Home / Кулінаріні рецепти / Каші та запіканки / Як варити гречку – корисні поради

Як варити гречку – корисні поради

Кожен з нас знайомий з гречкою з дитинства. Батьки часто готували нам гречану кашу з молочком. І не дивно, адже вона дуже ситна і корисна. Гречана крупа багата на вітаміни, також мікро- і макроелементи, такі, як йод, фолієва кислота, залізо, кальцій, цинк, вітаміни групи В. У ній міститься також білок, поліненасичені жири і клітковина. Весь цей набір корисних речовин відмінно підвищує імунітет, знижує рівень холестерину, покращує обмін речовин і зміцнює здоров’я в цілому. Однак для того, щоб зберегти користь, необхідно знати, як варити гречку  правильно.

Як варити гречку. Яка буває гречка

Як варити гречку - корисні поради

Існує два види гречаної крупи – це ядриця і поділена. Перший вид являє собою цільне ядро гречки, а другий – розколоте навпіл ядро. Користю володіють обидва ці види гречки, але в їх готуванні є деякі відмінності. Поділена готується всього двадцять хвилинок, а ядриця необхідно від півгодини до сорока хвилинок, при цьому вона зазвичай сильно розварюється і збільшується в кілька разів в об’ємі. З гречки також роблять пластівці і борошно, вони не потребують варіння, а просто заливаються окропчиком.

Як варити гречку. Варимо кашу правильно

Щоб каша вийшла максимально корисною і смачною, крупу необхідно підготувати. Перше, що потрібно зробити – це перебрати її від камінчиків і неочищених ядер. Потім гречку потрібно гарненько промити великою кількістю прохолодної водиці. Перед варінням крупу потрібно просушити або навіть підсмажити на сковорідці.

Приступаючи до варіння гречки, необхідно правильно розрахувати кількість крупи і водички. Краще, якщо співвідношення у них буде один до двох. Міряти кількість необхідно склянками, а не на око, адже так легко помилитися.

В ідеалі варять гречану кашу в чавунній каструлі. Якщо така відсутня, то можна скористатися просто посудом з потовщеним дном. При цьому алюмінієву каструлю краще не використовувати.

Крупу насипають в каструлю і заливають холодною водичкою, солять і ставлять на великий вогонь. Як каша закипить, вогонь потрібно зробити мінімальним і потім варити вже до готовності.

Дуже важливо правильно розрахувати час варіння, так як від цього багато в чому залежить кінцевий результат. Переварена каша не буде такою смачною і ароматною.

Найкраще, якщо до початку кипіння вогонь буде майже на максимумі, потім таким, щоб каша продовжувала кипіти, але вже не так інтенсивно. І ось під кінець, коли каша майже готова, вогонь потрібно зробити мінімальним, щоб залишена водичка поступово випарувалася. На це йде до двадцяти хвилинок.

Рекомендується також не знімати кришечку під час всього процесу варіння, тому що каша готується на пару. Також не слід перемішувати крупу під час варіння. Для отримання розсипчастої каші після того, як вона буде повністю готова, її загортають тканиною або рушничком на двадцять хвилинок. Для того, щоб каша стала ще смачнішою, перед тим, як подавати на стіл в неї добавляють масло. Ось і весь секрет того, як варити гречку, щоб вона вийшла смачненькою.

Як варити гречку в мультиварці?

Використовуючи мультиварку, можна отримати безліч різноманітних страв з гречки. Але якщо потрібно зварити просто гречану кашку як гарнір, то необхідно виконати наступну послідовність дій:

заготовити заздалегідь всіінгредієнти: склянка гречки, 2 склянки водички, 2 столові ложечки масла вершкового і сіль;

на мультиварці потрібно встановити режим для випікання і розтопити масло;

обсмажити крупу для додання їй приємного запаху і смаку;

вимкнути режим випікання і залити водичку. Водичка може бути будь-якої температури.

крупу потрібно посолити, закрити кришку мультиварки і виставити відповідний режим. Більшість моделей мають режим «Гречка», ним і варто скористатися. З плином часу, необхідного для приготування, апарат вимкнеться сам.

Як варити гречку в духовці?

Гречана каша виходить дуже смачненькою і корисною, якщо приготувати її в духовці. Для деяких цей варіант здасться легшим, ніж традиційне варіння. Для такого способу приготування необхідно запастися спеціальним горщиком для духовки.

Що стосується інгредієнтів, то вони залишаються незмінними – це гречка і водичка в співвідношенні 1: 2, сіль і масло за смаком. Крупу також перебирають і промивають, а потім засипають її в горщик. Кількість гречки в горщику не повинна перевищувати половину ємності, інакше збільшена в процесі приготування гречка може вийти за межі горщика. Водичка повинна покрити гречку повністю.

Кашу солять і ставлять в розігріту духовку приблизно на годинку. По закінченні часу, коли водичка вже википіла, горщик виймають і викладають на поверхні каші масло, а потім ставлять ще хвилинок на п’ять у духовку.

Як варити гречку в мікрохвильовці

Не менш смачна, ніж на плиті або в духовці виходить приготована гречка в мікрохвильовці.

Гречка звариться швидше, якщо після того як її промити, залити невеликою кількістю водички на деякий час. Наприклад, замочивши на ніч, вранці можна приготувати буквально за кілька хвилинок. Відміряйте водичку і крупу однією склянкою для дотримання пропорцій. Щоб гречана кашка вийшла розсипчастою, обсмажте крупу. Не кладіть масло в підготовлювану кашу – при його виварюванні утворюються шкідливі ферменти. Краще додайте в уже готову. Корисніше готувати кашу на водичці, а молочко добавити потім в готову. Не забудьте молочко, перед тим як варити гречку  в мікрохвильовці, розігріти.

Скільки варити? Замочену 5 хвилинок, суху – 20 на різних потужностях.

Підготуйте каструлю для СВЧ-печі на два або більше літрів і кришку до неї. Відміряйте склянкою гречану крупу, ретельно промийте і покладіть в каструлю. Закип’ятіть водичку і налийте дві склянки (це важливо !!! склянкою тією ж е, якою відміряли гречку) в ємність з крупою. Поставте каструлю накриту кришкою в мікрохвильовку, виставте 17 хвилинок і включіть максимальну потужність. Після сигналу нехай ще постоїть хвилинок п’ять. Відкрийте і спробуйте. Якщо гречка готова, а рідина залишилася, то включіть піч на кілька хвилинок на повну потужність і не накривайте кришечкою. Якщо крупа не готова, а рідина залишилася, то накривши кришечкою, варіть на повній потужності ще кілька хвилинок.

Якщо немає рідини, а крупа все ще не готова, то добавте трохи окропчику і, не накриваючи, варіть на повній потужності. При збільшенні кількості крупи час приготування також збільшується. Зварили багато? Не біда, зробіть просту і смачну запіканку: готової гречки а – 4 склянки; 300 г – грибів; яйця – 2; цибулі – 2; масла вершкового – 2 ст. ложечки; сметанки – 150 г; сиру – 150 г; сіль.

Цибулю дрібно наріжте і обсмажити на плиті на вершковому маслі протягом 4 хв. Додайте нарізані гриби, посоліть і продовжуйте смажити з цибулею 10 хв. на слабкому вогні. У каструлю для СВЧ, змащену олією, покладіть половину гречаної каші. Зверху розподіліть цибульку з грибами і покладіть залишки гречки. Змішайте сметанку з яйцями і залийте цією сумішшю гречку. Посипте тертим сиром і запікайте 10 хв. на середній потужності.

Окремо варто розповісти як варити гречку  в пакетиках в мікрохвильовці, хоча на пачці завжди зазначений спосіб. Для тих, хто втратив пачку або з інших причин не знає як відварити: пакетик покладіть в посуд для мікрохвильовки, залийте окропчиком, щоб він повністю був покритий, за бажанням посоліть, поставте варити в піч на 6-8 хвилинок при максимумі.

Як варити гречку. Найбільш популярні страви з гречкою

Багатьом традиційно приготовлена гречана каша вже приїлася, і вони хочуть спробувати щось нове. Зробити це досить легко, адже з гречки готують масу цікавих і смачних страв.

Якщо варіант гречаної каші на молочці також здається занадто банальним, то можна спробувати приготувати оладки, використовуючи борошно із гречки. Отримати борошно можна самостійно, просто розмоловши гречку в блендері або кавомолці.

Також з гречаної крупи дуже просто приготувати тефтелі. Для цього, крім гречки, знадобляться яйце і спеції, а також за бажанням можуть використовуватися обсмажені гриби і м’ясо.

Крім того, з гречки відмінно виходять плов, голубці, котлети і навіть кондитерські вироби.

Як варити гречку.  До чого можна подати гречку?

Гречка може бути чудовим гарніром практично до будь-якої страви. З нею добре поєднуються різні м’ясні страви, гриби, зварені круто яйця або цибуля. Гречку відмінно доповнить томатна підлива з обсмаженою морквиною і солодким перчиком.

Можна зварити гречку і подати її з обсмаженими в сметані грибами і цибулею, вийде така страва, що просто пальчики оближеш.

Якщо все-таки краща молочна каша, то вона відмінно буде поєднуватися з вівсяним печивом. Такий сніданок сподобається дитині.

Поради – як варити гречку

І все ж, як варити гречку, щоб вона вийшла смачненькою? Таку кашу, як гречка, нічим неможливо зіпсувати. Але чомусь далеко не у всіх вона вдається. Дуже часто у однієї господині каша виходить розсипчастою і ароматною, а в іншої – розварена і несмачна. Як виявилося, навіть у такій простій і всім відомій каші є свої секрети й тонкощі приготування.

Ось основні правила, дотримуючись яких каша вийде такою, як потрібно:

перед варінням крупа обов’язково повинна бути перебраною вручну і добре промитою,

крупа обов’язково повинна бути обсмажена,

водичка для варіння повинна бути добре фільтрованою,

необхідно дотримуватися співвідношення 1: 2 гречки з водичкою,

варити слід в казані з опуклим дном.

Незважаючи на те, що багато виробників гречки рекомендують використовувати її, не перебираючи і не промиваючи, все ж краще це зробити. Промивати взагалі краще в декількох водичках. Також обов’язково просушити крупу і прожарити її на сковороді протягом декількох хвилин. Після прожарювання крупа готується набагато швидше, а каша виходить смачнішою.

Каша, зварена на добре відфільтрованій водичці, буде набагато смачнішою тієї, що варилася на звичайній водопровідній неочищеній водичці. Справа в тому, що під час варіння водичка йде на те, щоб зерна гречки розбухали і добре розварювалися. Через це, каша, для якої брали жорстку несмачну воду, може бути ніякою на смак, незважаючи на високу якість самої крупи.

Якщо водний фільтр в будинку відсутній, то можна скористатися наступним способом. Приготовану крупу заливають кип’яченою водичкою з додаванням однієї ложки рослинної олії. Можна також взяти вершкове масло або кілька столових ложок молочка. Це набагато пом’якшить жорстку водичку і поліпшить смакові якості каші.

Ще одне правило як варити гречку, яке стосується посуду для варіння каші, говорить, що не можна використовувати емальовану каструлю. Все ж краще для цього взяти казан з опуклим дном. Тоді гречка буде нагріватися більш рівномірно і розбухне.

Після того, як гречка закипіла, потрібно обов’язково зняти пінку. Далі зменшити вогонь і варити кашку на повільному вогні 10-15 хвилинок, не відкриваючи кришку і не перемішуючи. Тільки після закінчення потрібного часу, коли водичка повністю википить, кришку можна буде, нарешті, відкрити.

50 грам вершкового масла нарізають на тонкі скибочки і викладають на всій поверхні каші. Казан накривають паперовою серветкою, потім кришкою і загортають чимось теплим на час близько години. Раніше замість укутування застосовували піч.

Якщо зробити все правильно, то гречана кашка вийде дуже смачною і розсипчастою і підійде як гарнір для будь-якої страви.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *