Home / Дозвілля / Скільки триває овуляція у жінок та як її визначити

Скільки триває овуляція у жінок та як її визначити

Ви ще не знаєте, для чого збирають дані в середині менструального циклу і скільки триває овуляція? Тоді – терміновий курс для майбутніх мам! Ми розповімо не тільки про те, скільки годин і днів триває овуляція, але як її обчислити і правильно використовувати цей короткий період.

Навіщо нам знати, скільки триває овуляція?

Скільки триває овуляція у жінок та як її визначити

Менструальний цикл жінки можна розділити на кілька фаз циклу:

Фолікулярна. Настає в перший день місячних, характеризується початком формування фолікулів.

Овуляторна. Утворюється граафова бульбашка – фолікул, в якому незабаром відбудеться дозрівання яйцеклітини. Починається на 7-й день після настання місячних і триває приблизно тиждень.

Овуляція. Відбувається в середині менструального циклу – на 14-й або 15-й день. Цей період характеризується розривом граафової бульбашки і виходом жіночої статевої клітини, яка далі потрапляє в фаллопієву трубу, де в середньому може перебувати від 12 до 48 годин. У разі якщо дозріла яйцеклітина зустрінеться зі сперматозоїдом в цей проміжок, відбудеться запліднення.

Фаза жовтого тіла. Друга фаза циклу після овуляції характеризується перетворенням стінок фолікула, з якого вийшла дозріла жіноча клітина, в утворення, іменоване жовтим тілом, де накопичуються жири і лютеїновий пігмент. Цей період триває з моменту розриву фолікула і до настання місячних.

Немає єдиної думки про те, скільки триває овуляція, точніше, сам цей процес займає лічені хвилини. І жінок, які планують вагітність, скоріше цікавить тривалість періоду для зачаття і час його настання. Дані терміни будуть залежати від довжини циклу, його регулярності, а також додаткових чинників, таких як стрес, лікування антибіотиками, попередні аборти, приймання оральних контрацептивів.

Оскільки остання фаза жовтого тіла найбільш постійна і у здорових жінок з регулярним циклом найчастіше триває 14 днів, можна приблизно розрахувати час виходу дозрілої клітини.

Так, овуляція у жінок при 28-денному циклі припадатиме на 14-й день з моменту початку місячних. При 30-денному циклі віднімаємо 14 (стільки триватиме фаза жовтого тіла) від 30 і отримуємо, що вихід дозрілої яйцеклітини відбудеться на 16-й день. Це не найточніший спосіб визначення, скільки триває овуляція, проте з огляду на те, скільки живуть дозріла яйцеклітина і сперматозоїд, можна обчислити вікно зачаття.

Щоб вирахувати період овуляції, необхідно правильно лічити цикл.

Овуляція – це момент виходу зрілої яйцеклітини назовні з яєчника. Вирвавшись на свободу, майбутня клітина-мама готова до зустрічі зі сперматозоїдом і, відповідно, до запліднення. Тобто період овуляції – це і є заповітний «час Х».

І якщо ви плануєте зачаття (втім, якщо ви хочете його уникнути – теж), вам важливо знати тільки про цей параметр. Іншими словами, знання про початок періоду овуляції – це найважливіші стратегічні дані при плануванні. І якщо у вас вони є – 50% успіху вже в кишені.

Скільки за часом триває овуляція?

Не зовсім коректно питати у гінеколога, скільки годин триває овуляція. Цей момент займає лічені хвилини (швидко відбувається розрив фолікула), так що тривалість овуляції зовсім мала. Правильніше буде задаватися питаннями, скільки живуть сперматозоїд і дозріла яйцеклітина в фаллопієвій трубі і як довго триває сприятливий період для зачаття.

Трапляється, що овуляція не відбувається. Це може бути з кожною, більш того, один ановуляторний цикл в році вважається нормою.

На дозріванні жіночої статевої клітини можуть показуватися стреси, приймання антибіотиків, аборти в анамнезі. При декількох невдалих спробах завагітніти в першу чергу варто перевірити, чи відбувається взагалі цей процес.

Вихід яйцеклітини з яєчника займає понад добу, частіше взагалі кілька годин або хвилин. Але це зовсім не означає, що у вашого чоловіка є лише заповітна година, щоб встигнути запліднити яйцеклітину. Життєздатність яйцеклітини становить до 48 годин.

Скільки живе яйцеклітина і де

Після розриву фолікула яйцеклітина виявляється в фаллопієвій трубі, де чекатиме запліднення.

Слід знати, скільки часу проходить між моментом попадання жіночої клітини, готової до запліднення, в фаллопієву трубу і її виходом звідти. Саме цей проміжок називається періодом життя яйцеклітини і триває від 12 до 48 годин. Виходить, що в середньому така клітина існує протягом доби після настання овуляції.

Середня життєздатність сперматозоїда, який потрапив в організм жінки, становить 3-4 доби. Значить, найбільш сприятливий для зачаття час починається за 2-3 дні і закінчується через 24 години після виходу дозрілої жіночої клітини.

В який період овуляції можна завагітніти?

Скільки чоловічі сперматозоїди можуть прожити в тілі жінки, залежить від стану самих сперматозоїдів. Важливо, наскільки вони спритні і життєздатні. Тому що визначальним фактором, скільки триває овуляція, буде те, як далеко їм вдалося пробратися всередину.

У піхві кисле середовище і вона швидко розправляється з чужинцями. Тут жити клітинам-татам не більше двох годин. А ось якщо їм вдалося потрапити в маткові труби, то тут вони можуть протриматися рекордну кількість часу – до шести діб.

За шість діб до овуляції і за два дні після неї може відбутися запліднення. Виходить, що період овуляції триває вісім днів.

Експертна думка

Ірина Ільченко, лікар акушер-гінеколог, фахівець клініки ЕКОмама: Хочу застерегти вразливих дівчат, що планують завагітніти. Багато з вас не можуть завагітніти, так як неправильно вираховують дні овуляції. Я помітила, що зараз користуються для визначення періоду своєї овуляції різними мобільними додатками.

Там вводяться тільки дані про тривалість вашого циклу. І потім прораховується варіант, при якому ваша овуляція повинна наступити посередині циклу.

Наприклад, якщо цикл у вас 28 днів, то програма «покаже» овуляцію на 14 день. Але ми всі різні. І такий ідеальний розрахунок, мало у кого можна зустріти. Більш реальна ситуація, при якій нормою може стати рання овуляція (наприклад, на 10 день циклу).

А хтось може завагітніти «під місячні» (наприклад, на 25 день циклу). Це абсолютно реальні історії і вони є варіантами норми. Тому, якщо ви серйозно підходите до планування – пізнайте свій організм краще – побудуйте графік або зверніться до гінеколога за допомогою. І тоді ви зможете прикладати максимум зусиль вже в свої, індивідуальні «правильні» дні».

Як дізнатися, чи була овуляція

Вихід дозрілої яйцеклітини може супроводжуватися неприємними тягнучими відчуттями або спазмами внизу живота з боку овулюючого яєчника.

Період овуляції відрізняється характерними виділеннями – тягучий, прозорий слиз, що нагадує за консистенцією яєчний білок. Для порівняння: в першій фазі виділення практично відсутні, а до третього періоду змінюються на липкі непрозорі, стають рідшими до кінця циклу. У період дозрівання яйцеклітини також підвищується лібідо. Це говорять інстинкти, прагнення до розмноження.

Однак не кожна жінка зможе чітко відстежити ці ознаки, скільки триває овуляція: у одних вони проявляються яскраво, в інших менш помітно. Тому існує кілька більш точних способів визначення:

Овуляцію, що відбулася можна відстежити за допомогою тесту, чутливого до лютеїнізуючого гормону. Він починає показувати слабку другу смужку при наближенні вікна зачаття. Якщо смужки однаково яскраві, значить, відбулися розрив фолікула і вихід дозрілої яйцеклітини. При відсутності овуляції 2-ї смужки не буде.

Розрахувати овуляцію можна за допомогою зміни методом базальної температури. Цей спосіб вимагає певної самодисципліни, щоб вірно скласти графік. Вранці, в один і той же час, не встаючи з ліжка і повернувшись набік, треба виміряти температуру (найефективніше вимірювати її в прямій кишці), потім записати отримане значення.

Перед настанням моменту розриву фолікула відбувається різке зниження на кілька десятих градуса, а з виходом яйцеклітини показник швидко збільшується. Таке дослідження найбільш ефективно для жінок з регулярним циклом, воно дозволяє протягом декількох місяців з’ясувати приблизний термін настання овуляції.

Фолікулометрія. Проводиться за допомогою апарату УЗД і дозволяє побачити дозріваючі в яєчнику фолікули. Найбільш ефективний цей метод для підтвердження того, чи відбулася овуляція в цьому циклі, оскільки за допомогою ультразвукового обстеження можна побачити жовте тіло, яке є прямою ознакою виходу дозрілої яйцеклітини.

Навіть при регулярному циклі цей процес не завжди відбувається в один і той же час. Буває рання овуляція (на 7-10-й день від початку місячних) і пізня (16-18-й). На це можуть вплинути гормональний збій, стреси, підняття важких предметів або великі фізичні навантаження.

Кожна жінка може вибрати спосіб визначення скільки триває овуляція, який їй до душі або довіритися своїм відчуттям і таким чином відстежити вікно зачаття. Якщо ж з якимись ознаками виникають сумніви в настанні цього моменту, варто звернутися до лікаря, щоб розібратися з виниклою проблемою або ж розвіяти побоювання.

Як вирахувати період своєї овуляції?

 Побудова графіка базальної температури. Копіткий і вимагаючий контролю і щоденної уваги метод. Метод заснований на вимірюванні температури в прямій кишці в ранковий час. Коли менструальний цикл тільки починається, вона становить приблизно 37 градусів. У першій фазі циклу відбувається зниження температури на 0,5 градуса.

Після овуляції вона збільшується на 0,4-0,6 градуса. Момент настання овуляції відбувається між цими двома станами. Для точного розрахунку виходу яйцеклітини необхідно повторювати цю процедуру протягом декількох місяців з веденням власного графіка.

Цей метод досить чітко показує початок овуляції. У цей момент на графіку різко падає температура, майже на градус. А також цей метод допоможе визначити, скільки триває ваш особистий період овуляції і, наскільки він успішний.

Після виходу яйцеклітини температура на графіку почне зростати (включиться гормон прогестерон, який відповідає за збереження вагітності). Однак, сприятливий тиждень до овуляції при цьому методі можна зловити, тільки зібравши статистичні дані 6-7 своїх циклів.

Тест-смужки на овуляцію. Виглядають і працюють так само, як і тест на вагітність. Вони визначають не ХГЧ-гормон в організмі, а ЛГ-гормон, різко зростаючий в період виходу яйцеклітини. Продаються такі смужки відразу по кілька штук в упаковуванні. У міру наближення до дня виходу яйцеклітини, друга смужка на паличці починає темніти.

УЗД. Найточніший, але найдорожчий і шкідливий для здоров’я метод. Адже доведеться сходити на кілька прийомів до УЗД-фахівця, щоб з точністю визначити час виходу яйцеклітини.

Спостереження за слизом в матці. Так, в момент виходу яйцеклітини вона набуває тягучу консистенцію, стає молочного кольору. У звичайному стані вона буває кремоподібна. З’являються такі ознаки, як прозорі виділення і біль. Тоді час виходу яйцеклітини можна розраховувати від початку хворобливих відчуттів.

Метод календарного підрахунку. Вважається не дуже надійним способом відстежити овуляцію, підходить тільки жінкам з регулярним циклом. Він являє собою ведення індивідуального графіка, підрахунок дат початку і кінця менструацій.

Суб’єктивним показником може вважатися збільшення лібідо, що виникає в цей період. Така поведінка обумовлена впливом природних інстинктів. Організм жінки розуміє, що готовий до запліднення, націлюється на пошук потенційного партнера.

Важливо! Щоб вірогідно визначити наявність овуляції, бажано використовувати кілька методів. Багатьох цікавить, як самостійно розрахувати день виходу яйцеклітини без спеціальних методів і приладів. Для цього від першого дня менструації потрібно відрахувати 2 тижні. Щоб дізнатися тривалість овуляції при 25 денному регулярному циклі, відніміть 14 днів від дати наступних місячних.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *