Home / Дозвілля / Хеллоуїн 2021 – історія, традиції та прикмети

Хеллоуїн 2021 – історія, традиції та прикмети

Чаклунки, перевертні і вампіри … Кого тільки не зустрінеш в ніч на 31 жовтня. Фантазії молоді залишається тільки позаздрити, то мимо крадеться примара, то скриплячи суглобами, пересувається зомбі. Невже нечисть вибралася з надр землі? Звичайно, ні. Так прийнято відзначати День всіх Святих. Люди вбираються в страхітливі костюми і лякають перехожих. Хеллоуїн 2021 по праву вважається одним з найбільш таємничих і дивовижних свят.

Хеллоуїн 2021. Історія

Хеллоуїн 2021 – історія, традиції та прикмети

Звідки ж з’явився День святих? Назва з’явилася як скорочення англійської фрази All-Hallows-Even (Вечір всіх святих, even – скорочення від evening). Одна з версій появи цього незвичайного дня – це святкування кінця літа. Надприродні і містичні мотиви свята приписують тому, що на наступний день відзначають День всіх покійних. В цей час до сих пір в Шотландії та Ірландії проводять ритуали по померлим родичам.

А в 16 столітті з’явилася традиція вимагати в ніч на 31 жовтня солодощі. Маски і ліхтар Джека з гарбуза з’явився в кінці 19 століття. Причому тоді за солодощі потрібно було розважати господарів.

Почалося все з давніх кельтів, які традиційно відчували різноманітну нечисть і злих духів. За часів язичництва предки шотландців щиро вірили, що рік ділиться на дві рівні половини – зима і літо. Кельти поклонялися богу сонця і були переконані, що верховне божество в холодну пору року заточене в полоні у зла. Мертві душі не випускають його з підземного ув’язнення, підкоряючись наказу свого володаря Самайна.

Самхейн – це своєрідний прохід в зимову пору року. Кельти вірили, що смерть є початком життя. Згідно давнім переказам, володар пітьми мешкає в білосніжній пустелі неймовірної краси. У цьому місці немає нічого зайвого, що могло б відволікати від роздумів. Час Самайна – це можливість позбутися від численних турбот і проблем, які накопичилися за літній період і взимку перетворилися в непотрібний тягар.

У ніч на 31 жовтня Самхейн особисто відкриває прохід між світом минулого і майбутнього. Але проходження крізь світи дуже болісно, оскільки його охороняють чаклунки і демони, які і стали згодом головними героями Хеллоуїна.

Згідно зі старовинною легендою, друїди в ніч на 1 листопада йшли на луки, пагорби і в ліси. Там проходили гуляння. При цьому, учасники носили шкури звірів. Домашніх тварин приносили як жертвопринесення. Туші палили в багатті, а вранці друїди по кістках пророкували майбутнє.

Звичайні люди не мали права ворожити, так як це дозволялося тільки друїдам. Вугілля від ритуальних багать було теж священними. Вуглики вкладали всередину ріпи, у неї вирізаючи середину. Це і стало основою звичаю носити в гарбузі вогонь на Хеллоуїн.

На початку нового тисячоліття на кельтську територію прибули римляни, принісши власні традиції і обряди. Але 1 листопада було і далі святом. Тоді римляни відзначали день Помони. Це був день врожаю. Після приходу католицтва свято стало повністю іншим. День Всіх Святих в християнстві відзначався 13 травня. У 8 столітті дату цього свята вирішили змінити, щоб люди відвикали від язичницьких обрядів. За два століття християнство кельтів так і не відучило від святкування днів пов’язаних з темними силами.

Через століття їх змінили християни. Поступово кельтські ритуали об’єдналися з католицьким святом День всіх Святих, яке пізніше трансформувалося в Хеллоуїн.

Хеллоуїн 2021. Символи

Символи Хеллоуїна теж мають певне значення. Наприклад, ліхтар Джека, за віруваннями, допомагає душам знайти дорогу в тому світі. У Шотландії головним атрибутом свята була ріпа. Але іммігранти з Великобританії швидко замінили її гарбузом в США, оскільки він був більш дешевим і доступним. Вважалося, що світильник Джека відганяє від будинку злих духів.

Солодощі випрошували з перших днів виникнення свята. Як правило, «духовні тістечка» брали в обмін на обіцянку молитися про минулих близьких.

На Хеллоуїн слухають музику. І, як правило, це «Monster Mash» поп-музиканта Боббі Пікетта або саундтрек до анімаційного фільму «Кошмар перед Різдвом» «This Is Halloween» Денні Ельфман.

Спочатку ніхто не одягав костюми на Хеллоуїн, але пізніше, коли в моду увійшли костюмовані вечірки, Хеллоуїн теж модернізували. Традиція приходити в будинок і просити цукерки перетворювалася в ціле шоу. Найпопулярніші костюми на Хеллоуїн – це різна нечисть. Але, крім зомбі, вампірів і відьмочок, можна зустріти на святі і принцес, фей та інших персонажів.

Традиційні кольори на Хеллоуїн 2021 – помаранчевий і чорний. Вони символізують перехід від тепла до холоду. Також помаранчевий колір – це вогонь, світло, а чорний – тьма. Декорують будинок гарбузами, привидами та осінніми виробами.

Хеллоуїн 2021. Традиції

Предки шотландців щиро вірили, що вночі з 31 жовтня по 1 листопада відкриваються врата між світом живих і мертвих. Існувала думка, що тіні померлих людей відвідують в цей день землю. З настанням темряви було прийнято гасити світло в будинках і одягатися, як можна страшніше, щоб розполохати нечисть, що встигли переступити межу між світами.

Щоб духи не намагалися потрапити в житло, на порозі ставили частування та солодощі. Було прийнято забивати тварин, розпалювати вогнище, щоб після взяти по вуглику до себе додому. Молоді дівчата ворожили в цю ніч на судженого.

В шістнадцятому столітті склалася цікава традиція. Люди одягали маски з тканини і ходили по домівках, випрошуючи у господарів солодощі або влаштовуючи їм милі пустощі. Жебраки з Ірландії та Англії просять «духовні тістечка» і обіцяють підносити молитви за загиблих. Так з’явився головний атрибут Хеллоуїна – традиція «Солодкість або гидота».

Звичай носити рольові маски чаклунок і демонів зародився пізніше. А ось один з найбільш значущих і популярних символів свята – Джек-ліхтар з’явився тільки в кінці дев’ятнадцятого століття. Хоча ритуал вирізати світило з гарбуза зародилося за часів кельтів. Жерці вірили, що ліхтарики допомагають заблукалим душам відшукати дорогу в чистилище.

Що являє собою Світильник Джек? Спочатку брали брукву і ріпу, вирізали на ній страхітливе обличчя, всередину ставили свічку. Пізніше для ліхтарика стали використовувати гарбуз, оскільки він був більш дешевим і доступним. Вважалося, що світильник, встановлений на порозі будинку, відганяє нечисть і захищає житло.

У фольклорі Ірландії є цікаве сказання про виникнення Джека-ліхтаря. Мовляв, жив колись в цій країні скупий і хитрющий коваль, він зміг два рази обвести навколо пальця самого чорта, заманивши його в пастку.

В обмін на свободу рогатий пообіцяв Джеку, що не потягне його душу в пекло, коли той помре. Однак і на небеса коваля не пустили через численні гріхи. З цього дня неприкаяна душа Джека блукає по тлінній землі з гарбузовим ліхтариком, всередині якого трепечеться вогник.

Ірландці і англійці своє свято везли до Нового Світу. Хеллоуїн потрапив в США і Канаду. За океаном День всіх Святих отримав величезну популярність. У США до Хеллоуїну готуються заздалегідь. Вже після обіду 31 жовтня американські вулиці заповнюють вбрані люди в масках. Найбільше чекають Хеллоуїн 2021  діти. Вони ходять по домівках, випрошуючи солодощі. У країнах СНД Хеллоуїн став популярним починаючи з 90-х років.

У різних країнах світу на свято влаштовують атракціони. Є на Хеллоуїн і заборони. Не можна в будинок пускати котів або вбивати павуків. Якщо будуть відкритими двері і вікна, то в будинок забереться нечисть. На Хеллоуїн не прийнято відмовляти тим, хто просить допомоги. Краще не обертатися, коли за спиною чути кроки, так як це можуть бути мерці. Для захисту від привидів і злих сил, потрібно носити всі речі навиворіт.

На Хеллоуїн 2021  прийнято готувати солодкі страви з яблук: карамель, сироп, зефір, цукерки у вигляді кукурудзи. Традиційно готують хліб бармбрек – ірландська випічка з родзинками і виноградом. У тісто додають горох, тріски, монети, кільце і тканину.

Те, кому який предмет попався в хлібі, пророкує майбутнє. Горох говорить про те, що не варто чекати швидкого весілля, тріска пророкує неприємності в сім’ї, монета – до достатку, кільце говорить швидке весілля, а тканина – пророкує безгрошів’я.

Прикмети на Хеллоуїн 2021

Існує ряд повір’їв, пов’язаних з цим святом:

Якщо в будинку проживає кішка чорного кольору, на час Хеллоуїна її необхідно вигнати. Також надходять з чужою живністю, яка переступила поріг будинку. В іншому випадку на вас обрушиться низка нещасть.

Погасла свічка означає, що поблизу ходять чудовиська і душі загиблих.

Якщо хтось із господарів під час Хеллоуїна побачить живого павука, значить, в гості завітала душа покійного родича. Однак зайшла вона непросто так, щоб попередити про небезпеку.

Після настання темряви необхідно закрити щільно всі двері і вікна.

Сова символізує швидку смерть когось із мешканців будинку. Якщо на свято вона видерлася на дах, потрібно її негайно прогнати.

Неоднозначне ставлення до летючих мишок. В одних державах вони асоціюються з багатим урожаєм. В інших їх намагаються ловити, оскільки вважають поплічниками сатани.

Щоб уберегти будинок від нещасть і бід на свято необхідно виставляти на підвіконня ліхтарики з гарбуза.

На свято Хеллоуїна не можна вивішувати прання, навіть в будинку, інакше воно вбере в себе всю негативну енергію і принесе нещастя. Але проблему можна легко виправити, виправши одяг ще раз.

На Хеллоуїн прийнято влаштовувати вечірки, проводити різні конкурси. Наприклад, на найкращий страшний костюм. Також в цей день дівчата ворожать на судженого і на дату весілля. Особливо дане свято стало популярним серед молоді.

Що не можна робити на Хеллоуїн 2021

Екстрасенси і медіуми вважають, що в цей день варто уникати деяких речей:

не можна пускати в будинок чорного кота, тому що в його зовнішності може прийти нечиста сила

не можна залишати вдома на ніч котів

не можна вбивати павуків

не можна залишати білизну на мотузці – після заходу сонця в неї може вселитися нечисть

не можна залишати відкритими двері і вікна – через них нечисть може проникнути в будинок

не можна відмовляти тим, хто просить грошей або допомоги

не можна озиратися


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.