Home / Дозвілля / Традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн. Підбірка

Традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн. Підбірка

Яким може бути святкування Хеллоуїна, якщо церемоніальні практики древніх кельтів або галасливі тематичні вечірки вам не підходять? Дізнайтеся про традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн, які дотримуються далеко не перше століття.

Традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн. Історія

Традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн. Підбірка

Цікаво, що сама історія, а значить і традиції святкування Хеллоуїна – це змішання найрізноманітніших культур. Починалося це свято, як язичницький обряд, присвячений закінченню літа. Люди боялися зими, тому перед настанням цього суворого часу намагалися «догодити» духам природи, щоб ті були до них прихильнішими.

Крім того, кельти вважали, що в ніч свята на землю повертаються духи померлих, приймаючи різні обличчя. Згодом традиції свята друїдів переплелися зі звичаями завоювання кельтської землі древніх римлян. У Римі було прийнято в цей час згадувати покійних, тому сенс свята практично не змінився, а ось традиції збагатилися обрядами, прийнятими у римлян.

Дивно, що після поширення християнства свято не було забуте, незважаючи на те, що церква намагалася всіляко викорінити язичницькі вірування. А після перенесення святкування дня, присвяченому поминанню всіх святих, свято набуло нових барв і знайшло стару назву, яку ми звикли вживати зараз.

Традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн – забави

Святкування Хеллоуїна в США і Європі схоже зі слов’янськими Святками – галасливі натовпи молоді ходять по домівках і просять частування, в денний час часті масові гуляння, віддається дань і традиціям. У нашій країні він ще не настільки прижився, щоб говорити про повноцінне його святкування.

Зрозуміло, можна відправитися в клуб, паб або інший розважальний заклад, а також влаштувати тематичну вечірку і весело провести час з друзями. Якщо це вам з яких-небудь причин не підходить, можна відзначити Хеллоуїн в колі сім’ї.

Отже, як відзначити Хеллоуїн відповідно до старовинних традицій і не стати жертвою нечистої сили? Одна з головних традицій Хеллоуїна – вирізання святкових світильників з гарбузів. Про походження цього елемента святкування складено багато легенд. Одна з них говорить про те, що такі світильники в цей день робили стародавні кельти для того, щоб душі померлих змогли знайти свій будинок і відвідати предків.

За іншою версією, поява світильників з гарбузів пов’язана з фермером Джеком, який обдурив самого Диявола. Однак і в цьому випадку легенди розходяться. Можливо, Диявол перетворив голову Джека в гарбуз, і саме його образ вирізається на Хеллоуїн як символ грішної душі, яку потрібно поминати для того, щоб Джек отримав шанс потрапити в Рай.

Одна з легенд говорить, що Джека не прийняли ні ображений Диявол, ні Бог, оскільки таким грішникам, як він, шляху в Рай немає. Так Джек залишився в світі людей, без можливості знайти спокій після смерті. Для того, щоб він зміг знайти дорогу назад, Диявол вручив йому вугілля. Щоб не обпекти руки, Джек помістив його в ріпу – спочатку ліхтарі робилися з цього овоча, гарбуз пізніше став доступнішим замінником.

За переказами, гарбуз-ліхтар має захисні властивості. Не дивно, адже ні Диявол, ні його поплічники не бажають повторно зв’язуватися з тим, хто висвітлював їм шлях першим – з Джеком. Побачивши ліхтар з гарбуза, нечиста сила кидається навтьоки.

Гарбузові ліхтарі ставлять біля вхідних дверей, а якщо це неможливо, то ближче до неї. Традиційна для Хеллоуїна гра – з’їсти плаваюче у воді яблуко без застосування рук. Для цього буде потрібно таз або будь-яка інша велика ємність, а також яблука по кількості гравців. Цей же таз використовується і для ворожіння на яблучній шкірці. Зніміть ножем шкірку з яблука, подмухайте на неї і киньте в воду.

 У Хеллоуїн яблучна шкірка приймає вигляд першої літери імені вашого судженого. За католицькою традицією, напередодні Дня всіх Святих, як ще називають Хеллоуїн, кожен повинен дати їжу жебракові, який постукає в двері будинку. За старих часів був навіть такий вислів – «скиглиш, як жебрак перед Днем усіх святих». Так і з’явилася традиція випрошування солодощів під загрозою нашкодити.

Традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн  вважають, що людина, яка не пригостить в цей день жебрака, накличе на себе гнів предків. За часів стародавніх кельтів жерці розводили вогонь на честь бога Самайна – його ж ім’ям тоді і було назване свято, перейменоване в 16 столітті.

Кожен учасник церемонії брав в будинок по жмені від цього багаття. Зараз ця традиція замінена на запалювання свічок в кожній кімнаті. Свічки запалені в цей день, вони приносять благополуччя в будинок на цілий рік і захищають від злих духів. У свято смерті Хеллоуїн люди намагаються позбутися від усього, що їм більше не потрібно. В Англії в цей день прийнято викидати старі меблі і непотрібні речі на смітник, вимітати з хати все сміття.

На сміття дуже легко перекласти проблеми і сварки, тому стежте за тим, щоб на вашому порозі не виявилося чужого сміття.

Старовинні традиції Хеллоуїна – поминання предків

Врата пекла відкриваються в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, і душі покійних родичів прагнуть відвідати своїх близьких. Кельти в цей темний час поминали померлих близьких людей і намагалися задобрити душі предків, щоб вони допомагали в подальшому, а не карали. За старих часів у дворі залишали блюдця з частуваннями для покійних. Готувати спеціально для цього нічого не потрібно.

Залишайте для предків теж, що збираєтеся подавати на стіл цього дня, але пам’ятайте, що частування – це не недоїдки. Підношення має порадувати ваших близьких, а не розгнівати. Різні легенди дають різні поради щодо підношень для предків. Наприклад, частина з них рекомендує залишити за святковим столом один порожній стілець – для гостя зі світу мертвих.

Йому покладаються все ті ж столові прилади, які є і у гостей, а також частування. Хороша прикмета, якщо напій в келиху для духу убуває. Це означає, що вас прийшли провідати духи. Не варто їх боятися, порадійте тому, що ви знову разом. Вдень 31 жовтня можна сходити на кладовище. Це традиційний день поминання, та й в світлий час доби боятися привидів точно не варто.

Покладіть квіти на могили померлих близьких людей, запаліть лампадки.

За святковим столом, якщо ви вибрали сімейне святкування, обов’язково варто приділити час спогадам про покійних предків. Згадайте їх історії з життя, кумедні моменти і цікаві випадки. Спогади повинні бути світлими і радісними, без будь-якого негативу.

У день духів померлі особливо потребують того, щоб їх пам’ятали. Оскільки в ніч з 31 жовтня на 1 листопада стираються межі між світами, на свободу виходять не тільки духи предків, а й злі сили. Захистити від них може Джек-ліхтар, полум’я свічок і, звичайно ж, спеціальні обереги від нечистої сили.

Як відсвяткувати Хеллоуін – традиційні страви для святкового столу

У день, коли прийнято випрошувати солодощі у сусідів і знайомих, жоден святковий стіл не може обійтися без солодких страв. Це можуть бути цукерки у вигляді гарбузів, мафіни і тістечка, а також будь-які інші десерти – все залежить тільки від вашої фантазії.

Гарбузові страви – обов’язкова складова столу на Хеллоуїн. Це можуть бути каші, супи, пироги і навіть оладки. Гарбуз – символ свята, якщо вірити прикметам, страви з нього приносять захист від злих сил і матеріальне благополуччя. Хліб бармбрек – страва, яка є і видом ворожіння на Хеллоуїн, і смачною закускою. Це пиріг з будь-якою начинкою і з будь-якого тіста з однією невеликоюї особливістю.

У кожному шматку має бути щось, що пророкує майбутнє – кільце, горох, тріски, тканина, монети та інші дрібні предмети. Але не забудьте попередити гостей про пророкуюче майбутнє сюрпризи, інакше можливі конфузи.

У день духів не тільки шанували померлих, але і раділи збору врожаю, якщо він був рясним. Яблука – фрукт, який цілком відповідає сезону, тому чимало традиційних страв цього свята включає їх. Це можуть бути пироги з яблуками, фрукти в карамелі, яблучні компоти і взагалі все, що тільки можна приготувати з яблук.

Традиції святкування та прикмети Хеллоуїна. Яким може бути свято Хеллоуїн для дітей

Як дитяче свято, Хеллоуїн особливо цікаве в Європі і США. Одна з головних традицій – це випрошування солодощів під погрозою здійснити пустощі. Святкові заходи на Хеллоуїн для дітей проводяться в різних торгових центрах та інших закладах.

Якщо цей варіант не підходить, діти можуть брати участь в сімейному святкуванні. Наприклад, вирізання гарбузових ліхтарів всією сім’єю займе їх надовго. Не забудьте розповісти дітям, чому на Хеллоуїн вирізують ліхтарі з гарбузів.

Традиційні ігри і ворожіння з яблуками непогано підходять і для дітей. Ви можете заздалегідь запастися призами і роздавати їх дітям, яким вдається виловлювати яблука з води краще за всіх. Схожа гра є з випічкою, що висить на нитці, а також цукерками.

Діти люблять вбиратися в карнавальні костюми, і підготовка до свята цілком може вважатися його частиною. Ви можете зайнятися створенням костюмів всією сім’єю, створюючи моторошні або казкові образи – дивлячись що вам більше до душі.

Прикраса будинку гірляндами і іншим декором також може зацікавити дітвору. Страшні історії – неодмінний атрибут дитячого свята Хеллоуїн. Звичайно, цікавіше слухати і розповідати їх біля багаття. Заздалегідь запасіться цікавими «страшилками», вимкніть світло і починайте лякати всіх, хто на це погоджується. Але не перестарайтеся, адже на Хеллоуїн легенди оживають, а примари бродять по землі.

Традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн різних країн світу

Вище вже було описано, що свічки в кожній кімнаті запалюють для добробуту і захисту від злих сил. Якщо одна з них згасне, це означає, що в кімнаті знаходиться злий дух. Це ж означає неможливість запалити свічку з одного разу, тріск і кіптява.

Що робити в такій ситуації? Методик захисту від нечистої сили багато, і вам доведеться ними користуватися. Для того, щоб нечисть не змогла проникнути в будинок, на заході потрібно обійти його з палаючим факелом тричі. При цьому потрібно бути одягненим в маскарадний костюм.

Якщо ви святкуєте Хеллоуїн сім’єю або компанією, можна влаштувати цілу смолоскипну ходу з іграми та конкурсами – це цілком в дусі свята. До речі, бути наляканим привидом на Хеллоуїн – це дуже хороша прикмета. Вона обіцяє удачу протягом всього року.

Навіть сон за участю примари або нечистої сили обіцяє тільки хороше. Але, незважаючи на таке гарне значення страшної забобони, двері і вікна з настанням темряви в ніч духів намагалися зайвий раз не відкривати, щоб зло не проникло в будинок.

Сова, якщо вона сяде на дах будинку 31 жовтня, віщує покійника. Її потрібно прогнати негайно, тоді, можливо, біда обійде ваш будинок стороною. Поява ж над будинком зграї кажанів пророкує набуття багатства протягом року. Є і прикмета про павука.

Побачити його на Хеллоуїн – отримати попередження від померлого родича про небезпеку, яка загрожує одному з членів сім’ї. Але за іншими забобонам, павук вказує на присутність нечисті. Вбивати його не можна, подякуйте за попередження і випустіть на вулицю.

Нечисті духи дуже люблять білизну, що сушиться, тому в ніч, коли особливо багато їх бродить по землі, білизну прибирають в будинок. Якщо ви забули це зробити, білизна доведеться знову прати, інакше вона буде притягувати нещастя до того, хто її носить. Існує повір’я про виконання бажань на Хеллоуїн.

Якщо загадати найзаповітніше бажання, тримаючи яблуко в руці, а потім покласти його під подушку і лягти спати, воно обов’язково здійсниться. Вранці яблуко слід з’їсти. Але якщо ви побачите 31 жовтня горбаня, це означає, що бажане вам не потрібно, і скоро ви це самі зрозумієте.

Потрапляти на Хеллоуїн під дощ не варто – це до хвороби. А всьому населеному пункту, в якому була дощова погода, повір’я обіцяє погані наслідки – або хвилювання в суспільстві, або природні катаклізми, або інші події.

Гроза обіцяє ще складніші події. Знайомитися на Хеллоуїн – погана прикмета. Товариш виявиться зрадником, любовні відношення не складуться. Ця прикмета заснована на вірі в демонів-інкубів, які в цей день посилено спокушають молодих дівчат.

За старих часів в Англії їм забороняли виходити в ніч духів на вулицю, щоб уникнути ексцесів. В цілому, традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн  досить цікаві. Місцями вони сприяють веселощам, а місцями лякають. Наслідувати цим традиціям і провести день духів за всіма правилами досить просто, головне – дотримуватися всіх прикмет і не стати здобиччю для злісних привидів.

Далеко не кожне свято має таку давню історію, як Хеллоуїн. Відзначати це оригінальyt свято почали кілька тисячоліть тому. Правда за цей час традиції святкування і навіть сама назва свята зазнали істотних змін.

У наші дні традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн  дещо відрізняються в різних країнах. Однак незмінним атрибутом всюди залишається ліхтарик, зроблений з гарбуза. Незважаючи на те, що традиція використовувати гарбуз як «сировину» для виробництва ліхтариків для Хеллоуїна відносно недавня, у всіх країн, де відзначається це свято, використовується даний атрибут.

Своєрідно відзначається це свято в Мексиці. У цей день мексиканці прагнуть відвідати могили своїх померлих родичів, прикрасити їх квітами. Але, не дивлячись на досить сумний сенс, саме по собі свято дуже веселе, під час нього влаштовуються карнавали, ходи, паради.

У Мексиці, взагалі, цікаве ставлення до смерті. Тут нікого не здивує, якщо на могилі предків живі родичі влаштують веселу гулянку з танцями. Причому частування готуються досить специфічні – цукерки у вигляді черепів або марципан в формі труни. Обов’язково подається до столу «хліб мертвих», в якому запікається маленька іграшка у вигляді черепа або будь-якого іншого атрибута смерті. Вважається, що той член сім’ї, якому дістанеться цей атрибут, буде щасливий в житті.

В Європі Хеллоуїн відзначається з меншим розмахом, проте, у багатьох країнах це свято люблять. Так, наприклад, у Франції в більшості кафе і ресторанів в ніч на перше листопада відвідувачам пропонують вельми своєрідне меню. У нього включають страви, одні назви, яких можуть налякати. Втім, насправді їжа подається звичайнісінька, тільки оригінально оформлена.

Найбільш масштабні святкування Хеллоуїна у Франції проходять, звичайно ж, в Діснейленді. Весь жовтень основними персонажами, що розважають гостей парку, стають злі герої з мультфільмів, випущені на диснеївській студії. Ну а самі захоплюючі події в парку відбуваються в ніч на перше листопада. Проводяться грандіозні паради різної нечисті, організовуються барвисто красиві світлові шоу, звучить музика. Словом можна розважатися до самого ранку, не згадуючи про відпочинок.

У Німеччині основні святкові заходи проходять біля руїн замку Франкенштейн, розташованого недалеко від міста Дармштадта. Перші достовірні спогади про цей замок відносять ще до десятого століття. Але до нашого часу від величних споруд залишилося не так багато, всього дві вежі. Мешканці замку захоплювалися алхімією, тому будова отримала недобру славу.

Але всесвітню популярність замок отримав тільки після виходу роману і фільму про страшного монстра Франкенштейна. На Хеллоуїн на території замку, який тепер є музеєм під відкритим небом, проходить веселий фестиваль. Гостей зустрічають вампіри, зомбі і перевертні, які пропонують туристам прогулятися по похмурих підземеллях і побувати в башті Жаху.

Хеллоуїн в Китаї відзначається зовсім інакше. У цей день не прийнято танцювати і веселитися, так як це день поминання померлих предків. Масово свято не відзначається. Найчастіше, в цю ніч влаштовують молодіжні вечірки в клубах, які часто прикрашають до святкової ночі головними атрибутами свята – гарбузовим ліхтарями. Гості вбираються в костюми, роблять незвичайний грим.

Причому вбратися можна практично будь-ким, від ожилого мерця, до сексуальної кішки або чистого ангела. У клубах нерідко в честь свята проводять вогняні шоу. Багато хто із задоволенням дарують друзям і знайомим невеликі тематичні подарунки навіть в тому випадку, якщо самі свято не відзначають.

Отже, традиції святкування та прикмети на Хеллоуїн  досить різні. Можна, як завгодно ставитися до цього свята, але не можна заперечувати, що ще один привід для веселощів не буває зайвим.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *