Home / Кулінаріні рецепти / Яблучний оцет в домашніх умовах. Підбірка смачних рецептів

Яблучний оцет в домашніх умовах. Підбірка смачних рецептів

У багатьох старовинних куховарських книгах є рецепти приготування оцтів – яблучного, винного, оцету на травах і фруктах. Як приготувати домашній ароматизований яблучний оцет  – дізнаєтесь з цієї статті!

Яблучний оцет. Трохи про користь оцту

Яблучний оцет в домашніх умовах. Підбірка смачних рецептів

Адже так приємно заправляти салати, м’ясо або рибу чимось новим, корисним, не схожим на майонез. Особливо актуальні рецепти домашнього оцту для тих, хто стежить за фігурою і хочуть подобатися протилежній статі!

Давньокитайський сюжет, алегорично показує відношення до життя в різних навчаннях. На картині зображені Будда, Конфуцій і Лао-цзи біля бочки з оцтом. Оцет був відомий в Китаї з III століття до н. е.

Оцет – один з найдавніших продуктів мікробіологічного синтезу, який за давністю може змагатися з вином.

Найперша згадка про оцет відноситься до стародавнього Вавилону і датується 5000 р. до н. е. Стародавні вавілоняни робили оцет з фініків, нарівні з фініковим вином.

Грецький лікар Гіппократ, якого вважають батьком сучасної медицини, лікував своїх пацієнтів оцтом ще в 400 році до нашої ери. У давнину оцет використовувався не тільки як приправа, але і також в якості дезинфікуючого (антисептичного) засобу в побуті, в гігієнічних і медичних цілях.

У домашніх умовах легко приготувати і яблучний оцет, і купу ароматичних оцтів на будь-який смак. Для яблучного оцту знадобляться яблука, а для «заправних», які підкреслюють смак улюблених страв, оцтів підійде більшість кулінарних трав, включаючи розмарин, чебрець, естрагон, майоран, фенхель, чабер, шавлію і базилік. Також для настоювання домашнього оцту добре підходять ніжні плоди малини, пелюстки троянд, а тим, хто любить гостроту – рецепти з перцем чилі!

Простий рецепт домашнього яблучного оцту на 1 літр

Яблучний оцет – найпопулярніший серед українців. Напевно, тому що багато яблук! У складі яблучного оцту містяться: вітаміни – А, В1, В2, В6, С, Е; кислоти – оцтова, яблучна, молочна, щавлева, лимонна; мікро- і макроелементи – натрій, калій, кальцій, кремній, магній, залізо, фосфор, мідь і сірка; ферменти.

Будучи відразу антисептиком та антибіотиком, яблучний оцет  застосовують для зниження температури та артеріального тиску, полегшення артриту, покращення травлення і схуднення. Оцет можна додавати в ванну для шкіри тіла, а також застосовувати його при догляді за волоссям.

Яблучний оцет не тільки смачний, як добавка в маринади і салатні заправки, він ще й дуже корисний і навіть цілющий. Приготувати оцет в домашніх умовах просто.

Для приготування яблучного оцту потрібні зрілі і солодкі яблука – чим вони солодші, тим швидше пройде бродіння, і смак готового оцту буде більш насиченим. Крім цього знадобиться мед або цукор – з додаванням натурального меду оцет буде кориснішим , але і цукор анітрохи його не зіпсує. У приготуванні оцту також можна використовувати житній хліб або дріжджі – вони прискорюють бродіння.

Само приготування оцту зазнає дві стадії: бурхливе бродіння або перша стадія ферментації і тихе бродіння або друга стадія ферментації. В результаті чого виходить ароматна бурштинового кольору рідина, майже прозора. Зберігати оцет слід в прохолодному темному місці, 2-3 роки. Причому чим старший яблучний оцет, тим він міцніший, більш насичений за смаком і ароматний.

Для приготування яблучного оцту в домашніх умовах простіше всього використовувати електричну соковижималку. Ось саме той випадок, коли розумієш, що сучасна побутова техніка просто необхідна для дома! При її відсутності, підійде м’ясорубка або дрібна тертка. Звичайно, доведеться вручну вичавлювати яблучний сік через дрібне сито або марлю.

Вимийте 2 кг яблук для переробки, наріжте їх на четвертинки і видаліть все, що пошкоджено. Покладіть в соковижималку і відіжміть сік.

Перелийте сік в скляну банку і покладіть пару ложок вичавок. Додайте пекарських дріжджів, дотримуючись інструкції на упаковці, і щільно закрийте кришкою.

Залиште суміш настоюватися 4 тижні, час від часу знімаючи піну і струшуючи банку.

Коли оцет придбає кислий смак, процідіть його через дрібне сито, перелийте в сухі стерилізовані пляшки і закупорьте.

Ось прості рецепти, вивчивши які, ви зможете без особливих зусиль приготувати натуральний яблучний оцет  самостійно.

Рецепт яблучного оцту доктора Джарвіса

Доктор медичних наук Джарвіс був активним прихильником використання яблучного оцту як лікарського засобу. Навіть написав про це велику працю, в якій навів і рецепт приготування натурального оцту з яблук. Знадобиться:

Стиглі яблука –  400 г,

вода –  0,5 л,

мед або цукор – 50-100 г

Кількість інгредієнтів можна збільшити.

Яблука вимийте і разом з шкіркою, серцевиною і насінням натріть на крупній тертці. Отриману кашку покладіть в скляну банку або в емальоване відро і залийте злегка підігрітою водою. З розрахунку 50-100 г на 1 л додайте в масу мед або цукор.

Попередньо цукор потрібно розвести у воді, а мед трохи підтопити на водяній бані і також розвести у воді. Ємність з яблучною масою накрийте марлею (тільки стежте, щоб вона не впала в масу) і поставте в темне тепле місце (близько 20°С) на 10-12 днів.

Протягом цього часу (перша стадія ферментації) помішуйте яблучну масу приблизно 2-3 рази на день чистою дерев’яною ложкою. Потім переброджену кашку перелийте через марлю, відіжміть.

Одержаний сік розлийте в скляні банки з широким горлом і додайте мед (або цукор), з розрахунку 50-100 г на 1 літр соку. Банки закрийте марлею і зберігайте в теплому темному місці 40-60 днів (друга стадія ферментації).

Після закінчення цього терміну сік перебродить і стане майже прозорим. Готовий оцет акуратно, використовуючи гумову трубку і воронку з марлею, перелийте в пляшки, закупорьте і зберігайте в прохолодному місці.

Домашній яблучний оцет

Для цього рецепта потрібні:

міцні стиглі яблука – 400 г,

кип’ячена вода кімнатної температури – 500 мл,

мед або цукор –  100 г (і ще 50-100 г потім)

чорний  підсохлий житній  хліб – 20 г.

Яблука добре вимийте і подрібніть на дрібні шматки, разом з шкіркою і насінням. Змішайте з медом (цукром), перекладіть в ємність, додайте 2 шматки хліба і залийте все водою. Ємність накрийте марлею і поставте її в тепле і темне місце (не вище 25°С) на 10 днів. Щоб процес бродіння йшов активніше, помішуйте яблучну масу по 3-4 рази на день.

Через 10 днів процідіть в чисту ємність, відокремлюючи яблучну масу, і ще раз процідіть сік через чисту марлю. Додайте в проціджений сік мед або цукор, розмішайте. Накрийте ємність марлею і знову поставте в темне тепле місце на 2 місяці.

Яблучний оцет  готовий, коли він стане майже прозорим і без бульбашок. Розлийте його через трубку, щоб не піднімати осад, по пляшках і зберігайте до наступного врожаю яблук. В процесі зберігання оцет міцнішає: міцність  свіжого приблизно 6%, а через кілька місяців вона досягає 9%.

Простий рецепт яблучного оцту

Щоб приготувати смачний і ароматний оцет, візьміть:

яблука – 1 кг,

цукор – 50 г,

вода – 1,5 л.

Яблука добре помийте, дрібно наріжте і покладіть в каструлю. Додайте цукор: якщо яблука кислі, цукру додайте більше. Залийте яблука гарячою водою (70°С) і поставте каструлю в тепле місце. Щодня перемішуйте масу хоча б двічі. Через два тижні переброджену яблучну масу процідіть спочатку через друшляк, потім профільтруйте ще через марлю.

Отриману рідину перелийте в більшу ємність і знову поставте в тепле місце для подальшого бродіння на два тижні. Перелийте оцет в пляшки, не збовтуючи ємність і зберігши на дні осад, щільно закупорьте їх і зберігайте в темному місці при кімнатній температурі.

Ароматний домашній оцет 

Найкраще для ароматизації підходять безбарвні оцти середньої міцності, такі, як білий винний або яблучний – вони не забивають аромати трав.

Посуд для приготування оцту повинен бути бездоганно чистим, пляшки – сухими, а натуральні пробки – чистими.

Вам знадобиться каструля, миска, дрібне сито або тонка тканина (можна взяти марлю або бинт) і воронка. Обов’язково наклейте на пляшки етикетки з датою – ці оцти зберігаються 3 місяці!

Оцет з лимоном і лаймом

Такий оцет з яскраво вираженим цитрусовим смаком підійде для заправок свіжих салатів або додасть пікантності вже готовим соусам (наприклад, голландському). Вихід – 600 мл.

Склад:

Лимони (без воскового покриття) – 2 шт.

Лайм (без воскового покриття) – 1 шт.

Білий винний оцет – 600 мл.

Порада! Щоб прибрати віск (або ще більш шкідливий парафін) з поверхонь цитрусових або фруктів, обдайте їх окропом, а потім за допомогою абразивної губки і харчової соди обробіть шкірку. Добре сполосніть водою.

Зріжте цедру з лайма і одного лимона і покладіть в миску. Налийте оцет в каструлю, доведіть до кипіння (не кип’ятіть!) Залийте цедру. Накрийте тканиною або тарілкою і настоюйте 3 дня.

Потім зріжте цедру з другого лимона. Процідіть настояний оцет через дрібне сито або тканину і перелийте в скляну пляшку. Додайте свіжу лимонну цедру і закупорьте.

Оцет з розмарином

Цей оцет прекрасно підходить для салатів, а також для додання цікавого смаку стравам з риби, в тому числі і знаменитого севиче (ceviche, seviche або sebiche). Ця страва родом з Перу, коротко – маринована соком лайма риба або морепродукти. До речі, саме  такий  яблучний оцет  добре підійде для засолювання нашого звичного оселедця.

Склад:

Свіжі або підсушені гілочки розмарину (великих) – 7 штук

Білий винний або яблучний оцет  – 600 мл.

Обірвіть листя з 6 гілочок розмарину, поріжте стебла і листя, складіть все в миску. Закип’ятіть оцет в окремій каструлі і залийте їх.

Накрийте тканиною або тарілкою і настоюйте 3 дня, потім зцідіть.

У суху чисту скляну пляшку покладіть гілочку розмарину, залийте оцтом і закупорьте.

М’ятний оцет

М’ятний оцет додає свіжий м’ятний смак заправці для салатів. Якщо ви любите м’ятний аромат, такий оцет хороший для будь-яких маринадів – від м’яса до риби. Крім того, якщо в випічці за рецептом йде оцет, приємний післясмак забезпечено!

Склад:

Свіжі молоді листки м’яти – 2 жмені

Білий винний оцет – 1 літр

Вимийте, обсушіть м’яту, покладіть в миску і залийте закип’яченим оцтом. Накрийте тканиною або тарілкою і залиште на 2 години.

Процідіть настій через дрібне сито і перелийте в скляні пляшки.

Закупорьте і витримуйте не менш етижня перед застосуванням.

Порада! Точно так можна приготувати оцет з базиліка. Пропорції свіжого листя базиліка такі ж. Якщо ви візьмете фіолетовий базилік, оцет буде насиченого кольору.

Оцет з перцем чилі

Цей оцет для любителів гостроти! Будь-яка прісна страва заграє пекучими нотками. Вихід оцту – 1 літр.

Склад:

Свіжий червоний перець чилі (довгий – 3 шт). Якщо перець невеликий, як у горщиках – потрібно 10 штук

Винний червоний оцет в пріоритеті.

Вимиті перці розрізати вздовж, покладіть в миску і залийте оцтом. Накрийте тканиною або тарілкою і настоюйте 6 тижнів.

Зцідіть в скляні пляшки і закупорьте.

Малиновий оцет

Цей темно – червоний оцет можна застосовувати для маринадів або соусів для м’яса, а також салатів.

Склад:

Малина – 500 гр.

Червоний або білий винний оцет – 2 літри.

Покладіть малину в миску і розімніть. Залийте оцтом. Закрийте і поставте в тепле місце на 12-14 днів.

Потім процідіть суміш через тканину або марлю, перелийте в пляшки і закупорьте.

Оцет з пелюстками троянд

Пелюстки троянд надають оцту ніжний аромат. Такий оцет можна застосовувати як в кулінарії, так і для догляду за шкірою тіла. Вихід оцту – 1 літр.

Склад:

Бутони темно-червоних троянд (не оброблені хімікатами)

Білий або червоний винний оцет – 1 літр.

Обірвіть пелюстки троянд і заповніть ними літрову скляну банку наполовину. Залийте оцтом і настоюйте 3 тижні.

Зцідіть, перелийте в пляшки і закупорьте.

Як бачите, рецепти домашнього оцту прості в приготуванні, а користь – очевидна! Адже, приготувавши домашній оцет, ви точно знаєте його склад, на відміну від магазинного аналога.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *