Home / Кулінаріні рецепти / Петрів піст 2019 року – підбірка меню на кожний день

Петрів піст 2019 року – підбірка меню на кожний день

Справжні християни не тільки живуть за заповідями Божими, а й дотримуються всіх постів. Адже утримання від їжі символізує силу віри, прагнення до чистого життя, а також відмінний час для переосмислення свого життя. У церковному календарі є 4 тривалих поста. Саме влітку починається Петрів піст 2019. У цій статті ми розповімо все, що слід знати про Петрів піст 2019: дата початку та закінчення, які саме продукти рекомендується їсти і в які дні тижня.

Петрів піст в 2019 році: витоки, загальна тривалість, дата початку та завершення

Петрів піст 2019 року  – підбірка меню на кожний день

В цьому році Петрів піст 2019  триває з 24.06 по 11.07 – це більше місяця. Цікаво, що дата поста щорічно змінюється. Точно так же змінюється і його тривалість. Піст може тривати від 7-ми до 42-х днів. Вирішальну роль відіграє свято Воскресіння Христового, оскільки воно відноситься до неминучих свят.

У 50-й день після закінчення Великодня віруючі люди відзначають Трійцю, а через 7 днів починається і піст. Зате завершують піст в конкретну дату, яка ніколи не змінюється – це 11.07.

А 12.07 святкують день Петра і Павла. Як бачите, якщо Великдень починається раніше, відповідно, піст триваліший. Раніше він носив назву П’ятидесятниці, але з часом його перейменували в Апостольський, як нагадування про 2-х легендарних людей – Петра і Павла. І навіть про подію століть віруючі дбайливо зберігають пам’ять про цих праведників, що не словом, а ділом довели могутність віри в Бога.

Петрів піст з’явився ще за часів становлення православної церкви і відноситься до найбільш «старовинних». Православна віра стрімко набирала послідовників і все більше людей потрапляли під її вплив. Вищезазначені апостоли особистим прикладом показували людям, наскільки важливий піст для духовного зростання.

Перед тим як пройти всесвітню сповідь, апостоли утримувалися від їжі протягом певного часу. Тим самим вони наочно продемонстрували, що перед будь-якими великими діянням треба побути наодинці з самим собою і щиро молитися. Натхнені великим прикладом віруючі точно так і в наші дні витримують піст.

Люди зберігають пам’ять про цих справжніх велетнів Духа, однаково сильних у вірі в Бога і абсолютно різних за вдачею. Життя кожного з них сповнене подіями, які вплинули на їх духовне перетворення. Це показує, що щиро покаявшись, людина в будь-яку хвилину свого життя може все змінити і ступити на праведний шлях.

Петрів піст 2019. Петро і Павло – життя, присвячене служінню Богові

Ці апостоли були абсолютно різними людьми. Петро – бідний рибалка як і всі чоловіки в його родині. Він працював від світанку до заходу сонця, разом з братом ловлячи рибу і потім продаючи улов. Часто цих грошей було мало.

Ісус покликав їх слідувати за собою, і обидва чоловіки відразу зробили свій вибір. Це були найперші учні Спасителя. Петра Ісус виділяв за чесність, відкритість і щирість – він любив його всім серцем. Простий рибалка відразу беззастережно повірив, що перед ним син Божий і не сумнівався в цьому ніколи. Така глибока віра була лише у нього одного – інші учні так чи інакше шукали доказів, що перед ними і правда Месія.

Однак дух Петра був слабкий, і Христос чудово це знав. Він передбачив, що саме його улюблений учень тричі відречеться від нього через страх бути вбитим фарисеями. Згодом Петро від усього серця каявся у скоєному і щирим каяттям заслужив собі прощення. Він плакав і страждав, переживаючи власну зраду, і тому віра його стала незламною.

Месія три рази запитував у Петра про любов до себе. Всі три рази Петро сказав «так». Після цього Ісус дозволив йому стати розповсюджувачем християнської віри по всьому світу.

Рік від року духовні сили Петра, а також сила його віри, зміцнювалися. Він перестав боятися арештів і переслідувань, а проповідував з такою силою і щирістю, що після його промов люди відразу хрестилися і починали жити за заповітами Сина Божого. Петро творив чудеса – зціляв невиліковно хворих, воскрешав померлих.

Коли він був в Римі, міська варта стала його переслідувати. Сподіваючись вислизнути від неї під покровом ночі, Петро потайки вибирався з міста. І раптом перед ним постав Учитель і запитав, куди він так поспішає. Петро зрозумів, що втекти не можна і повернувся назад. Незабаром його спіймали і стратили, причому дуже жорстоко – розіп’яли на хресті вниз головою.

А Павло був сином багатих батьків, тому ні в чому не потребував з самого дитинства і був добре освічений. З Ісусом він познайомився набагато пізніше, ніж інші його учні. Павло спочатку належав до гонителів Христа – він був фарисеєм.

Будучи юнаком, Павло суворо дотримувався всіх законів Мойсея, вважаючи їх бездоганними. Він хотів, щоб всі жили по ним. Але буваючи на зборах інших знатних людей, він весь час чув про те, що слідувати за Христом набагато благочестивіше, ніж дотримуватися законів Мойсея. Його це обурювало до глибини душі, і він хотів цьому протистояти.

Одного разу Павло був присутній на страті – кати камінням забивали одного проповідника на ім’я Стефан. Молодий фарисей стояв осторонь і наглядав за одягом катів, при цьому тішив себе надією коли-небудь так само чинити розправу над проповідниками.

Саме тому від поїхав в Дамаск – боротися з послідовниками Ісуса. Однак по дорозі туди з ним сталося щось дивне – зустріч з Сином Божим. Він стояв перед Павлом в променях сліпучого світла і питав, за що Павло його переслідує. У Дамаску Павло відразу пройшов через обряд хрещення.

Бачення допомогло йому пізнати істину. Оскільки Павло знав кілька мов, він став проповідувати різним народам. Одночасно він сприяв появі громад. Переслідувань Павло не боявся, оскільки його віра була сильна і непохитна. Послухавши його мову, люди приймали християнство. Крім того, Павло багато сил вклав в написання послань – вони увійшли в Новий заповіт.

Навчання Павла виконані мудрості – вони і в наші дні допомагають віруючим у всьому світі стати на шлях істинний. Його послання обов’язково читаються під час храмових богослужінь. Незважаючи на те, що Павла неодноразово ловили і садили під варту, йому вдавалося «виходити сухим з води». Але Рим і для нього став останнім місцем земного життя – там його стратили, обезголовивши.

Звичаї і заборони в Петрів піст 2019

У Петрів піст 2019  є багато інших заборон, крім відмови від м’яса і риби. Наприклад, якщо навіть віруючий постить за всіма правилами, але при цьому в мирському житті продовжує грішити – для нього врата Царства Божого будуть закриті.

У ці дні слід очистити не лише тіло, а й дух. Якщо приділяти увагу тільки одному аспекту – користі не буде, і глибокий сенс посту залишиться не розкритий.

Бажано відмовитися від веселого проведення часу: ходити на свята, дивитися по телевізору шоу і комедійні передачі, базікати ні про що. У цей період кожному треба задуматися про мету свого життя і молитися. Соціальні турботи можна відкласти на потім – головне, підняти свою душу, дати собі шанс наблизитися до Бога. Піст – це прямий шлях до просвітління.

Як правильно харчуватися в Петрів піст 2019: які продукти можна, а які – ні

Цей піст не можна назвати дуже суворим, оскільки в ньому передбачено багато різноманітних винятків з правил. Виняток становлять м’ясні страви і частково – рибні. Священнослужителі несхвально ставляться до переїдання. Оптимальна порція – це та, яка лише підтримує життя, а не викликає відчуття повного насичення.

Дозволяється їсти овочі, фрукти і зелень – тут ніяких обмежень. Алкоголь допускається тільки у вигляді червоного вина або кагору і то зовсім потроху.

Середа і п’ятниця – дні особливі. Священики радять практикувати сухоїдіння і їсти салати без олії Також не можна молоко, м’ясні, рибні страви. Все їдять тільки холодним.

У понеділок, вівторок, четвер, суботу та неділю масло і страви з риби їсти можна. Найкраще готувати просту страву, а час, що звільнився використовувати для молитов. Рекомендується їсти не більше 2-х разів на день.

Хворим, ослабленим людям, вагітним жінкам і літнім можна не дотримуватися цих приписів – звернувшись до священика треба попросити зняти обмеження.

Коли на п’ятницю або середу випадає день, присвячений святій особистості – можна їсти рибу.

Петрів піст 2019. Меню на кожен день

У Петрів піст 2019  можна замінити м’ясо продуктами, багатими білком, а молочне – стравами з високим вмістом кальцію.

Сніданок:

Квасоля, тушкована з морквою.

Пісні хлібці або шматок чорничного пирога.

Компот.

Обід:

Червоний борщ (щавлевий борщ) без м’яса.

Макарони з овочевим салатом (помідори. огірки, капуста).

Чай або каву.

Полудень

Пиріжки з полуницею.

Кисіль.

Вечеря:

Картопля з грибами.

Салат з молодих буряків, чорносливу і волоських горіхів.

Компот з ягід.

Чи можна рибу в Петрів піст

Всім мирянам, які люблять поласувати рибою, можна не відмовлятися від цього продукту в період Петрового посту. Виняток становлять лише середи і п’ятниці – в ці дні заборонені всі види їжі тваринного походження.

Також риба дозволена в дні пам’яті великих святих або в храмові свята, навіть якщо вони потрапляють на середу або п’ятницю.

Багатьох цікавить, чи є пісною  датою завершення посту – день апостолів Петра і Павла. Відповідь – ніколи. Навіть якщо свято припадає на середу або п’ятницю – можна ставити на стіл страви з коропа, минтая, оселедця і інших плаваючих мешканців морських, річкових і океанських просторів. Так, 12 липня 2019 року (п’ятниця) – це не пісний день.

Рецепти в Петрів піст 2019

Салат «Літній вітамінний»

3 свіжих огірка

3 помідори

1 синя цибуля

кілька гілочок кропу – за смаком

1 солодкий перець – за смаком

зубчик часнику

Помідори і перець очистити від серединок, нарізати разом з огірками та цибулею на маленькі шматки, перемішати. Додати подрібнений часник і нарізаний на шматки кріп. При нестрогому пості заправити олією.

Ягідно-фруктовий пиріг

Петрів піст 2019  – саме час поласувати випічкою зі свіжих ягід. Якраз достигають чорниця, малина, смородина, абрикоси … Але найкраща новина в тому, що такі смачні ласощі можна приготувати і без яєць і молока.

Знадобляться лише півкіло борошна, 5 грамів дріжджів швидкодіючих, близько склянки (приблизно 220 мл) рослинного масла і трохи (півсклянки, а для ласунів – склянку) цукру. Для начинки можна взяти будь-які ягоди і фрукти. Відмінно підійдуть полуниця, малина, чорниця. До них при бажанні можна додати молоді яблука і груші.

У каструлю залити склянку води, додати масло. Додати змішане з дріжджами, просіяне борошно. Замісити тісто і прибрати в холодильник на годину. Тим часом ягоди перетерти в ступці з цукром, а фрукти нарізати, якщо треба – видалити насіння.

Дістати з холодильника тісто і розкачати на пергаментному папері, потім перевернути в форму для випікання. Змастити тісто ягодами, потім – викласти фрукти. Пекти пиріг в розігрітій заздалегідь духовці, намагаючись дотримуватися температури 180 градусів. До готовності доведеться почекати приблизно 20 хвилин.

Чорничні пиріжки

Відмінна ситна їжа для Петрового посту – ягідні пиріжки з дріжджового тіста. Тільки готувати його потрібно на воді, а не на молоці.

Знадобляться:

1 ст. л. сухих дріжджів

2 ст. л цукру

борошно

рослинне масло (півсклянки для тіста + трохи для смаження пиріжків)

склянка чорниці

300 мл теплої води злегка підігріти. Додати всі дріжджі, цукор і 3 столові ложки борошна. Добре розмішати і почекати хвилин 20, поки опара запіниться і злегка підніметься. У каструлю залити опару і рослинне масло. Потім додати стільки борошна, щоб при перемішуванні виходило досить туге тісто, що не липне до рук. Поставити тісто підходити в тепле місце.

Приблизно через півгодини тісто ще раз розім’яти, при потребі додати ще борошна. Відщипуючи по шматочку, розділити тісто на кілька маленьких «колобків». Потім кожен розкачати в корж. На середину кожного коржика покласти по чайній ложці ягід, защипнути і викласти на политу маслом пательню.

У класичному варіанті кожна жменька чорниці злегка посипається цукром. Однак оскільки у нас пиріжки призначені для посту, то можна зробити їх не такими солодкими – підсолодженого тіста  цілком достатньо.

Салат «Найлегший»

Капуста – половина невеликого качана

Кілька пір’я зеленої цибулі

1 морква

1 огірок

Сіль, оцет – за смаком

Нашаткувати капусту, натерти на дрібній тертці моркву, дрібно нарізати огірок і цибулю. Додати краплю оцту і трохи солі, при нестрогому пості – рослинне масло. Подавати з білим хлібом.

Картопля з грибами

Знадобиться:

2 кг картоплі

700 гр. печериць

3 цибулини

пучок кропу

паприка, сіль – за смаком

Картоплю очистити і нарізати, скласти в каструлю і залити водою таким чином, щоб вона на кілька сантиметрів не доходила до верху овочів. Довести воду до кипіння і тушкувати під кришкою на слабкому вогні.

Печериці очистити, нарізати. Злегка підсмажити на пательні разом з попередньо подрібненою цибулею. Коли картопля трохи пом’якшиться – всипати в неї цибулю, гриби, печериці і сіль, ретельно перемішати і тушкувати до готовності.

Готову страву розкласти по тарілках і посипати подрібненим кропом.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *