Home / Здоров'я / Через що можуть бути судоми у дитини?

Через що можуть бути судоми у дитини?

Виникнення судом у дітей молодшого віку, далеко не рідкісна причина звернення до фахівця. Іноді, судоми у малюків є проявом реакції на підвищену температуру тіла, а в деяких випадках мають під собою реальну патологічну основу. Зазвичай це порушення іонного обміну, будь-які травми та ін.

Судоми у дитини: що це таке?

Через що можуть бути судоми у дитини

Судоми – це раптове і мимовільне скорочення скелетних м’язів, яке часто проходять з порушенням свідомості різного ступеня вираженості.

Велика частина діагностованих судом припадає на малюків. Пояснити таку широку поширеність їх у дитячому віці можна недосконалістю роботи нервової системи, яка легко збудлива при дії практично будь-якого подразника.

Виділяють кілька видів судом, і всі вони будуть викликані різними причинами, відповідно, лікування буде різним. В окрему групу виділяють судоми і судомний синдром в період новонародженості, на першому році життя, ранньому дитячому і наступному віковому етапі. І якщо з дорослими дітьми можна поговорити і з’ясувати, що передувало судом, то при обстеженні малюків доводитися покладатися тільки на батьків і на їх уважність.

Судоми у дітей: основні причини

Причини судом будуть багато в чому залежати від віку дитини. Але, незважаючи на це, можна сформулювати кілька провідних механізмів, які провокують судоми.

В першу чергу це інфекційні патології, в тому числі протікають з ураженням центральної нервової системи – різні вірусні та мікробні захворювання. По-друге, інтоксикація різними речовинами, отрутами або ж продуктами життєдіяльності мікроорганізмів.

Не можна залишати без уваги травми голови, головного мозку, формування кіст, пухлин, або ж крововиливу в області мозку. Своє значення мають метаболічні порушення, які призводять до збоїв в роботі нервової системи.

При обстеженні дитини з судомами, лікарям в першу чергу буде цікавити факт спадковості, родових травм або вроджених дефектів, діагностованих епілепсії.

Саме при епілепсії – судоми основний і найбільш типовий симптом. Але їх виникнення не є строгим діагностичним симптомом того, що у малюка обов’язково епілепсія. Не варто забувати про інші причини, яких достатньо. У підсумку всі формуючі ситуації симптому можна розділити на 2 великі групи – епілептичного і неепілептичного походження.

Судоми у дитини: як виникають?

Механізм формування судом носить багатофакторний характер і напрям залежить від причини їх виникнення. Крім того, має своє значення вік дитини. Але основоположним чинником у виникненні судом є надмірно збуджена ділянка в головному мозку, який формується в силу різних причин. У цьому вогнищі повинні переважати процеси збудження над процесами гальмування. Ця ділянка збудження може мігрувати і переходити з однієї зони в іншу.

Іноді, в генезі виникнення судом має значення надмірна стимуляція особливих рецепторів у структурах головного мозку. Вона може відбуватися під впливом різних психоактивних або нейротроптних препаратів.

Фебрильні судоми у дітей: опис

Фебрильні судоми у дітей і судоми у дітей при температурі – це одне і те ж. І говорити про цей вид можна в разі формування конвульсивних припадків (судомних) при гіпертермії (підвищення температури тіла) вище 38 градусів у малюків у віковій групі до 6 років. Значення має відсутність судомних нападів в анамнезі.

При виникненні таких судом – необхідна консультація фахівця, який виключить епілептичні припадки. У разі якщо симптоми з’являються після шестирічного віку, то, швидше за все, це вказує на епілепсію.Згідно статистичних даних, близько 5% дітей у віці до 6 років, страждають від такого виду судом. Найбільш яскраво і часто, вони проявляються у віці від півроку до 3-х років.

Причини, які призводять до формування такого виду судом, до кінця не відомі, але зрозуміло, що стартовим механізмом виникнення їх є слабкість гальмівних процесів і недостатня зрілість нервової системи дитини. Ці умови і дозволяють викликати судоми. Але спровокувати їх появу може підвищення температури тіла, наприклад, при ГРВІ та ін. захворюваннях, після вакцинації і т.д.

Фебрильні судоми можуть бути тонічними, при яких відбувається значне напруження всіх м’язів дитини – закидання голови назад, закочування очей, згинання рук до грудей, випрямлення ніг. Тонус м’язів змінюється ритмічними здригуваннями або посмикуваннями, які поступово стають більш рідкісними і зникають. Також вони можуть бути атонічними – миттєве розслаблення всіх м’язів і сфінктерів, відбувається неконтрольована втрата калу і сечі. Локальні судоми характеризуються сіпанням кінцівок і закочуванням очей.

Досить часто під час судомного нападу дитина втрачає зв’язок з оточуючими, перестає реагувати на слова батьків, плакати і може синіти і затримувати дихання. Згідно зі статистичними даними, кожен третій малюк, який відчував фебрильні судоми, відчуває повторні симптоми при підвищенні температури тіла в подальшому.

Судоми у дитини: що робити?

У разі появи судом, навіть фебрильних, необхідно викликати «швидку допомогу». Поки вона буде в дорозі, батьки не повинні зібратися і приступити до дій.

Дитина з судомами повинна лежати на твердій поверхні, навколо неї, не повинно бути предметів, які можуть нанести травму. Батькам необхідно повернути голову малюка набік. І не залишати його одного під час нападу. Стежити за ритмом дихання. У випадку, якщо воно відсутнє, потрібно дочекатися закінчення судом і зробити штучне дихання, під час нападу штучне дихання робити марно.

Не можна лізти в рот дитини пальцями або будь-якими предметами, це тільки погіршить ситуацію. Засування предметів може спровокувати блювоту, що значно погіршить ситуацію. Після припинення судом, дитині необхідно дати жарознижуючі. Під час нападу цього робити не можна!

Яка б не була причина судом, без консультації фахівця не обійтися. У разі якщо лікар наполягає на госпіталізації, краще від неї не відмовлятися. Саме в стаціонарі можна буде забезпечити кращий догляд для дитини, і обстежити малюка повноцінно.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *