Home / Кулінаріні рецепти / Страви на святий вечір. Підбірка найсмачніших страв

Страви на святий вечір. Підбірка найсмачніших страв

Незабаром настане Свят-вечір або Святвечір – переддень Різдва, коли всі члени сім’ї збираються разом за одним столом після того, як на небі зійде перша зірка. На честь 12 апостолів традиційно прийнято готувати пісні страви на святий вечір, прикладами рецептів яких ми поділимося з вами.

Страви на святий вечір – традиції і звичаї

Страви на святий вечір. Підбірка найсмачніших страв

6 січня, вечоріє. Ось і перша Віфлеємська зірка на небі спалахнула, яка сповістила волхвів про Різдво Спасителя. Вулиці освітлені м’яким світлом, що ллється з вікон. З димарів піднімається вгору білий дим і розчиняється високо в небі.

Поскрипує сніжок під ногами біжать «вечірники» – діти. В одній руці – дбайливо зав’язана мамою в білу полотняну хустинку «вечеря»: калачі (один або два), трошки куті в чашці, а в іншій руці – кошик або торба для гостинців. На обличчях у всіх щира радість!

Швиденько поспішають, поспішають, щоб встигнути всіх відвідати з «вечерею».

Спочатку зайдуть до бабусь і дідусів, потім – до хрещених, після вже – до всіх родичів, ну а наостанок – до сусідів

Забіжить вечірник і дзвінко «прощебече»: «Добрий вечір! Будьте здорові зі Святою ввечерею! Тато і мама послали до Вас вечерю». Віддасть «вечерю» господареві і, отримавши запрошення, сідає за стіл. І господарі сідають разом з «вечіркником», запрошують покуштувати всі страви. А їсти вже не хочеться (в кожному будинку пригощали), але хоч щось пробує, а після: «Дякую,буду йти, багато ще родичів треба обійти». Господар питає: «А ти без батьків?» Відповідь: «Так, один».

Але насправді батько чекає дитину на вулиці, щоб не нарватися в Святий вечір на частування червоним вином.

А в цей час господар змінює в «вечері» калачі. Тобто забирає ті, що були, і дає свої. Якщо була кутя, залишає її собі, а своїй наливає. Все це акуратно зав’язує і віддає «вечерю». І обов’язково кладе в торбу гостинців. І так переходить «вечеря» всіх близьких і родичів, а вузлик з подарунками наповнюється.

Стіл накритий дванадцятьма пісними стравами, тому що на Таємній вечері у Христа було 12 апостолів

Різдво Христове. Історія свята, його суть

Ми звикли, що, поки не настане світле свято Різдво, потрібно їсти пісну їжу. Але це лише зовнішній відгомін споконвічної суті сповіщення від поганих помислів, бажань та вчинків. Ось що найголовніше.

Але ще більш важливе завдання постав – примножувати в собі любов Божу

А коли людина перебуває в щирій любові до Бога в душі своїй, то для нього не складає ніяких труднощів перебувати в любові до свого ближнього. З цього все і починалося. Це вже з плином історії внутрішня суть Різдва була спотворена, а люди стали більше уваги приділяти зовнішнім атрибутам, а не внутрішньому вмісту.

Страви на святий вечір

Що ж стосується страви на святий вечір, після яких настає Різдво Христове, про них всі знають з дитинства. Це усіма улюблена в дитинстві кутя, зварена з рису, або ж пшениці. Можливо, з додаванням різної смакоти, на зразок меду, горіхів, родзинок і т.п. І, звичайно ж, узвар.

В іншому стіл кожної сім’ї може бути накритий будь-якими пісними стравами. І, по суті, неважливо, що це буде і як багато їжі буде на столі. Адже головне, як уже писалося вище, це наш внутрішньо одухотворений стан, якому передує Різдво Христове, який так приємно відчувати! Але особливо переповнюють почуття, коли на глибокому чуттєвому рівні відбувається спілкування з сім’єю і з дітворою, що приносить кутю. Коли близькі по крові люди стають близькими по духу.

Це ні з чим незрівняне щастя, коли єднання відчувається не на словах і не за документами, а відчувається всередині. У кожному погляді, жесті, слові

7 січня – Різдво Христове.  Безпосередньо Різдво Христове починається вже сьомого січня. У цей день себе вже можна побалувати м’ясними стравами, але, звичайно, зміна харчування здається сущою дрібницею в порівнянні з придбаним внутрішнім багатством від істинного духовного спілкування зі своєю душею і душами інших людей на інтуїтивно-чуттєвому рівні.

І ось приходить час Коляди. Дитяча безпосередність і щирість продовжують наповнювати серця людей радістю і світлими почуттями, наспівуючи у дворах прості пісні-колядки та віншування з Різдвом Христовим.

Примітно, що на Різдво Христове дітей прийнято обдаровувати прісними калачами у вигляді сонця. З давніх-давен відомо, що знак сонця або, інакше, зірки, пробуджує в людині позив до внутрішніх перетворень. Але людина сама вибирає, куди направити цей заряд позитивної енергії.

Напевно, саме тому калачі робляться з прісного тіста, щоб увага дітлахів якомога менше перемикалася на матеріальній вигоді, і як можна більше – на позитивний посил і плекання в собі чистої любові до всього сущого, радості і щастя.

Звичайно, солодощі теж можна давати, але не дуже багато, щоб не перемикати дітлахів на цінність матерії. Адже святкується день, в який народився Ісус Христос, – Різдво самого Спасителя!

Естафетну паличку колядування у дітей до вечора переймають вже і дорослі. Радість переростає у всенародні веселі пісні, що вихваляють Ісуса Христа і його Різдво. Вітання слідують за привітаннями, всі люди один одному бажають миру, добра і Благодаті Божої.

Багато хто запитує, що можна бажати такого, що Різдво Христове, як свято, сприймає. Звичайно ж, це  тільки нематеріальні цінності. Слід пам’ятати, що суть цього свята виключно духовна, стосується тільки потаємного і внутрішнього, тому і благ можна просити тільки внутрішніх. Зокрема, порятунку своєї душі, тому що це єдине гідне прохання, з яким можна звертатися до Бога, як написано в житії багатьох істинно Святих людей.

Страви на святий вечір – рецепти

Кутя – головна страва Святвечора

Складові:

Пшениця – 2 ст.

Мак – 1 ст.

Мед – 100 г

Горіхи – 30 г

Родзинки – 50 мг

Сіль за смаком

Пшеницю переберіть, промийте, всипте в окріп, доведіть до кипіння, відкиньте на сито, облийте холодною водою, складіть у каструлю або глиняний горщик, знову залийте водою і варіть до готовності зерен.

Вимийте склянку маку, обдайте його окропом, а потім холодною водою, перетріть в ступці, поки маса не побіліє, додайте мед, можна трохи солі.

Покладіть до страви на святий вечір  подрібнені горіхи, ошпарені окропом і відціджені родзинки.

Узвар

Складові:

Сушені яблука – 100 г

Сушені груші – 100 г

Чорнослив – 100 г

Родзинки – 50 г

Мед – 3-4 ст. л.

Вода – 5 л

Сухофрукти помийте, залийте водою і додайте мед.

Всипте в каструлю до страви на святий вечір  родзинки, накрийте кришкою і варіть на середньому вогні протягом години.

Готовий узвар треба настояти протягом 3-4 годин, потім охолодити і подати на стіл.

Капусняк

Складові:

Вода – 3 л

Соняшникова олія – 2 ст.л.

Пшоно – 1/2 ст.

Картопля – 4 шт.

Морква – 1 шт.

Цибуля ріпчаста – 2 шт.

Капуста квашена – 200 г

Петрушка – за смаком

Половину картоплі дрібно наріжте, решту залиште цілком і покладіть все в каструлю, разом з пшоном. Залийте водою і поставте варитися.

Подрібніть цибулю з морквою, половину овочів додайте в суп відразу, решту спасируйте з 2 ст.ложками масла.

Покладіть в суп разом з квашеною капустою, доведіть до кипіння, кип’ятіть на слабкому вогні 5 хвилин, підсоліть за смаком, додайте петрушку, знову доведіть до кипіння і зніміть з вогню.

Голубці пісні

Складові:

Капуста китайська – 10-12 листків

Зелень петрушки – 0,5 пучка

Морква – 300 г

Перець солодкий – 2 шт.

Рис – 1 ст.

Цибуля – 1 шт.

Часник – 2 зубчики

Сіль, перець – за смаком

Цибулю і часник подрібніть, моркву тонко наріжте. Варіть в невеликій кількості води або масла спочатку цибулю, потім додайте моркву і часник.

Варіть хвилин 5-10, додайте нарізаний перець, посоліть і поперчіть за смаком, ще трохи тушкуйте.

Додайте відварений рис і перемішайте. У листі капусти зріжте тверду білу частину, викладіть на лист овочі, загорніть голубець. Краще використовувати великі листки капусти.

Викладіть голубці в каструлю з пристосуванням для варіння на пару, додайте необхідну кількість води і готуйте страви на святий вечір  хвилин 20-30. Також можна скористатися пароваркою.

Вінегрет з яблуками

Складові:

Буряк – 1 шт.

Картопля – 2 шт.

Огірок солоний – 2 шт.

Яблуко – 2 шт.

Олія – 4 ст. л.

Оцет – 1 1/2 ст. л.

Цукор – 1/2 ч. Л.

Сіль – 1/2 ч. Л.

Зелень, перець, кмин – за смаком

Буряк і картоплю відваріть.

Варені коренеплоди, кислі яблука, солоні огірки наріжте на малі кубики, все змішайте і залийте сумішшю рослинного масла, оцту, солі, цукру, меленого перцю, подрібненої зелені і розтертого кмину.

Дайте салату постояти дві години.

Пісні вареники з грибами

Складові:

Гриби – 500 г

Цибуля –  2 шт.

Сіль, перець – за смаком

Борошно – 5 склянок

Вода (тепла) – 1 склянка

Рослинна олія – 2 ст.л.

Для начинки, страви на святий вечір,  дрібно наріжте цибулю і обсмажте до прозорості на олії. Додайте нарізані гриби і смажте ще хвилин 10. Потім пропустіть гриби з цибулею через м’ясорубку або подрібніть блендером. Посоліть і поперчіть.

Для тіста змішайте в мисці 3 склянки борошна з теплою водою, добавте дрібку солі і масло.

Добре перемішайте, додайте борошно, що залишилося, вимішуйте. Дайте тісту постояти 10-15 хвилин.

Розріжте на кілька частин, кожну частину розкачайте в тонкий пласт. Виріжте кружечки за допомогою склянки. На кожен кружечок по центру викладіть по чайній ложці начинки, скріпіть краї.

Повторіть з рештою тіста.

У великій каструлі доведіть до кипіння воду. Покладіть вареники. Варіть вареники близько 5 хвилин, потім вийміть шумівкою, додавши трохи рослинного масла, щоб не злиплися.

Запечені яблука з корицею

Складові:

Яблука – 500 г

Кориця – до смаку

Ванілін – за смаком

Цукор – за смаком

Родзинки, горіхи – за смаком

Вимийте яблука, видаліть серцевину, не розрізаючи яблука. Посипте корицею, всередину можна викласти горіхи і родзинки, присипати цукром.

Нагрійте духовку до 180-200 ° С і запікайте яблука до готовності, близько 20-30 хвилин.

Час приготування яблук залежить від сорту. Можна подавати цей десерт, як в холодному, так і в гарячому вигляді.

Риба в соусі

Складові:

Риба з найменшою кількістю кісток – 500 г

Цибуля – 3 шт.

Морква – 3 шт.

Томатний сік – 1 л

Панірувальні сухарі – 200 г

Борошно – 100 г

Сіль, перець – за смаком

Рибу очистіть, видаліть нутрощі і наріжте тонкими скибками.

Посоліть шматки риби, обваляйте в борошні, потім в яйці, потім в сухарях. Обсмажте на добре розігрітій пательні.

Готуємо соус. Цибулю і моркву очистіть. Цибулю наріжте дрібними кубиками, моркву натріть на крупній тертці. Обсмажте в достатній кількості рослинного масла.

Додайте до страви на святий вечір  томат, сіль і перець. Тушкуйте на повільному вогні 30 хвилин. Далі рибу укладіть в ємність і залийте зверху соусом, щоб повністю покрити рибу.

Поставте в холодильник мінімум на 4 години.

Асорті з соління

Тут можуть бути найрізноманітніші соління, які є у вас вдома – гриби, капуста, помідори з огірками і т.д.

Пісний цибулевий пиріг

Складові:

Для тіста

Борошно – 800 г

Дріжджі – 30 г

Вода – 2 ст.

Для начинки

Цибуля – 8 шт.

Рослинна олія – ¾ ст.

Сіль – щіпка

З борошна, води, дріжджів і солі замісити дріжджове тісто, дайте йому підійти.

Розкачайте корж якомога тонше, спечіть.

Викладіть шар дрібно посіченої і обсмаженої в олії ріпчастої цибулі, запечіть в духовці до готовності.

Пісні оладки з ягодами

Складові:

Борошно – 1 склянка

Вода – 1 склянка

Ягоди – 1склянка

Розпушувач – 1 ч.л.

Мед – 1 ст. л

Цукор – 1-2 ст.л.

Добавте в борошно розпушувач тіста, влийте воду, добре змішайте, покладіть цукор і мед, перемішайте до консистенції не дуже густої сметани і всипте ягоди, знову перемішайте.

Влийте в тісто трохи рослинного масла.

Виливайте оладки на пательню ополоником, обсмажуючи з обох сторін до золотистої скоринки.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *