Home / Дозвілля / Хеллоуїн 2021 – історія, традиції та прикмети

Хеллоуїн 2021 – історія, традиції та прикмети

Чаклунки, перевертні і вампіри … Кого тільки не зустрінеш в ніч на 31 жовтня. Фантазії молоді залишається тільки позаздрити, то мимо крадеться примара, то скриплячи суглобами, пересувається зомбі. Невже нечисть вибралася з надр землі? Звичайно, ні. Так прийнято відзначати День всіх Святих. Люди вбираються в страхітливі костюми і лякають перехожих. Хеллоуїн 2021 по праву вважається одним з найбільш таємничих і дивовижних свят.

Хеллоуїн 2021. Історія

Хеллоуїн 2021 – історія, традиції та прикмети

Звідки ж з’явився День святих? Назва з’явилася як скорочення англійської фрази All-Hallows-Even (Вечір всіх святих, even – скорочення від evening). Одна з версій появи цього незвичайного дня – це святкування кінця літа. Надприродні і містичні мотиви свята приписують тому, що на наступний день відзначають День всіх покійних. В цей час до сих пір в Шотландії та Ірландії проводять ритуали по померлим родичам.

А в 16 столітті з’явилася традиція вимагати в ніч на 31 жовтня солодощі. Маски і ліхтар Джека з гарбуза з’явився в кінці 19 століття. Причому тоді за солодощі потрібно було розважати господарів.

Почалося все з давніх кельтів, які традиційно відчували різноманітну нечисть і злих духів. За часів язичництва предки шотландців щиро вірили, що рік ділиться на дві рівні половини – зима і літо. Кельти поклонялися богу сонця і були переконані, що верховне божество в холодну пору року заточене в полоні у зла. Мертві душі не випускають його з підземного ув’язнення, підкоряючись наказу свого володаря Самайна.

Самхейн – це своєрідний прохід в зимову пору року. Кельти вірили, що смерть є початком життя. Згідно давнім переказам, володар пітьми мешкає в білосніжній пустелі неймовірної краси. У цьому місці немає нічого зайвого, що могло б відволікати від роздумів. Час Самайна – це можливість позбутися від численних турбот і проблем, які накопичилися за літній період і взимку перетворилися в непотрібний тягар.

У ніч на 31 жовтня Самхейн особисто відкриває прохід між світом минулого і майбутнього. Але проходження крізь світи дуже болісно, оскільки його охороняють чаклунки і демони, які і стали згодом головними героями Хеллоуїна.

Згідно зі старовинною легендою, друїди в ніч на 1 листопада йшли на луки, пагорби і в ліси. Там проходили гуляння. При цьому, учасники носили шкури звірів. Домашніх тварин приносили як жертвопринесення. Туші палили в багатті, а вранці друїди по кістках пророкували майбутнє.

Звичайні люди не мали права ворожити, так як це дозволялося тільки друїдам. Вугілля від ритуальних багать було теж священними. Вуглики вкладали всередину ріпи, у неї вирізаючи середину. Це і стало основою звичаю носити в гарбузі вогонь на Хеллоуїн.

На початку нового тисячоліття на кельтську територію прибули римляни, принісши власні традиції і обряди. Але 1 листопада було і далі святом. Тоді римляни відзначали день Помони. Це був день врожаю. Після приходу католицтва свято стало повністю іншим. День Всіх Святих в християнстві відзначався 13 травня. У 8 столітті дату цього свята вирішили змінити, щоб люди відвикали від язичницьких обрядів. За два століття християнство кельтів так і не відучило від святкування днів пов’язаних з темними силами.

Через століття їх змінили християни. Поступово кельтські ритуали об’єдналися з католицьким святом День всіх Святих, яке пізніше трансформувалося в Хеллоуїн.

Хеллоуїн 2021. Символи

Символи Хеллоуїна теж мають певне значення. Наприклад, ліхтар Джека, за віруваннями, допомагає душам знайти дорогу в тому світі. У Шотландії головним атрибутом свята була ріпа. Але іммігранти з Великобританії швидко замінили її гарбузом в США, оскільки він був більш дешевим і доступним. Вважалося, що світильник Джека відганяє від будинку злих духів.

Солодощі випрошували з перших днів виникнення свята. Як правило, «духовні тістечка» брали в обмін на обіцянку молитися про минулих близьких.

На Хеллоуїн слухають музику. І, як правило, це «Monster Mash» поп-музиканта Боббі Пікетта або саундтрек до анімаційного фільму «Кошмар перед Різдвом» «This Is Halloween» Денні Ельфман.

Спочатку ніхто не одягав костюми на Хеллоуїн, але пізніше, коли в моду увійшли костюмовані вечірки, Хеллоуїн теж модернізували. Традиція приходити в будинок і просити цукерки перетворювалася в ціле шоу. Найпопулярніші костюми на Хеллоуїн – це різна нечисть. Але, крім зомбі, вампірів і відьмочок, можна зустріти на святі і принцес, фей та інших персонажів.

Традиційні кольори на Хеллоуїн 2021 – помаранчевий і чорний. Вони символізують перехід від тепла до холоду. Також помаранчевий колір – це вогонь, світло, а чорний – тьма. Декорують будинок гарбузами, привидами та осінніми виробами.

Хеллоуїн 2021. Традиції

Предки шотландців щиро вірили, що вночі з 31 жовтня по 1 листопада відкриваються врата між світом живих і мертвих. Існувала думка, що тіні померлих людей відвідують в цей день землю. З настанням темряви було прийнято гасити світло в будинках і одягатися, як можна страшніше, щоб розполохати нечисть, що встигли переступити межу між світами.

Щоб духи не намагалися потрапити в житло, на порозі ставили частування та солодощі. Було прийнято забивати тварин, розпалювати вогнище, щоб після взяти по вуглику до себе додому. Молоді дівчата ворожили в цю ніч на судженого.

В шістнадцятому столітті склалася цікава традиція. Люди одягали маски з тканини і ходили по домівках, випрошуючи у господарів солодощі або влаштовуючи їм милі пустощі. Жебраки з Ірландії та Англії просять «духовні тістечка» і обіцяють підносити молитви за загиблих. Так з’явився головний атрибут Хеллоуїна – традиція «Солодкість або гидота».

Звичай носити рольові маски чаклунок і демонів зародився пізніше. А ось один з найбільш значущих і популярних символів свята – Джек-ліхтар з’явився тільки в кінці дев’ятнадцятого століття. Хоча ритуал вирізати світило з гарбуза зародилося за часів кельтів. Жерці вірили, що ліхтарики допомагають заблукалим душам відшукати дорогу в чистилище.

Що являє собою Світильник Джек? Спочатку брали брукву і ріпу, вирізали на ній страхітливе обличчя, всередину ставили свічку. Пізніше для ліхтарика стали використовувати гарбуз, оскільки він був більш дешевим і доступним. Вважалося, що світильник, встановлений на порозі будинку, відганяє нечисть і захищає житло.

У фольклорі Ірландії є цікаве сказання про виникнення Джека-ліхтаря. Мовляв, жив колись в цій країні скупий і хитрющий коваль, він зміг два рази обвести навколо пальця самого чорта, заманивши його в пастку.

В обмін на свободу рогатий пообіцяв Джеку, що не потягне його душу в пекло, коли той помре. Однак і на небеса коваля не пустили через численні гріхи. З цього дня неприкаяна душа Джека блукає по тлінній землі з гарбузовим ліхтариком, всередині якого трепечеться вогник.

Ірландці і англійці своє свято везли до Нового Світу. Хеллоуїн потрапив в США і Канаду. За океаном День всіх Святих отримав величезну популярність. У США до Хеллоуїну готуються заздалегідь. Вже після обіду 31 жовтня американські вулиці заповнюють вбрані люди в масках. Найбільше чекають Хеллоуїн 2021  діти. Вони ходять по домівках, випрошуючи солодощі. У країнах СНД Хеллоуїн став популярним починаючи з 90-х років.

У різних країнах світу на свято влаштовують атракціони. Є на Хеллоуїн і заборони. Не можна в будинок пускати котів або вбивати павуків. Якщо будуть відкритими двері і вікна, то в будинок забереться нечисть. На Хеллоуїн не прийнято відмовляти тим, хто просить допомоги. Краще не обертатися, коли за спиною чути кроки, так як це можуть бути мерці. Для захисту від привидів і злих сил, потрібно носити всі речі навиворіт.

На Хеллоуїн 2021  прийнято готувати солодкі страви з яблук: карамель, сироп, зефір, цукерки у вигляді кукурудзи. Традиційно готують хліб бармбрек – ірландська випічка з родзинками і виноградом. У тісто додають горох, тріски, монети, кільце і тканину.

Те, кому який предмет попався в хлібі, пророкує майбутнє. Горох говорить про те, що не варто чекати швидкого весілля, тріска пророкує неприємності в сім’ї, монета – до достатку, кільце говорить швидке весілля, а тканина – пророкує безгрошів’я.

Прикмети на Хеллоуїн 2021

Існує ряд повір’їв, пов’язаних з цим святом:

Якщо в будинку проживає кішка чорного кольору, на час Хеллоуїна її необхідно вигнати. Також надходять з чужою живністю, яка переступила поріг будинку. В іншому випадку на вас обрушиться низка нещасть.

Погасла свічка означає, що поблизу ходять чудовиська і душі загиблих.

Якщо хтось із господарів під час Хеллоуїна побачить живого павука, значить, в гості завітала душа покійного родича. Однак зайшла вона непросто так, щоб попередити про небезпеку.

Після настання темряви необхідно закрити щільно всі двері і вікна.

Сова символізує швидку смерть когось із мешканців будинку. Якщо на свято вона видерлася на дах, потрібно її негайно прогнати.

Неоднозначне ставлення до летючих мишок. В одних державах вони асоціюються з багатим урожаєм. В інших їх намагаються ловити, оскільки вважають поплічниками сатани.

Щоб уберегти будинок від нещасть і бід на свято необхідно виставляти на підвіконня ліхтарики з гарбуза.

На свято Хеллоуїна не можна вивішувати прання, навіть в будинку, інакше воно вбере в себе всю негативну енергію і принесе нещастя. Але проблему можна легко виправити, виправши одяг ще раз.

На Хеллоуїн прийнято влаштовувати вечірки, проводити різні конкурси. Наприклад, на найкращий страшний костюм. Також в цей день дівчата ворожать на судженого і на дату весілля. Особливо дане свято стало популярним серед молоді.

Що не можна робити на Хеллоуїн 2021

Екстрасенси і медіуми вважають, що в цей день варто уникати деяких речей:

не можна пускати в будинок чорного кота, тому що в його зовнішності може прийти нечиста сила

не можна залишати вдома на ніч котів

не можна вбивати павуків

не можна залишати білизну на мотузці – після заходу сонця в неї може вселитися нечисть

не можна залишати відкритими двері і вікна – через них нечисть може проникнути в будинок

не можна відмовляти тим, хто просить грошей або допомоги

не можна озиратися


Check Also

Місячний календар городника на жовтень 2021 року детально

Місячний календар городника на жовтень 2021  року завжди знаходиться під рукою у досвідчених садівників і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *