Home / Кулінаріні рецепти / Сочевиця – як правильно приготувати. Підбірка рецептів

Сочевиця – як правильно приготувати. Підбірка рецептів

Сочевиця – однорічна рослина, яка відноситься до великої родини бобових. З найдавніших часів люди використовували її в якості харчування і компонента для різних медичних препаратів. Сочевична юшка відома ще з часів Давнього Єгипту, Стародавньої Греції та Вавилону, вона неодноразово згадується в літописах.

Сочевиця. Корисні властивості сочевиці

Сочевиця - як правильно приготувати. Підбірка рецептів

Люди різних цивілізацій і часів включали в свій щоденний раціон сочевицю. Ось тільки різниця полягала в тому, що бідняки вживали її, як основну їжу, а багаті використовували в якості делікатесу або медичного препарату, так як вірили в її цілющі властивості.

Популярною сочевиця  була і в Середньовіччі. На Русі існувала неміряна кількість рецептів її приготування, аж до випічки чечевичного хліба. Русь не одне століття була головним експортером сочевиці. Але з часом було втрачено першість у виробництві і популярність вживання сочевиці серед населення.

Головними постачальниками сочевиці на світовий ринок зараз є Індія і Північна Африка. Деякі з країн Європи також постачають цей вид бобових в наші магазини.

Нові харчові продукти, які з’явилися на наших столах, витіснили цей вид бобових. Картоплю, томати та інші «імпортні» продукти харчування. Сочевиця  сьогодні – швидше екзотична, ніж буденна їжа для українця. Хоча цілющі і живильні властивості сочевиці не зрівняються ні з одним з рослинних продуктів, які ми вживаємо на сьогоднішній день.

Сочевиці властиво не накопичувати в собі токсичні елементи, різного роду нітрати і радіонукліди. Вона практично нешкідлива для вживання в їжу, навіть якщо росла в екологічно несприятливому районі.

Лікувальні властивості сочевиці безмежні. Одне з головних достоїнств – користь при нервових розладах. Якщо вашим основним продуктом харчування виступає сочевиця, то спокій і душевну рівновагу вам гарантовано. Ця думка була поширена ще в стародавні часи і виправдовує себе і в наш час.

В їжу сочевицю рекомендують вживати тим, у кого спостерігається сечокам’яна хвороба, різного роду хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, при якому сочевиця  здатна нормалізувати рівень цукру в крові, спостерігаються проблеми з травним трактом, серед яких коліти та виразки.

Сочевиця покращує кровотворення за рахунок високого вмісту калію, відмінно підходить як профілактичний засіб онкологічних захворювань. Клітковина, яка міститься в сочевиці, допомагає протистояти розвитку раку прямої кишки і молочної залози.

Мікроелемент ісофлавон, який відповідає за всі захисні процеси при прийомі в їжу сочевиці, жевріє, незважаючи ні на який вид приготування або обробки зерен. Це важливо для різноманітності в щоденному або частому харчуванні сочевицею.

Особливу увагу на сочевицю слід звернути жінкам, що чекають дитину. Вживання бобових благотворно вплине на правильний розвиток плоду. Тому поступово і в невеликій кількості включайте сочевицю в свій раціон. Та й просто вживання сочевиці матиме позитивний вплив на імунітет людини – він зміцниться, підніметься життєвий тонус.

У проростаючому насінні сочевиці, рівно, як і пшениці, міститься досить багато вітаміну С. Лікувальними властивостями сочевиця анітрохи не поступається пшениці. Навпаки, грає важливу роль в нормалізації обміну речовин і функціонування організму в цілому.

Склад і калорійність сочевиці

Сочевиця – один з найбільш дієтичних продуктів. Її складовими є вода, складні вуглеводи, рослинний білок і жири. Невеликої кількості сочевиці цілком достатньо, щоб наїстися. Білок в сочевиці відноситься до легко засвоюваних, а вуглеводи на тривалий час дозволять відчувати почуття ситості. Мінімум жирів, які містяться в сочевиці, роблять цей вид бобових лідером дієтичного харчування.

Сочевиця  містить магній, природний блокатор кальцієвих каналів. При достатньому вмісті Mg в організмі судинні стінки розслабляються, що зменшує опір і покращує приплив крові до всіх органів. Дефіцит магнію асоціюється не тільки з серцевим нападом. Відсутність достатньої кількості мікроелемента відразу після нападу сприяє пошкодженню серця вільними радикалами.

Джерело фолієвої кислоти. Вітамін В9 знижує рівень гомоцистеїну (амінокислоти, яка є проміжним продуктом в циклі метилування). У присутності фолієвої кислоти гомоцистеїн перетворюється в цистеїн або метіонін (корисні амінокислоти). Коли є недолік цього вітаміну, підвищується рівень гомоцистеїну в крові, пошкоджуються ендотелій судинні стінки артерій.

Сочевиця містить найбільшу кількість білка серед інших рослин, що робить її прекрасним джерелом протеїну для вегетаріанців. Білок сочевиці є багатим джерелом незамінних амінокислот (ізолейцин і лізин). Пророщена сочевиця містить незамінні амінокислоти метіонін і цистеїн (важливі для роботи м’язів), які не синтезуються самостійно в клітинах людини.

Одна порція готової сочевиці містить 358 мкг фолієвої кислоти (норма для дорослих-400 мкг). Фолієва кислота також підтримує здоров’я нервової системи, допомагає в енергетичному метаболізмі і необхідна для синтезу ДНК, РНК і червоних кров’яних клітин. Якщо в дієті недостатньо фолієвої кислоти, то людина може бути схильна до розвитку раку, депресії, хвороб серця і, вікових проблем із зором, втратою слуха.

Сочевиця досить низькокалорійний продукт. У 100 грамах міститься всього 310 кілокалорій. Щоб без утруднення на око відміряти кількість грам сочевиці, то запам’ятайте, що в чистій склянці її 170 грам, в столовій ложці з верхом близько 26 грам, а в чайній ложці вміщується до 9 грам сочевиці.

Сочевиця. Різновиди сочевиці: зелена, червона і коричнева

Зелена сочевиця це не дозрілі зерна. Зелену сочевицю іноді називають французькою. Її часто використовують при приготуванні салатів або м’ясних страв, оскільки вона прекрасно тримає форму і не розварюється. Але щоб приготувати зелену сочевицю, у вас піде трохи більше часу, ніж на коричневу або червону.

Коричнева сочевиця це повністю дозріла культура. На її приготування не піде багато часу. При варінні ви відчуєте легкий горіховий запах, але будьте уважні при варінні сочевиці, вона досить швидко може перетворитися на кашу. З коричневої сочевиці часто готують супи і запіканки, додають в салати і при готуванні м’яса.

Єгипетська, вона ж червона сочевиця, що не покрита оболонкою, а тому дуже швидко вариться, підходить для приготування пюре і супів, запіканок та інших страв. В азіатській кухні вона важливий і незамінний компонент практично кожної страви. Наприклад, в індійській кухні традиційна і улюблена страва «дав» без сочевиці не обходиться.

Можна не обмежувати себе в фантазії і готувати не тільки супи, рагу і каші з сочевиці. Нерідко готують битки і котлети з цього продукту, додають до злакових, варять і подають як окрему страву. Додавайте велику кількість спецій для того, щоб ваша страва з сочевиці була ще смачнішою.

Сочевиця. Як замочувати сочевицю перед приготуванням

Ви можете багато почитати про дивовижні корисні властивості сочевиці, однак, слід пам’ятати, що цей продукт важко засвоюється організмом. При неправильному приготуванні корисна страва може викликати здуття живота і порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту.

Як уникнути негативних наслідків? Необхідно попередньо замочити зерна в воді на кілька годин, просто у звичайній холодній воді, без солі або соди.

Час замочування залежить від того, скільки часу пройшло з моменту збору врожаю. Якщо ви купили сочевицю в магазині, замочіть її водою хоча б на ніч. У процесі замочування зерна вберуть в себе воду і збільшаться в розмірі майже в два рази. Вранці злийте воду, промийте зерна і ставте варити на повільний вогонь.

Вода повинна покрити крупу на два сантиметри (приблизно на два пальці). Під час варіння можна додати трохи приправ, наприклад лаврового листа, і оливкового масла.

Далі переходимо до вибору смачних рецептів приготування страв з цього злаку.

Сочевиця. Як смачно приготувати сочевицю на гарнір

Сочевиця – продукт дуже поживний, почуття ситості і енергії для продуктивного дня вам гарантовані. А ще, приємним бонусом, цей продукт допомагає покращувати настрій і боротися з депресією завдяки вмісту триптофану, який в організмі перетворюється в серотонін.

Для приготування нам буде потрібно:

Сочевиця – 300 гр.

Цибуля – 2 шт.

Гірчиця – 10 гр.

Олія – 30 мл.

Оцет червоний винний або яблучний – 20 мл.

Гвоздика – 1 паличка

Лавровий лист – 1 шт.

Часник – 2 зубчики

Цибуля зелена – 5 шт.

Петрушка – за смаком

Сіль – 1 ч. ложка

Перець – 1/4 ч. ложки

Горіхи – 50 гр.

Попередньо вимочену сочевицю промиваємо і варимо в каструлі разом з 1 цілою цибулею, лавровим листом і гвоздикою 35 хвилин.

Через 35 хвилин вимикаємо вогонь під каструлею, виймаємо цибулю, лавровий лист і гвоздику, а гарнір залишаємо остигати.

Другу цибулю, пір’я зеленої цибулі і петрушку дрібно нарізаємо.

Готуємо соус: змішуємо готову гірчицю з оцтом, сіллю, перцем, подрібненим часником і маслом.

Сочевицю змішуємо з нарізаною цибулею і зеленню. Додаємо подрібнені горіхи і приготований соус.

Перемішуємо і їмо смачну страву.

Рецепт приготування в мультиварці

Чудо техніки – мультиварка допомагає нам смачно і корисно готувати для себе і своєї сім’ї. В мультиварці страви готуються, як в печі. Коли в горщик складали відразу всі інгредієнти, накривали його кришкою і відправляли в піч варитися.

У цьому рецепті в мультиварці ми будемо готувати сочевицю з грибами, страва виходить дуже м’якою, ніжною і містить багато білка.

Для приготування нам буде потрібно:

Сочевиця червона – 280 гр.

Цибуля – 1 шт.

Печериці – 250 гр.

Вода гаряча – 480 мл.

Олія – 1 ст. ложка

Сіль – 1 ч. Ложка

Цибулю нарізаємо дрібно.

Печериці нарізаємо гарними пластинами.

У чашу мультиварки наливаємо масло. Вибираємо в меню режим «жарка» і «овочі», і натискаємо «старт».

Чекаємо трохи, щоб масло нагрілося і викладаємо в чашу мультиварки гриби з цибулею для обсмажування на 7 хвилин.

Вимикаємо режим «жарка» і додаємо в чашу промиту кілька разів сочевицю.

Секрет: промивати сочевицю необхідно кілька разів, щоб пішла вся піна.

Заливаємо в мультиварку гарячу воду, додаємо сіль, перемішуємо.

З огляду на те, що при приготуванні в мультиварці вода не випаровується, додавайте трохи менше води, ніж написано в інструкції на упаковці.

Включаємо режим «крупи» на 25 хвилин і «стартуємо». Якщо ви використовуєте зелену сочевицю, вам буде потрібно 40 хвилин для її приготування.

Після закінчення часу приготування дістаємо ніжну, не розварену сочевицю з грибами і пригощаємо близьких.

Особливо стане в нагоді ця страва під час посту або для спортсменів.

Зручність приготування в мультиварці в компактності самого процесу: масло не розбризкується, як на пательні, все готується в одному закритому посуді. Поставив і займаєшся своїми справами.

Даємо гарніру трохи настоятися і їмо. Смачного!

Смачний дієтичний рецепт приготування сочевиці

Швидше за все вариться червона, близько 20 хвилин, але і розварюється вона сильніше інших, тому краще підходить для приготування пюре або супу.

Зелена – це недозріла коричнева. Тому вариться вона довше інших і краще зберігає форму. Варити її потрібно як мінімум 1 годину, використовувати краще для салатів або гарнірів.

Коричнева є повністю дозрілою зеленою, має легкий горіховий аромат, вариться досить швидко 25 хвилин. Теж розварюється.

Для приготування нам буде потрібно:

Сочевиця – 1 склянка

Сік лайма чи лимона – 1/2 шт.

Імбир – 1 см.

Цибуля ріпчаста або порей – 1 шт.

Морква – 2 шт.

Помідори – 4 шт.

Олія – 2 ст. ложки

Сіль, перець, цукор – 1/2 ч. Ложки

Часник – 1 зубчик

Зелень, базилік, орегано

На жаль, бобові можуть викликати неприємні відчуття в ШКТ, щоб їх уникнути замочіть сочевицю на ніч холодною водою, як про це описано вище, тоді вона буде краще засвоюватися вашим організмом і не викличе газоутворення.

Зерна промиваємо кілька разів і варимо на вогні 20-30 хвилин в залежності від її сорту. Замочена на ніч крупа звариться швидше.

Помідори заливаємо гарячою водою, щоб зняти з них шкірку і натерти їх на тертці. Можна використовувати заморожені або консервовані помідори, томатний сік або пасту.

У натерті помідори або пасту додаємо подрібнений часник, сік лайма, сіль, цукор, орегано, базилік.

Цибулю і імбир подрібнюємо і обсмажуємо на маслі на пательні постійно помішуючи. Через 2 хвилини додаємо в сковороду моркву нарізану тонкою соломкою.

Виливаємо в пательню суміш з томатів і спецій, перчимо і тушкуємо 5-7 хвилин на середньому вогні.

Варену сочевицю додаємо в пательню, додаємо зелень, тушкуємо ще 5 хвилин.

Готову страву подаємо з зеленню. Смачного!

Смачний рецепт з овочами і копченою ковбасою

У цьому рецепті ми будемо готувати сочевицю з овочами. Це відмінна збалансована страва: поживна, з високим вмістом рослинного білка, багатавітамінами і мікроелементами. У поєднанні з овочами страви з цього бобового виходять насиченими і легкими, схожим на овочеве рагу.

Дуже смачно поєднуються бобові з копченостями. У цьому рецепті ми додамо трохи копченої ковбаски в каструлю з гарніром.

Для приготування нам буде потрібно:

Сочевиця – 300 гр.

Перець зелений – 1 шт.

Перець червоний – 1 шт.

Цибуля ріпчаста – 1 шт.

Помідор – 1 шт.

Морква – 1 шт.

Лавровий лист – 1 шт.

Паприка, перець, сіль – за смаком

Олія – 2 ст. ложки

Часник – 2 зубчики

Копчена ковбаса – 100 гр.

Цибулю, часник, перець, моркву подрібнюємо ножем.

Помідор обшпарюємо гарячою водою, знімаємо шкірку, дрібно нарізаємо.

У каструлю наливаємо рослинне масло і по черзі з проміжком 2 хвилини висипаємо цибулю з морквою, перець, помідор, паприку. В кінці додаємо промиту змочену сочевицю.

Додаємо в каструлю гарячу воду, щоб вона накривала сочевицю на два пальця.

За 5 хвилин до готовності додаємо в каструлю копчену ковбасу, вона додасть аромату і пікантності страві.

Перед подачею посипаємо готову страву зеленню. Смачного!

Як приготувати сочевицю з м’ясом

Сочевиця добре поєднується з курячим м’ясом, тому пропонуємо вам рецепт з курячим філе.

Ми будемо використовувати в цьому рецепті саме зелені зерна тому вони не розварюються в пюре як, наприклад, червоні.

У цій страві ми з’єднали рослинний і тваринний білок, тому їжа буде дуже ситна і швидка в приготуванні. І це буде смачно.

Для приготування нам буде потрібно:

Сочевиця зелена – 1 склянка

Цибуля – 1 шт.

Куряче філе – 200 гр.

Часник – 2 зубчики

Приправа для курки

Масло рослинне

Вимочені зерна заливаємо холодною водою і варимо приблизно 45 хвилин.

Увага: для того, щоб бульйон був більш наваристим інгредієнти потрібно опускати в холодну воду, щоб вони нагріваючись, встигли віддати свої аромати і смаки бульйону.

Цибулю і часник дрібно нарізаємо і обсмажуємо на маслі в розігрітій пательні пару хвилин.

Філе нарізаємо дрібно, перемішуємо з приправами і сіллю, додаємо в пательню до цибулі і часнику, смажимо до готовності.

Готову варену сочевичну крупу висипаємо до готового смаженого м’яса. Перемішуємо і обсмажуємо ще 3 хвилини.

Смачний рецепт гарніру з рисом і грибами

Пісна смачна страва з сочевиці, рису і грибів. Заради того, щоб в страві всі інгредієнти вийшли гарними і апетитними, ми будемо смажити їх окремо. Якщо ви хочете спростити процес приготування, можна з’єднати і посмажити всі овочі разом.

Для приготування нам буде потрібно:

Сочевиця зелена – 70 гр.

Цибуля – 2 шт.

Рис довгозернистий – 200 гр.

Морква – 1 шт.

Гриби – 400 гр.

Масло рослинне

Вода – 350 мл.

Сіль перець

Карі, куркума

Вимочену зелену сочевицю добре промиваємо і варимо до готовності приблизно 40 хвилин.

Рис кілька разів промиваємо і залишаємо на 20-40 хвилин у воді, щоб з нього вийшов крохмаль.

Гриби миємо і при необхідності чистимо.

Увага: щоб гарно відмити гриби, додаємо до них 1 ст. ложку борошна, заливаємо холодною водою, залишаємо постояти 5 хвилин і потім миємо.

Одну цибулю нарізаємо дрібно і смажимо на пательні до золотистого кольору.

Гриби гарн ріжемо пластинками і теж обсмажуємо на олії до золотистого кольору, солимо в кінці. Якщо посолити гриби на початку, вони випустять сік і вийдуть не такі гарні.

З’єднуємо цибулю і гриби і обсмажуємо разом 1 хвилину.

Нарізаємо другу цибулину.

Увага: щоб не бігли сльози з очей при нарізанні цибулі, не відрізайте передчасно хвостик цибулі.

Нарізаємо тонкою соломкою моркву і тушкуємо її разом із другою цибулею на пательні на олії. У злегка прожарені овочі додаємо каррі і куркуму. Це прянощі, з якими завжди поєднується рис. Солимо і перчимо.

Зливаємо воду з рису і додаємо його в пательню до цибулі і моркви. Перемішуємо, щоб весь рис просочився маслом, тоді він не злипнеться.

Додаємо варену сочевицю в пательню з овочами і рисом, солимо і додаємо смажені гриби з цибулею.

Бульйон виливаємо в пательню, розраховуючи що на 1 склянку рису потрібно 2 склянки рідини.

Додаємо часник нарізаний або цілий.

Ставимо пательню на середній вогонь, накриваємо кришкою і варимо 15 хвилин. Рис виходить розсипчастим.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *