Home / Дозвілля / Як плести фенечки в домашніх умовах. Корисні поради

Як плести фенечки в домашніх умовах. Корисні поради

Фенечка – це браслет, виготовлений за допомогою плетіння своїми руками. Його історія починається в Центральній і Південній Америці. Де з давніх-давен племена індіанців виготовляли подібні прикраси з використанням не тільки ниток, але і вплітаючи в них різні предмети: пір’я, маленькі гілочки, різні трави. Про те як плести фенечки в домашніх умовах  правильно поговоримо в цій статті.

Як плести фенечки в домашніх умовах. Що таке фенечки?

Як плести фенечки в домашніх умовах. Корисні поради

При цьому традиційним було загадувати бажання, яке повинно виповнитися, коли фенечка розривалася. Також вона була символом дружби, а іноді була аналогом обручок. Зараз фенечки використовують як просту прикрасу, проте як і раніше друзі можуть обмінюватися ними.

Які нитки потрібні для фенечок, скільки їх треба для фенечки взяти, і нарешті – де ж брати? Як зробити розрахунок порожніх рядів для прямого плетіння. Як плести фенечки з 3 ниток, яка повинна бути довжина нитки для фенечки. Як визначити довжину готової фенечки – для початківців абсолютно все є проблемою.

Фенечки (феньки, або, як їх ще називають, браслети дружби) – прикраси, назва яких говорить сама за себе. Зазвичай один з друзів плете таку прикрасу для іншого, і другий носить її, поки нитка не пірветься або не перетреться. Роблять їх, як правило, з ниток, однак існують і інші різновиди, наприклад, з бісеру, стрічок, шнурків.

У свій час ця традиція була популярна у американських хіпі, які після обміну фенечками вважалися названими братами. Ну а сьогодні фенечки використовуються просто як прикраса, хоча, якщо ви хочете щось сказати цим подарунком – це теж можна зробити: адже кожен їх використовує в такому оздобленні кольорів або їх поєднання має свою символіку, про яку ми поговоримо трохи далі.

Як плести фенечки в домашніх умовах

Поки ж розглянемо, які бувають фенечки і з чого вони робляться.

З бісеру – мабуть, це найскладніший у виготовленні вид фенечок, тому що він вимагає посидючості, вміння грамотно вибирати кольори, величезного терпіння. Та ще й бісер, на відміну від ниток, не лежить спокійною купкою, а постійно розсипається. Зате прикраса, яка виходить в результаті, нітрохи не гірша творів мистецтва, які робили, скажімо, вишивальниці бісером в 19 столітті.

Фенечки з ниток – найчастіше їх плетуть з ірису і муліне, однак, можливі варіанти, наприклад, акрил або шерсть. Можна створювати різні типи малюнків за допомогою різноманітних вузлів. Найчастіше говорять про фенечки косим плетінням або прямим плетінням.

Фенечки з стрічок виготовляються простіше і швидше своїх «побратимів» з інших матеріалів. Найчастіше для них беруть атласні стрічки одного кольору або ж двох, що поєднуються один з одним.

Можливі ще такі варіанти, як фенечки зі шкіри або шкірозамінника, пеньки (матеріалу, який виготовляється з стебла конопель), кольорових синтетичних шнурків. Загалом, плетуться такі прикраси з усього, з чого можна щось сплести, фантазії межі немає.

Сьогодні ж ми з вами більш докладно поговоримо про, мабуть, найбільш поширені фенечки – з ниток муліне.

Які бувають нитки муліне і як їх краще вибрати?

Будь-які нитки, перед тим, як вам продадуть їх в магазині, проходять кілька обов’язкових етапів обробки. Спочатку за допомогою крутильної машини кілька ниток скручують в одну, потім ці нитки проходять процес варіння в лужному розчині, знебарвлення і фарбування, під кінець їх крохмалять і намотують на котушки або бобіни.

Ниток для плетіння і вишивки існує величезна різноманітність, але для виготовлення фенечок найкраще підійдуть муліне або ірис. Одна нитка муліне складається з шести тонших ниток, кожна з яких, в свою чергу – з ще більш тонких волокон: шпательного і бавовняного.

Бавовняні нитки муліне дуже міцні, але ось природний блиск у них відсутній. Тому їм його надають за допомогою процесу мерсеризації. Нитки ж муліне з шпательного волокна менш міцні, зате мають гарний натуральний блиск.

Крім цих двох видів, у продажу ви можете знайти шовковисте муліне, вироблене з льону, і вовняні нитки. Існують і красиві види ниток з додаванням металізованих ниток, а також оброблені спеціальним флуоресцентним складом, що світиться в темряві. Використовуючи всі ці різноманітні види, ви можете практично безкінечно ставити творчі експерименти!

Як плести фенечки в домашніх умовах з ниток муліне?

Щоб розібратися в тому, як плести фенечки в домашніх умовах  з муліне, нам необхідно спочатку зрозуміти, як читати схеми фенечок – адже саме на їх основі і створюються всі шедеври з ниток. А для цього необхідно зрозуміти, як позначаються на схемах різні види вузлів і як правильно ці вузли зав’язувати.

Власне, в основі всього процесу фенькоплетенія лежать два простих, або петельних вузла – правий і лівий. Правий вузол – в якому робоча нитка розташовується праворуч від вузликової нитки, а в лівому, відповідно, ліворуч. Залежно від поєднання петельних вузлів, складових пари (лівий і лівий, лівий і правий, правий і лівий, правий і правий) виділяють 4 типи вузлів.

Прямий вузол

Це поєднання двох лівих петельних вузликів. На схемах він позначається стрілкою, яка вказує вправо і вниз – в тому напрямку, куди переходить робоча нитка. Колір отриманого вузла при цьому буде збігатися з кольором робочої нитки.

Зворотний вузол

Це, відповідно, поєднання в одній парі двох правих петельних вузлів. Його позначення – стрілка, що вказує вниз і вліво, туди ж іде і робоча нитка.

Лівий фріволіте

Робоча нитка в ньому, відповідно, розташовується зліва і наліво ж йде. Представляє він собою пару з лівого і правого петельного вузлів. Тут вже варто покроково розібрати, як плететься такий вузол.

Для початку зав’язуємо лівий петельний вузол, нитки при цьому міняються місцями, і робоча нитка йде вправо.

Потім робочою ж ниткою виконуємо правий петельний вузол. Нитки міняються місцями назад, повертаючись в початкове положення.

Тому і позначення вузла на схемі таке – стрілка, що йде спочатку вправо, потім вліво.

Правий фріволіте

Його позначення на схемах – стрілка, що йде вліво, а потім вправо. А виконується він дзеркально лівому – спочатку виконуємо правий петельний вузол правою робочою ниткою, ведучи її наліво, а потім лівий, повертаючи її назад, у вихідне положення.

Знаючи ці основні вузли, ви зможете легко читати схеми фенечок, а значить, і виконувати на практиці складні візерунки.

Як плести фенечки в домашніх умовах. Як закріпити нитки для плетіння фенечки?

Для того, щоб візерунок вийшов рівний, а нитки не розвалювалися, на початку роботи їх необхідно закріпити. Зробити це можна одним з чотирьох наступних способів.

Спосіб №1: кожну нитку вузликом прив’язуємо до шпильки, а саму шпильку закріплюємо за тканину, наприклад, скатертину, спинку дивана або навіть за джинси на коліні.  Дуже зручний варіант, коли ви плетете фенечку в походних умовах.

Спосіб №2: нитку можна закріпити за допомогою планшета – це спеціальна дошка з зажимом для паперу, яким можна притиснути нитки, продається вона в канцелярських магазинах.

Спосіб №3: покласти нитки на обкладинку щільні зошити або книги і притиснути зажимом – «крокодильчиком».

Спосіб №4: за допомогою скотча або лейкопластиру закріпити нитки біля краю якої-небудь фіксованої поверхні, наприклад, кришки столу.

У будь-якому із способів, як плести фенечки в домашніх умовах, головне – заздалегідь розподілити нитки в тому порядку, в якому вони повинні йти на схемі.

Як визначити довжину ниток для фенечки?

Звичайно, коли ви наберетеся досвіду, ви легко зможете визначати необхідну довжину ниток для того чи іншого візерунка на око.

Але якщо ви тільки починаєте знайомитися з захоплюючим світом фенькоплетенія, то вам варто знати, що при плетінні дуже багато ниток йде на вузлики, і готова фенька виходить в кілька разів коротшою вихідної нитки. Тільки один подвійний вузол забирає на себе приблизно 8 міліметрів нитки. Та ще з обох сторін по 5-8 сантиметрів потрібно залишити на те, щоб зробити зав’язки.

Якщо обрана вами фенька плететься косим плетінням, і схема проста (це симетричний візерунок, а не складний малюнок), схема заснована на 1-2 вузлах і не більше ніж на 8 нитках, ви можете взяти нитки довжиною в 80 сантиметрів.

Якщо ж схема складніша – то довжину варто брати близько 1 метра. Більше не потрібно – адже чим вони будуть довшими, тим більше вони будуть заплутуватися і тим складніше буде їх розплутувати, особливо якщо ви плетете фенечку десь поза будинком, наприклад, в транспорті або в очікуванні в черзі.

Якщо нитка закінчиться раніше, ви завжди зможете вивести її на виворітну сторону, а на її місце додати нову. Однак, якщо ви не хочете таких складнощів, то довжину можна відміряти і більше 1 метра, тільки кожну нитку потрібно буде змотати в окремий моток і чимось закріпити, наприклад, канцелярською гумкою.

На одному з сайтів в інтернеті була виявлена формула, по якій можна обчислити довжину нитки:

Довжина = обхват зап’ястя х 4,3 + довжина зав’язки х 2

Для надійності до отриманої цифри можна додати ще приблизно по 10 сантиметрів.

З прямим плетінням зазвичай все складніше, адже це більш складні вузли і візерунки. Тому якщо ви відразу беретеся за нього, то будьте готові до того, що нитку вам доведеться подовжувати. Найчастіше довжина визначається тим, скільки цією конкретною ниткою буде сплетено вузлів.

Наприклад, нитка фону (ведучу) варто робити найдовшою, а крайні, як правило, виявляються найкоротшими, і їх довжину можна обчислити, склавши передбачену довжину феньки і зав’язок.

Визначити довжину фенечки можна за формулою: кількість рядів х 2,3. Довжину залишених ниток беремо з розрахунку 0,8 мм (а краще 1 см) на кожен вузол в схемі.

Однак якщо ви не хочете всіх цих математичних складнощів, то краще просто візьміть по 1 метру ниток, освойте їх подовження досконало, щоб не залишалося зайвих вузлів, і додавайте потрібну довжину кожного разу, коли це буде потрібно.

Як плести фенечки в домашніх умовах. Символіка кольорів у плетінні фенечок з муліне

Вибираючи кольори для вашого майбутнього твору, не варто забувати про те, що кожен з них, як окремо, так і в поєднанні, має власне значення.

Отже, червоний символізує любов, вогонь, енергію, пристрасть, прихильність, радість.

Помаранчевий – також енергію, прихильність, вогонь, а крім того, сексуальність і пацифізм.

Жовтий – достаток (адже це колір грошей, золота), літо і сонце, а також заздрість, ревнощі, нещирість. Але це ж і символ віри, долі, краси, туги.

Зелений – життя, надія, гармонія, природа; юність, віра, вічність.

Блакитний – колір неба і води – символізує умиротворення і безмежність, розум і спокій, дружбу, надію і гармонію.

Синій – це також умиротворення і спокій, гармонія, а також непорочність, безкінечність, відкритість новому, довга пам’ять, дух, любов до Бога, дружелюбність.

Фіолетовий – дружба, оригінальність, а також мудрість, містика, мрії.

Білий – це китайська енергія Ян. Цей колір – символ вишуканості, невинності, правди, незалежності, чистоти, початку, шляху, віри, світла, свободи, життя, добра.

Чорний – його протилежність – це енергія Інь, незалежність, самотність, печаль, сильна енергія, закритість для спілкування, магія, безстрашність, відмова, очищення.

Сірий – печаль, скромність, старість, бездушність, пунктуальність.

Поєднання кольорів в плетінні фенечок з муліне:

По два кольори:

Зелений і червоний – любов до природи.

Червоний і жовтий – божевільна любов.

Червоний і синій – пацифізм.

Білий і червоний – вільна любов.

Чорний і червоний – нещасна любов, анархія.

Жовтий і зелений – «Грінпіс».

Блакитний і жовтий – небо і сонце.

Фіолетовий і жовтий – божевілля, параноя.

Чорний і жовтий – зло, чорна магія.

Зелений і білий – віра в Бога, біла магія.

Блакитний і білий – внутрішній світ, гармонія в відчуженості від світу.

Білий і синій – надія.

Білий і рожевий – мінливість.

Фіолетовий і чорний – чорна магія.

Чорний і білий – гордість, одинокість, цикл народження і смерті, Інь і Ян.

По три кольори:

Білий, помаранчевий і зелений – хіпі.

Білий, червоний і чорний символізують життєвий шлях (народження, життя і смерть).

Синій, білий і чорний – надія.

Зелений, блакитний і жовтий – пацифізм, природність, братство, гармонія.

Жовтий, зелений і червоний – музика реггі, растафаріанство.

Жовтий, блакитний і помаранчевий – захоплення езотерикою, культурою Сходу.

Помаранчевий, зелений і білий – захоплення культурою Ірландії, кельтів, друїдів.

Чорний, коричневий і жовтий – чорна магія.

Чорний, червоний і білий – символіка анархії.

Ну і наостанок – таблиця сполучуваності кольорів, яка допоможе вам визначити, які кольори разом використовувати варто, а які – категорично протипоказано.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *