Home / Діти / Натоптиші у дітей – ефективне лікування, діагностування

Натоптиші у дітей – ефективне лікування, діагностування

Натоптиші у дітей  – це сухі мозольні ущільнення на підошвах, що виникають на п’яті, тильній стороні великого пальця або з зовнішнього боку мізинця. Важливо знати причини появи сухих мозолів, щоб не допустити появи загрубілості і натоптишів.

Натоптиші у дітей. Особливості утворення натоптишів

Натоптиші у дітей – ефективне лікування, діагностування

Досить часто у дітей і дорослих з’являються з мозолі і натоптиші. Вони виникають внаслідок постійного тертя і тиску на ділянку шкіри, при якому клітини відмирають, і утворюється груба, тверда поверхня.

Мозоль у дитини має, як правило, сірий або жовтий відтінок, відрізняється горбкуватою структурою. Натоптиші розташовані найчастіше на передній частині стопи, а причини слід шукати в постановці п’яти, великого пальця і плеснової кістки. П’ятка залежить від стопи, точніше від її положення в певні періоди.

Стопа виконує функції супінації і пронації, протилежних за значенням рухів. Супінація замикає зв’язку суглоб стопи – гомілка – коліно, при цьому стопа розгортається назовні і збільшується висота склепіння стопи.

Пронація викликає розмикання цієї зв’язки, при цьому стопа ущільнюється. Супінація підвищує стійкість ноги при зіткненні з землею і додає жорсткість зв’язці стопа – гомілка при відштовхуванні. Пронація згладжує удар при приземленні і пристосовує стопу до поверхні.

Будь-які зміни в обсязі або часу цих процесів ведуть до порушення ходи і нерівномірного навантаження по поверхні стопи, веде до появи локальних перевантажень. Вони проявляються мозолями і натоптишнатоптишами, тобто місцями, де шкіра неабияк постраждала.

Хода формується тоді, коли п’ята торкається землі. В ідеалі вона повинна трохи супінувати, тому що сила удару доводиться на зовнішній відділ п’яти.

Пронація, згладжуючи навантаження, розподіляє її по підошві, відхиляючись до внутрішньої сторони  стопи. Перед відштовхуванням стопа приймає нейтральне положення, а максимальне навантаження перерозподіляється на область плеснової головки.

Картинка виглядає наступним чином: в момент торкання – легка супінація, потім нейтральна позиція, слідом пронація до середини періоду, ресупінація перед початком відштовхування і саме відштовхування I-II-III пальцями.

При кроці тиск на стопу змінює свою локалізацію кожен момент часу, що дозволяє рівномірно її розподіляти. Ідеальна хода – котяча, з плавними перекатами.

Якщо стопа прагне до потовщення і глибоко пронірованна, хода буде важкою, човгаючою, качиною. Якщо стопа має високе склепінням, дуже супінірованна, хода буде жорсткою, вбивається каблук.

Розташування натоптишів на нозі і місця зносу на взуття багато можуть розповісти про ходу.

Якщо при швидкій ходьбі проявляється клишоногість, на піску видно сильні загрібаючі рухи пальців, а на мокрій дорозі сильно забризкуються штани, то вірогідна поява натоптишів у зовнішнього краю п’яти, під головками I-II плеснових кісток і внутрішнього краю великого пальця.

Взуття сильно зношується в цих місцях. При такій деформації стопи пальці трохи підняті, тому навантаження занадто довго фокусується на зовнішній стороні стопи, а потім стопа, запізнюючись, пронирується і великий палець глибоко опускається в грунт. Вага тіла швидко переноситься на внутрішній край великого пальця, а п’ята відхиляється назовні.

Схожа на цю інша хода, її причина дещо інша: великий палець стає менш рухливим в результаті травм або хронічного запалення 1 суглоба пальця.

Хворобливі відчуття змушують переносити вагу тіла на зовнішній відділ стопи. Вона більш звичайного супінує і хода набуває клишоногість. Над V плесновою голівкою активно розвивається натоптиш (сухий мозоль), верх взуття заламують зморшки.

Якщо стопа досить плоска, пронація п’ятки досягає великої величини, пік навантаження надовго зміщується всередину стопи. Внутрішній звід під тривалим навантаженням стає ще плоскішим. Великий палець і I плюснева кістка не можуть бути надійні в якості трампліну, тому навантаження розподіляється на II-III плеснову кістки.

Відштовхування відбувається основною фалангою великого пальця і його відведенням, п’ята підкручує досередини. По краю великого пальця шкіра зношується і наростають натоптиші.

При ходьбі по мокрій дорозі штани брудняться п’ятою протилежної ноги. Підошва взуття стирається з внутрішньої сторони, під великим пальцем і під головками II – III плеснових кісток.

Якщо у дитини натоптиші, причиною є неуважність батьків. Деякі симптоми огрубіння шкіри проявляються у віці до року, як тільки малюк почав вставати на ніжки. Але батьки приймають біль при ходьбі або небажання малюка носити черевики за дитячий каприз замість того, щоб видаляти подразник і лікувати наслідки. Вони виникають унаслідок тривалого тертя ніжної шкіри ніг об взуття, якщо дитина:

не носити шкарпетки під взуття;

носить шкарпетки або колготки більшого розміру, ніж потрібно. Внаслідок тканина скочується в валики і тисне на стопи при ходьбі;

активно займається спортом в невідповідному взутті;

має особливості в будові кісток ступень або аномалії розвитку ніг і неправильну ходу;

не любить взуватися, вважаючи за краще ходити босоніж.

Якщо взуття:

невідповідного малюкові розміру (мале або велике);

має грубі внутрішні шви, що натирають пальчики;

на занадто тонкій підошві, нездатній  захистити стопу від нерівностей;

неякісне, погано сидить на ніжці.

Розуміючи, таким чином, причину появи натоптишів у дитини, батьки повинні діяти в декількох напрямках:

позбавити дитину від болю і відмерлих шарів шкіри;

підібрати ортопедичне взуття з метою корекції надлишкових напруг в тканинах стопи;

звернутися до хірурга для з’ясування прогнозу і вирішення питання про деформації стопи.

При усуненні дратівного  фактора, підібравши правильне ортопедичне взуття або устілки, лікування натоптишів на ступнях може не знадобитися. Якщо наріст прогресує внаслідок деформації будови стоп, в рідкісних випадках його можуть видалити хірургічним шляхом, паралельно виправляючи патологію.

У домашніх умовах пошкоджувати цілісність шкірного покриву стопи протипоказано. Пом’якшення і відлущування грубого ороговілого шару шкіри рекомендовано за допомогою народної медицини або мазями з аптек.

Натоптиші у дітей. Лікування

Мозолі і натоптиші у дітей  можуть не мати потребу в лікуванні, якщо вони не викликають болю. Батьки повинні пам’ятати, що зрізати самостійно мозоль або натоптиш не можна. У рідкісних випадках для лікування мозолів і натоптишів у дітей може знадобитися хірургічне видалення або зміна кісткової структури.

 Якщо ви разом з малюком відправляєтеся в далекі подорожі або на відпочинок, не варто брати з собою нове взуття, яке дитина ще не носила. Завжди в запасі повинна бути з собою пара змінного дитячого взуття, якщо повсякденні туфлі або сандалі натирають.

Дитячий масаж стопи застосовується для запобігання різних відхилень розвитку ніг дитини і утворення мозолів в дошкільному віці.

Дитяча шкіра охоче вбирає речовини, які на неї потрапляють, будь-які ущільнення на стопах легко відповідають на лікування. Діти охоче приймають ванночки з відварами лікувальних трав.

Мильно-содова ванночка. В 1 літрі мильної води розчинити 1 ч. ложку соди, тримати ніжки у воді 15-20 хвилин.

Шавлія. 3 ст. ложки рослини запарити в 2 літрах води, додати 2 ст. ложки соди, парити ніжки 20 хвилин.

Ромашка. 6 ст. ложок сухої рослини заварити 2 літрами окропу, настоювати 2 години, парити 20 хвилин.

Чистотіл. 2 ст. ложки сухої трави настояти протягом години в 1 літрі окропу, парити ніжки 15-20 хвилин.

Ванночки краще приймати ввечері, перед сном. Після процедури натоптиші у дітей  обробляють пемзою або пилочкою для нігтів. Потім необхідно витерти ноги насухо, нанести крем. Вирушаючи в ліжко, надіти теплі шкарпетки. Прибрати натоптиш і пом’якшити шкіру на підошвах допоможуть компреси з підручних засобів.

Алое. Лист рослини розрізати уздовж, зафіксувати на ущільненні пластиром.

Мед або прополіс. На чисті ноги нанести засоби, надіти поліетиленовий пакет і теплий носок.

Сік лимона. Частку лимона прикласти до огрубілого місця, зафіксувати пластиром, зверху обмотати поліетиленом і надіти шкарпетку.

Свіжий сік журавлини. Намочить соком бинт і прикласти на огрубілу ділянку, зверху обмотати харчовою плівкою або надіти поліетиленовий пакет, носок.

Компрес з цибулиння. Протягом 15 хвилин кип’ятити лушпиння від цибулі в невеликій кількості води, щоб вийшла густа маса. Після охолодження нанести її на уражену ділянку, захистивши шкіру навколо нього щільним шаром жирного крему, надіти поліетиленовий пакет і теплий носок.

Для кращого ефекту, зручності дитини, компреси необхідно робити ввечері, попередньо розпарити ступні. Позбавлення від натоптиша буде максимально ефективним і комфортним для малюка.

Натоптиші у дітей. Лікування медикаментами

шкірі дитини вимагає ніжних, обережних методів лікування натоптишів.

Ніжна Мазі, креми, гелі можуть виявитися алергенними або агресивними для дитячого організму.

Якщо натуральні засоби ніякого ефекту не надають, можна спробувати застосувати саліцилову мазь.

Серед аптечних засобів є багато дієвих і не мають протипоказань для дитячого віку.

Саліцилова кислота / мазі, креми на її основі.  Шкіру навколо натоптиша змастити жирним дитячим кремом, використовувати препарат строго відповідно до інструкції. При появі печії видалити речовину, змити в проточній воді.

Необхідно пам’ятати, що використовувати її потрібно відповідно до інструкції. У разі алергічної реакції звернутися до лікаря.

Порядок нанесення мазі:

Розпарити ніжки дитини в теплій воді.

Шкіру навколо натоптиша заклеїти пластиром.

Нанести мазь на натоптиш.

Закрити ділянку пластиром.

Витримати компрес 7 – 8 годин.

Зняти пластир і видалити розм’якшені шари шкіри пемзою.

Обполоснути ніжки водою, витерти насухо, змастити кремом, краще дитячим.

Важливо: препарати від натоптишів небезпечні для дитячої шкіри, тому необхідно дотримуватися обережності.

Пластир. Пластир вирізують за розміром наросту, приклеюють, необхідно щодня прибирати верхній шар мозолі, якщо усунути проблему за один раз не вдалося. У більшості випадків одноразового застосування для лікування сухого натоптиша у малюка досить для позбавлення від проблеми.

Аспірин. 1 пачку пігулок  розтовкти в порошок, розвести водою до густого кашкоподібного стану, додати 1 ст. ложку лимонного соку. Засіб нанести на 20 хвилин під харчову плівку і теплий носок.  Після використання змити, почистити мозоль пемзою і змастити дитячим кремом. Допускається проводити курс лікування до 2 тижнів.

Натоптиші у дітей. Коли варто звернутися до лікаря

У деяких випадках звичайний плоский натоптиш можна сплутати зі стрижневим мозолем. Він відрізняється від простого огрубіння шкіри наявністю тонкого стрижня, який іде у тканини, виглядає опуклим горбом з прозорим епіцентром.

Цей різновид мозолі вимагає консультації з лікарем. Не видаливши стрижень, позбутися від дефекту не вийде. Прибирати натоптиші у дітей  потрібно під контролем лікаря. Натоптиші у дітей  можна видалити рідким азотом, лазерним променем.

Такі види лікування можуть бути виправдані тільки застарілою і хронічною формою. У дітей, як правило, таких застарілих випадків не спостерігається. Метод видалення для дітей не підходить: рубці, що утворилися після операції, дуже болючі.

Якщо не звернутися зі стрижневим мозолем до лікаря, він може тріснути, в рану потрапить інфекція. Привід сходити до педіатра – з’являються тріщини на підошвах дитини, сухість шкіри ніг. Малюкові може не вистачати вітамінів, мінеральних речовин, потрібна корекція раціону.

Якщо в тріщини на ніжках потрапила інфекція, зволікати з візитом до лікаря не варто. Брак поживних речовин несприятливо позначається на здоров’ї і розвитку дітей.

Натоптишій у дітей. Протипоказання до лікування дитячих натоптишів

При лікуванні натоптишів малюкові може не сподобатися процес прийняття ванночок або компресів. Батькам варто зрозуміти: дитині неприємний процес або він реагує на ефект від ліків. Можливо, відчуває алергічні реакції у вигляді печіння, поколювання, набряклості.

Якщо дитині не подобається процес розпарювання або лоскоту від пемзи, батькам варто проявити фантазію, обігравши лікування як цікаву пригоду. Якщо мама помітила алергічні реакції на засіб, що наноситься, його варто змінити, проконсультувавшись з лікарем.

Якщо з’явилися натоптиші у дітей  на ступнях, лікування можна уникнути, щодня оглядаючи дитячі ніжки на предмет почервоніння і натертостей, уважно масажуючи їх перед сном. Мамині руки і дитячий крем повернуть стопам дитини м’якість і ніжність.


Check Also

Новорічні прикраси на 2021 рік своїми руками. Корисна підбірка

До жодного свята не готуються і не прикрашають своє житло так, як до зустрічі Нового …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *