Home / Діти / Як лікувати плоскостопість у дітей та дорослих

Як лікувати плоскостопість у дітей та дорослих

Стопа людини придумана так, що вона ніколи не спирається на всі кістки. У нормі при стоянні, ходьбі або бігу опора припадає тільки на першу та п’яту плеснові кістки (всі плеснові кістки утворюють поперечний звід стопи) і кістку п’ятки (вона – в основі поздовжнього склепіння стопи). Тільки так ми можемо спокійно пересуватися, не відчуваючи труднощів, болю, переносячи ту вагу, яку в силах утримати руки. Як лікувати плоскостопість  у дітей та дорослих піде мова далі.

Як лікувати плоскостопість і що це таке?

Як лікувати плоскостопість у дітей та дорослих

Це ситуація, коли точкою опори стає ще одна або кілька кісток: якщо ущільнюється поздовжня вісь, то плоскостопість називається поздовжньою, якщо поперечна – поперечноюм. Захворювання, пуск якого дала одна або відразу кілька причин, без лікування прогресує.

В результаті втрачається ресорна функція стопи. Саме тому лікування плоскостопості має починатися якомога раніше: як тільки ви помітили неправильно стоптане взуття або почули скарги на втому ніг – не зволікаючи, йдіть до ортопеда.

Як лікувати плоскостопість. Що може призвести до розвитку плоскостопості?

Захворювання не береться нізвідки, йому є деякі причини:

Вроджена слабкість зв’язок, що зміцнюють кістки стопи. Це досить рідкісна причина, тим не менш, вона лежить в основі вродженої плоскостопості.

Зайва маса тіла.

Носіння неправильно підібраного (для дітей) або неякісного взуття, взуття на «шпильках».

Діяльність, пов’язана з тривалим вертикальним становищем – стоянням або ходьбою.

Плоскостопість у родичів.

Захворювання хребта, коли людина шукає позу, в якій біль в спині буде відчуватися мінімально.

Захворювання кісток, м’язів і зв’язок.

Неправильно зрощений перелом кісток стопи.

Активні заняття балетом у дітей 5 років і старше.

Тривалий постільний режим, а також гіподинамія у дітей.

Як лікувати плоскостопість. Типи плоскостопості

Виходячи з основних причин, що викликали захворювання, існує 5 основних його типів:

Паралітичний: дуже рідкісний тип, викликаний, в основному, перенесеним поліомієлітом, через який м’язи, що підтримують стопу, майже не працюють. В результаті стопа починає «розпластовуватися».

Статичний: найбільш часто зустрічається цей вид. Його походження пов’язане з такими причинами, як носіння тісного взуття, тривале стояння, підйом вантажів при слабких зв’язках стопи, часта ходьба на високих підборах або, навпаки, без каблука.

Рахітичних. Незважаючи на профілактичне призначення вітаміну D3 всім малюкам, багато хто з них все одно хворіють на рахіт. Через це захворювання і кістки стають м’якшими, і м’язи зі зв’язками втрачають свій нормальний тонус.

Травматична плоскостопість. Пов’язана з частими ударами стопи, заняттям травматичним для ніг видом спорту, неправильно зрощені переломи кісток склепіння.

Вроджена плоскостопість. Її можна виявити вже у дитини 2 років або раніше (за умови огляду грамотним ортопедом, так як педіатри можуть не знати всіх особливостей).

Як лікувати плоскостопість – види плоскостопості

Як вже говорилося раніше, в залежності від того, який звід стопи – поздовжній або поперечний – страждає, плоскостопість може бути поздовжньою або поперечною. У кожного з них три ступеня тяжкості, але симптоми відрізняються.

Як лікувати плоскостопість у дітей та дорослих 1

При постановці діагнозу лікар орієнтується не тільки на прояви, але і на методи дослідження, такі як:

Рентгенографія стопи в двох проекціях (прямій та боковій);

Плантографія: цей метод доступний навіть для домашнього визначення у дорослих: для нього всього лише треба змастити стопу жирним кремом або зафарбовуючим розчином і наступити на чистий аркуш з прямими і зімкнутими ногами. У нормі відбиток повинен мати такий вигляд (виріз повинен становити не менше 2/3 ширини стопи).

Подометрія: виконується лікарем, полягає в вимірі висоти склепінь стопи.

Як лікувати плоскостопість у дітей та дорослих 2

Плоскостопість у дітей  до 2-х років може запідозрити тільки лікар-ортопед, так як жирова подушечка, яка перебуває на стопі малюка, змінює загальний вигляд, через що ступня здається плоскою. З 2-3 років стопа починає змінювати свою форму: міцніють зв’язок, м’язи і кістки, дитина багато часу проводить на ногах. Тільки до 5-6 років стопа стає схожою на дорослу, і тоді остаточно стає ясно, плоскостопість це чи ні.

Як лікувати плоскостопість. Як відрізняється захворювання за ступенем тяжкості

Для різних видів плоскостопості є свої ознаки. Так, ступені поздовжньої плоскостопості відрізняються такими показниками:

Плоскостопість 1 ступеня має такі симптоми: втома ніг з’являється тільки при тривалій ходьбі або бігу. Можна помітити зміну ходи, а до вечора стопи починають набрякати.

При 2 ступеню біль поширюється вже на гомілки, склепіння стопи зникає.

3 ступінь характеризується деформацією стопи, видимою «на око» необізнаною людиною. Стає важко ходити взагалі. Біль поширюється на поперек, починає навіть боліти голова.

Ступені плоскостопості поперечної

1 ступінь характеризується відхиленням великого пальця стопи на 20 градусів або менше. Людина відзначає біль в стопі після довгого стояння або ходьби. У підлітків, дорослих (рідше – у дітей) видно натоптиші в області пальців стопи, шкіра під великим пальцем стає червоною і болючою.

При 2 ступені всі симптоми посилюються: великий палець відставлений вже на 20-35 градусів. Біль при ходьбі стає тривалою, епіцентр болю – в області першого пальця. Мозолі в області пальців збільшуються в розмірах.

3 ступінь поперечної плоскостопості: різко відставлений убік великий палець, часто його суглоб запалений (схоже на подагру), решта пальців деформуються у вигляді молота.

Як лікувати плоскостопість у дітей та дорослих 3

Як лікувати плоскостопість

Повне лікування плоскостопості можна провести тільки в дитинстві. Якщо у дорослого ставиться такий діагноз, значить, йому все життя доведеться виконувати правила, що стосуються фізичних навантажень, носіння взуття, певні вправи.

До 3 ступеня виправити становище можна консервативними методами. При третьому ступені захворювання лікування – хірургічне: проводиться видалення деформованих ділянок кісток, а також пересадка сухожиль і інші косметичні операції.

Як лікувати плоскостопість поздовжнього характеру.

У малюків і дорослих застосовуються такі методи:

носіння ортопедичного взуття: показано в разі вираженої деформації, до цього необхідно перейти на більш «здорове» взуття:

– Коли плоскостопість у дітей: жорсткий задник, каблук щільний, його висота: близько 0,5 см у малюків перших років життя, 8-10 мм – у дошкільнят, у молодших школярів – до 2 см, м’яка устілка-супінатор з внутрішньої сторони підошви (в області «вирізу»);

– Коли плоскостопість у дорослих: відмова від високих каблуків, повинна бути устілка-супінатор, каблук повинен становити п’яту частину довжини ступні і бути щільним, стійким.

корекція фосфорно-кальцієвого стану у дітей (за результатами рівня цих двох елементів в крові);

фізіотерапія: магнітне лікування, гідромасаж;

ЛФК;

ходіння босоніж по піску (для цього можна наповнити велику картонну коробку піском на товщину в кілька сантиметрів), по траві, по камінцях.

Перед тим, як лікувати плоскостопість  поперечну в домашніх умовах, потрібно знати, що принцип методів лікування подібний до того, як при поздовжній плоскостопості. Це і заняття ЛФК, і обливання ніг водичкою, і контрастні ванни для ніг, і носіння щадного або ортопедичногої (за показаннями) взуття, і фізіотерапевтичні методи.

Вправи при плоскостопості виконувати бажано, щодня. Як і під час профілактики, основний акцент йде на розминку м’язів стопи і запобіганню деформації кістки і суглобів.

Основну ж увагу при плоскостопості 1 і 2 ступеня приділяється виконанню спеціальних вправ:

ходьба боком по колоді;

ходьба босоніж по піску, траві, гальці, нерівному грунті;

перекочування стопами дерев’яного пухирчатого тренажера;

спроби підйому тенісного м’яча стопою;

підйом олівців і невеликих шматочків тканини пальцями стопи;

збирати рушник пальцями ніг на себе.

рухи стопами по колу;

обертання стопами в обидві сторони, згинання – розгинання пальців.

послідовний підйом на п’яти і носки, розгортання стоп.

ходьба на місці в швидкому темпі;

послідовні випади вперед з розворотом на 180 градусів для виконання випаду іншою ногою.

підйом з положення сидячи на зовнішніх склепіннях стопи (бічних частинах підошви).

присідання стоячи на палиці або обручі (діаметр пристосування близько 3 см).

загарбання і підведення стопами і пальцями ніг різних предметів (в положенні сидячи).

ходьба на бічних поверхнях стопи.

Народні засоби як лікувати плоскостопість передбачають окрім гімнастики і масажу, використовувати примочки і компреси, спрямовані на знеболення.

Часто рекомендують ванночки з настою шавлії або м’яти перцевої.

Спиртова настоянка безсмертника знімає суглобові болі, а ванночки з морською сіллю сприяють розслабленню м’язів і зміцненню кісток.


Check Also

Малюнки по клітинкам для дітей. Цікава підбірка схем

Дітей буває складно здивувати, але це не означає, що зробити це неможливо. І після цілого …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *