Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Пігментація шкіри під час вагітності

Пігментація шкіри під час вагітності

З невгамовним бігом часу наша шкіра радує нас все менше: раз у раз «вискакує» нова зрадницьки помітна зморшка. Але це не єдині метаморфози, які очікують жіноче обличчя (та й тіло) з віком. Пігментні плями – ще один дефект шкірних покривів, здатний геть зіпсувати настрій кому завгодно. Щоб шкіра обличчя довше залишалася молодою і по-дівочому чистою, фахівці закликають: не лінуйтеся доглядати за собою змолоду! Однак є велика група жінок, схильних до ризику підвищеного розвитку пігментації більше за інших. Це майбутні матусі. Чи є небезпечною пігментація шкіри під час вагітності   і найбільш дієві способи усунення обговоримо нижче.

Коли проступає пігментація шкіри під час вагітності

Пігментація шкіри під час вагітності

У будь-якій неприємності життєрадісні жінки намагаються побачити щось позитивне і корисне. Наприклад, за кількістю темних цяток на шкірі вагітні обчислюють, хто до пори до часу причаївся у них в животі – хлопчик чи дівчинка? Існує думка, дівчатка «крадуть» материнську красу і стають причиною підвищеної пігментації. З точки зору науки це явище можна пояснити підвищеною потребою дитини жіночої статі в статевих гормонах матері. За різке зниження рівня цих специфічних речовин вагітна і розплачується власною привабливістю у вигляді набряклості, акне і пігментних плямочок на обличчі.

Вагітність була і буде найнепередбачуваним періодом у житті жінки. Стільки всього відбувається за довгі 9 місяців: стрімко гладшають груди і збільшується живіт, один токсикоз тільки чого вартий! Крім цього деякі жінки в очікуванні малюка змушені з жалем констатувати факт, що «цікаве» положення зайвої привабливості не додає, хіба що духовна краса примножується. Кому сподобається розсип добре помітних темних плям на шкірі? І добре ще, що такий «сюрприз» виявився на тілі, а не на обличчі, хоча лоб і щоки – улюблені місця де виникає пігментація шкіри під час вагітності.

Перша пігментація знаменує початок вагітності: соски і ареоли на грудях, область навколо статевих органів, статеві губи і клітор помітно темніють на самому ранньому терміні гестації. Подібні зміни майбутні матусі сприймають, швидше, з інтересом, ніж із занепокоєнням. Кардинальним чином змінюється ситуація, коли стрімко темніє шкіра пахв, окремі ділянки шиї та обличчя – що зі мною відбувається, чи не шкідливо це, як позбутися від такої «краси»? Хвилювання жінок можна зрозуміти: з кожним новим днем вагітності вони все більше усвідомлюють значущість свого становища, починають все більше думати про себе і про здоров’я своєї дитини.

Природа невблаганна, і пік фарбування шкірних покривів в пігментні «візерунки» доводиться на другий триместр, а окремі пігментні плями можуть проступати на шкірі аж до самих пологів. Для медиків це не новина: на прийомі у лікаря майбутня мама може почути нове для себе поняття – хлоазма вагітних, або, як це називають найчастіше, «маска вагітності». Цятки без розбору проступають на шкірі, але найбільш поширеними місцями зосередження пігментації є щоки, ніс, лоб, вилиці, дерма під очима, над верхньою губою, підборіддя. Розташовуючись іноді по симетрії, абстрактні плями утворюють найнеймовірніші малюнки і форми – пелюстки квітки, серце, крила метелика, краплі.

Не менш часто темніє шкіра в місцях регулярного контакту з одягом: на внутрішній стороні стегон і під пахвами. Практично у всіх вагітних темна вертикальна смужка по центру кругленького живота ділить його на дві рівні частини. Область декольте, спина і кисті рук також є «улюбленими» місцями дислокації пігментних плямочок при вагітності .

Пігментація шкіри під час вагітності. Причини появи косметичного дефекту

По правді кажучи, дефіцит гормонів – не єдина причина появи дефекту. Є й інші чинники, через які з’являється пігментація шкіри під час вагітності.

Перший і найголовніший момент у всій цій «плямистій» історії – закладена природою концентрація меланіну в шкірі кожної людини. Цей фарбувальний пігмент накопичується в специфічних молекулах, які наука охрестила меланосомами. Основне їхнє завдання – оберігати верхні шкірні покриви від контакту агресивного ультрафіолету. Чим вищий вміст меланіну в шкірі, тим вона темніша, тим вищий ризик появи пігментних плямочок на ній.

Доконане зачаття стає спусковим механізмом для гормональної перебудови, яка вносить свої корективи в процес синтезу і накопичення барвника в шкірі. Про це дбають наднирники, які починають старанно виробляти естрогени, прогестерон і меланоуитстимулюючий гормон. В результаті рівень вмісту меланіну в шкірі зростає в рази. Надмірна кількість пігменту зосереджується в найнесподіваніших для майбутньої мами в місцях на обличчі і тілі.

Підвищена концентрація барвника стає причиною розвитку гіперпігментації. З цим явищем як раз і стикається вагітна, коли з жахом стежить за стрімко темніючою шкірою на окремих ділянках спини, шиї, грудей і на обличчі. Як ми вже відзначили, особливо широкого розмаху набуває гіперпігментація з початком другого триместру і трохи зменшує оберти на пізніх термінах вагітності.

Відзначимо, що різке збільшення рівня меланіну в шкірі може бути продиктовано не тільки природними законами фізіології, а й іншими причинами:

поява темних плям на шкірі іноді стає наслідком тривалого прийому оральних і протиепілептичних препаратів до настання вагітності;

в деяких випадках гіперпігментація вкаже фахівцю на брак фолієвої кислоти в організмі майбутньої мами;

посилена пігментація виникає при розладах функцій печінки, гіпофізарних захворюваннях, патологіях яєчників, надмірному захопленні використанням парфумерних засобів і декоративної косметики сумнівної якості;

«Плямисте» забарвлення шкіри у вагітної з великою часткою ймовірності з’явиться після тривалого контакту з ультрафіолетовим випромінюванням. Не дарма, веснянкуватих людей (а веснянки – це звичайнісінькі пігментні плями) називають поцілувати сонцем;

найчастіше гіперпігментація є спадковим фактором.

 Коли проходить пігментація шкіри під час вагітності

Найприємнішим для майбутньої мами, стурбованої проявом пігментації на шкірі, стане звістка, що розсип темних цяток на обличчі після пологів спочатку сполотніє, а потім і зовсім зникне. Дійсно, більшість придбаних при вагітності нюансів  зовнішності – явища тимчасові. Втрачаєш зайві кілограми, знову з’явиться прес, зникнуть набряки на ногах і одутлість на обличчі і нарешті заспокояться гормони. Те ж стосується і гіперпігментації: шкіра очиститься через 3, а то і 2 місяці після того, як жінка стане щасливою мамою.

Не варто засмучуватися, якщо окремі темні плями затримаються на довший термін: пігментація може зберігатися протягом декількох років. В кінцевому рахунку і вона стане набагато блідішою. До того ж, заручившись підтримкою сучасної косметології та народної медицини, поліпшити стан своєї дерми можна як після пологів, так і при вагітності.

Пігментація шкіри під час вагітності – як позбутись

З точки зору клінічної медицини вести цілеспрямовану боротьбу з пігментними плямочками при вагітності не має сенсу, так як вони не представляють ніякої загрози ні матері, ні її дитині, і зникають через деякий час після пологів. Однак жінки хочуть бути прекрасними завжди і ні на які компроміси йти не збираються – сьогодні існує незліченна кількість рецептів, які допоможуть освітлити шкіру і зробити пігментні плями менш примітними.

Пігментація шкіри під час вагітності. Засоби для протирання обличчя

Немає більш щедрого дарувальника, ніж природа. Наприклад, фруктова кислота здатна перетворити шкіру до невпізнання!

Лимонний сік займає лідируючі позиції в списках натуральних відбілюючих речовин для шкіри обличчя. Майбутня мама може переконатися в цьому сама: з великої дольки цитруса потрібно віджати сік, добавити до нього водичку в пропорції 1 до 5 і поставити в холодильник. Висвітлюючим засобом потрібно користуватися регулярно, протираючи обличчя ватним спонжем, змоченим в розчині, вранці і ввечері. Для досягнення видимого ефекту знадобиться кілька місяців, але результат того вартий: шкіра набуде більш світлий тон, а пігментних висипань зменшиться.

Шокова заморозка лісових і садових ягід – відмінна можливість тішити свої гастрономічні пристрасті навіть в холодну пору року. Шкірі ці дари природи також підуть на користь. Досить просто розім’яти пару ягідок брусниці, малини, журавлини або полуниці і покрити цією кашкою шкіру обличчя. Якщо ввести цю косметологічну процедуру в звичку, на кілька пігментних плямочок шкіра зрештою стане чистішою.

Ціна аптечної касторової олії влаштує будь-який гаманець, а склад доведеться «до смаку» шкірі, яка вкрита плямами пігментації. Щоб позбутися від дефекту, варто вранці і ввечері протирати на обличчі й тілі місця найбільшого скупчення цяток шматочком вати, змоченим в «касторці». Здорову шкіру при цьому не зачіпають.

Поділимося з вами ще одним дієвим рецептом з аптечних інгредієнтів для виведення непривабливих пігментних плям. Потрібно змішати 1 ложечку чайну. 30% перекису водню, 2 чайні ложечки. борного спирту і 1 ложечки чайні гліцерину. Приготованим засобом протирають дерму обличчя 1 раз в день до появи помітного відбілюючого ефекту.

Пігментація шкіри під час вагітності – примочки

Одним з найбільш ефективних способів вивести пігментні плями з обличчя в домашніх умовах вважають примочки. Їх досить застосовувати 1 раз в день перед сном протягом 2 тижнів.

1 ложечку столову  свіжого лимонного соку з’єднайте з 2 ложечками столовими меду. Змоченою в засобі марлевою тканиною накрийте обличчя і відпочиньте так 20 хв., далі  вмивайтеся тепленькою водичкою.

Змочіть марлю в кислому молочці, прикладіть до місць найбільшого скупчення пігментних плямочок на обличчі, потім змийте залишки молочного продукту тепленькою водичкою.

Розімніть 5 ложечок столових свіжих ягід червоної смородини до пюреподібного стану, потім перекладіть масу в термос і залийте її склянкою окропчику. Засобу знадобиться 3 години, щоб настоятися. Готовий ягідний настій остудіть, процідіть і вилийте в скляний посуд. Просочіть розчином марлеву серветку і зробіть примочку там де з’явилась пігментація шкіри під час вагітності, тривалістю на 20 хвилинок. Після процедури вмийтеся тепленькою водичкою і намажте обличчя зволожуючим кремом.

Пігментація шкіри під час вагітності.  Маски для поліпшення зовнішнього вигляду шкіри обличчя

Розчиніть ложку крохмалю в лимонному соці до консистенції густої сметанки. Намастіть суміш на все обличчя на 15 хвилинок, далі змийте чистою водичкою і нанесіть живильний засіб. Робіть маску двічі на тиждень.

Огірок середнього розміру очистіть від шкірочки і натріть овоч на дрібній тертці. У цю масу всипте стільки вівсяної муки, щоб отримати не дуже густеньку масочку. Намастіть засіб на обличчя і через 20 хвилинок вмивайтеся прохолодною водичкою. Маску можна робити до 3 разів на тиждень.

З’єднайте рівні частини рідкого меду, лимонного оцту і столового оцту і перемішайте їх до отримання однорідної суміші. Перед застосуванням маски розпарте обличчя, далі нанесіть масу на шкіру рівномірним шаром і залиште на 25 хвилинок. Для видалення маски знадобиться велика кількість тепленької водички. Відбілюючий ефект від даної процедури не змусить себе довго чекати.

Подрібніть в блендері пучок свіжої петрушечки і покрийте пігментовану шкіру обличчя отриманою кашкою. Залиште маску на півгодини, далі полсполосніть прохолодною водичкою і намажте обличчя живильним кремчиком.

Збираючись дати категоричну відсіч пігментним плямочкам на обличчі і тілі, майбутня мама повинна пам’ятати, що деякі інгредієнти домашніх косметичних засобів (наприклад, мед, полуниця) здатні провокувати розвиток алергічної реакції, тому користуватися ними потрібно з розумом.

Пігментація шкіри під час вагітності – як запобігти появі

Ці рекомендації, швидше за все, не врятують вагітну від всіх темних цяток (в цій справі проходять не керовані нами гормони, пам’ятаєте?), Але точно допоможуть скоротити їх число в кілька разів. З полудня до 6 години вечора не можна знаходиться під прямими сонячними промінцями – це найнебезпечніший відрізок дня для чутливої до ультрафіолету шкірі.  Тому потрібно взяти на озброєння косметику з високим захисним рівнем від сонця.

Косметика в арсеналі вагітної жінки повинна бути перевіреною і якісною.

Потрібно стежити, щоб на шкіру не потрапляли хімічні речовини.

Регулярний прийом полівітамінних препаратів за рекомендацією лікаря – запорука гарного настрою і прекрасного зовнішнього вигляду.

Їжу, яку їсть вагітна, неодмінно «спробує» і її малюк. Отже, всі 9 місяців очікування в раціоні жінки повинні переважати корисні продукти: овочі, фрукти, злакові, печінка, риба, рослинні масла.

Що робити, якщо після пологів пігментація шкіри під час вагітності залишилася

У 98 випадків з 100 всі пігментні плямочки, що з’явилися під час виношування дитинки, зникають через 2 – 3 місяці після народження. Але якщо через 10 – 2 місяців темні ділянки шкіри вперто не хочуть залишати обличчя або тіло жінки, можна звернутися за порадою до лікарів. У цьому питанні допоможуть дерматолог, гінеколог або терапевт. Консультація з грамотним фахівцем допоможе з’ясувати, чи не є пігментація шкіри під час вагітності  результатом захворювання, не пов’язаного з вагітністю.

Якщо збережена пігментація не є наслідком хвороби, очистити шкіру від непривабливих цяток допоможуть салонні процедури у вигляді лікувальної косметики або лазера.


Check Also

Кращі засоби для засмаги – цікаві питання і відповіді

Ця стаття – для тих, хто вважає засмагу найпереконливішим доказом вдалої відпустки. Ми навчимо вас …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *