Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Болить голова постійно – сигнал організму про можливі неполадки

Болить голова постійно – сигнал організму про можливі неполадки

Більшість жителів великих міст стикаються з цефалгією (так називається головний біль по-медичному) регулярно і не знають, чому. Це заважає працювати, відпочивати, радіти життю, спати, спілкуватися, займатися спортом. А ще болі часто супроводжуються порушеннями пам’яті і зору, загальною слабкістю або слабкістю в одній половині тіла. Коли постійно болить голова, потрібно шукати першопричини, захворювання. Тільки тоді лікування буде ефективним. Щоб поліпшити якість життя, потрібно не заглушати постійні болі таблетками, а проводити систематичне лікування.

Болить голова – типи

Болить голова постійно - сигнал організму про можливі неполадки

Що ж зі своєю бідою робити? Визначити «свій» тип цефалгії. Фахівці виділяють кілька типів постійного болю.

Судинний головний біль. Має пульсуючий характер, супроводжується запамороченнями.

Біль м’язевої напруги. При такій «обруч на голові» постійно стягнутий, болі мають тягнучий і ниючий характер. Найчастіше постійно болить голова  у людей, що весь час сидять за комп’ютером і не дихають свіжим повітрям. Такий біль виникає через перманентне напруження м’язів і зв’язок плечового пояса, шиї, чола і потилиці. Часто причини головних болів варто шукати навіть не в самій голові, а в шиї, точніше, шийному остеохондрозі. Може такий тип головного болю бути і відповіддю на стреси, відсутність відпочинку і необхідність робити багато справ одночасно. Природно, все це провокує і кисневе голодування мозку. Іноді досить робити перерви в роботі і навіть проводити фізкультхвилинки, не соромлячись колег. Можна навіть з місця не підніматися, а робити гімнастику для шиї. Виходом із ситуації зможе стати навіть невелика прогулянка після роботи: замість того, щоб відразу ж бігти на автобус, можна пройтися пару зупинок.

Ліквородинамічний. Тут винуватий тиск. Так, якщо він низький, то біль сильніший, коли ми стоїмо. Якщо ж він підвищений, то він може проявлятися при будь-якому положенні тіла. Часто супроводжується запамороченням.

Невралгічний. Має гострий, ріжучий характер. Зазвичай він локалізований, але якщо натиснути на тригірну зону, то вона може поширитися на сусідні ділянки голови

Болить голова постійно – причини

Лише у п’яти людей зі ста постійно болить голова  через серйозну хворобу. На щастя це явище рідкісне, але перевіритися варто. Якщо лікар запідозрить недобре, можливо, доведеться робити МРТ. Але найчастіше причини прості.

Судинний головний біль перманентного характеру може виникнути в результаті розтягування артерій. Це трапляється, якщо тиск знижений, а в розширених судинах застоюється кров. Винні в такому болі можуть бути і вени. Якщо вони переповнені, то відтік крові погіршується. Щоденні тупі головні болі починаються вранці.

У цефалгії можуть бути винні депресії і остеохондроз. В останньому випадку головні болі можуть не давати спокою навіть уночі.

Серед інших причин може бути підвищена секреція ліквору (рідина головного мозку, що підтримує внутрішньочерепний тиск), гигантоклеточний артеріїт (запаленням артерій), мігрень, передінсультний стан, ВСД, і багато іншого.

Іноді причини головного болю варто шукати не в мозку, а в хворобах всього організму, серед яких:

порушення метаболізму

хвороби лицьових і черепних структур (очі, зуби і взагалі ротова порожнина, шия, ніс, пазухи)

захворювання нирок

Постійно  болить голова – як боротися

Всі знають, чого робити при цефалгії не можна, тільки не всі дотримуються. Наприклад, не варто пити анальгетики, особливо в великих кількостях. Чому? Це просто стрес. Деякі фахівці радять не вживати анальгін і його «колег» частіше разу на тиждень. У будь-якому випадку, приймати більше однієї таблетки за один раз не варто. Знеболюючі при мігрені теж є, але без поради лікаря їх краще не купувати.

Не можна рятуватися від болю за допомогою алкоголю. Біль може заспокоїтися після невеликої дози, але потім повернеться обов’язково, а може, навіть сильніша.

Медикаментозне лікування можливо. Так, при кисневому голодуванні мозку ефект можуть дати препарати на основі α-дігідроергокріптіна. Ця речовина здатна робити судинні стінки не такими проникливими, активізує обмінні процеси в мозку, підвищує число працюючих капілярів і покращує кровообіг. Ну, і робить тканини мозку стійкими до гіпоксії, яка часто виступає в ролі причини головних болів. Ці препарати діють набагато краще в компанії з кофеїном. Чому кофеїн в поєднанні з цими ліками допомагає – поки невідомо.

Болить голова – допоможи собі сам

Неважливо, чому і як виник головний біль, але боротися з ним можна.

Не ходіть взимку і восени без шапки. Вушанку носити не обов’язково, але косинка, легкий шарфик або тонка шапочка значно зменшать головний біль.

Голова часто болить через зовнішні причини, від нас не залежать. Зрозумівши, чому біль є у вас, відстежуйте зовнішні фактори і не допускайте їх появи.

При метеозалежності не потрібно програмувати себе заздалегідь на неприємні відчуття і вивчати графік магнітних бур на місяць. Психогенні чинники теж відіграють чималу роль. Так, не варто піддаватися депресії з приводу і без, а якщо депресія стала звичкою і просто не дає жити, лікувати її потрібно так, як і будь-яку іншу хворобу. Важко сказати чому, але оптимісти з мігренню стикаються рідше. Психологічний фактор і самонавіяння допоможуть і під час прийому анальгетиків. Так, не варто пити відразу цілу таблетку. Беремо четвертинку і розчиняємо в склянці водички. П’ємо і думаємо, що таблетка була ціла. Полегшає обов’язково, але побічних ефектів поменше буде.

Дотримуватися режиму дня і висипатися важко навіть організованим людям, але при порушеннях формули сну цефалгія набуває постійний характер.

Час для прогулянки і зарядки насправді є завжди. Знаходять же його ті, у кого є собака. І при цьому не має значення, наскільки щільний у людини графік роботи.

При будь-якому нападі цефалгії уникаємо різких звуків, рухів і навіть запахів, а також зміни температури. А ось кватирку краще завжди тримати відкритою.

Народні засоби теж можуть допомогти: можна робити компреси з оліями м’яти і лаванди, самомасаж, чай з лавандою або ромашкою.

Болить голова при вагітності

Практично з самого початку вагітності у всіх майбутніх матусь буквально голова йде обертом. Воно і зрозуміло, адже очікування появи нового члена сім’ї завжди супроводжується немислимим обсягом підготовки: потрібно зробити ремонт, придбати меблі, розпланувати бюджет. Крім того, майбутній матусі доводиться часто відвідувати лікарню. Але з цим благополучно справляються всі, а ось якщо розглядати фразу «голова обертом» з фізіологічної точки зору, то тут вже набагато складніше, адже коли болить голова  при вагітності це може бути як цілком нормальним станом, так і симптомом якихось серйозних захворювань.

Головні болі при вагітності можуть виникати з різних причин. Серед них надмірна втомлюваність, порушення режиму, а також найсильніша гормональна перебудова всього організму. Крім того, ваш мозок може мати недостатньо тих поживних речовин, які надходять до нього з кров’ю, адже під час вагітності основною роботою організму є забезпечення харчуванням плода. Фахівці стверджують, що у вагітних головні болі можуть через маси провокаторів, на які ослаблений становищем організм реагує вкрай агресивно:

Порушення режиму дня. Сон більше восьми годин на добу, пізня робота, незвична нічна зміна, прийом їжі в незвичайний час – все це легко стає причиною появи найсильніших головних болів. Позбутися від них допомагають врегулювання режиму дня і хороший, але не надмірний відпочинок.

Сильні емоції. Вагітні жінки – справжній неврівноважений емоційний ураган. Якщо прямо зараз майбутня мати сміється, то не виключено, що буквально через хвилинку вона почне ревіти, а ще через півгодини мило посміхатися при вигляді пухнастого цуценя на вулиці. Увечері ж після повернення чоловіка додому, той обов’язково виявиться винним у чому-небудь, причому виражатися це буде дуже голосно і наполегливо. Від таких сильних емоцій вагітних захищають головні болі. Щоб впоратися з ними, спробуйте бути більш стриманим, знайдіть собі якесь цікаве заняття, яке буде відволікати і заспокоювати.

Шум і світло. Ці сильні подразники нервової системи навіть найздоровіших і емоційно стійких людей легко доводять до неврозу і мігрені. Тому коли ви в положенні, постарайтеся уникати надто гучних місць, стежте за гучністю музики та телевізора в будинку, змініть всі мерехтливі лампочки. Ці дії, можливо, не повністю, але частково вбережуть вас від головного болю.

Голод і певні продукти. Порожній шлунок легко провокує головний біль, навіть якщо явного почуття голоду ви не відчуваєте. Тому навіть якщо їсти вже дуже не хочеться, а час обіду вже підійшов, то випийте йогурту або зжуйте половину яблука – вони точно обдурять ваш шлунок і переконають його не подавати голодний сигнал вашому мозку. Що ж стосується готельних продуктів, то в силу рідкісної, але все ж виникаючої непереносимості, вони теж можуть викликати головний біль. Якщо у вас тільки що розболілася голова, згадайте, що саме ви з’їли близько 6-8 годин назад. Може бути, що відповідь буде засобом профілактики головного болю надалі.

Посилене фізичне навантаження. Якщо ваш животик вже помітний, а ви ведете розмірене і спокійне життя, краще не плануйте на найближчі кілька місяців ніяких авантюр, пов’язаних з сильними фізичними навантаженнями. Надмірна і незвична активність під час вагітності може не тільки спровокувати головний біль, але і негативно позначитися на тонусі матки, що загрожує ранніми пологами.

Постарайтеся кілька разів відстежити виникнення головного болю і з’ясувати їх причину. Якщо знайдене обставина знаходиться серед вищеперелічених, то для того, щоб забути про погане самопочуття, вам всього лише доведеться трохи перебудувати режим і навчитися контролювати свої емоції.

Болить голова. Причини головного болю при вагітності

Фактори, які викликають головний біль при вагітності, можуть бути не тільки зовнішніми, як, наприклад, зміна сезону або зміна погоди, фізична втома, відчуття голоду, стрес, але і внутрішніми, тобто фізіологічними. Ці причини вже не усуваються звичайними народними засобами, а з медичної точки зору є вже захворюваннями. Головний біль при вагітності можуть викликати:

Гіпо- та гіпертонія. Ці судинні захворювання досить часто супроводжують вагітну жінку практично від зачаття і до самих пологів. Гіпотонія або знижений тиск частіше зустрічається в першому триместрі і проходить сама собою. В останньому триместрі гіпертонія може виявитися симптомом пізнього токсикозу – серйозної патології, яка потребує спостереженні.

Порушення кровопостачання головного мозку. Це стан, досить часто виникає при вегето-судинній дистонії, шийному остеохондрозі, різних травмах, практично завжди супроводжується сильними і тривалими головними болями. Позбутися від них можливо лише за допомогою правильно підібраного медикаментозного лікування, а також кваліфікованого масажу.

Болить голова – преклампсія

Це важкий стан вагітності, що виникає через надмірно високий артеріальний тиск, зазвичай супроводжується сильними головними болями, а також набряками обличчя і кінцівок, погіршенням зору, болем в шлунку, блювотою. Якщо ви одночасно помітили хоча б три з перерахованих симптомів – відразу ж викликайте лікаря, оскільки справжня преклампсія вкрай небезпечна для життя.

Менінгіт, глаукома, синусит, гематома речовини головного мозку. Ці та багато інших захворювань супроводжуються сильним і постійним головним болем, а також особливими, характерними для кожного окремого стану симптомами. Однак в цих та подібних випадках мова йде про біль, що виник вперше. Якщо ви відчули щось схоже, то не зволікайте з візитом до лікаря.

Болить голова при вагітності: небезпечний стан

Вагітність – стан, на жаль, не настільки стійкий, як хотілося б багатьом. Тому так важливо для свого здоров’я і  ще не народженого малюка бути втричі обережною. Не займайтеся самолікуванням і не пускайте хворобу на самоплив, якщо помічаєте, що головний біль приймає один з наступних характерів:

стає тривалии і постійно змінюється її характер;

не проходить навіть після хорошого відпочинку і починається зранку;

з’являється в одному і тому ж місці, не поширюється на всю голову;

приходить разом з іншими симптомами порушення діяльності нервової системи, наприклад, порушенням зору, слуху, нюху, чутливості кінцівок та іншими;

завжди приходить разом зі зниженням або підвищенням артеріального тиску.

Будь-які з цих ознак можуть виявитися симптомами серйозних і вкрай небезпечних захворювань.

Болить голова при вагітності – чим лікувати?

Майбутнім мамам категорично заборонені до вживання безліч лікарських препаратів. Серед звичних для нас засобів від головного болю дозволений, мабуть, тільки парацетамол. Але не поспішайте пити таблетки, спробуйте спочатку позбутися від болю нешкідливими для організму методами.

Навчіться розслаблятися і позбавлятися від стресу, правильно і ефективно відпочивати. Навички, які можна освоїти самостійно або на курсах йоги неодноразово допоможуть вам впоратися з помилковими ситуаціями під час і після вагітності, а також менш травматично перенести пологи.

Правильно харчуйтеся: перейдіть на 5-6-разове харчування та їжте по трошки, не пропускайте жодного прийому їжі. Не чекайте відчуття голоду і завжди майте при собі який-небудь фрукт для перекусу. До речі, зеленим яблуком можна не тільки перекусити: його запах, на думку чиказьких вчених, здатний вгамувати головний біль і мігрень.

Контрастний душ і компрес також допомагають позбутися стану, коли болить голова  при вагітності. Водні процедури позитивно впливають на стан судин: змушують їх звужуватися і розширюватися, а значить, розганяють кров і сприяють насиченню мозку киснем і живильними речовинами.

Регулярно займайтеся гімнастикою, яка змушує ваш організм працювати в прискореному темпі, підвищує ефективність обміну речовин, сприяє природному очищенню організму, а також нормалізує рівень цукру в крові.

Болить голова при вагітності, а як запобігти головному болю?

Профілактика будь-якого захворювання набагато краще, ніж лікування, тому боротися з головним болем потрібно вже тоді, коли її ще немає. Для цього більше бувайте на свіжому повітрі, довго не сидіть на одному місці, а періодично потягуйтеся, під час робочого дня дозволяйте собі 5-хвилинну прогулянку хоча б по офісу. Їжте дрібно і правильно, не наїдайтеся перед сном, виключіть зі свого раціону шоколад і сир, а також консерванти, барвники, глутамат натрію, що у великій кількості містяться в стравах азіатської кухні, готових приправах, сосисках.

Намагайтеся уникати конфліктних ситуацій, навчіться розслаблятися, знайдіть собі хобі до душі. А також частіше вмивайтеся і по можливості приймайте душ. А якщо ви запишетесь в басейн і на курси вагітних для відвідування сауни, то вбережете себе не тільки від головного болю, а й зробите відмінну профілактику серцево-судинних і маси інших захворювань.

Чому у дитини часто болить голова і що робити?

Дитячий головний біль є досить поширеною проблемою, яка виникає з різних причин і викликає неприємні відчуття. Вони виникають через роздратування закінчень нервових волокон і судин, розташованих в головному мозку і його оболонках. Щоб позбутися від болю, необхідно виявити причини і своєчасно усунути їх.

Основні причини чому болить голова у дітей

Якщо у дитини часто болить голова, не можна відкладати візит до фахівців для проходження повного обстеження. Іноді неприємні симптоми є наслідком емоційного перевантаження, стресової ситуації або тривожним станом організму. У цьому випадку дитина відчуває досить тривалі м’язові скорочення в області обличчя, шиї, плечового суглоба. Як правило, болі відступають при усуненні емоційної проблеми.

Також причиною може стати незручна поза та високе навантаження на очі. Наприклад, діти часто подовгу сидять перед моніторами комп’ютерів, над підручниками при виконанні домашнього завдання. В результаті порушується кровообіг, зменшується кількість кисню, збільшується концентрація шкідливих токсинів. Все це призводить до постійного подразнення деяких нервових закінчень, що характеризується появою головних болів.

Найбільш поширеною областю неприємних відчуттів є лоб. 4 Існує групи основних причин, які призводять до даного недугу:

судинні захворювання мозку (мігрень, ішемія, венозний артеріїт);

вірусні та бактеріальні захворювання (ГРВІ, ангіна, грип);

тривале напруження м’язових тканин шиї і голови;

інтоксикація;

вроджені патології;

травми голови.

Поява болю в потиличній частині дещо ускладнює постановку діагнозу, так як досить складно визначити місце ураження. Подібні симптоми виникають при невеликих змінах міжхребцевих дисків, розтягуванні хребта, невралгія потиличного нерва, переохолодження організму.

Важливо визначити характер болю, який може бути ниючий, пульсуючий, що давить або розпирає. За конкретної симптоматики, області локалізації та супроводжуючим ознаками (нудота, блювота, запаморочення, непритомність, печія, зниження гостроти зору, дискомфорт в роботі інших органів і систем) лікарю набагато легше виявити причину і почати ефективне лікування.

Як правило, діти часто страждають короткочасними болями, які виникають через систематичні втоми, голоду, зовнішніх чинників, перевтоми в школі, захворювань органів дихання, появи зубного болю, перепадах артеріального тиску, ударах, прийому деяких лікарських препаратів.

Болить голова – ефективне лікування

Ніколи не варто займатися самолікуванням, заздалегідь не виявивши причину. Неправильно підібрані препарати і засоби народної медицини можуть негативно відбитися на роботі внутрішніх органів:

шлунку;

кишечнику;

нирок;

печінки.

Часті головні болі вимагають повного вивчення додаткових симптомів у дитини і подальшого обстеження. Для визначення діагнозу беруть аналізи крові, проводять ультразвукове дослідження головного мозку та шийного відділу, направляють для огляду у невропатолога і психіатра. У більш важких випадках приймається рішення про проходження томографії мозку у дитини.

Далі визначається комплекс процедур, які покращують стан пацієнта і запобігають повторній появі головних болів. Поширеними процедурами є:

мануальна терапія;

лікувальний масаж;

голкорефлексотерапія;

заспокійливі препарати.

Болить голова – народні засоби

Існує величезна кількість рецептів, які допомагають зменшити болі в голові у дитини, але слід попередньо проконсультуватися з фахівцем. Це дозволить уникнути виникнення побічних явищ і погіршення стану. Необхідно також враховувати вік та індивідуальні особливості дитячого організму.

Найбільш простим і доступним засобом є лимонна цедра. Якщо у дитини постійно болить голова, досить прикладати лимон білою м’якоттю до скроневої області на 10-15 хв.

В якості примочок при частих головних болях використовують розчин цукру. Для цього необхідно розчинити 2 столові ложечки в склянці холодної водички, змочити серветку і прикласти до лобової частини голови.

Допомагає позбутися від неприємних відчуттів звичайний зелений чай з додаванням невеликої кількості м’яти і кориці. Дитина повинна випити, а потім лягти на 20-30 хв. Даний засіб здатний знизити артеріальний тиск, тому при гіпотонії строго протипоказано.

Якщо постійно мучать болі, спробуйте кашку з картоплі. Попередньо вимочіть натерту картоплю в невеликій кількості молочка, віджату масу викладіть на бавовняну серветку і прикладіть до хворого місця перед сном на годину. Для отримання результату рекомендується проводити процедуру через день не менше 10 сеансів.

Для дитини цілком підійде вплив на біологічно активну точку. Намацайте ямку під потилицею на верхній частині шиї, натисніть на неї і тримайте протягом 1-2 хв.

Допомагають позбутися дискомфорту в голові елементарні присідання, які необхідно супроводжувати правильним диханням. Потрібно зробити вдих і видих, потім затримати дихання, витягнути руки на рівні грудей і зробити 5-6 присідань. Невелика перерва, далі – повтор вправи.

Якщо часто виникають головні болі, підготуйте восени калину. Промиті ягоди перемішують з цукром, розкладають по скляних банках і зберігають в холодильнику. Приймати засіб по 3 ложечки столові при появі перших ознак. Також для лікування рекомендується приймати сік ягід по 2 ложечки столові тричі на день до їди (курс 14 днів). Слід зазначити, що калина додатково покращує зір, збагачує серцево-судинну систему корисними мікроелементами, відновлює мозкову активність у дитини.

Спробуйте усунути головні болі відваром лікарських трав. Для цього візьміть по 1 ложечці столові календули, ромашки, собачої кропиви, споришу, глоду, сухоцвіту і залийте літром окропу. Через 5-6 годин процідіть отриманий настій, влийте в нього 0,5 л горілки і 0,5 кг меду, залиште в темному місці на добу. Приймати по 30 мл тричі на день до їди. Звичайно ж, маленьким дітям такий склад протипоказаний, тому давати без додавання спирту.

Часто голова може боліти через порушену роботи печінки. В цьому випадку постійно мучить печія. Давайте дитині перед кожним прийомом їжі по 1 ложечці чайній подрібненого фенхеля або шматочки айви, які нормалізують функцію органів травлення і знімають часті головні спазми в цілому.

Таким чином, не поспішайте відразу давати дитині різні таблетки і препарати, так як часто досить усунути зовнішній фактор, після чого неприємні симптоми проходять самі собою. Прийом спазмолітиків дає лише тимчасове полегшення, але не позбавляє від причини. Для виключення серйозних патологій і розвитку небезпечних захворювань постійно стежте за станом дітей і вчасно звертайтеся до кваліфікованих фахівців.


Check Also

Малюнки по клітинкам для дітей. Цікава підбірка схем

Дітей буває складно здивувати, але це не означає, що зробити це неможливо. І після цілого …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *