Home / Кулінаріні рецепти / Як варити гречку правильно. Підбірка кращих рецептів

Як варити гречку правильно. Підбірка кращих рецептів

Гречану крупу називають «царицею круп», така назва себе повністю виправдовує. Вона містить цілий комплекс необхідних організму речовин, до того ж в легко засвоюваній формі. Для дієтичного та дитячого харчування ця крупа підходить ідеально. Як варити гречку  правильно, щоб вона не втратила своїх цінних властивостей?

Як варити гречку. Чим корисна гречка?

Як варити гречку правильно. Підбірка кращих рецептів

Гречка перевершує всі крупи за вмістом вітаміну P, в ній міститься величезна кількість магнію (Mg), заліза, вітамінів групи B (B1, B2, B3, B6, B8, B9). Вона містить вітамін E, який є одним з найпотужніших антиоксидантів, корисні органічні кислоти (щавлева, лимонна і ряд інших). У ній міститься поліненасичені жирні кислоти Омега-3.

Гречка рекомендується людям, що страждають хворобами судин, ревматизмом і артритом, вона зменшує проникність судин і їх ламкість. Вона корисна для нормальної роботи травної системи.

У більшості країн Європи гречка практично не відома. Її можна купити тільки в магазинах дієтичного харчування, вона вважається лікувальним продуктом. У цих країнах продають виключно «зелену гречку» (зелений колір має будь-яка гречана крупа в необробленому сирому вигляді).

 Сорти і види гречки. Що вибрати?

Щоб зварити хорошу кашу потрібно вибрати хорошу крупу.

Гречана крупа ділиться на 2 види:

Ядриця – цільне зерно, без твердої оболонки.

Проділ або «гречана січка» буває різний, дрібний та великий, але представляє він собою розколоті зерна гречки.

Ядриця першого гатунку за ДЕСТом містить в собі мінімум домішок у вигляді сміття і необробленого зерна. Ядриця другого гатунку допускають вміст від 5 до 7% домішок. Ядриця третього гатунку – неякісна крупа, яка містить до 10% сміття, її купувати не слід.

З ядриця першого ґатунку виходить відмінна розсипчаста каша, а з проділу приготувати страву можна швидше, але каша буде в’язкою. Крупу 2 і 3 гатунків краще не купувати взагалі, якщо не хочете провести багато годин за захоплюючою справою – перебиранням зерен.

За ступенем обробки крупа теж відрізняється. Сира гречка зеленувато-коричневого кольору. Практично всі виробники піддають зерно різним видам термообробки. Це підвищує його збереження. Після цього гречка набуває коричневого кольору.

Чим гречка світліша, тим менше обробки вона пройшла. Коричневу крупу часто називають обсмаженою, вона не розварюється, каша завжди виходить розсипчастою.

Щоб отримати максимум користі від вживання гречаної крупи краще вибирати гречку світлішу.

Зараз в магазинах на полицях можна знайти гречані пластівці, які не потребують варіння, обсмажену і оброблену паром крупу, яка готується дуже швидко. Є каша в порційних пакетиках. Всі ці різновиди готуються дуже швидко, але будь-який вид термообробки впливає на харчову цінність продукту не найкращим чином.

Країна походження крупи теж має значення. Код країни виробника можна подивитися на упаковці. Зерно з Білорусії та з України приблизно однакової якості. Крупа з Китаю гірша.

Як варити гречку? Поради господині

Гречана крупа, в залежності від обробки, розділяється на ядриця (по сортам випускається) і проділ (подрібнене зерно).

З проділу, як правило, готують запіканки, биточки, в’язкі каші.

З ядриця готують розсипчасті каші, гарніри, самостійні страви.

Перед тим, як варити гречку, крупу необхідно перебрати і дуже добре промити.

Перш ніж варити, рекомендується спочатку злегка обсмажити гречку в невеликій кількості жиру, тоді вона вийде розсипчастою.

Варять гречку на воді, або за бажанням на бульйоні, заливаючи в пропорції 1 до 1,5, не знімаючи кришку і не розмішуючи кашу.

Варити краще в алюмінієвому або чавунному посуді, не слід застосовувати емальований.

Проділ, перед засипанням в окроп, слід змішати з невеликою кількістю холодної води.

Гречку варять в каструлі на плиті, на молоці та воді, готують в мікрохвильовці, мультиварці, духовці (в горщику), пароварці. Класичний спосіб – зварити гречку на воді. Така каша йде на гарнір і як самостійна страва з різними наповнювачами. Приготувати розсипчасту гречану кашу простіше, ніж зварити рис.

Як варити гречку на воді правильно

Перша порада в будь-якому рецепті як варити гречку  дещо дива: перед приготуванням з гречаного ядриця потрібно вибрати камінці, неочищені зерна та інше сміття. Ніколи не купуйте погану крупу з усяким сміттям і не витрачайте свій час на настільки марну і нудну справу як сортування крупи.

Потрібно взяти необхідну кількість гречки і добре її промити в холодній воді. Гречка при варінні значно збільшується в об’ємі. З 200 грам крупи вийде приблизно 600 грам каші. Найпростіше для першого разу взяти одну склянку гречки.

Цілісні зерна при промиванні залишаються на дні, на поверхню спливають частки оболонки, лушпиння і дрібне сміття. Воду зливають. Зазвичай промивають два або три рази, залежить від якості крупи.

Мокру крупу укладають в каструлю і заливають холодною водою. На 1 склянку гречки ядриця йде 2 склянки води. Січка вимагає меншої кількості, півтори склянки буде достатньо.

Сіль додають на початку варіння.

Каструлю ставлять на великий вогонь і чекають, коли каша закипить. Як тільки закипіла, вогонь зменшують до мінімуму і варять 20-25 хвилин, до тих пір, поки вся вода не википить з каструлі. Помішувати гречану кашу не слід, вона втрачає крихкість.

Подавати варену гречку як гарнір можна з вершковим маслом, смаженою цибулею, зеленню, грибами.

Що робити, якщо помилилися з кількістю води?

Іноді буває так, що каша повністю готова, а рідина з якоїсь причини залишилася, булькає в каструлі і не зменшується, крупа її більше не вбирає. Просто злийте її обережно, притримуючи кришку рушником, покладіть масло, накрийте каструлю кришкою і нехай постоїть пару хвилин.

Як варити гречку на молоці правильно

Гречку можна зварити і на молоці: вийде відмінна гречана каша для дітей. На 1 склянку гречки потрібно 4 склянки молока, варити під кришкою на тихому вогні 35 хвилин періодично помішуючи. В кінці варіння додати сіль, цукор і вершкове масло за смаком.

Молочну кашу можна приготувати й іншим способом: зварити гречку на воді і залити її гарячим молоком. Після цього заправити олією і цукром і дати трохи постояти. Молока в цьому випадку потрібно трохи, його просто доливають до необхідної густоти каші.

Як варити гречку дуже швидко?

Іноді господині ніколи стежити за плитою, потрібно отримати результат швидко. Гречку можна зварити і за 15 хвилин, якщо замочити її в холодній воді на кілька годин. Це зручний спосіб, як варити гречку, якщо невідомо коли буде потрібно подати на стіл готовий обід.

Гречку промивають 2-3 рази в холодній воді, заливають в каструлі чистою водою для варіння і так залишають. Гречка поступово розбухає, збільшуючись в обсязі. В потрібний час каструлю ставлять на великий вогонь, додають сіль і тримають, поки закипить. Потім вогонь зменшують, через 10 хвилин каша вже може бути цілком готовою до вживання.

Ще одна корисна особливість гречки в тому, що її можна зняти з вогню трохи недовареною, якщо доводиться кудись поспішати, а залишати плиту включеною небезпечно. В цьому випадку каструлю з недовареною кашею слід залишити в теплому місці і накрити зверху рушником, щоб вона довше залишалася гарячою. У теплі каша «дійде» і стане цілком готовою до вживання.

Як варити гречку в мультиварці

Приготування гречки в мультиварці має деякі переваги по своїй простоті і легкості. Не потрібно буде стояти над плитою, і чекати, поки каша приготується. Потрібно всього лише закласти необхідні інгредієнти в каструлю мультиварки, вибрати потрібний режим і почекати.

Отже, потрібні інгредієнти:

гречана крупа – 1 склянка;

вода – дві склянки;

сіль – 0,5 чайної ложки;

трохи масла вершкового.

Тепер послідовність в приготуванні:

Гречану крупу промити кілька разів.

Покласти промиту крупу в каструлю мультиварки, посолити і додати води.

Вибрати в меню потрібний режим приготування “Гречка”. Після закінчення приготування, буде поданий звуковий сигнал.

Після сигналу готовності покласти в приготовлену кашу шматочок масла, перемішати і розкласти по тарілках.

Приготування в мультиварці добре ще тим, що каша завжди виходить розсипчастою.

Приготовану гречану кашу можна подавати на гарнір до будь-якої страви: м’яса, котлет, курки. Її можна заправити смаженою цибулею, грибами. Така каша добре підійде тим, хто сидить на дієті, або просто для розвантажувального дня.

Як варити гречку в пароварці

Приготування розсипчастої гречки:

Підготуйте крупу.

Ємність для приготування вибирайте досить велику, щоб готова гречка не висипалася через край. На 1 склянку крупи ємність повинна бути не меншою 1 літра, але краще трохи більшою.

Гречку висипте в ємність, залийте окропом в пропорції 1 до 1. Додайте сіль і вершкове масло за смаком.

Поставте в пароварку на 40 хвилин.

Закрийте кришку приладу. Час приготування може відрізнятися в залежності від потужності. Тому обов’язково уточніть в інструкції по експлуатації, на який час виставляти таймер для гречаної крупи. Дочекайтеся завершення програми.

Стежити за процесом не треба і це велика перевага в порівнянні з традиційним способом. У цей час можна зайнятися іншими справами.

Якщо хочете приготувати рідку кашу, на 1 склянку сухої крупи візьміть 2-2,5 склянки молока або бульйону. У молочну кашу додайте 2 столові ложки цукру.

Відео: приготування каші в пароварці

Тепер розглянемо кілька рецептів, які розповідають, як варити гречку, щоб отримати смачні і корисні страви.

Як варити гречку. Рецепти смачних каш

Гречана каша на воді з маслом

Перебрати і добре промити 2 склянки гречаної крупи

Набрати 3 склянки води в каструлю, додати чайну ложку солі і закип’ятити

Засипати гречку, злегка помішуючи варити до загустіння, приблизно 15 – 20-хвилин

Потім зняти з вогню, додати 2 ст. л. масла, накрити кришкою і залишити години на 3 для упрівання.

Гречана розсипчаста каша

Набрати в каструлю 500 мл холодної води, підсолити і закип’ятити.

У невеликій кількості маргарину, обсмажити гречану крупу і всипати в каструлю.

На сильному вогні варити 2 – 3 хвилини, закрити кришкою і на слабкому вогні потримати ще кілька хвилин. Після того, як каша загусне, покласти 1 ст. л. вершкового масла, щільно закрити кришку, залишити упрівати до повної готовності. Каша повинна вийти розсипчастою, м’якою, смачною.

Гречана каша з тушонкою

Ця ситна страва готується просто і досить швидко.

Приготуйте розсипчасту гречану кашу.

Поки вона упріває, можна встигнути приготувати для неї заливку з тушонки.

На пательні розігрійте олію і обсмажте до золотистої скоринки дрібно порізану цибулину.

Відкрийте 250 г банку з тушонкою (свиняча, яловича за бажанням або за наявності), додайте її в пательню.

Пережарте разом з цибулею на невеликому вогні, накрийте кришкою, і дайте кілька хвилин настоятися.

Додайте обсмажену масу в приготовлену кашу і добре перемішайте.

Гречана каша з лівером

Для цієї страви вам знадобиться:

Гречана крупа (ядриця) – 2,5 склянки

Свияні легені – 300 г

Ріпчаста цибуля – 1 – 2 головки

Сіль – 1 ч. л.

Вершкове масло – 2 – 3 ст. л.

Зваріть гречану розсипчасту кашу

Добре промийте лівер, відваріть його до м’якості в підсоленій воді. Зварені легені пропустіть через м’ясорубку.

Обсмажити дрібно нарізану цибулю на половині вершкового масла, по готовності цибулі, добавити масло, що залишилося, викласти на пательню лівер, за смаком посолити і обсипати перцем.

Після того, як лівер підсмажиться, змішайте його з гарячою кашею.

Каша по-селянськи в духовці

Склад цієї страви:

Розсипчаста гречана каша – 3 склянки

Смажена печінка – 300 г

ріпчаста цибуля – 1 велика головка

шпик – 200 – 300 г

яйця – 2 шт.

сіль

Змішати з звареною розсипчастою кашею, пропущену через м’ясорубку, обсмажену печінку, обсмажену, дрібно нашатковану цибулю, варені, дрібно порубані яйця.

На пательню викласти, порізаний тонкими скибками шпик, на нього рівно розкласти кашу і зверху прикрити скибками шпику.

Поставити пательню в розігріту духовку і запікати до появи золотистої скоринки.

Як варити гречку на молоці, відео – рецепт.

Відео – рецепт гречаної каші з печінкою

Рецептів як варити гречку  багато, але в основі своїй це розсипчаста каша з якої змішуються різні обсмажування і підливи.

Все, на що може вистачити вашої фантазії, можна втілити.

Це і гречана каша з родзинками, з яблуками, з свіжими грибами, з смаженими сушеними грибами і цибулею, з яйцем, мізками, смаженими овочами.

Розсипчастою кашею можна фарширувати рибу і птицю, м’ясні рулети.

Різноманітність велика, вибирайте і творіть.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *