Home / Дозвілля / Масниця 2020. Традиції святкування по дням тижня

Масниця 2020. Традиції святкування по дням тижня

Масниця 2020, яка має ще одну назву – Сиропусна седмиця – давнє свято, що передує Великому посту перед Великоднем. Слов’яни протягом святкового тижня проводжали зиму, і зустрічали весну за церковним календарем,

Масниця 2020. Масниця була язичницьким святом

Масниця 2020. Традиції святкування по дням тижня

Масляний тиждень починається сьогодні, 24 лютого, і триватиме до 1 березня включно.

Це тиждень перед Великим постом (2 березня – 18 квітня). Він символізує проводи зими і зустріч весни. Потім в квітні ми будемо відзначати Великдень, а в червні ще одне великий православне свято – Трійця.

Весь тиждень Масниці їдять млинці з сирниками, оладки з медом, п’ють суботні. В останній день – Прощена неділя – прощають кривдників, просять вибачення у рідних і близьких, друзів, знайомих, колег, також спалюють опудало, а його попіл розвіюють над полями, щоб вони були врожайними.

У Церкві нагадують: православні, які вирішили постити, повинні бути обережними з масляними гуляннями, утриматися від святкових заходів.

Дата Масниці щороку змінюється, тому як прив’язана до Великодня, також не має постійної дати. Початок Масляного тижня обчислюється шляхом відліку від Пасхи 56 днів в зворотну сторону. Так, в 2020 році Світле Воскресіння припадає на 19 квітня, значить, тиждень Масляної розпочинається 24 лютого.

Свято Масниці з’явилося в язичницькі часи – її стали відзначати слов’яни. Для них це був новий період, час, пов’язаний з весняним рівноденням. Також Масницю  пов’язували з божеством Сонця Ярилою, і божеством терміну Велесом.

Млинці нагадують Сонце, тому стали головною стравою свята. Протягом Масляного тижня проходять дії, пов’язані з вогнем – розпалюються багаття, спалюється опудало, спалюються колеса.

Коли прийняли християнство, Церква освятила свято Масниці, і святковий тиждень став підготовчим до багатоденного посту. Протягом нього православні фізично і духовно готуються до посту, прощають одне  одному образи, примиряються, налагоджують відносини між собою. Важливо брати участь в добродійності, допомагати бідним, не відмовляти в допомозі.

Масниця 2020. Традиції кожного дня тижня Масниці

Протягом Масляного тижня кожного дня дотримуються певні традиції. До середи включно відзначають вузьку Масницю, а  з четверга і до кінця тижня – широку.

1-й день, понеділок. Зустріч

Заміжня дівчина йде в гості до батьків, щоб допомогти мамі спекти млинці, прибрати в будинку. Увечері до них приходять свати, куштують частування. Протягом дня необхідно встигнути:

закінчити приготування до Масниці;

добудувати снігові містечка;

розкачати льодові гірки;

облаштувати місця для кулачних боїв;

облаштувати місця для проведення ярмарків;

змайструвати опудало з соломи і старого ганчір’я.

Млинці роздають бідним.

2-й день, вівторок. Загравання

Масниця 2020   передбачає, що всі традиції цього дня пов’язані з сім’єю, шлюбом. Проходять оглядини, а дівчата і хлопці шукають собі майбутніх чоловіків і дружин. Весілля планується на Червону гірку після Великого посту.

3-й день, середа. Лакомка

В гості до тещі на млинці відправляється зять. Вона повинна для нього накрити стіл з різними наїдками. Чим багатшим він виявиться, тим міцніша її любов і визнання до нього. Починають працювати ярмарки: там продають суботні, мед з прянощами, медові пряники. Проходять розважальні заходи, діти катаються з льодових гірок.

4-день, четвер. Розгул

Найактивніший день Масляного тижня, тому як починаються справжні веселощі:

водіння хороводів;

спів і танці;

катання з льодових гірок;

стрибки через багаття;

битви на кулаках;

захоплення снігових містечок;

конкурсні програми;

роздача призів;

карнавали;

катання на конях, на поні;

бенкет.

5-й день, п’ятниця. Тещині вечірки

Зять зустрічає тещу млинцями. При цьому приходить вона з подругами і іншими родичками, щоб «похвалитися» зятем.

6-й день, субота. Посиденьки зовиці

Сестра чоловіка приходить зі своїми незаміжніми подружками і родичками в гості до його дружини, покуштувати млинців, взяти участь в ритуалах. У цей день тривають розваги, конкурси, ігри.

7-й день, неділя. Прощена неділя

Останній день Масляного тижня, найщиріший і зворушливий. Масниця 2020  радить, що потрібно пробачити своїх кривдників, можливих ворогом, відпустити образи, попросити вибачення у близьких, знайомих, друзів.

У цей день спалюють опудало, а попіл розвіюють над полями, вірячи, що їх врожайність підвищиться. Також в Прощену неділю прибирають могили, моляться, просять вибачення у покійних.

Кожен конкретний день Масляного тижня не так важливий, як загальний настрій. Намагайтеся в ці дні бути ближчими до родичів і від душі повеселитися, адже наближаються сорок днів помірності.

Масниця 2020 – прикмети та традиції

З Масницею пов’язано безліч традицій і прикмет. Головне – обов’язково пекти і їсти млинці. Існує ряд прикмет, завдяки яким в давнину люди могли визначити, яке майбутнє їх чекає. Пропонуємо зробити це і вам.

Так, наприклад, якщо перший млинець, приготований на Масницю, вийде пишним і красивим – то майбутній рік буде благополучним і щасливим. А ось безформленна страва прогнозує невдачі і нещастя.

Вважається, що шматок першого млинця слід віддати птаху, який віднесе частування померлим близьким на небеса.

Якщо господиня напекла гору млинців – то це до багатства і благополуччя. А ось низька гірка символізує бідність і неврожай.

Люди вірили, що якщо на Масницю холодно – то літо буде дуже спекотним. А ось якщо йде дощ, то восени буде багато грибів.

Млинець засмажений в середині символізує, що майбутній чоловік буде вірним, а з боків – гулящий.

А ось якщо перший млинець вийшло легко перевернути – то в майбутньому році чекай заміжжя.

Тонкий млинець – рік буде легким, товстий – труднощі в майбутньому році.

Обряди на багатство, любов і здоров’я

Крім спалювання опудала на Масляну і розвіювання попелу від нього по полях для родючості, є ще кілька ритуалів, які обіцяють тим, хто їх виконав, щасливе життя в найближчий рік. Наприклад, в давні часи на Масницю намагалися проводити сватання і грати весілля. Вважалося, що пари і сім’ї, що утворилися в цей період, будуть жити довго і дружно.

Перший млинець, випечений на Масницю, належало «віддавати» небіжчикам, тому що він вважався поминальним. Для цього його клали в слухове вікно на горищі або виносили на вулицю. Також було прийнято перший млинець роздавати бідним, щоб вони пом’янули покійних. Звідси приказка – «Перший млинець – за упокій».

Щоб рік був багатим, люди намагалися брати участь у всіх народних гуляннях, які проходять на Масницю, і накривати святкові столи так, щоб вони ломилися від страв. І це з урахуванням того, що м’ясо було під забороною! Існувало повір’я, що чим ситніше пройде Масниця 2020, тим врожайніший буде рік.

А ще для відкриття дороги в своє життя всіляким багатствам було прийнято спалювати в багатті старі речі, примовляючи:

«У житті двері новому відкриваю,

Непотрібні і старі речі спалюючи,

Нехай все непотрібне йде,

А Масниця мені прибуток і успіх приносить».

Ті, хто хотів знайти в новому році любов, в останній день Масниці йшли на площу, де проходять народні гуляння, вставали посеред натовпу і примовляли:

«Масниця прийшла, радість всім принесла. Принеси Масниця щастя і в життя моє, пішли мені мою долю. Нехай на моєму шляху зустрінеться гідна людина і покличе мене під вінець. Нехай буде так. Амінь».

А щоб вся сім’я в найближчий рік була здорова, господині перед тим, як налити тісто на пательню, говорили:

«Млинці смажу, здоров’я собі додаю. Як ці млинці стають рум’яними, так і я стаю здоровішою. Нехай здоров’я до мене прийде, а всі недуги підуть. Слово моє міцне, а справа ліплення. Амінь».

Такі млинці жінки їли самі і пригощали ними всіх своїх рідних і близьких.

Масниця 2020. Що не можна робити на Масляну

Як і на інші православні свята, на Масницю існує ряд строгих заборон, які категорично не можна порушувати, щоб не накликати на себе біду.

По закінченню Масниці, у понеділок, 2 березня, починається Великий піст, який триватиме до 19 квітня. Тому постарайтеся підготувати свій організм до майбутньої дієти – не вживайте жирну, смажену і копчену їжу.

На Масницю категорично не можна сваритися і лаятися. Вважається, що вся негативна енергія повертається назад потрійною силою. В цей час повинна панувати атмосфера веселощів, радості і благодаті.

В останній день Масниці, який ще називають Прощеною неділею, обов’язково попросіть вибачення у тих людей, кого ви могли образити. Це дозволить очистити свою душу від гріхів, які ви зробили протягом всього року.

В останній день масляного тижня категорично не можна займатися важкою працею, наприклад, прати, прасувати, прибирати або шити. Всі свої справи краще перенести на інший день. Однак пам’ятайте, що  Масницю категорично заборонено зустрічати в неприбраному будинку. Це великий гріх.

Забороняється займатися обжерливістю. Млинці млинцями, але не переборщіть – бо це гріх, тим більше напередодні Великого поста.

Також дуже важливо дотримуватися давніх традицій. Не варто залишатися вдома в день, коли, згідно зі звичаями, прийнято йти в гості чи на гуляння. Постарайтеся виконувати стародавні ритуали, це дозволить не тільки показати небесам свою віру, але і просто добре провести час.

Масниця 2020   передбачає, що проводяться різноманітні обряди та ритуали, що дозволяють залучити в життя достаток, благополуччя, любов, успіх і просто задобрити долю. Наприклад, було популярним ворожіння на дітей. Хочете дізнатися, скільки у вас їх буде?

Підрахуйте кількість великих дірочок в першому млинці. Якщо хвилює, хто перший в родині народиться, спостерігайте за тим, хто першим млинець візьме: чоловік – першим хлопчик в сім’ї з’явиться; жінка – дівчинка.

Найяскравіший ритуал – спалювання опудала зими. Саме ним і завершуються масляні гуляння. Потім влаштовують під опудалом багаття і підпалюють. Також в Прощену неділю прийнято просити вибачення у кожного в колі своєї родини. Крім того, в цей день люди бажають добра і миру дому.

Масниця 2020. Рецепт млинців на Масницю

Інгредієнти: 3 яйця, склянка борошна, 3 – 3,5 склянки молока, цукор за смаком, 3 столові ложки соняшникової олії.

Розтерти сіль, цукор і яйця. Потім додати молоко і борошно. Ретельно розмішати, щоб не було грудочок. Додати в тісто олію. На розігріту пательню наливаємо трохи соняшникової олії. Після цього можна сміливо пекти млинці.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *