Home / Діти / Як зробити дитині клізму- новонародженій і старшій

Як зробити дитині клізму- новонародженій і старшій

Рано чи пізно всі батьки стикаються з такою проблемою, як закреп у дитини. Іноді ситуація настільки серйозна, що без клізми не обійтися. І тут виникають питання про те, як зробити дитині клізму, і чи не зашкодить вона малюкові. Звичайно, очисна клізма – далеко не найприємніша річ. Але при тривалих закрепах і здутті живота вона необхідна діткам будь-якого віку, навіть немовлятам. Як зробити дитині клізму  правильно – залежить від його віку. Техніка і нюанси проведення клізми будуть сильно відрізнятися у місячної дитини і у дворічної. Якщо все зробити правильно, то малюк не відчує особливого дискомфорту, і мета очищення кишечника буде благополучно досягнута.

Як зробити дитині клізму. Види клізми

jak-zrobutu-dutuni-klizmy-novonarodjenij-i-starshij

Існує ряд різновидів клізм, які відрізняються в залежності від показань:

очисні – використовуються при закрепах і отруєннях;

масляні – допомагають від закрепів, які мають спастичний характер і сприяють кращому очищенню кишечника;

сифонні – застосовують при неефективності очисної клізми, оскільки дозволяють дуже швидко промити кишечник;

лікарські – застосовують при запаленні кишечника або метеоризмі.

Клізма від глистів. Батькам доводиться робити не тільки проносні клізми своїй дитині, але і використовувати подібний метод після застосування лікарських засобів від глистів. «Це допомагає ефективно вивести токсини з організму», – стверджують експерти.

Часникова мікроклізма від глистів: таку процедуру досить зробити 7 разів протягом тижня, щоб позбутися від гостриків.

 Для дітей досить невеликої, дрібно нарізаної головки часничку, залитої теплою кип’яченою водичкою. Заготівлю необхідно поставити на 12 годин в затемнене місце. Знадобляться проносні для дітей, щоб очистити кишечник перед тим, як зробити мікроклізму від глистів. Після походу в туалет можна приступати до процедури.

Мікроклізма від глистів у дітей з пижмою. Для проведення процедури малюк повинен спочатку сходити в туалет. Для цього використовуйте проносні засоби. А для очищення організму від глистів знадобиться близько 20 мл квіток звичайної пижми, залитої 200 мл окропчику. Настій витримують приблизно півгодини і процідженим вводять в пряму кишку вже в теплому стані.

Содова клізма. Содова мікроклізма від глистів новонародженому: як завжди, до проведення лікувальної процедури застосовуйте проносні засоби, які дозволено робити до року. На 1 склянку водички достатньо 0,5 ложечки столової соди. У старшому віці краще робити на 2 склянки. Суміш від глистів підігрівають і вводять в кишечник. Звичайно, новонародженому складно донести правила проведення такої процедури. Але постарайтеся, щоб малюк хоча б півгодини не ходив в туалет після введення содового розчину. Для лікування глистів досить тижневого курсу з повторенням через 14 днів.

Для очищення кишечника можна використовувати різні засоби. Це може бути содовий розчин, для приготування якого 1 чайну ложечку соди слід змішати зі склянкою водички. Також можна використовувати відвар лікарської ромашки, суміш водички з гліцерином, сольовий або мильний розчин.

Як зробити дитині клізму правильно вдома

Існує кілька ситуацій, коли батькам самостійно доводиться робити клізму дитині. Отже, як зробити дитині клізму  для полегшення стану в домашніх умовах: при закрепах, при введенні ліків або відварів, а також при харчових отруєннях.

Для новонародженого малюка перших місяців життя кал повинен бути частіше двох разів на день, у 6-12 місячних немовлят – не рідше 1 разу протягом доби, у дітей 1-3 років – кожен день, понад 3 років – не рідше 3 разів в тиждень.

Як зробити дитині клізму. Список підручних засобів

Для того, щоб поставити клізму дитині вдома нам знадобляться клейонка, пелюшка, спринцівка відповідного об’єму

або склянка Есмарха, вазелін або стерильна рослинна олія, горщик, водичка (лікарський розчин) і термометр.

Спринцівка (або по простому – власне клізма) – це гумова груша з м’яким наконечником з гуми або пластмаси. Спринцівки застосовують для клізм діткам не старше 5 років. Склянка Есмарха – це гумова ємність об’ємом до 2 л з довгою гумовою трубкою з наконечником. Використовується скляночка для клізм діткам старше 5 років.

Обєми водички для клізм

Обєм г рідини для промивання залежить від віку дитинки:

до трьох місяців – 25 мл;

до шести місяців – 30-60 мл;

з шести місяців до року – 120-180 мл;

з року до двох рочків – 200 мл;

з двох до п’яти рочків – 300 мл;

з п’яти до дев’яти рочків – 400 мл;

після 10 рочків – 500 мл;

Додавання інших компонентів в клізму вимагає поради фахівця.

До року (новонароджений, … місячний)

Мікрофлора кишечника остаточно формується лише до 3 років, і клізми в найраннішньому віці небажані. Але їх можна і потрібно проводити, якщо такі приписи лікаря. Здійснювати процедуру без попереднього огляду педіатром не можна, оскільки тривала відсутність калу у немовлят іноді викликано більш серйозними проблемами, ніж погана робота кишечника.

Виконується клізмування маленьким діткам гумовою «грушею» з м’яким наконечником, що дозволяє зробити процес безболісним.

Наконечник слід сильно змастити вазеліном. Рідина всередині клізми повинна мати температуру 28-30 градусів. Перед використанням спринцівку потрібно прокип’ятити, а після заповнення вичавити з неї повітря. Посудина наповнюють водичкою або одним з розчинів, рекомендованих лікарем:

розчин солі кухонної – половина чайної ложечки на склянку водички;

відвар ромашки – пару чайних ложечок на скляночку водички;

водичка з милом, дитячим або господарським;

розчин гліцерину – 1-2 ложечки чайних на склянку.

Кількість розчину, що вводиться визначається віком немовляти. Так, новонародженим достатньо  25 мл, місячній дитині – 30-40 мл, від 3 до 4 місяців – 60 мл, у віці 6-9 місяців – 100-110 мл, від 9 місяців до року – 120-170 мл.

Отже, малюка потрібно укласти на спину на рівну жорстку поверхню, наприклад, пеленальний столик. Ніжки дитинки підняти вгору і притиснути до живота, розсунути сідниці. Попередньо підготовлену грушу наконечником акуратно вставити в анальний отвір, здійснюючи обертальний рух, приблизно на 3-4 см. Розчин вводити повільно, бажано на вдиху дитини.

Після введення рідини так само акуратно витягнути спринцівку і щільно стиснути сідниці дитині. В одному положенні крихітку потрібно тримати протягом 5 хвилинок і чекати «результату».

Щоб краще зрозуміти як зробити дитині клізму  очисну немовляті, обов’язково подивіться відео. У цій відео-інструкції наочно показано як зробити клізму при кольках і затримці калу у малюка.

Як зробити дитині клізму віком від 1 до 3 рочків

Кількість водички або розчину для того, щоб зробити клізму дитині у віці від 1 до 3 рочків становить 200-300 мл. Клізмовий балон слід простерилізувати і змастити наконечник олією. Для наповнення груші треба спершу стиснути її рукою, щоб все повітря вийшло, і лише потім опустити наконечник в розчин, і повільно розтиснути.

Дитинку укласти на стійку поверхню на лівий бік, а його ніжки зігнути в колінах і направити до животика. Лівою рукою слід підтримувати тіло малюка, а правою обережно ввести наконечник гумової груші в сідниці. Якщо наконечник маленький і м’який, то його занурюють в пряму кишку повністю, а якщо жорсткий – то не більше, ніж на 5 см.

У такому віці малюки вже багато розуміють, і при вигляді гумової груші можуть почати плакати через острах. А якщо дитина налякана і затиснута, то весь ефект від клізми зійде нанівець. Тому слід заспокоїти чадо і доступними словами пояснити суть і користь процедури. Добре буде показати  клізму на ляльці, перетворити це дійство в гру.

Після вливання рідини дитинку потрібно потримати з затиснутими сідницями, щоб розчин не вилився. Після використання груші її необхідно промити і прокип’ятити. Зберігати окремо від інших предметів в закритому посуді.

Як зробити дитині клізму віком від 3 до 7 рочків

Дитині дошкільного віку клізму роблять за допомогою склянки Есмарха, що представляє собою посудину з гуми у вигляді грілки, з гнучкою трубкою. Посудина вміщує в себе до 1,5-2 літрів рідини, але в такому віці буде достатньо 300-400 мл. Також обов’язково потрібно придбати спеціальний дитячий наконечник – без нього процедура незручна і болюча. Чи не чули про склянку Есмарха? Це дуже простий і корисний прилад. З його допомогою можна робити клізми в домашніх умовах, не тільки дітям, а й дорослим. В основному, для очищення і схуднення.

Оптимальна температура водички для клізми – 20-22 градуси. Припустимо також застосування розчину з содою (2 чайних ложечки) або з сіллю і лимонним соком. Для запобігання витікання рідини з склянки  трубку потрібно затиснути пальцем. Наповнену посудину підвісити на відстані приблизно 50 см вгору від дитини.

Після всіх підготовчих маніпуляцій дитинку потрібно попросити лягти на лівий бік і підтягти ноги до животика. Наконечник обов’язково змастити пом’якшувальним засобом, розсунути сідниці і ввести в анус на 6-7 см. Потім відкрити кран на склянці і відпустити трубку. Потрібно стежити за тим, щоб рідина вливалася не надмірно швидко.

Після заповнення водичкою кишечника дитині спокійно потрібно полежати на спині протягом 5 хвилинок, чекаючи позовів в туалет.

Якщо проведення однієї процедури клізмування виявилося недостатньо, то її можна повторити, але не раніше, ніж через шість годинок. У разі частих закрепів не слід зловживати клізмами, краще звернутися до лікаря для встановлення причини неефективного спорожнення кишечника у дитинки і отримання рекомендацій по лікуванню.

Як зробити дитині клізму. Протипоказання до проведення клізм

Ряд захворювання, при яких клізма дітям категорично заборонена: непрохідність кишечника, гострий апендицит, перитоніт, запальні захворювання кишечника. Також робити клізму  протипоказано в ранньому післяопераційному періоді і при різких болях в животику.

Батьки повинні пам’ятати, що  робити клізми дитині при всій своїй уявній простоті – серйозна медична процедура, і необхідність її проведення  потрібно завжди узгоджувати з лікарем.


Check Also

Малюнки по клітинкам для дітей. Цікава підбірка схем

Дітей буває складно здивувати, але це не означає, що зробити це неможливо. І після цілого …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *