Home / Дозвілля / Свято Івана Купала – історія, традиції та обряди

Свято Івана Купала – історія, традиції та обряди

Прадавнє язичницьке свято, що відзначається в день літнього сонцестояння, знайоме кожному. Воно відоме як кращий час для дівчат поворожити на судженого і відчути всю магію Купальської ночі. Люди здавна надавали дню Івана Купала особливе містичне значення. У наш час свято Івана Купала  традиційно відзначається сьомого липня. Так в чому ж таїться все чарівництво Івана Купала і які традиції, прикмети і ворожіння йому притаманні?

Свято Івана Купала. Історія свята

Свято Івана Купала – історія, традиції та обряди

Святкування зазначалося ще за часів, коли християнство не прийшло на слов’янські землі. Воно присвячується літньому сонцестоянню, а також періоду найпишнішого  розквіту природи. У деяких регіонах Івана Купала також пов’язували з іменинами Водяного. Багато років тому свято відбувалося зовсім не сьомого липня. Його відзначали дещо раніше – з двадцять другого по двадцять четверте червня.

В ніч з шостого на сьоме липня було прийнято не лягати спати. Причиною цього була зовсім не небезпека нечистої сили, яка була активна в цю ніч. Люди намагалися скористатися кожною хвилиною цієї магічної ночі, щоб дізнатися про своє майбутнє, поправити здоров’я і навіть покращити матеріальне становище. Ось скільки важливих справ потрібно було зробити, тому всім було не до сну.

Православні і віруючі люди також знають, що на цю дату припадає свято Іоанна Хрестителя. У цей день прийнято молитися за одужання дітей, а також тим, хто регулярно страждає від сильних мігреней.

Історія християнської Русі дає зрозуміти, що свято Івана Купала поєднує в собі як язичницькі, так і православні традиції. Вважалося, що Купала є божеством слов’янського пантеону, проте це є помилкою, допущеною кілька століть назад. До наших днів не дійшло первинне значення свята Івана Купала.

Як відзначали свято Івана Купала в минулі дні

Головна частина урочистих подій відбувалася в вечірній і нічний час. Однак вдень  шостого липня наші предки також мали заняття і традиції. Обов’язковою умовою було скупатися до заходу сонця. При ймати водні процедури дозволялося як в лазнях, так і в природних джерелах. Для парки в бані потрібно було використовувати цілющі трави, які прийнято було збирати напередодні вранці.

Сторіччя тому такі купання традиційно були загальними. В озерах і річках, де імовірно водилася всяка нечисть, на кшталт русалок і водяних, зазвичай освячували джерела, і тільки в них купалися. Вони захищали людей від нечистої сили.

Причиною, чому люди брали подібні ванни на Івана Купала, вважалася магічною силою оздоровлення. Люди омолоджувалися і захищали себе від різних недуг. До другого серпня, яке знаменує святкування Ільїного дня, нечисть повністю залишає води.

Шостого і сьомого липня було не прийнято працювати. Люди традиційно ходили в ліс, щоб зібрати цілющі трави. Магічна дія трав була знайома практично кожному, а в цей день вона посилювалася в кілька разів. Люди вірили, що на Івана Купала рослини спілкуються між собою, а дерева перебираються з одного місця на інше.

Жителі сіл намагалися запастися травами на весь рік. Вони покликані захищати не тільки від нечисті, а й допомагають повернути здоров’я, молодість, а також примножити власну привабливість. З трав також виготовлялися різні обереги, які повинні були рятувати від злих людей, звірів, нечисті і стихійних лих.

Полин вважався однією з найпопулярніших трав, так як він міг захистити людину від русалок і водяних. Якщо не мати при собі цю рослину, то дуже легко стати їх жертвою.

Сьомого липня також збирали росу, яка допомагала чоловікам і жінкам омолодиться і покращити здоров’я. Зібраною росою також кропили своє житло, щоб прогнати всіх шкідливих комах.

У селах організовувалися культурні та розважальні заходи. Молодь разом з дітьми змагалися в спортивних змаганнях, робили обереги своїми руками, а також прикрашали свої будинки зірваними квітами і рослинами.

Багаття розпалювали лише вночі, тому в денний час хороводи водилися навколо купальського дерева. Під купальським деревом розуміється зрубане або звичайне дерево, яке росте в зручному місці. Його ошатно прикрашали і наряджали. Зрубане дерево в кінці святкування зазвичай спалювалося або топилося в річці.

Жителям сіл, які в цьому році були помічені за порушенням моральних норм, на Івана Купала піддавалися публічним глузуванням і нарузі. У той час засудження викликало безліч речей, які в наші дні вважаються нормою. Також про таких людей складали пісні.

Коли наближався сонячний захід, люди починали розводити багаття. Як правило, місце для багаття вибиралося на височині. Також потрібно було врахувати, щоб на галявині помістилися всі бажаючі відсвяткувати. Як правило, таких людей було дуже багато.

Всі жінки повинні були знаходитись біля вогнища, інакше їх підозрювали в чорному чаклунстві. Якщо якась дама відмовлялася це зробити, її обливали крижаною водою і били кропивою.

Молодь була головним учасником вечірніх і нічних гулянь. Близько до багаття також підходили молоді пари, які зіграли весілля в цьому році, і дівчата, які хочуть зберегти свою молодість і швидше знайти любов.

Матері, чиї діти сильно хворіють, спалювали на купальському багатті їх одяг, тим самим бажаючи, щоб вогонь забрав їх недугу.

Розводити вогонь на свято Івана Купала  треба було згідно з традиціями. Вважалося, що це потрібно зробити за допомогою тертя. Щоб вшанувати пам’ять своїх предків, цієї традицію дотримуються донині, хоча це досить складно і вимагає вправності.

Багаття повинно було бути дуже високим, було прийнято встановлювати в його центрі жердини. На ці жердини часто вішали бочки, колеса і навіть черепи. Прийнято, що за розпалювання багаття повинен був відповідати один з найстаріших жителів села.

Люди танцювали і співали навколо купальського вогнища, водили хороводи і просто веселилися. Це найпоширеніші і загальні традиції для всіх східних слов’ян. Однак, в залежності від регіону, вони дещо відрізнялися.

У Білорусії молодь ходила від двору до двору і випрошувала непотрібні господарям речі, які потім спалювала на багатті. Також вони брали з собою окуляри і старі колеса, які підпалювали вогнем з багаття і скачували з пагорба.

Вранці дівчата плели вінки і носили їх на голові цілий день. Увечері вони використовували їх для ворожіння і пускали за течією річки. Майбутнє дівчини пророкувало, як довго пропливе цей вінок, скільки прогорить свічка, і чий вінок попливе далі всіх. Вінок, звичайно ж, плели з цілющих трав.

Коли наближався ранок, молодь розносила вогонь по домівках села. Від нього жителі мали запалити вогонь в печах. За старим віруванням, священний вогонь повинен був захистити житло від негативу, очистити від гріхів, які встигли накопичитися за цілий рік. Попіл від багаття також розносили і не викидали до наступного свята.

Шлюбні обряди – важлива складова свята Івана Купала. Дівчата і молоді люди прагнули знайти своїх суджених за допомогою оригінальних обрядів. Пари стрибали, тримаючись за руки, через запалене багаття, обмінювалися вінками і навіть грали весілля.

Секс на свято Івана Купала

Статеві стосунки в ніч на Івана Купала в минулі часи не вважалися гріховними. Навпаки, секс був частиною обряду вінчання. З тих часів навіть збереглося відоме прислів’я «Купала повінчав». Аж до десятого століття на Русі подібні шлюби були повсякденною і законною річчю. Однак, коли на наші землі прийшло християнство, традиція перестала бути актуальною.

В наші дні деякі люди говорять про традиції займатися сексом з першим, кого вони зустрінуть в ніч на Івана Купала в лісі. При цьому відмова в статевому акті заборонена. Однак це скоріше вигадка, ніж данина старим традиціям.

Вважалося, що зачаті в цю магічну ніч діти будуть по життю щасливими і успішними. Їм буде везти в усьому, чим вони вирішать зайнятися. У них буде міцне здоров’я і довге життя.

У наш час більшість людей вірить, що секс на Івана Купала здатний вилікувати від проблем, пов’язаних зі статевою системою, зробити шлюб більш щасливим і позбавити від фригідності.

Поширені обряди на свято Івана Купала

Головними складовими обрядів в ніч на сьоме липня є вода, рослини і вогонь. Головною метою цих обрядів з давніх часів було очищення від негативу, набуття здоров’я і продовження молодості.

Люди стрибали через багаття, щоб позбутися від усього поганого, що переслідувало протягом року, очиститися і стати кращими. На багатті спалювали все, від чого хотіли позбутися і забути. У наш час продовжують робити те ж саме.

Ви можете просто написати на листочку всі свої проблеми і те, що вас турбує. Киньте листочок в багаття. Щоб підсилити ефект, потрібно взяти участь у купальських хороводах і танцях. Коли будете танцювати і кружляти, повторюйте про себе своє бажання і просіть удачі у палаючого багаття. Це завжди працює!

Не забудьте віддати данину традиціям і скупатися у водоймі в світлий час доби. Якщо такої можливості немає, то хоча б викупайтеся вдома у ванній. Якщо у вас буде можливість рано вранці відправитися на природу і зібрати свіжу росу – чудово.

Вмийтеся нею, окропіть свій будинок, ліжко, посуд. Наберіть води з колодязя і залиште настоюватися. Киньте в неї кілька монет на всю ніч, і цілком ймовірно, в найближчому майбутньому вас чекатимуть багатства! Не забувайте про прання одягу. У цей день він набереться корисними властивостями, поліпшить самопочуття і навіть буде рятувати від багатьох недуг.

Невід’ємною частиною свята є збір трав, про який ви не повинні забувати. Шукайте такі корисні трави, як полин, кропиву, латаття, дербенник, оман і інші. Зробіть з них оберіг або вінок, одягніть на голову або повісьте в своєму будинку. Він обов’язково принесе вам удачу або любов.

Ворожіння на свято Івана Купала

Ворожіння на свято  Івана Купала  – частина свята, яку особливо люблять дівчата. Вони досить прості, тому провести їх може кожен бажаючий. В основному, вони покликані визначити майбутнє дівчини – чи знайде вона свою любов в прийдешньому році, вийде заміж і т. д.

Якщо ви хочете дізнатися, чи буде у вас в цьому році весілля, потрібно зробити наступне: нарвати багато польових квітів і покласти їх під подушку. Після пробудження на наступний день потрібно дістати квіти і підрахувати кількість різновидів.

Якщо їх буде дванадцять або більше видів, значить ви щасливиця і весілля таки відбудеться. Якщо їх менше дванадцяти, то на жаль вам не судилося вийти заміж цього року.

Ворожіння на судженого – популярна дівоча розвага. Незаміжні дівчата плели вінки і відправлялися в ніч на Івана Купала до річки. Кожна дівчина повинна пустити вінок за течією води. Чим далі він попливе, тим щасливішою і радіснішою ви будете в новому році.

Чим довше буде горіти свічка, тим довшим буде ваше життя. Якщо вінок відразу ж пристав до берега або просто заплутався серед очеретів або гілок, то ви не вийдете заміж в цьому році. Якщо вінок потоне, значить  коханий вас розлюбив або незабаром розлюбить.

Так як в цей день було прийнято ходити в лазню, віники також служили методом дізнатися долю. Кожна дівчина чи кожен хлопець кидали віник за спину. Те, в якій стороні він впаде, означало, що саме в тому напрямку живе доля.

Ворожіння на ромашці – ще одна популярна забава для дівчат. Необхідно взяти дві квітки. Перша буде характеризувати вас, а друга вашого коханого. Зрозуміти майбутнє дуже просто – якщо вони тягнуться одна до одної, значить майбутнє визначено і ви скоро одружитеся. Якщо ні, значить найближчим часом розлучитеся.

Вночі цим літнім святом підійдіть на самоті до будь-якого водоймища і тихо скажіть своє заповітне бажання. Візьміть невеликий камінчик і киньте його в воду. Підрахуйте кола, які розпливлися по воді. Якщо їх парна кількість, значить незабаром ваше бажання збудеться. Якщо ні – йому не судилося здійснитися.

Прикмети на свято Івана Купала

За старих часів існувало безліч прикмет щодо свята. Наприклад, жінкам забороняли їсти вишні аж до Іванового дня. Якщо дівчина їла хоч якісь ягоди до шостого липня, то їй пророкували страшну долю: її діти помруть ще в дитинстві. За два дні до Купала був Ульянів день. На нього традиційно готували кашу з вишнею.

Вважалося, що в ніч на сьоме липня відьми знаходили особливу силу і ходили на полювання. Тому кожен вважав за потрібне захистити себе від них. Для цього збирається свіжа кропива і кладеться на підвіконня біля кожного вікна. Можна також використовувати звіробій і полин.

Квітка папороті, яка розквітає лише один раз  в році, традиційно шукали в купальську ніч. Знайти її дуже складно, проте вважається, що вона  може подарувати людині безліч умінь – наприклад, бачити закопані скарби, відкривати замки і навіть знаходити владу над тваринами.

Рослина Іван-да-Марія за переказами колись були братом і сестрою. Між ними виник любовний зв’язок, тому їх перетворили в двокольорову рослину. Вважається, що якщо знайти і зірвати цю квітку вранці шостого липня покласти по кутах свого житла, можна захистити свою сім’ю від крадіжки і обману.

Раніше люди вірили, що навіть найзаповітніше бажання може здійснитися в такий спосіб: людина повинна перелізти через паркани дванадцяти городів і не попастися. Зараз це важко виконати, тому що більшість людей живе в багатоквартирних будинках. Однак раніше всі діти захоплювалися цим заняттям, часто перелазили через паркани навіть великими компаніями заради веселощів.

Якщо дівчина і хлопець разом перестрибнуть високий багаття і не розімкнуть рук, значить їх чекає щасливе спільне життя і швидке весілля. Якщо в священну ніч двоє коханих викупаються в річці або озері, то ніколи більше не розлучаться. Говорили, що вода на Івана Купала володіє магічними властивостями і міцно об’єднує людей.

Таким чином, яскраве і позитивне свято Івана Купала  присвячене воді, вогню і деяким рослинам. Створені природою елементи в цей час наповнюються позитивною енергією і допомагають людині в його бажаннях – отримати здоров’я, зберегти молодість, знайти кохання.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *