Home / Здоров'я / Протизаплідні таблетки – види, правила використання

Протизаплідні таблетки – види, правила використання

Гормональна контрацепція – один з найбільш надійних методів на сьогоднішній день. Вона зручна у використанні і запобігає появі не тільки небажаної вагітності, але безлічі гінекологічних захворювань. Однак бездумне самостійне використання цих препаратів може бути дуже небезпечним. Обов’язково необхідно проконсультуватися з цього приводу з лікарем-гінекологом. Протизаплідні таблетки– це засоби, що виготовлені на основі жіночих статевих гормонів: прогестерону і естрогену. Вони пригнічують дозрівання яйцеклітини і ущільнюють шийковий слиз, що не дає сперматозоїдам проникнути в матку.

Протизаплідні таблетки

Протизаплідні таблетки – види, правила використання

Однак для досягнення результатів вкрай важлива регулярність надходження гормонів в організм. Достатньо не випити одну протизаплідну таблетку, щоб в екстреному порядку сталася овуляція. Якщо ж точно слідувати інструкції, то ймовірність завагітніти вкрай мала – всього 0,3%.

Оральні контрацептиви вважаються одним з найефективніших методів контрацепції. Надійність контрацептивних засобів визначається індексом Перля (кількість вагітностей на 100 жінок протягом року використання певного методу контрацепції). При відсутності запобігання протягом року вагітність наступає у 80 жінок з 100 – тобто, індекс Перля становить 80. Надійність комбінованих оральних контрацептивів за індексом Перля визначається як 0,1-1,0 (при використанні презервативів 2-12). Оральні контрацептиви можуть застосовуватися більшістю здорових жінок репродуктивного віку, їх можна приймати як в підлітковому віці, так і перед менопаузою.

Протизаплідні таблетки – види

Міні-пілі – це таблетки, які містять лише прогестерон.

Комбіновані – ті, що містять прогестерон і естроген. Вони найбільш популярні і поділяються на:

Монофазні – концентрація гормонів у всіх таблетках однакова ( «Регулон», «Жанін», «Логест», «Марвелон», «Джес», «Рігевідон», «Ліндинет»).

Трифазні – концентрація гормонів неоднакова, вони імітують природний жіночий гормональний фон ( «Три-Регоні», «Три-мерсі», «Триквилар»).

Монофазні протизаплідні таблетки  переносяться краще і використовуються набагато частіше трифазних. Міні-пілі також досить ефективні, однак при їх використанні можливе виникнення нерегулярних вагінальних кров’яних виділень. Їх призначають тим, кому протипоказані естрогени, наприклад, годуючим матерям.

Як правило, упаковка містить 21 таблетку, їх слід приймати по одній в день в один і той же час. Після трьох тижнів використання робиться перерва, в цей період настають місячні.. Потім прийом таблеток починають знову. У деяких випадках для того, щоб уникнути цієї перерви виробники доповнюють упаковку ще 7 неактивними таблетками з залізом.

Вважається, що здорові (обов’язково не палять) жінки можуть використовувати комбіновані гормональні контрацептиви практично постійно. Але підібрати препарат обов’язково повинен лікар, тому що концентрація естрогену в них буває різна. Найбільш безпечні невеликі дози – 20-35 мікрограмів. Препарати з великими дозами естрогену (50 мікрограмів) застосовуються за суворими показаннями.

Протизаплідні  таблетки: за і проти

До переваг цього виду контрацепції можна віднести:

постійний надійний протизаплідний ефект (при правильному застосуванні);

зменшення інтенсивності менструальних болів і ступеня вираженості проявів передменструального синдрому;

регулярність місячних;

зникнення акне (вугрів);

поліпшення стану при анемії, кістах яєчників і молочних залоз, мастопатії;

зниження ймовірності розвитку остеопорозу і деяких видів раку (в тому числі яєчників і матки).

Лікувальний ефект може зберігатися протягом декількох років після припинення прийому препарату.

Протизаплідні таблетки мають такі протипоказання:

кров’янисті виділення нерегулярного характеру (найчастіше вони з’являються в перші місяці використання препаратів, після того, як організм звикне до нового гормонального фону, вони зникають);

накопичення рідини в організмі і поява набряків;

здуття живота;

підвищення тиску;

головні болі (мігрені);

підвищена чутливість грудних залоз;

збільшення ваги;

підвищення апетиту;

поява темних пігментних плям на обличчі;

збільшення ризику розвитку тромбозів судин;

підвищення ймовірності розвитку інсультів і інфарктів (характерно для жінок, що палять);

збільшення в розмірах вже існуючих каменів жовчного міхура (утворення нових каменів оральні контрацептиви не провокують).

Деякі препарати (антибіотики, протигрибкові) здатні знизити ефективність протизаплідних препаратів. Важливо читати інструкції до препаратів. Якщо одночасне використання лікарських засобів неможливо, то прийом оральних контрацептивів краще відкласти.

Протизаплідні таблетки – деякі правила використання

В першу чергу жінці необхідно пройти лікарське обстеження: виміряти артеріальний тиск, рівень холестерину і глюкози. Через три місяці прийому препарату рекомендується пройти обстеження знову і проконтролювати, чи не підвищився рівень артеріального тиску. Надалі, якщо не буде особливих показань, обстеження проводиться раз на рік.

Також дуже важливо обговорити зі своїм лікарем всі плюси і мінуси гормональної контрацепції.

Як приймати протизаплідні таблетки?

Перед тим як прийняти протизаплідні таблетки, обов’язково переконайтеся, що у вас не буде побічних дій або немає алергії. Починати можна практично в будь-який день, але краще за все буде підходити для початку прийому драже в перший день місячних. Приймати таблетки бажано щодня в один і той же час. У більшості випадків окрему таблетку, позначають числом, яке символізує день, в який потрібно її прийняти, а упаковка стрілками, що показують черговість прийому.

Коли упаковка закінчується, потрібно зробити перерву в прийомі на 7 днів. Після того, як ви припинете приймати таблетки, приблизно на 2-4 день підуть місячні. Кровотечі будуть не тривалими. Якщо ви будете дотримуватися графіка і приймати препарат протягом декількох місяців, організм виробить чіткий ритм, і ви зможете прорахувати не тільки день, коли почнуться місячні, а й точний час.

 Якщо  зневажливо ставитися до даного методу запобігання, то всі ваші старання закінчаться вагітністю. Тим, хто забуває приймати таблетки, допоможе мобільний телефон. Досить виставити на ньому нагадування і весь час носити з собою. Якщо ви все ж трохи порушите графік прийому, це не відіб’ється на ефекті. Але це небажано.

Якщо ви все-таки забули випити препарат, і час, який минув, становить менше 12 годин, не переживайте і випийте таблетку відразу. Але якщо пройшло більше 12 годин, тоді ступінь захисту знизиться, і рекомендується використовувати презерватив протягом тижня. Якщо ж у вас з’явилася затримка, варто пройти тест на вагітність, щоб виключити або підтвердити її.

 Як говорилося раніше, після початку прийому протизаплідних таблеток, місячні починатимуться в один і той же день, припустимо в середу. Якщо вам необхідно, щоб місячні починалися, наприклад, в понеділок, тоді необхідно скоротити перерву з 7 днів до 5. А далі приймайте по описаній вище схемі.

Може трапитися так, що менструація планується на важливий день, і вам би хотілося, щоб її не було зовсім. Тоді потрібно почати приймати нову порцію таблеток не роблячи перерви.

Скільки можна приймати ппротизаплідні таблетки?

Серед жінок побутує такий міф, що якщо довго приймати протизаплідні таблетки, то це згубно позначиться на здоров’ї. Навіть деякі гінекологи кажуть про те, що потрібно дати відпочинок яєчникам. Насправді ж все інакше, і це твердження не обгрунтовано. Адже свідоцтв про те, що таблетки негативно впливають на здоров’я жінки немає. Але от якщо зробити перерву на кілька місяців, до цього приймаючи таблетки 1-3 роки, і відновити прийом, ендокринна система зазнає колосальногой стресу.

Протизаплідні таблетки. Чи впливають оральні контрацептиви на вагітних?

Ці препарати не надають несприятливу дію на плід на ранньому терміні вагітності. Але їх прийом треба припинити негайно після того, як жінка дізналася про вагітність.

Коли протизаплідні таблетки протипоказано приймати

Строго заборонено прийом оральних контрацептивів в наступних випадках:

палить жінка у віці 35 років і старше;

хвороби печінки (гепатит, цироз, пухлини);

підвищений рівень тригліцеридів в крові – 250 мг / дл і більше;

неконтрольована гіпертонічна хвороба;

цукровий діабет, якщо він нелікованих або має ускладнення;

захворювання нирок (пієлонефрит, гламерулонефріт);

тромбози глибоких вен,

нерухомість ніг (наприклад, гіпс),

ішемічна хвороба серця,

після інфаркту або інсульту,

протягом місяця до або після операцій;

перенесений холестаз вагітних;

якщо попередній прийом даних лікарських засобів викликав появу жовтяниці;

деякі види раку матки або молочної залози;

кров’янисті виділення з піхви невідомої причини;

системна червона вовчанка.

Є також деякі стани, при яких можливий прийом оральних контрацептивів, однак потрібен постійний контроль з боку лікаря:

депресивні стани;

контрольований цукровий діабет, якщо немає ускладнень;

виражений передменструальний синдром;

відсутність місячних з невідомих причин;

напади головного болю (мігрені), якщо немає інших неврологічних відхилень;

палить жінка молодша 35 років;

захворювання печінки (гепатит та ін.) в період одужання;

гіпертонічна хвороба, якщо тиск добре контролюється;

варикозне розширення вен;

контрольована епілепсія;

міома матки;

після лікування онкологічних захворювань шийки матки;

ожиріння;

тромбози в історіях хвороб близьких родичів.

Сучасні гормональні протизаплідні таблетки  можуть стати вашим надійним методом захисту. Важливий лише грамотний вибір і правильне використання. Проконсультуйтеся з фахівцем.

Найголовніше – жінка повинна ставитися до свого здоров’я трепетно і з турботою, адже вся відповідальність за здорове потомство лежить на ній.


Check Also

Місячний календар зачаття на березень 2021 року

Зачаття і народження дитини – велике щастя для сім’ї. Якщо ви вирішили стати батьками в …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *