Як часто ми чуємо фразу «типун тобі на язик!», Коли мовець не хоче, щоб збулося те, про що йшла мова. І кожен раз, коли язик починає хворіти і на ньому з’являються пухирі, ерозії або виразки, згадується це неприємне побажання. Хоча найчастіше ці висипання не мають з «типун» нічого спільного, оскільки є проявами банального стоматиту на язику або катарального глоситу. Ми розповімо про те, через що він утворюється і чим відрізняється від інших видів стоматиту cтоматит на язику, а також про те, як його виявити і лікувати.
Стоматит на язику: причини виникнення
Навряд чи знайдеться у світі велика кількість людей, які хоч раз в житті не стикалися б з цим неприємним явищем. Проявляється стоматит на язику і під ним звичайним запаленням слизової оболонки і м’яких тканин. Найчастіше поштовхом до виникнення даного захворювання є бактеріальна або вірусна інфекція, наприклад, кір, скарлатина, дифтерія, а також різного роду порушення травлення, дизбактеріози, глистяні інвазії та багато іншого. Розглянемо можливі причини захворювання:
У першу чергу, появі будь-якого стоматиту сприяє погана гігієна порожнини рота або її повна відсутність, а також недостатній стоматологічний догляд за ротовою порожниною, тобто наявність хронічних хвороб зубів (глибокий карієс, зубний камінь) і ясен (пародонтит, гінгівіт, періодонтит).
Виникнення стоматиту у дорослих може є не відокремленим захворюванням, а системним ускладненням хронічних захворювань ШКТ (коліти, гастрити, дуоденіти, дизбактеріози).
Частий стоматит на язику може бути прихованим показником присутності в організмі людини глистів. При цьому самі паразити можуть протягом довгих років ніяк себе не проявляти, поступово перебудовуючи функції організму під свої потреби. У цьому випадку у хворого буде присутній ряд інших симптомів: часті головні болі, хрускіт і болі в суглобах, запори або проноси, велика кількість слизу у випорожненнях, болі в кишечнику та інших внутрішніх органах.
Якщо стоматит на язику довго не проходить, він може бути викликаний постійним механічним травмуванням, приміром, про зубний камінь, брекети або протези (в цьому випадку виразки найчастіше утворюються на язику збоку), а також при тривалому вживанні насіннячок. Стоматит, викликаний травмою, сприяє також невилікуваним відколам або переломам зубів, шкідливі звички у професійній діяльності (найчастіше кравців і в’язальниць), опіки при вживанні занадто гарячої їжі. У дитячому віці, при прорізуванні зубів, язик так само може бути пошкоджений, що призводить до появи запалень.
Куріння і вживання алкогольних напоїв, через постійне пересушування слизової оболонки ротової порожнини і порушення обміну речовин в організмі, також нерідко призводять до стоматиту на язиці.
Вірусні захворювання, наприклад, герпес, грип, вітрянка, кір та інші ГРВІ нерідко супроводжуються появою глосситу. Даний вид стоматиту заразний не тільки при користуванні чужими зубними щітками і предметами особистої гігієни, але і при контакті з хворою людиною, оскільки більшість вірусів передається повітряно-крапельним і контактним шляхом.
Досить частою причиною запалень на слизовій і язиці є алергічна реакція на сезонні подразники (цвітіння) і медикаментозні засоби.
Також причиною хвороби може служити тривалий вплив на організм хімічних речовин і солей важких металів. У цьому випадку наслідки можуть стати незворотними.
Стоматит на язику: симптоми захворювання
Найяскравішим симптомом даного виду стоматиту є печіння і хворобливі висипання на язиці. Це можуть бути виразки, афти, гнійники, ерозії та інші ушкодження, через які розмова і прийом їжі стають вкрай скрутними.
Найчастіше такі висипання супроводжуються набряком м’яких тканин, гіперемією, нальотом на язику, втратою смакових відчуттів, підвищеним слиновиділенням, наявністю неприємного запаху з рота, збільшенням лімфатичних вузлів. Іноді підвищується і загальна температура тіла, починаються тривалі головні болі, що не знімаються навіть знеболюючими препаратами.
У важких випадках стоматит на язику супроводжується абсцесами, переходить по слизовій на ясна, піднебіння і губи. Язик розпухає так сильно, що мова людини стає абсолютно невиразною, дихання утруднюється, можуть траплятися напади задухи. Загальний стан організму також погіршується, з’являються ознаки інтоксикації, слабкість, апатія.
Стоматит на язику: лікування
Стоматит на язику в більшості випадків передбачає тільки місцеве лікування. Проводити його можна самостійно вдома. Однак при вірусному, бактеріальному, грибковому або алергічному стоматиті краще звернутися до лікаря і дізнатися, чим лікувати висипання і як піднімати рівень імунітету.
Найголовніше лікування полягає в усуненні причини захворювання. Місцева симптоматична допомога може полягати в обробці ураженої слизової антисептиками, аплікаціями знеболюючих і ранозагоювальними препаратами.
Рецепти народної медицини також будуть дуже до речі. Для якнайшвидшого загоєння ран та дезінфекції порожнини рота будуть корисні полоскання відварами ромашки, шавлії та календули, цвіту липи і кори дуба, соком з картоплі.
В обов’язковому порядку потрібно дотримуватися щадної дієти, що складається з прісних страв (мінімальна кількість солі і цукру, ніяких спецій, нічого гострого і кислого) в кашоподібній і пюреподібній формі. Температура їжі не повинна бути високою, щоб не травмувати слизову ще більше.
Ну і, звичайно ж, найголовніше правило лікування гострих форм захворювань – не запускати їх, щоб вони не переросли в хронічні. Тому при найменшому натяку на хворобливі відчуття в області язику, рекомендуємо звертатися за допомогою до стоматолога.