Ніч на Івана Купала наповнена чарами. Це свято відзначали масово ще кілька сотень років тому. Приділяють йому увагу і зараз, але далеко не всі бажають дотримуватися традицій наших предків і прислухатися до прикмет, і даремно – на Купала можна зміцнити здоров’я, заговорити себе від бід, виконати будь-яке бажання і ворожити на судженого за допомогою вінка. Про цікаві обряди та традиції на Івана Купала спробуємо розібратись далі.
Обряди та традиції на Івана Купала – історія свята
Івана Купала – це народне слов’янське свято, яке відзначали ще в дохристиянські часи. Воно присвячене літньому сонцестоянню і найвищому розквіту природи, а в деяких регіонах ще й іменин Водяного. Зараз його відзначають 7 липня, але історично, за старим календарем дата свята на честь літнього розквіту припадала з 22-го по 24 червня. Однак особливими чарами наповнений не день 7 липня, а ніч з шостого на сьоме.
Якщо вас цікавить, якого числа свято Івана Купала, і ви хотіли б вшанувати традиції наших предків, то святковими можна порахувати і 6, і 7 липня. За старих часів люди намагалися не лягати спати в цей час, і справа була не тільки в тому, що нечиста сила особливо активна в це свято. Знаючі люди використовували кожну хвилину просочену магією свята, щоб оздоровитися, дізнатися майбутнє і знайти багатство – стільки всього потрібно було встигнути зробити, що спати було просто ніколи.
За часом ця дата збігається з православним святом – днем Іоанна Хрестителя. Йому в цей день прийнято молитися людям, які страждають від сильних головних болів. Також цьому святому моляться батьки хворих дітей за їх одужання.
В історії пост християнської Русі день Івана Купала поєднує в собі язичницькі та християнські корені. Багато хто вважає, що існує божество з слов’янського пантеону – Купала. Це не так. Помилка була допущена літописцем в 17 столітті, а Купала, до якого звертаються і зараз в текстах змов і святкових піснях є тільки персоніфіцікацією свята. Перша назва свята до наших днів не дійшла. Сучасна назва – результат сплаву християнських і язичницьких традицій.
Івана Купала – по-справжньому чарівний час. Багато легенд і повір’їв складено про нього. У давнину в цю ніч надавали особливого значення прикметами, багато з яких дійшли до наших днів. Наші предки творили обряди, ворожили, а ті, кому були відомі таємниці магії, намагалися не пропускати особливий для чаклунства час.
Обряди та традиції на Івана Купала
Обряди та традиції на Івана Купала завжди пов’язані з вогнем, водою і рослинами. Святкування Івана Купала за традиціями наших предків – це вже система обрядів, які спрямовані на оздоровлення, очищення від негативу і збереження молодості.
Стрибки через багаття позбавляють від нажитого за рік негативу і хвороб. На багатті можна спалити те, від чого бажаєте позбутися. Напишіть на аркуші паперу свої проблеми і спаліть їх в купальському вогні. Якщо є можливість взяти участь в хороводі навколо багаття, коли будете кружляти, пошепки або про себе попросіть у вогню удачі – це дійсно працює.
Вдень обов’язково варто викупатися в природному водоймищі, сходити в лазню або хоча б облитися водою з джерела. Добре, якщо вранці вдасться зібрати росу і вмити нею обличчя і руки, окропити посуд, стіни будинку і ліжка. Можна набрати води з криниці чи джерела про запас, вона піднімає настрій і покращує самопочуття. А якщо в чарівній воді потримати всю святкову ніч монети і не витрачати їх, до вашої оселі прийде багатство. Не уникайте і прання на Купала – цей одяг буде покращувати самопочуття і навіть допомагати від хвороб.
Збір трав – невід’ємна обрядова частина святкування. Можете спробувати відшукати чарівну папороть ближче до півночі. На світанку ж пошукайте плакун-траву (дербенник), одолень-траву (латаття), оман, полин і кропиву. З цих рослин можна робити захисні обереги, амулети на любов і усунення перешкод.
Обряди з водою
Вважається, що саме в цей день вся нечисть залишає водойми, тому люди можуть сміливо починати купатися. Уже в ніч на 7 липня всі поспішають зануритися, тому що вода, на думку людей, набувала магічну силу, була здатна зцілити від хвороб і захистити від зла. Якщо поблизу не було водойм, то відправлялися в баню. До речі, віниками, якими парилися в цю ніч, потім користувалися весь рік. Це вважалося корисним для людини.
Обряди з травами
Зібрані до світанку трави і квіти в ніч на Івана Купала, за переказами, мали магічну силу. Їх треба складати під росу, а потім висушувати і зберігати. Пізніше ними можна обкурювати приміщення і хворих людей, щоб боротися з нечистою силою і лікувати всі хвороби.
Обряди з вогнем
Після купань люди зазвичай розпалювали багаття, які теж наділені очищаючою силою. Навколо вогню можна водити хороводи або танцювати поруч. Також поширені були такі розваги, як стрибки через багаття. Вважалося, що багаття можуть допомогти зберегти худобу здоровою. Для цього тварин виводили і вели повз розпалені багаття. А, щоб малюки видужували, матері спалювали одяг знятий з хворих дітей.
Одним з найвідоміших обрядів в таке свято є перестрибування купальського вогню. За старих часів вважалося, що чим вище людина зможе стрибнути, тим більше йому буде посміхатися удача в цьому році.
Пари, щоб перевірити відносини і зміцнити їх, стрибали через багаття разом, взявшись за руки. Безплідні жінки стрибали, вірячи, що це вилікує їх від безпліддя, адже в ніч Івана Купала багаття має магічну силу.
Стрибки ці мали свої прикмети:
– якщо стрибнути три рази – весь рік проведеш в здоров’ї і щасті;
– якщо спіткнувся – хворітимеш;
– якщо розвернув вогонь ногою – в родині будуть проблеми;
– якщо є погане передчуття – стрибни 9 раз через багаття, думаючи про щось хороше.
Наші предки вірили, що вогонь в таку ніч прибирає все погане – злидні, проблеми, хвороби. Тому люди приносили старий одяг і спалювали його на купальському багатті. Багаття розпалювали пізно увечері і палили найчастіше до ранку. У різних традиціях є свідчення про вимогу розпалювати купальське багаття неодмінно “живим вогнем”, здобутим тертям; подекуди вогонь від цього багаття несли додому і розводили новий вогонь у вогнищі. Дівчину, що не перестрибнула через вогнище, називали відьмою; її обливали водою, били кропивою, як не пройшла «очищення» купальським вогнем.