Home / Кулінаріні рецепти / Кетчуп в домашніх умовах. Підбірка рецептів

Кетчуп в домашніх умовах. Підбірка рецептів

Кетчуп здатний додати індивідуальність як м’ясній, так і овочевій страві, додати пікантний смак як вишуканому творінню, так і нехитрому  бутерброду. Про те як правильно зробити кетчуп в домашніх умовах  розберемось далі в статті.

Кетчуп в домашніх умовах. Відбір томатів

Кетчуп в домашніх умовах. Підбірка рецептів

Зроблений кетчуп в домашніх умовах, не тільки смачніший магазинного, він – корисніший  і безпечніший, оскільки в його рецептурі відсутні підсилювачі смаку, стабілізатори, ароматизатори, консерванти, камедь, крохмаль і ще багато чого, про що не згадуєтеся на етикетках кетчупу, що стоїть на магазинних полицях.

Для приготування кетчупу, як і для томатного соку, відберіть соковиті стиглі і навіть перестиглі помідори, здатні віддати максимум свого соку майбутньому соусу.

Знайте – з недозрілих помідорів смачний кетчуп не вийде, на які хитрощі б ви не йшли і які б додаткові інгредієнти в його склад не вводили.

Найкраще зупинити свій вибір не на магазинних або з фермерського господарства помідорах, а на домашніх, куплених на ринку або вирощених на своїй присадибній ділянці. Такі овочі будуть гарантовано чистими від всіляких хімічних добавок і добрив.

Приготування основи

Відібравши 2 кг томатів, ретельно їх помийте під струменем гарячої води. Далі акуратно видаліть і виріжте плодоніжки і зіпсовані ділянки. Дрібно наріжте томати частками і, налийте в каструлю пів-склянки води, перекладіть в неї частки помідорів і поставте на вогонь. Довівши вміст каструлі до кипіння, варіть основу для кетчупу на малому вогні протягом 30-40 хвилин.

Протерши отриману  томатну масу через сито або друшляк з металевою сіткою, знову поставте її на вогонь, доведіть до кипіння і варіть 1 годину на малому вогні.

Щоб основа для кетчупу не підгорала і не знебарвлювалася, процес варіння проведіть в 3 етапи: доведіть масу до кипіння, проваріть на малому вогні протягом 20 хвилин, зніміть з вогню і дайте трохи охолонути. Потім повторіть цю процедуру ще 2 рази.

Після закінчення варіння основа для кетчупу по консистенції повинна нагадувати сметану. У разі, якщо вона все ще рідка, поставте її на вогонь ще на 20 хвилин.

Додавання спецій

У майбутній кетчуп додайте 1 столову ложку солі, 100 г цукру і 2 столових ложки оцту. Ретельно перемішавши, додайте дрібно мелені спеції: по половині чайної ложки чорного і запашного меленого перцю, насіння гірчиці і мускатного горіха, гвоздики, кориці і одну третину чайної ложки червоного перцю.

Пікантний смак і аромат кетчупу додадуть додані до нього базилік і коріандр в кількості однієї чайної ложки.

Ще раз перемішайте масу і поставте її на вогонь.

Фінальна частина

Довівши суміш до кипіння, виставте вогонь на мінімально можливе значення і продовжуйте варити кетчуп в домашніх умовах, безперервно перемішуючи його ложкою.

Час варіння – близько 10 хвилин. Ознакою готовності кетчупу буде його «пострілювання». Зніміть посуд з вогню, розлийте кетчуп в скляні ємності і закупорте їх або закатайте.

Кетчуп в домашніх умовах – рецепти

Домашній кетчуп з томатів – це популярна і всіма улюблена заготівля з помідорів на зиму. Приготувати його нескладно, а експериментуючи з інгредієнтами, можна отримати дуже пікантні, незвичайні соуси. До того ж ваша заготівля, на відміну від магазинних аналогів, буде натуральною і корисною. Розглянемо чотири варіанти як приготувати кетчуп в домашніх умовах, смак яких точно не залишить вас байдужими.

Рецепт 1

За даним рецептом можна приготувати густий, ароматний, приголомшливо смачний і апетитний кетчуп. У складі інгредієнти, які напевно знайдуться у вас на кухні, а сама технологія приготування досить проста і швидка. Ви можете поласувати помідорами, приготувавши їх різними способами.

Необхідний інвентар:

гострий ніж для нарізки;

погружний блендер;

м’ясорубка (замість блендера);

каструля на 5 л;

друшляк з дрібними отворами або сито;

невеликий відрізок марлі (40 * 40 см);

простерилізовані банки і кришки об’ємом 1 л і менше.

Чи знаєте ви? Слово «кетчуп» стандартно асоціюється у нас з томатним продуктом, проте, насправді, в складі першого кетчупу томатів не було взагалі. Продукт почали готувати більше 1500 років тому в Китаї, а його основою були анчоуси, гриби, квасоля і рибний розсіл. Також існують кетчупи на основі журавлини, моркви, манго, яблука та інших плодів.

Необхідні інгредієнти

Для класичного рецепту знадобляться такі складові:

5 кг стиглих томатів;

250 г ріпчастої цибулі;

1 ст. л. солі;

1 склянка з гіркою цукру;

1 склянка оцту (9%);

2 ст. л. крохмалю;

по 1 ч. л. з гіркою перцю чорного, коріандру, порошкової гірчиці, гвоздикових бутонів;

1 невелика паличка кориці;

невеликий червоний гострий перець.

Спосіб приготування

Тепер можна приступати до приготування кетчупу. Для цього дотримуйтесь простої покрокової інструкції:

Ретельно промийте томати, переберіть і відкладіть зіпсовані, інші помідори і цибулю подрібніть на дольки. Наповніть чашу блендера на 3/4 порізаними томатами і цибулею, подрібніть. Через брак блендера томати можна пропустити через м’ясорубку. Отриману масу виливайте в каструлю.

Варіть отриману суміш на маленькому вогні до нагрівання, але не доводьте до кипіння. Потім пропустіть сік через друшляк і знову поставте на вогонь. Коли суміш закипить, виварювати її, поки кількість соку не зменшиться в 2 рази. Висипати всі спеції і перець в марлю, скрутіть її і зав’яжіть на вузол, щоб інгредієнти не розділилися. Додайте цю процедуру спецієвий мішок в каструлю з соком і проваріть томатну масу ще 15 хвилин.

Додайте вказану кількість солі, цукру і оцту і продовжуйте кип’ятити ще 5 хвилин. Відберіть 1 склянку соку і розведіть в ній крохмаль. Після цього спецієвий мішок можна витягти і тонкою цівкою додати крохмаль, розведений в соку. Як тільки маса закипить, її потрібно вимкнути, розлити по банках і відразу ж добре закупорити.

Банки потрібно ретельно укутати, поки заготовківлі не охолонуть.

Важливо! У процесі варіння томатну масу потрібно постійно помішувати, щоб уникнути пригорання. Особливо важливо розмішувати суміш при додаванні крохмалю, інакше утворюються грудки. Зберігати цю заготівлю можна при кімнатній температурі в квартирі (наприклад, в коморі), на балконі або в погребі.

Кетчуп в домашніх умовах, приготований за даним рецептом, не буде поділятися на рідку частину і осад навіть через час.

Рецепт 2

Перевага даного рецепта в тому, що можна не дотримуватися строго інструкції, особливо щодо кількості солі, цукру, оцту і перцю. За даним рецептом вийде дуже густий, ароматний кетчуп з пікантним смаком, адже в його складі є яблука. Овочі, фрукти і ягоди – безцінна криниця вітамінів, яких так не вистачає нам взимку.

Кухонне начиння і техніка

Рецепт приготування дуже простий, тому знадобиться мінімальна кількість техніки та інвентарю:

гострий ніж для нарізки;

стаціонарний і погружний блендери;

м’ясорубка (якщо немає блендера);

каструля на 3 л;

простерилізовані банки і кришки.

Для досягнення однорідної консистенції кетчупу може знадобитися сито, але його використовувати зовсім не обов’язково.

Необхідні інгредієнти

Для приготування знадобляться:

2 кг томатів;

2 середніх яблука;

2 великі цибулини;

 0,5-1 ст. л. солі;

3 ст. л. цукру;

3 шт. гвоздики;

1 ч. л. меленого перцю (чорного або червоного);

3 ст. л. яблучного оцту (6%).

Важливо! Для найкращого смаку кетчупу потрібно брати тільки стиглі плоди, можливо, навіть переспілі. Вибирайте великі, цукристі, м’ясисті сорти.

Спосіб приготування

Інструкція приготування кетчупу з яблуками покроково:

Томати потрібно промити, видалити зіпсовані частини, нарізати на невеликі шматки. Яблука також промити, видалити серцевину і нарізати на невеликі шматки.

Цибулюк очистити, подрібнити. Заповнити чашу стаціонарного блендера до верху і подрібнити інгредієнти. Отриману суміш вилити в каструлю, в якій буде варитися кетчуп. Томатну суміш варити 40-50 хвилин, помішуючи. За цей час суміш стане густішою, увариться майже в 2 рази.

Якщо суміш вийшла недостатньо однорідною, можна акуратно за допомогою погружного блендера ще раз збити її в каструлі. Додайте сіль, цукор, гвоздику і кип’ятіть ще півгодини. Після закінчення даного часу додати перець, оцет.

Прокип’ятити суміш ще 5 хвилин, вимкнути і розлити по банках. В даному варіанті приготування суміш не проціджують, тому в готовому кетчупі можуть потрапляти цілі або подрібнені насіння томатів і шкірка, що зробить продукт ще більш густим.

Однак якщо ви прагнете до абсолютно однорідної консистенції, то після варіння суміш потрібно пропустити через сито і лише потім додавати спеції та інші інгредієнти.

Рецепт 3

Даний рецепт також відрізняється простотою реалізації, але приготований по ньому кетчуп в домашніх умовах  буде володіти насиченим смаком і ароматом.

Необхідна техніка та інвентар:

ніж для нарізки і очищення;

ручна або електрична соковижималка;

м’ясорубка (якщо немає соковижималки);

сито;

блендер (замість нього можна використовувати давилку для часнику);

каструля на 5-6 л;

4 стерильні банки об’ємом 0,5 л.

Чи знаєте ви? В американському містечку Коллінзвілл був двічі встановлений рекорд зі створення найбільшої пляшки і пачки з кетчупом. Так, в 1949 році була побудована величезна пляшка висотою майже 22 м. А в 2007 році в цьому ж місті створили пакет, який міг вмістити 480 л продукту!

Необхідні інгредієнти

Отже, які інгредієнти варто приготувати:

4 кг томатів;

 6-7 великих зубчиків часнику;

1 невеликий червоний гострий перець;

4 лаврові листки;

4 горошини запашного перцю;

1 ст. л. солі;

200 г цукру;

 200 мл оцту.

Спосіб приготування

Основний час приготування йде на видавлювання соку і варіння томатної суміші. Томати промити, видалити зіпсовані частини і хвости. Пропустити через соковижималку, отриману суміш наливати в каструлю, в якій буде варитися продукт.

Поставити томатну суміш на вогонь. Очистити перець від насіння, почистити часник і перебити в блендері. Якщо немає цього приладу, часник можна придушити на часникодавці, а перець максимально подрібнити вручну ножем.

Додати до томатного соку і варити 2 години. Після закінчення зазначеного часу додати лавровий лист, запашний перець, цукор, сіль. Варити ще 30 хвилин, постійно помішуючи.

Потім додати оцет, проварити ще 5 хвилин і вимкнути. Перед розливанням бажано отримати лаврові листи і горошини перцю. Потім кетчуп потрібно розлити по підготовлених, простерилизованим банкам, закатати кришками і накрити ковдрою до повного охолодження.

Важливо! При варінні соку каструлю можна накривати кришкою, щоб волога могла випаровуватися.

Рецепт 4

Мабуть, найпікантніший  рецепт, адже в його складі є болгарський перець, цибуля та яблука. Якщо не перетирати отриману суміш через сито, в результаті може вийти кетчуп в домашніх умовах  густий, щільної консистенції. Володіє відмінними смаковими якостями, ароматний, з вираженою гостротою і прянощами.

Кухонне начиння і техніка

З техніки знадобиться стандартний набір:

соковижималка,

блендер або м’ясорубка;

каструля на 4-5 л;

сито (якщо пропускаєте томати через м’ясорубку або блендер);

марля (відрізок 40 * 40 см);

простерилізовані банки і кришки.

Необхідні інгредієнти

Для приготування пікантного кетчупу необхідні такі компоненти:

3 кг томатів;

1 кг болгарського перцю;

1 кг ріпчастої цибулі;

0,5 кг яблук;

спеції:

мелена кориця (0,5 ч. л.),

перець горошком (15 шт.),

гвоздика (15 шт.);

400 г цукру;

1,5 ст. л. солі;

50 мл оцту (9%);

2 ст. л. крохмалю картопляного;

трохи води.

Спосіб приготування

Покроковий рецепт створення продукту:

За допомогою блендера, соковижималки або м’ясорубки зробіть томатний сік. Якщо в ньому залишаються частини насіння або шкірки, після 15 хвилин варіння пропустіть сік через сито і поставте на вогонь знову.

Подрібнити в пюре цибулю, перець, яблука. Всі інгредієнти попередньо очистити від насіння і шкірки. Коли сік почне закипати, потрібно додати цукор і сіль. У марлю загорнути гвоздику і перець, зав’язати на вузол і опустити в каструлю з соком, додати корицю і довести до кипіння.

Потім додати цибулю і прокип’ятити 15 хвилин, додати яблука і прокип’ятити ще 20 хвилин. Після додати перець і прокип’ятити ще 10 хвилин. Витягти спецієвий мішок. Крохмаль розчинити у воді і додати його тонким струменем в каструлю з соком, вливаємо оцет. Тепер продукт можна розливати по банках.

З чим подавати на стіл зроблений кетчуп в домашніх умовах

Використання кетчупу в сучасній кулінарії дуже багатогранний. У деяких людей при згадці даного продукту виникає асоціація з фастфудом і шкідливістю, але це не зовсім так, адже кетчуп подається не тільки з гамбургерами і бутербродами.

Кетчуп відмінно доповнює м’ясні страви, приготовані способом запікання, смаження або на грилі. Він у багато разів покращує смакові якості гарнірів з круп, макаронів і картоплі.

Також його можна використовувати для приготування страв в духовці, наприклад, пирогів або домашньої піци. Також даний продукт добре доповнює супи і бульйони. Спільними для всіх розглянутих варіантів кетчупу є такі інгредієнти, як сіль і цукор, оцет і спеції.

Саме вони перетворюють простий томатний сік в кисло-солодкий, з пікантною гостротою продукт, до того ж є хорошими природними консервантами.

Ви можете змінювати рецепти на свій смак, додавати нові інгредієнти і експериментувати зі співвідношенням продуктів, щоб отримати найсмачніший кетчуп в домашніх умовах. Витративши всього пару годин на приготування, у вас вийде прекрасна заготівля для зимового столу.

Кетчуп в домашніх умовах. Правила зберігання

Термін зберігання кетчупу, закупореного в герметичні ємності в прохолодному місці складає близько півроку. Відкриту банку з кетчупом не рекомендується зберігати більше місяця, оскільки цей овочевий соус вдає із себе чудове живильне середовище для різних мікроорганізмів і бактерій.

При правильному приготуванні домашній кетчуп за своїми смаковими якостями значно перевершує магазинний.

Використовуючи різні інгредієнти, спеції і прянощі, в домашніх умовах можна приготувати нітрохи не менше, а проявивши фантазію і експериментуючи, навіть більше число різновидів кетчупів, ніж їх є на прилавках магазинів і супермаркетів!

Кетчуп в домашніх умовах. Відгуки користувачів мережі про користь томатів

Lilika . По-моєму, майже всі люблять томати. Користь томатів добре відома: у складі томатів є вкрай корисний потужний антиоксидант лікопен. Він служить для лікування різних захворювань. Лікопен володіє дією проти раку, запобігає мутації і розподілу онкоклітин.

Лікопен краще засвоюється з рослинними жирами, а при термообробці разом з маслом його кількість навіть зростає! Завдяки лікопену помідори мають такий яскравий красивий колір.

До складу помідорів входять фруктоза, глюкоза, мінеральні солі і елементи: залізо, магній, йод, натрій, цинк, і марганець. Він містить вітаміни A (в формі каротину), B2, B6, K, PP, E та інші. Томати корисні для нервової системи і служать антидепресантами. Завдяки наявності серотоніну вони покращують настрій.

Завдяки вмісту фітонцидів мають антибактеріальну дію. Звичайно, взимку і навесні магазинні томати не такі смачні. Але в магазинах можна купити різні сорти, і іноді знайти ті, які подобаються. Я стала купувати томати черрі.

Вони мають особливий смак, і набагато більш солодкі. Чесно кажучи, моя молодша дитина навіть не сприймає їх … як томати саме через їх солодощі… Такі черрі томати дуже легко різати – на четвертинки, наприклад. Рівно і гарно.

Хмарка. Почну з того, що я затятий любитель помідорок. Справжніх- соковитих, ароматних, м’ясистих. Ось і прийшла до нас “пора” тріскати салати зі свіжих стиглих овочей. Однією з них і є помідора, усіма так улюблена. Адже практично без неї не обходиться жоден літній салат.

Червоний овоч містить багато мікроелементів, вітамінів, корисної клітковини для всього людського організму. І для фігури корисний, так як містить ще й мало ккал. І  просто помідори дуже смачні, якщо звичайно це не “зимовий” варіант. Адже що може бути смачніше, ніж дістати в спеку з холодильника помідору (та інші овочіі) і приготувати ароматний легкий салат з різною зеленню, і заправити всю цю справу сметаною!

І смачно, і корисно! А найголовніше не буде важкості в шлунку,  так як в основному овочі (помідори зокрема) складаються з води, яка швидко виводиться природним шляхом. Але! Будьте уважні, помідори можуть викликати алергію, втім як і полуниця.Так що алергікам вживати багато не варто. Ну а якщо протипоказань немає, тоді їжте на здоров’я  помідори, адже так швидко проходить їх сезон.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *