Home / Кулінаріні рецепти / Меню на різдво – підбірка смачних різдвяних страв

Меню на різдво – підбірка смачних різдвяних страв

Якщо для святкування Нового Року на стіл прийнято подавати страви, приготовані за новими рецептами і різні кулінарні шедеври, то меню на різдво  відрізняється традиційністю і простотою.

Меню на різдво. Традиції різдвяної трапези

Якщо Новий рік – це гучне свято, коли нестримні веселощі і сміх тільки вітаються, то Різдво – свято сімейне, гармонійне і затишне. Переддень Різдва – ніч з 6 на 7 січня називається Святвечором. До вечора Святвечора православні дотримуються суворого посту і розговляються тільки після появи на небі першої зірки.

7 січня – це день, коли вся родина збирається за дружним столом, який повинен бути накритий у відповідність з деякими народними традиціями. Минуле століття для розвитку різдвяних традицій було  досить складним. Багато традицій, як такі, були взагалі втрачені. Особливо це стосувалося міст.

Тільки останні 15-20 років ми намагаємося повернути собі історичні різдвяні традиції, навчитися розуміти це свято правильно і правильно його зустрічати.

Різдвяний стіл повинен бути багато накритий. Причому, накривати стіл треба вже увечері 6 січня, коли на небі з’явилася перша зірка. Ця зірка символізує ту, яка зійшла над Віфлеємом у ніч народження Ісуса Христа. 6 січня страви на різдвяному столі ще повинні бути пісними. Це означає, що не допускається ніякого м’яса, яєць і будь-яких молочних продуктів. Піст закінчиться тільки 7 січня з настанням свята.

Отже, меню на різдво  складається з двох частин. Перша – це вечір 6 січня. Це день суворого посту і їсти можна тільки після того, як в небі з’явиться перша зірка. На столі обов’язково має бути хоча б одне блюдо з риби. Воно символізує рибу на піску, яку малювали древні християни в знак приналежності до церкви.

У трапезу 7 січня на столі обов’язково має бути незбиране блюдо. Це може бути запечений гусак або порося, запечена риба або просто великий пиріг. Дана страва  є символом єднання. Взагалі ж на столі повинно бути 13 страв. 12 з них символізують апостолів і одне – Ісуса Христа. Як колись, в ніч перед тим, як Ісус був відданий своїм учнем, він вечеряв з учнями і розповідав їм про те, що має статися.

Важливо! Кількість їжі на різдвяному столі повинно перевищувати кількість людей, яке збереться за столом. Їжі має бути так багато, щоб ніхто не встав з-за столу голодним.

Меню на різдво , якщо заглянути до  історії, просто вражає розмахом. Деякі народні страви, які в обов’язковому порядку були на столі колись, навіть в сучасних міських умовах складно приготувати. Але, якщо постаратися, то можна осилити навіть найскладніший рецепт. Ось деякий перелік страв, які подавалися на трапезу в Різдво:

  • Кутя або сочиво;
  • Узвар – це компот з сухофруктів;
  • Жюльєн з грибами;
  • Різні квашені салати, соління;
  • Вівсяні млинці;
  • Закуски з субпродуктів;
  • Запечений з яблуками і чорносливом гусак;
  • Запечена картопля;

Меню на різдво . Старовинні рецепти

На різдвяному столі обов’язково повинна бути каша – кутя. Вона готується досить просто. Треба взяти склянку пшениці, добре її промити і висипати в каструлю з водою. Вода повинна покривати крупу.

Каструлю накриту кришкою поставити в духовку і готувати сорок хвилин (за потребою підливати води). Каша повинна вийти розсипчастою і не розвареною. Важливо, щоб каша була соковитою, адже саме за цією властивість вона отримала свою назву.

Окремо слід запарити родзинки курагу і чорнослив. Великі сухофрукти треба дрібно нарізати. Можна також додати до сухофруктів горіхи (роздрібнити дрібно), мак (розварити до м’якості). Всі ці інгредієнти додати в кашу і змішати з медом. Традиційно, святкове застілля починають з цієї страви. Чашу з кутею передають по колу, починаючи від найстаршого члена сім’ї.

При святкуванні Різдва краще відмовитися від покупних соків та інших напоїв, а приготувати узвар. Зробити це просто, треба купити сухофрукти. Добре, якщо до складу будуть входити яблука, груші. Ретельно промити сухофрукти, викласти в каструлю і залити водою. Довести до кипіння, потім зняти з вогню і остудити. Компот подавати в холодному вигляді.

На гаряче відмінно підійде пісна солянка з грибами. Для неї вам будуть потрібні гриби (взимку, звичайно ж, вибір невеликий, тому використовуйте свіжі шампіньйони, можна також взяти сухі), маленький качан капусти, одна морква, дві цибулини, два-три солоних огірка, невелика картоплина, сіль, зелень, масло і перець.

Отже, ставимо воду на вогонь, поки вода закипає, обсмажуємо гриби і цибулю. Капусту, моркву, картоплю і солоні огірки подрібнюємо. У киплячу воду по черзі опускаємо сирі овочі, даємо закипіти. Далі гриби і даємо закипіти і перед тим як зняти солянку з вогню, додаємо часник, зелень і рослинне масло.

Пампушки подають на стіл замість хліба, а й хліб повинен бути на столі обов’язково. Пампушки – це круглі булочки з прісного дріжджового тіста.

Для закуски приготуємо вінегрет. Для нього нам будуть потрібні відварені буряки, морква, картопля, маринований огірок, банка консервованого горошку, зелень і сіль. Овочі ріжемо дрібними кубиками, зелень дрібно рубаємо, потім з’єднуємо всі інгредієнти, солимо, заправляємо олією. Вінегрет готовий! В строгий піст меню на різдво  передбачає, що потрібно їсти пісні страви без масла. Тому якщо вінегрет заправляєте олією, його можна подавати на стіл в строгі дні.

Картопля в фользі в духовці. Інгредієнти: картопля середнього розміру (по 2 на кожну людину), часник – 4 зубчики, зелень, рослинне масло, сіль, спеції, фольга.

Картоплю ретельно промиваємо, видаляючи всі частинки землі. Обсушити, після чого змащуємо  маслом з усіх боків. Відрізаємо частину фольги таким чином, щоб шматок збігався за розмірами з бульбою.

У центр листа кладеться велика сіль, часник, зверху картопля, яка посипається сіллю. Пакуємо. Необхідно після того, як згортки будуть готові, зробити в кожному з них зубочисткою кілька отворів. Духову піч розігріваємо до 200 градусів, викладаємо на деко згортки, випікаємо їх приблизно п’ятдесят хвилин.

Перевіряємо готовність. Коли претензій немає, знімаємо фольгу, викладаємо картоплю на блюдо і посипаємо її рубаною дрібно зеленню.

Голубці з грибами. Інгредієнти: гриби печериці, капуста білокачанна, рис, цибуля, морквя, томатна паста, сіль, перець.

Гриби нарізаємо, обсмажуємо на маслі. Додаємо до них дрібно порізану цибулю, обсмажуємо все разом. Натираємо моркву, яка відправляється на пательню до грибів і цибулі. У цей час відварюємо рис, який змішується після з охолодженим вмістом пательні.

Це начинка для голубців. Відварені листи капусти начиняєте. Після цього злегка обсмажити, щоб закріпити форму голубців. Викладаємо їх у каструлю. Готуємо суміш з води і томатної пасти (на 1,5 склянки рідини – 3 ст.л. пасти), заливаємо голубці. Тушкуємо на невеликому вогні 40 хв.

На пісний стіл обов’язково ставимо вареники з картоплею. Для цього готуємо тісто як на пельмені, тільки без яєць. В якості начинки використовується картопляне пюре з обсмаженою цибулею. Потім ліпимо вареники, відварюємо і подаємо на стіл з рослинним маслом.

Вареники з вишнями. Чудова солодка страва, яку можна їсти як десерт!

Хоча можна зробити вареники і з іншими начинками: картоплею, капустою, квасолею і навіть маком.

Запечена риба з овочами – відмінний варіант меню на різдво, для смачної пісноїріздвяної вечері.

Для цього знадобляться наступні компоненти: філе риби – 2 шт., помідори червоні 1 шт ., перець болгарський – 2 шт.,  цибуля ріпчаста – 2 шт., часник 2 зубчики.

Овочі та рибу очистіть і приготуйте для подальшої роботи. Овочі наріжте довільно і складіть в деко. Посоліть, поперчіть, полийте оливковою олією і відправте їх запікатися в розігріту духовку. Овочі повинні пектися до готовності. Зрідка діставайте деко і обережно перемішуйте їх.

Натріть філе спеціями для риби (або сіллю і перцем) і червоною паприкою. Коли овочі готові, покладіть зверху філе, полийте соком від овочів. Поставте в духовку на 3-5 хвилин. Потім переверніть і готуйте ще 3-5 хвилин.

Можна відкрити банку овочевого салату з літніх запасів – наприклад, салат з перцю, з баклажанів, або приготувати салат з квашеної капусти. Два-три пункти меню на різдво  щороку варіюються.

На десерт приготуємо фруктове желе за принципом овочевого заливного. Нарізаємо фрукти, розкладаємо їх по келихах і заливаємо солодким розчином желатину.

Меню на різдво  з точки зору релігії

На відміну від новорічного столу під час різдвяної трапези не варто ставити  завданням здивувати гостей новими стравами. Навпаки, слід дотримуватися певної традиційності. Обов’язково треба приготувати птицю, рибу, млинці, фаршировані страви, поставити соління, квашену капусту, вітається холодець, домашня ковбаса, випічка з медом, печиво та булочки.

За різдвяним столом не говорять помпезних тостів і не розпивають шампанське. Трапеза починається з трьох ложок куті – це дати Святої Трійці. За столом повинна бути доброзичлива і спокійна атмосфера, неквапливі мирні бесіди. У Різдво найголовніша традиція – це єднання з сім’єю і насолода домівкою, затишком.

Про сервіровку столу. Колись було прийнято перед тим, як стелити на різдвяний стіл скатертину, класти на неї сіно. Після цього стелити лляну або бавовняну скатертину. На початку трапези можна навіть поворожити. Треба витягнути по гілочці сіна кожному гостю і подивитися, у кого гілочка найдовша, того в новому році чекає особлива удача й успіх.

Сам стіл можна додатково декорувати сухими колосками, хвойними гілками і свічками. Вітається червоний колір в поєднанні з білим. Хоча, колірна гамма може бути абсолютно будь-якою, головне – витримати загальний стиль.

Якщо повернутися до витоків святкування Різдва і його традиціям, то свято придбає особливий сенс. Насправді Різдво починається не з сервіровки столу і приготування національних страв, а з чистих думок і відкритого доброго серця.

Меню на різдво від дієтолога

Пропонуємо покрокові рецепти святкових ласощів від дієтолога проекту “Зважені та щасливі” Світлани Фус.

М’ясний салат з овочами

Складові:

запечена телятина або курка – 300 г

капуста пекінська – 500 г

огірок – 1 шт.

черешки селери – 5 шт.

пір’я зеленої цибулі – 5 шт.

перець гострий червоний – 1 шт.

лимон – 1 шт.

кінза – за смаком

насіння кунжуту – 30 г

масло кунжутне – 1 ст.л.

 соєвий соус – 1 ст.л.

 бальзам – 1 ст.л.

 мед – 25 г

Гострою дрібною теркою зніміть з лимона цедру, вичавіть сік. Листя кінзи відокремте від гілочок, гілочки дрібно наріжте. Половину гострого перцю звільніть від насіння і перегородок і дрібно наріжте.

Приготуйте заправку. З’єднайте бальзам, лимонний сік, мед, додайте гострий перець і стебла кінзи. Перелийте суміш в блендер і подрібніть. Додайте в заправку цедру, кунжутне масло, соєвий соус і перемішайте.

М’ясо наріжте тонкою соломкою. Змішайте з невеликою кількістю заправки, залиште маринуватися на 30-35 хвилин.

Огірок і селеру наріжте соломкою. Пекінську капусту наріжте, другу половину гострого перцю наріжте тонкими кільцями. Перекладіть інгредієнти в миску, заправте частиною заправки. Перекладіть салат на блюдо, зверху розкладіть м’ясо, посипте листям кінзи і насінням кунжуту.

Святкові роли з лососем

Складові:

лаваш – 2 листи

лосось слабо солений – 200 г

вершковий сир (не більше 20 г жиру на 100 г) – 150 г

помідори середні  – 2 шт.

цибуля зелена – 1 маленький пучок

листя салату – 6-8 шт.

 лимонний сік

мелений чорний перець

Змастіть лаваш рівним шаром вершкового сиру і приправте перцем. Наріжте помідори тонкими кружечками. Дрібно наріжте зелену цибулю і посипте ним сир. Зверху розкладіть скибки лосося, збризніть лимонним соком.

Потім розкладіть листя салату і помідори. Лаваш щільно скрутіть в рулет, затягніть в плівку, приберіть в холодильник до подачі, мінімум на 1 годину. Перед подачею наріжте рулет поперек на шматки шириною 3-4 см, викладіть на блюдо і подавайте.

Риба на овочевій подушці

Складові:

філе білої риби – 750 г

цибуля червона – 2 шт.

часник – 2 зуб.

масло рослинне – 2 ст.л.

перець солодкий червоний – 2 шт.

помідори черрі – 250 г

оливки чорні – 1 склянка (200 мл)

петрушка – 5 гілочок

сіль – за смак

спеції – за бажанням

Цибулю нарізати тонкими півкільцями, а часник – тонкими пластинками. І викласти інгредієнти на розігріту пательню з високими стінками, змащену олією.

Червоний солодкий перець очистити від насіння і нарізати півкільцями або соломкою. Більшу частину перцю викласти на цибулю. Це буде овочева подушка для риби.

Рибу можна використовувати морську або річкову. Нарізати рибне філе шматками (можна за кількістю порцій або по кілька шматків риби на порцію). Укласти їх на овочі. Приправити сіллю і спеціями за смаком.

Потрібно враховувати, що спеції, до складу яких входить куркума, чилі, паприка і подібні, можуть змінювати колір готової страви. Тому, якщо хочете, щоб риба залишилася світлою, використовуйте тільки спеції типу базиліка, орегано, чебрецю.

Зверху викласти залишений перець, чорні оливки і помідори черрі. Їх не потрібно розрізати, краще додати цілком. Також їх можна замінити звичайними помідорами, розрізавши їх на 4-6 частин.

Готувати страву на слабкому вогні під кришкою близько 25 хвилин. Перевірити рибу – якщо вона не готова, то збільшити час приготування. Посипати готову страву подрібненою зеленню, якій  ви віддаєте перевагу. Подавати рибу з овочами можна з будь-яким гарніром або без нього.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *