Home / Діти / Плоскостопість у дітей – лікування

Плоскостопість у дітей – лікування

Плоскостопість – це захворювання стоп, яке відрізняється ущільненням поздовжнього або поперечного склепіння. Захворювання веде до виникнення болю в стопах або при стоянні, а також швидкої стомлюваності. Крім того, воно впливає на весь організм, так як біль может відчуватися в спині та ногах, може порушитися постава та хода. Досить часто плоскостопість у дітей супроводжується сколіозом, остеохондрозом, міжхребцевими грижами. При плоскостопості у дитини лікування повинно бути комплексним та продуманим.

Плоскостопість у дітей – види захворювання

Плоскостопість у дітей - лікування

У дітей може розвинутися поздовжня, поперечна, змішана або плоско-вальгусна плоскостопість. При змішаному виді захворювання ущільнюється одночасно і поздовжнє і поперечне склепіння.

Плоскостопість у дітей – причини виникнення

Факторів, за якими може виникнути плоскостопість у дітей є достатньо багато. Найчастіше саме батьки «запускають» розвиток даного захворювання у свого малюка.

Причини, що сприяють розвитку захворювання:

спадковість. Якщо у родічів дитини спостерігається дане захворювання, та потрібно регулярно показувати малюка ортопеду, щоб не пропустити розвиток хвороби;

неправильне взуття. Носіння занадто вузького та незручного взуття з плоскою підошвою може нашкодити стопі дитини. Крім того, раннє носіння взуття (з 6-7 місяців) також може стати причиною плоскостопості;

великі навантаження на ноги. Цей фактор спостерігається у дітей з надмірною масою тіла або у тих, хто довго стоїть на ногах. Не можна надовго ставити дитину на ніжки до 7 місяців;

надмірна гнучкість суглобів, рахіт, Різні травми стопи, параліч м’язів гомілки та стопи.

Як визначити плоскостопість у дитини

Зрозуміло, що найкраще для визначення захворювання у дитини показати його ортопеду – тільки професіонал зможе на 100% визначити, чи є у нього дане захворювання. Альо запідозрити плоскостопість у дітей  можуть і батьки. Якщо ви сумніваєтеся, чи вам потрібно звертатися до фахівця, спробуйте перевірити стопу малюка самостійно.

Змастіть стопи дитини жирним дитячим кремом або олією рослини. Потім поставте його на серветки або аркуш паперу. Уважно розгляньте «малюнок» – на відбитку стопи ви не повинні побачити відхилення п’яти в бік. Варто зазначити, що до трирічного віку стопи дитини ще не зовсім сформовані і склепіння проявляються не дуже помітно, але відхилення все одно можуть бути.  Також на відбиток стопи ви повинні побачити хоча б маленьку виїмку на внутрішній стороні зводу стопи.

Можна и просто обвести дитячу ніжку олівцем на листку паперу. Розглянувші обведену стопу, можна судити, є на нозі дитини сформовані склепіння чи ні.

Потрібно розуміти, що до 3 років неможливо поставити дитині діагноз «плоскостопість», так як його ніжки ще розвиваються. У даному віці поки можна говорити тільки про схильність до плоскостопості. При правильному розвитку і носінні якісного та зручного  взуття склепіння формуються до 3 років. Якщо  ж цього не відбувається, потрібно приступати до лікування плоскостопості у дитини.

Причому повністю вилікувати цю хворобу неможливо, можна лише призупинити її розвиток. Виправити плоскостопість потрібно до 5-6 років, в іншому випадку боротися з ним буде набагато складніше. Якщо спочату лікувати плоскостопістьу дітей в раннього віці, то можна практично виключити хворобу до 12 років.

Чим небезпечна плоскостопість у дитини

Крім хворобливих відчуттів, дане захворювання може призвести до ряду серйозних змін, як в хребті, такі суглобі та внутрішніх органах. Саме стопи відповідають за симетричність нашого організму.

Воно призводить  до того, що порушується робота всього організму: пошкоджуються гомілковостопні, та стегнові і колінні суглоби, формується сколіоз, а такоже виникає перекіс таза. Так як відсутня амортизація стоп, хребет швідше старіє, виникає остеохондроз – це веде до різних порушень в роботі  внутрішніх органів.

Плоскостопість у дітей  – лікування

Шанс вилікувати плоску стопу підвищується, якщо почати займатися цим вчасно, поки не виникли ускладнення. Лікування хвороби у дітей направлене на зміцнення м’язів, що підтримують стопу. Щоб позбутися від хвороби повністю, деякі методи лікування (гімнастика, масаж, плавання) потрібно виконувати довго або курсами, а деякі рекомендації (носіння правильного взуття, устілок, правильна хода) дотримуватися постійно.

Взуття підбирається строго за розміром і має фіксуватися в п’яті жорстким задником. Бажано, щоб вона була з супінатором. Також можна носити і спеціальне ортопедичне взуття або устілки, які підбираються індивідуально ортопедом. Він же повинен виписувати рецепт на них.

При плоскостопості можна носити взуття на плоскій підошві, повинен бути невеликий каблучок.

При ходьбі важливо тримати поставу, стопи повинні бути паралельні одна до одної.

Корисні будуть плавання, ходьба на лижах, катання на ковзанах.

Для дітей в літній час підходять тренування і закалюючі процедури: ходьба по нерівній поверхні: пісок, трава, галька. У домашніх умовах можна зробити своїми руками масажний килимок з гудзиків, олівців, квасолі та інших негострих підручних матеріалів.

Плоскостопість у дітей. Курси масажу

Масаж можна проводити вдома самим, а можна скористатися послугами фахівця. В останньому випадку вибір можна зробити на користь лікарів мануальних терапевтів. Вони володіють різними техніками і методиками, які можуть лікувати не тільки саме захворювання, а й супутню патологію і ускладнення плоскостопості.

Масаж, якщо його робити самостійно, передбачає не тільки вплив на стопу. Щоб вилікувати  плоскостопість у дітей,  потрібно масажувати і гомілку, і стегна, і сідниці, і поперек.

Масаж потрібно починати традиційно з погладжування, розминання, розтирання. Потім, розігрівши шкіру і м’язи дитини, можна приступати до пощипування, вібрації, биття. Завершуємо лікування плавними погладжуваннями.

Плоскостопість у дітей. Лікувальна гімнастика

Лікування обов’язково повинно бути комплексним, включати в себе різні методики. Головним методом в лікуванні плоскостопості є лікувальна гімнастика (фізкультура). Її можна освоїти і виконувати вдома самостійно, а можна з інструктором лікувальної фізкультури. Лікування за допомогою гімнастики включає в себе тренування м’язів всього організму, не тільки стопи або ніг.

Вправи сидячи

ноги витягнуті – згинання та розгинання пальчиків і носків, розведення і зведення ніг, загарбання олівця (шнура, кульок) пальцями ніг;

ноги зігнуті в колінних суглобах – катання маленької кульки (тенісний м’яч) в різні боки, зведення та розведення п’ят при нерухомих носках і навпаки.

Вправи стоячи

стоячи на зовнішній стороні стопи – повертання тулуба в різні боки, піднімання на носочки;

стоячи на палиці або товстому шнурі – присідання; пересування по палиці (стопи ставити і вздовж, і впоперек).

Ходьба

на носочках і п’ятах;

на зовнішній стороні стопи;

на зовнішній стороні стопи з затиснутим між стопами тенісним м’ячем;

по похилій поверхні.

Для маленьких дітей можна придумати вправи з елементами гри, змаганнями. Щоб тренувати інші групи м’язів, бажано комбінувати вправи. Наприклад, якщо вони виконуються стоячи, можна підключати нахили і повороти тулуба, помахи руками.

Регулярне виконання вправ з поступовою надбавкою навантаження здатне не тільки лікувати. Вони підійдуть також для профілактики. Головне, не переоцінювати сили, займатися з урахуванням індивідуальної фізичної підготовленості. І тоді, реально і вилікувати хворобу, і підвищити фізичну силу і витривалість!


Check Also

Новорічні прикраси на 2021 рік своїми руками. Корисна підбірка

До жодного свята не готуються і не прикрашають своє житло так, як до зустрічі Нового …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *