Home / Дозвілля / Як захиститися від кліщів. Корисні поради спеціалістів

Як захиститися від кліщів. Корисні поради спеціалістів

Кліщі є потенційними переносниками інфекційних захворювань небезпечних для здоров’я людей. Щороку велика кількість постраждалих звертається за допомогою до медичних установ. Щоб відпочинок або поїздки на природу не були затьмарені, дуже важливо знати, як захиститися від кліщів, і як діяти після укусу.

Як захиститися від кліщів. Житла небезпечних сусідів

Як захиститися від кліщів. Корисні поради спеціалістів

Кліщі відносяться до найдавнішої групи членистоногих на Землі. Світова фауна налічує понад сорок тисяч видів. Деякі харчуються в основному рослинними залишками, а інші пристосувалися пити кров. Паразити є переносниками збудників різних захворювань.

Кліщі – це дрібні павукоподібні. Вони дуже малі за своїми розмірами і їх зазвичай буває важко помітити до тих пір, поки вони не насмокчуться крові. Але тоді буває вже пізно. Потрапляючи на тіло людини, кліщ не відразу впивається в його шкіру, а довго повзає, відшукуючи найбільш ніжні місця (де тонка шкіра).

Найчастіше він впивається в області паху, під пахвами, на шиї, в області ключиць, на животі та спині. Укус його абсолютно нечутливий. В слині кліща міститься знеболювальна речовина.

На відміну від комарів, які, насмоктавшись крові, відразу ж відлітають, кліщі присмоктуються на три-чотири дні. Від випитої крові кліщі сильно роздуваються, збільшуючись в розмірах в три-чотири рази, і тільки потім відпадають.

Небезпечні кліщі не своїм укусом, а тим, що вони смокчуть кров у різних тварин, і від кожної тварини набираються мікробів. Потім ці мікроби вводяться ними в кров жертви.

Важливо знати, навіть якщо укус кліща був короткочасним, ризик зараження кліщовими інфекціями не виключається. Однак потрібно розуміти, що наявність інфекції у кліща ще не означає, що захворіє людина.

Кліщі досить вологолюбні, тому основними місцями їх проживання є добре зволожена місцевість. Такими місцями можуть бути затінені листяні або змішані ліси, густі зарості трави, лісові яри, чагарники верболозів. Людина також сама провокує скупчення кровопивців. Залишаючи неприбрані гілки, листя, люди тим самим створюють сприятливий мікроклімат для проживання небезпечних комах.

У побуті існує міф, що кліщі падають з гілок дерев. Однак це не є правдою. Комахи чекають своїх жертв на зарослій траві вздовж доріжок, по яких проходять люди, на пеньках і низькорослих рослинах. У соснових борах в основному трави сухі і не ростучі, тому там кліщів практично не буває. Не зустрічаються вони також на скошених газонах і  галявинах.

Щоб не розводити паразитів, треба знищувати опале листя і рослинне сміття. Найбільш активні кліщі вранці і ввечері, люблять затінені вологі місця з густим підліском. На світлих місцях їх зазвичай не буває. Кліщі люблять перебувати поблизу стежок, по яких ходять тварини (в тому числі і миші). Люблять місця, де пасеться худоба, різні вирубки і глухі місця. У спеку або дощ кліщі ховаються і не нападають.

Останнім часом збільшилася кількість постраждалих серед містян. Це говорить про те, що кліщам не обов’язково потрібний для життєдіяльності ліс. Їх можна зустріти в парку, скверах, на дитячих майданчиках. Їм необхідний рослинний покрив у вигляді високої трави, який зберігає вологість у землі.

Кліщі починають проявляти свою активність при температурі понад 5 градусів тепла. Найбільш небезпечний період припадає на сонячні дні травня, червня і серпня, вересня. Коли температура падає до 5 градусів нижче нуля, паразити в заціпенінні зимують в купах листя. Відповідно, в цей час людина не піддається загрозі укусу.

Як захиститися від кліщів правильно

У поході або на прогулянках в лісовій місцевості слід знати, як захиститися від кліщів. Дотримання деяких аспектів можуть допомогти в цій проблемі. Головне, постаратися уникати місць, де накопичуються паразити, і пам’ятати про методи захисту.

Безпечний одяг

Перед походом до лісу, потрібно ретельно продумати, як заздалегідь убезпечити себе від кліщів. Механічний захист у вигляді безпечного одягу може впоратися з цією проблемою. Можна скористатися тим, що є в гардеробі, а можна придбати спеціальний костюм. Головне, щоб одяг відповідав  певним критеріям: тканина повинна мати слизьку структуру, щоб кліщу було незручно вхопитися своїми лапками і повзти вгору;

світлі відтінки дозволяють оперативно виявити причеплену комаху;

брюки потрібно заправити в чоботи або в шкарпетки;

на ногах повинні бути гумові чоботи або інше закрите взуття;

на шиї краще, щоб був високий воріт або зв’язана косинка;

сорочку або светр рекомендується заправити в штани;

річ повинна мати облягаючі манжети;

на голову можна надіти капюшон або шапочку;

одяг повинен бути зручним і комфортним.

Так як кліщ повзе від низу до верху, потрібно простежити про ретельний захист нижньої частини тулуба. Паразит може проповзти до тіла через щілини гудзиків або кнопок. Тому надягайте речі на блискавці або без застібки взагалі.

Таким способом можна захиститися як від кліщів, так і від інших шкідливих комах в лісі. Але, якщо доведеться довгий час знаходитися в місцевості підвищеної активності паразитів, рекомендується обзавестися спеціальним захисним костюмом.

Тканина такого одягу досить щільна, що кліщ не здатний прокусити її. До того ж вона володіє хімічним захистом. Всі костюми оброблені акарицидними засобами.

Після прогулянки потрібно добре струснути весь одяг, оглянути своє тіло і розчесати волосся гребінцем з дрібними зубчиками. Якщо пам’ятати, як захиститися від кліщів  за допомогою одягу, то ніщо не зіпсує ваш відпочинок.

Протикліщові препарати

Як відомо, ефективно захиститися від кліщів можуть допомогти спеціальні засоби. Препарати поділяють на три групи:

акарицидні – знищують паразитів;

репелентні – відлякують комах;

комбіновані – вбивають і відштовхують запахом кліщів.

Лінійка найдієвіших засобів від кліщів акаріцидні препарати, що  містять в своєму складі інсектоакарицид альфаметрін. Аерозольний засіб викликає нервовий параліч у кліщів, і комахи просто відпадають з речей. До найбільш ефективних медикаментів відносяться:

рослинного походження Мілбіол;

Пікнік-Антикліщ;

спрей Аллергоф;

Торнадо;

Рефтамід;

аерозоль Gardex Екстрім та інші.

Засоби дуже активні і шкідливі, тому рекомендується нанести на одяг, почекати, коли речі висохнуть, а потім тільки їх надіти. Репелентні препарати допомагають уникнути контакту з кліщами. Відчувши діетілтолуамід, вони намагаються втекти в іншу сторону. Захисний засіб діє протягом п’яти днів. Він не так токсичний, як акарицидний, тому його можна наносити на речі і незакриті ділянки тіла.

Найпопулярніші репелентні засоби:

Екстрім від комарів і кліщів;

Гардекс;

Гал-РЕТ;

Рефтамід і інші.

Такими препаратами можна захиститися як від кліщів, так і від комарів. Засоби діють більше тижня. Інсектицидно-репелентні речовини зберігають в собі якості двох груп. На тіло наносити їх не рекомендується:

Gardex Extreme;

дезінфікуючий Меділіс-комфорт;

аеерозоль Москітол

Спеціальний захист від кліщів;

Kra-Rep і інші.

Дітям до трьох років забороняється користуватися репелентними і комбінованими препаратами, так як сюди входять небезпечні для дитячого організму хімічні сполуки. Багато батьків задаються питанням, як захиститися від укусу кліща, не завдаючи шкоди своєму малюкові. Досить ефективними засобами є методи народної медицини.

Ароматні ефірні масла непогано відлякують кровососів, не погіршуючи здоров’я дитини. Але спочатку потрібно впевнитися, що у нього немає алергії на ці засоби.

Як захиститися від кліщів. Надання першої допомоги

Зібравшись в похід або просто прогулятися на природі та розібравшись, яким чином можна захиститися від нападу кліщів. Необхідно також ознайомитися з наданням оперативної допомоги, якщо все ж паразит вкусив.

Вкусив кліщ: що робити? Укус кліща безболісний, лише через добу або дві виникає відчуття легкого болю, що тягне, так як на місці присмоктування розвивається місцева запальна реакція, іноді з нагноєнням. Ранка від укусу зазвичай сильно свербить і дуже повільно загоюється.

Помітивши укус, можна видалити кліща самостійно або звернутися в травмпункт, поліклініку або пункт профілактики кліщових інфекцій.

Сам укус помітити дуже важко, так як кліщ випускає слину, яка знеболює ранку. Як тільки виявили комаху, потрібно спробувати негайно його дістати. Слід взяти манікюрний пінцет або спеціальне пристосування. Якщо приладів немає, можуть підійти підручні засоби.

Потрібно взяти нитку, зробити петлю і накинути її навколо хоботка. Затягнувши петлю, слід акуратно, похитуючи з боку в бік, витягати кліща, повертаючи його навколо осі.

При наданні першої допомоги при укусі кліща уникайте всякого контакту з паразитом, оскільки небезпека передачі інфекції існує і реальна. Намагайтеся не допустити зіткнення місць, де присмоктався кліщ, з слизовими оболонками очей, рота і носа.

У тому випадку, коли витяг проходить неправильно, може відірватися головка і залишитися всередині. Тоді потрібно протерти ватою, змоченою в спирті, місце укусу і попередньо прокаленою на вогні голкою витягнути голівку, як скалку. Потім рану слід продезінфікувати. Якщо самостійно витягнути кровососа не виходить, потрібно звернутися в найближчий травматологічний пункт.

Як захиститися від кліщів. Наслідки укусу кліща для людини

Кліщі можуть бути носіями небезпечних для людини інфекцій. До розряду особливо серйозних захворювань відносяться:

вірусний енцефаліт, при якому вражається головний мозок і нервова система, може викликати нервовий параліч і летальний результат;

трансмісивна хвороба Лайма – бореліоз, що вражає лімфатичну систему, суглоби, що порушує серцевий ритм і роботу інших внутрішніх органів;

моноцитарний ерліхіоз викликає патологію серцево-судинної системи, гостру ниркову недостатність, інтерстиціальну пневмонію;

гранулоцитарна  анаплазмоза провокує розвиток безжовтяничного гепатиту з підвищенням активності трансамінази.

Крім перерахованих хвороб кліщів інфекції вражають легені, викликаючи пневмонію, легеневу кровотечу. Уражається також печінка, викликаючи порушення функцій травної системи. Кліщі – це активні носії декількох видів мікробів і вірусів. Тому, щоб вони не потривожили, дотримуйтесь простих, але ефективних методів захисту.

Як захиститися від кліщів. Що робити з кліщем після видалення?

Важливо знати, що знищувати знятих кліщів, роздавлюючи їх пальцями, ні в якому разі не можна, так як при випадковому роздавлюванні кліща може статися зараження в результаті втирання в шкіру або слизові оболонки зі слиною чи тканини кліща збудника інфекції.

Після видалення кліща місце присмоктування слід обробити йодом, зеленкою або ретельно вимити з милом. Саме комаха необхідно відвезти на дослідження на зараженість його кліщовими інфекціями. Якщо ви точно не зможете відвезти кліща на аналіз, спаліть його або залийте окропом.

Аналіз кліща потрібний для спокою в разі негативного результату і пильності – в разі позитивного.

Як і куди відвезти кліща на аналіз?

Кліща слід помістити в невеликий скляний флакон разом з шматочком вати, злегка змоченим водою. Обов’язково закрийте флакон щільною кришкою і зберігайте його в холодильнику. Якщо такої можливості немає, помістіть кліща просто в коробочку або загорніть в марлю і постарайтеся зберегти його живим.

Витягнувши паразита, потрібно помістити його в герметичну ємність, наприклад у пляшку від якихось ліків або покласти всередину поліетиленового пакета, а горловину міцно зав’язати.

Потім слід заповнити етикетку, вказавши в ній повне ім’я та контакти потерпілого, дату, час і місце виявлення кліща.

Після цього потрібно негайно звернутися в акредитовану лабораторію, щоб перевірити комаху на наявність інфекцій.

 Для мікроскопічної діагностики кліща потрібно доставити в лабораторію живим. Для ПЛР-діагностики придатні навіть окремі фрагменти кліща. Однак останній метод не має широкого поширення.

Найкращий спосіб визначити наявність захворювання – здати аналіз крові. Здавати кров відразу після укусу кліща не треба – аналізи нічого не покажуть. Не раніше, ніж через 10 днів, можна досліджувати кров на кліщовий енцефаліт і бореліоз методом ПЛР. Через два тижні після укусу кліща на антитіла (IgM) до вірусу кліщового енцефаліту. На антитіла (IgM) за Борелем (кліщовий бореліоз) – через три тижні.

Якщо кліщ інфікований бореліями, то для профілактики розвитку бореліозу лікар призначить вам антибактеріальні препарати. Якщо – вірусом кліщового енцефаліту, вам буде рекомендовано введення імуноглобуліну проти кліщового енцефаліту (він містить готові антитіла) протягом перших 4 діб після укусу.

Введення імуноглобуліну значно знижує ймовірність виникнення захворювання, але не може виключити його повністю. Тому протягом 2-х тижнів лікарі спостерігатимуть за станом вашого здоров’я.

Як захиститися від кліщів. Профілактика укусів кліщів

Потрібно взяти собі за правило, вирушаючи до лісу, користуватися репелентними  засобами, на яких написано «від кліщів», комарині репеленти не ефективні.

Найголовніше – постаратися не допустити присмоктування кліщів. Важливо пам’ятати, що щільно кліщ присмоктується через 1-1,5 години після потрапляння на тіло.

При прогулянці по лісовій дорозі, не зривайте гілок або спеціально не зволікайте їх. Цією дією, ви струшуєте їх на себе.

Після прогулянки обов’язково ретельно оглядайте себе, тому що укус кліща, особливо самця, можна і не відчути або сплутати з комариним.

Як захиститися від кліщів. Симптоми для обов’язкового звернення до лікаря

Якщо по після укусу у вас:

Утворилася червона пляма на місці ранки від укусу

Підвищилася температура

З’явилася ломота в м’язах і суглобах

Ви стали боятися світла

З’явився висип на тілі

Негайно зверніться до лікаря!

Не забувайте, що в разі виникнення питань, як захистися від кліщів  Ви завжди можете проконсультуватися у свого дільничного лікаря.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *