутніх захворювань, як алкоголізм, хронічний бронхіт.

Позитивно себе зарекомендували сульфаніламідні засоби, які пригнічують життєдіяльність стрептокока, пневмокока, стафілокока. На ранньому етапі лікування антибіотики прописуються в підвищеній дозі, під час лікування слід витримувати її тривалість і періодичність прийому препаратів.

Група пеніцилінів застосовується при виявленні патогенних стафілококів, грампозитивних стрептококів. Іноді застосовується пара антибіотиків, щоб компенсувати недоліки кожного з них.

Лікування пневмонії антибіотиками буде визнано ефективним, коли після закінчення двох-трьох діб зменшуються симптоми токсичного впливу. Інакше буде застосована інша комбінація з використанням препаратів широкого спектра дії.

Тривалість лікування стрептококової, або пневмококової пневмонії становить 7-10 днів. Уже через три-чотири дні від початку лікування знижується температура тіла. Пневмонії, викликані іншими збудниками, лікуються антибіотиками до повного усунення патологічних змін в тканинах легенів.

Додаткове лікування запалення легень

Досить часто лікування захворювання затягується через погане виділення мокротиння. Для цього забезпечують стан, при якому кашель залишається продуктивним. Гостра форма запалення легень  лікується прийомом протикашльових і відхаркувальних препаратів.

Для лікування лікар призначає препарати на основі лікарських рослин: солодки, Бромгексин-Берлін-Хемі, чебрець, оман.  Виправдане застосування екстракту алое, який ефективно зміцнює імунітет.

Комплексне лікування включає повноцінне харчування, що містить продукти, багаті вітамінами. При відсутності серцевої патології дуже корисно багато пити – не менше 3 л на добу. Спальню хворого постійно провітрюють, в ній забезпечують нормальний мікроклімат, не можна використовувати обігрівачі приміщень, які сушать повітря, а також вмістимі хлор препарати для дезінфекції.

При відсутності комплексного лікування пневмонії відбувається сильна інтоксикація організму, можливий розвиток ускладнень у вигляді гострої дихальної недостатності, плевриту легень, абсцесу легень.

Запалення легень – рецепти лікування

► Щоб прискорити одужання, лікар призначає застосування гарячих інгаляції з маслом евкаліпта, які проводяться 3-5 хвилин: додаються дві краплі на півлітра гарячої води.

► Від запалення легень  за рекомендацією лікаря допоможе курс, що складається з 8-10 ванн з порошком гірчиці. Для чого 150-200 г препарату розбавляють теплою водою до отримання каші. Процедура триває 7-8 хвилин, ванни рекомендується приймати через день.

► Тричі в день розтирають груди лікувальною глиною, попередньо змішаною з кашою часнику.

Лікування пневмонії народними засобами

Ефективне лікування домашніми засобами відзначено під час заключної стадії пневмонії в період одужання. Щоб краще відходила мокрота як відхаркувальний і протизапальний засіб використовують настій мати і мачухи:

► одну столову ложку подрібненого листя заварюють склянкою окропу, настоюють 60 хвилин, проціджують. Хворому дають по одній чверті склянки 4 рази на добу.

Настій квіток  липи має протимікробні і потогінні властивості, полегшує лікування запалення:

► 3 столові ложки сировини заварюють склянкою окропу, витримують 15 хвилин на водяній бані, остуджують, фільтрують, доливають кип’яченою води до початкового об’єму, приймають по 100 мл тричі на добу.

Лікування ягодами калини і натуральним медом:

► одну столову ложку свіжих ягід калини протирають, далі підігрівають склянку меду на водяній бані, не забуваючи постійно помішувати; додають подрібнену калину, загортають посуд, залишають настоюватися 5-6 годин, вживають по одній столовій ложці 4-5 разів на добу, перевіряючи стан артеріального тиску.

Лікування пневмонії сумішшю алое з кухонною сіллю:

► наповнюють склянку подрібненим листям алое, додають чайну ложку харчової солі, настоюють в темних прохолодних умовах 12 годин, приймають по столовій ложці за годину до трапези. Лікарський засіб зберігають у холодильнику не більше двох-трьох днів.

Домашній засіб при запаленні легень:

► промивають склянку  вівса разом з лушпинням, кип’ятять 60 хвилин в одному літрі молока, проціджують, додають столову ложку натурального меду. Всю лікувальну суміш потрібно прийняти протягом дня.

Рецепт зниження температури:

► півсклянки свіжого журавлинного або лимонного соку додають в склянку звичайної мінеральної води. Отриманий засіб надає тонізуючу дію, забезпечує нормалізацію температура тіла.

Лікування симптомів асфіксії, задишки:

► розрізають разом з шкіркою один свіжий лимон, видаляють насіння, скибки пропускають через м’ясорубку, додають в кашу 3-4 подрібнених зубчики часнику, 150 г натурального меду. Зілля приймають по 1 або по 2 столові ложки протягом 7-10 днів.

Прочитавши статтю до кінця, ви дізналися, які бувають симптоми пневмонії, як лікувати захворювання в домашніх умовах. Будь-які рішення ви повинні узгодити зі своїм лікуючим лікарем. Будьте здорові!


Check Also

Малюнки по клітинкам для дітей. Цікава підбірка схем

Дітей буває складно здивувати, але це не означає, що зробити це неможливо. І після цілого …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *