Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Кандидоз при вагітності

Кандидоз при вагітності

Широко відома серед жінок молочниця в медицині називає кандидозом. Дане захворювання являє собою ураження статевих шляхів дріжджоподібними грибами роду Кандіда. Вагінальний кандидоз – широко поширене захворювання, яке, потрібно відзначити, досить часто зустрічається у вагітних жінок. Захворювання здатне ускладнити період гестації, позначитися на здоров’ї майбутньої матері і дитини.

Чому виникає вагінальний кандидоз при вагітності?

yak-pozbutisya-molochnic-v-domashnh-umovah-shvidko-perevren-sposobi-vdeo_867Кандидоз при вагітності  являє собою специфічну інфекцію піхви, яку провокують гриби роду Кандіда. Практично кожна жінка стикалася з цією хворобою. При цьому після первинного захворювання довгий час зберігається ризик його рецидиву.

Дріжджоподібні гриби завжди присутні в кишечнику і на слизовій ротової порожнини, а у деяких жінок і в піхві. Вони відносяться до умовно-патогенних мікроорганізмів, тобто становлять небезпеку тільки при активному розмноженні.

Розвиток кандидозу під час виношування дитини обумовлено рядом причин. У першу чергу це відбувається через порушення нормальної мікрофлори кишечника, що зустрічається досить часто в період гестації, так як знижується імунний захист організму. Провокуючим фактором стає дефіцит корисних речовин (мінералів, вітамінів). Певна роль відводиться гормональним збоям, які природні для цього стану.

Кандидоз при вагітності: провокуючий фактор

Сучасна медицина ефективно діагностує і бореться із захворюванням, але незважаючи на це захворюваність повільно зростає, зокрема у вагітних. Фахівці вважають, що це обумовлено впливом навколишнього середовища. Приміром, провокуючим фактором виступає стрес, перевтома, погане харчування.

Жінки в період виношування більш чутливі до перерахованих факторів, тому, відповідно, схильні до молочниці. Також причиною є безконтрольний прийом антибіотиків, зокрема при самолікуванні. Як відомо, препарати цієї групи порушують природну мікрофлору всього організму, що є сприятливим для розвитку будь-яких інфекцій і захворювань.

Кандидоз при вагітності: вплив

Будь-які інфекції становлять небезпеку в цей час. У жінок, які при виношуванні страждали якими-небудь інфекціями статевих шляхів, істотно підвищується ризик ускладнень в перебігу вагітності та в самих пологах. Кандидоз – одна з найпоширеніших інфекцій.

Як впливає кандидоз при вагітності  на плід і майбутню матір:

Інфекції плоду, навколоплідних оболонок, наприклад, хоріоамніотіт, амніоти;

Мимовільний викидень / передчасні пологи;

Народження малюка з низькою вагою;

Внутрішньоутробна гіпоксія плода – нестача кисню;

Передчасне відходження навколоплідних вод;

Ранева післяродова інфекція.

Як розвивається кандидоз при вагітності

Першим у цьому є проникнення умовно-патогенних мікроорганізмів у піхву. Після цього грибки кріпляться на слизову оболонку – відбувається первинне ураження епітелію. Потім виникає локальне запалення в місцях скупчення мікробів з метою перешкодити їх поширенню.

Так як імунітет в цей період ослаблений, інфекція нейтралізується досить рідко. Надалі грибки проникають в підслизовий шар. Саме в цей момент з’являються перші симптоми захворювання. Трапляється, що мікроби розносяться з потоком крові по всьому організму, вражаючи внутрішні органи (важка форма патології).

Кандидоз при вагітності: форми та їх симптоми

Розвиток захворювання відбувається безсимптомно. У медицині це явище називають безсимптомним носійством. Досить часто в таких випадках інфекція періодично загострюється.

Вагінальний кандидоз при вагітності   у гострій формі або при загостренні хронічного захворювання супроводжуються дуже неприємними симптомами, при цьому порушується мікрофлора не тільки піхви, але і кишечника. Важкою формою молочниці вважається її ускладнення бактеріальною інфекцією. У медицині захворювання умовно класифікують на три типи: носійство; гострий генітальний; хронічний рецидивуючий.

Кандидоз при вагітності: класичні симптоми

Сверблячка, подразнення шкірних покривів, слизової оболонки зовнішніх статевих органів;

Посилення свербежу після водних процедур, статевого акту;

 Виділення зі статевих шляхів, які характеризуються творожнистою консистенцією, білим кольором, мають неприємний запах.

Варто відзначити, що перераховані ознаки необов’язково вказують на вагінальний кандидоз при вагітності  , але його присутність цілком можлива. Щоб точно поставити діагноз, необхідно пройти ряд обстежень.

Кандидоз при вагітності: лікування і діагностика

Оптимальний варіант – виявити захворювання на ранніх етапах розвитку. Як правило, це відбувається у гінеколога під час одного з планових оглядів. Досвідчений фахівець зможе поставити діагноз, з перелічених вище симптомів. Однак необхідно буде провести ряд додаткових діагностичних процедур, щоб виключити патології з аналогічною клінічною картиною (бактеріальні ураження статевих шляхів, гельмінтози). Основу діагностики становить мазок з піхви. Процедура забору матеріалу проста – ватним диском забирають невелику кількість слизу.

Потім взятий матеріал наноситься на оглядове скло, де він підсихає. Іноді мазок забарвлюють для визначення кількісного та якісного складу мікрофлори. Мазок в умовах лабораторії розглядається під мікроскопом: визначається кількість грибків, лейкоцитів, хвороботворних і «корисних» мікроорганізмів. Може бути призначений посів на живильне середовище. Аналіз дозволяє визначити культури, що населяють піхву. Дане дослідження допомагає вивчати бактерії, їх властивості, відповідно, оптимізувати лікування захворювання.

Вагінальний кандидоз при вагітності   характеризується присутністю в мазку грибків, великою кількістю лейкоцитів (свідчать про запалення), зниженням числа нормальної мікрофлори і збільшенням кількості патогенної або умовно патогенної.

Чим можна і потрібно лікувати кандидоз при вагітності

Сучасна фармакологія може запропонувати досить багато препаратів для боротьби з молочницею, багато з яких можна застосовувати на будь-якому терміні гестації. Медикаменти цієї групи поділяють на два типи: для місцевого застосування і системної дії. Препарати місцевої дії – в першу чергу це свічки, креми і вагінальні таблетки від кандидозу при вагітності. Гінекологи віддають перевагу саме засобам місцевого застосування в період виношування, хоча і ті, й інші мають одну діючу речовину. Наприклад, фахівець може призначити таблетки, свічки або крем з пімафуцином або ністатином.

Системні препарати – це, як правило, таблетки для перорального прийому. Їх активні речовини спочатку діють в кишечнику, а потім поширюються по організму з потоком крові. Але жінкам в положенні подібні засоби призначають у дуже важких випадках, тому що існує безліч побічних ефектів. Неможливість застосування системних препаратів при легких і середніх ураженнях інфекцією призводить до того, що хвороба стає стійкою до стандартної терапії і схильною до рецидивів. Що стосується самих препаратів, то це, як правило, вище згаданий ністатин і пімафуцин.

При цьому перевага найчастіше віддається останньому. Пімафуцин більш ефективний і нетоксичний навіть у великих дозах. А ось такі засоби, як леворин, нізорал, флюконазол в період виношування заборонені. Крім цього, лікувати кандидоз при вагітності  необхідно комплексно. Фахівець може призначити антисептичні та протизапальні засоби (пр. зеленка, бура в гліцерині). Так як інфекція виникає на тлі зниження імунітету, відповідно, необхідно приймати препарати загальнозміцнюючої дії, можливо імуномодулюючі (пр. ректальні свічки з віфероном).

Можуть бути призначені пробіотики, адже в період виношування такі вільно дозволені для застосування. Лікування повинен пройти і статевий партнер. Якщо цього не зробити, висока ймовірність повторного інфікування. На закінчення потрібно відзначити, що самолікування строго заборонено. Фахівець, підбираючи препарати, враховує наявність супутніх захворювань (алергії, хвороби нирок і інших важливих органів), стадію інфікування, стан матері і малюка.


Check Also

Привітання з днем Святого Миколая. Корисна підбірка

Святого Миколая люблять всі діти і чекають його не менш Санта Клауса. Саме він є …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *