Home / Маски для обличчя / Маска з топінамбура для обличчя: корисні властивості та рецепти

Маска з топінамбура для обличчя: корисні властивості та рецепти

Топінамбур, або земляна груша, – джерело корисних і унікальних речовин, один з найулюбленіших овочів у цінителів здорового способу життя, який застосовується не тільки в раціоні харчування, але і в косметології для догляду за обличчям.

Маска з топінамбура для обличчя – прекрасний омолоджуючий засіб для шкіри, розгладжує навіть найглибші «вікові зрадники» – зморшки і поліпшує колір і структуру шкіри. Маски із застосуванням топінамбура мають дивно ефективні антисептичні властивості, що майстерно знищують вугровий висип і будь-які подразнення шкіри.

Які косметичні проблеми можна вирішити за допомогою топінамбура?

Перетерті бульби «єрусалимського артишоку» (ще одна назва цієї цілющої рослини) – справжня панацея від найрізноманітніших естетичних дефектів шкіри. Вміст у топінамбурі фруктових кислот дозволяє м’яко відлущувати роговий шар епідермісу, стимулюючи зростання нових клітинок.

А багатющий коктейль вітамінів: групи B, A, C і PP, а також інуліну, фруктози, клітковини, білків, пектину, жирів, органічних кислот і незамінних амінокислот і цілого «сузір’я» мінералів: кальцію, калію, фтору, заліза, цинку і кремнію, магнію, натрію і хрому насичує шкіру, тонізуючи її верстви і збагачуючи навіть найглибоколежачі тканини.

Ідеально підходять маски з топінамбура як для в’янучої, так і для проблемної шкіри обличчя. Їх застосовують при подразненні і запаленні шкірних покривів, при екземі, себореї і вугровому висипу, появі в’ялості і зморшок.

Вітамін C, амінокислоти, каротиноїди, мідь, сірка та кремній стимулюють вироблення колагенових волокон, а цинк нормалізує функціонування сальних залоз і своєю протизапальною дією помітно запобігає появі вугрового висипу.

Маска з топінамбура: народні рецепти для обличчя

Чудодійними властивостями володіє як кашка, приготовлена з подрібнених бульб «земляної груші» (рідної «сестри» нашого соняшнику), так і свіжовіджатий сік цього чарівного овоча.

1. Топінамбур від зморшок для будь-якого типу шкіри обличчя.

Ретельно промити 3 бульби топінамбура і натерти їх на тертці або подрібнити в блендері. Добавити 5-10 г рідкого бджолиного меду (густі «ласощі» можна злегка розігріти на паровій бані або протягом декількох секунд в мікрохвильовці).

Тримати маску на обличчі однорідну суміш з цих інгредієнтів потрібно хвилин 20, далі змити водою комфортної температури.

Курс складається з 21-ої маски, які повторювати через день, але вже після 10-го застосування цього натурального косметичного продукту можна буде милуватися помітним ефектом омолодження і прекрасним видом вашої шкіри.

2. Топінамбур для сухої дерми.

У кашку з топінамбура, приготовлену способом, описаним в рецепті №1, добавити 10 мл оливкового або мигдального, персикового або льняного, обліпихового або конопляного масла. Нанести цю маску на заздалегідь очищене обличчя і через 20-25 хвилин змити її неміцно завареним і остудженим зеленим чаєм.

Хвилин через 5 протерти обличчя косметичним крижаним кубиком (його можна приготувати як зі звичайної води або зеленого чаю, так і з відвару або настою цілющих трав: ромашки, календули та інших). Курс з 10-12 масок добавить еластичність і здоровий колір обличчя, а з 20 – розгладить не тільки дрібні, але і глибокі зморшки.

3. Топінамбур для в’янучої шкіри обличчя.

Приготувати маску з розрахунку на 1 терту бульбу топінамбура – 20 г жирної (краще домашньої) сметани.

4. Топінамбур для жирної шкіри обличчя.

50г тертих бульб «земляної груші» змішати з 25 мл нежирного молока. Змивати маску через чверть години прохолодною водою. Цю маску краще намащувати перед сном, а вранці протирати обличчя свіжовичавленим соком цього чудо-овоча. Будь-яка проблемна шкіра після 10-20 таких процедур буде виглядати ідеально.

5. Топінамбур для пересушеної шкіри обличчя.

Змішати 50г свіжоприготованої кашки з бульб топінамбура і один збитий жовток. Нанести однорідну маску на обличчя і через 15-20 хвилин сполоснути теплою комфортною водою.


Check Also

Перепелині яйця – користь, шкода, норма вживання

Перепелині яйця  вживали ще в Стародавньому Єгипті – згадки були знайдені археологами в папірусах єгиптян. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *