Home / Дозвілля / Великий піст 2019 року – традиції, меню на кожний день

Великий піст 2019 року – традиції, меню на кожний день

Великий піст – це період відмови від земних задоволень і час, який присвячується спілкуванню з Богом. За сім тижнів до свята Світлого Великодня віруючі звільняють своє тіло і душу від негативу і готуються до святкування Світлого Христового Воскресіння. Про традиції у  Великий піст  2019 року піде мова далі.

Великий піст  2019 року

Великий піст 2019 року - традиції, меню на кожний день

У 2019 православні святкуватимуть Великдень 28 квітня.

Початок Великого посту випадає на 11 березня. Протягом 48 днів віруючі не тільки намагаються очистити свою душу, а й тіло. Саме тому в ці тижні прийнято утриматися земних задоволень, зокрема, це стосується і їжі.

Багато християн на весь час посту відмовляються від м’ясних, молочних виробів, яєць і будь-яких продуктів, що мають тваринне походження.

За церковними правилами, харчуватися в Великий піст 2019 року необхідно згідно з такими правилами: в понеділок, середу і п’ятницю – потрібно дотримуватися принципу сухоїдіння, в ці дні можна вживати в їжу хліб, фрукти, овочі; у вівторок і четвер – дозволяється готувати гарячі страви з продуктів рослинного походження без масла; а по суботах і неділях ці ж продукти можна готувати на рослинному маслі.

Піст – час молитов, покаяння і очищення

Духовні наставники в церкві регулярно нагадують мирянам, що піст – це період молитов, покаяння і очищення, а не сувора дієта.

Це означає, що православні повинні мати на меті звільнення душі від злих помислів, щоб з чистим серцем зустріти Воскресіння Христове.

А для цього важливо молитися  кожного дня і приходити на службу в храм, особливо в значимі дні.

Заборона під час посту відноситься не тільки до системи харчування, також слід утримуватися від утіх і веселощів і намагатися подолати шкідливі звички. Люди повинні уникати сварок і скандалів, а також здійснювати якомога більше добрих справ. Адже основна мета посту – досягти гармонії в душі і змінитися в кращу сторону.

Священики впевнені, що людина, що дотримує  Великий піст  2019 року  і присвячує час молитвам, зможе стати ближче до Бога.

Найбільш суворими тижнями Великого посту є перший і останній. Багато православних в ці дні їдять виключно хліб і воду.

Великий піст  2019 року по тижнях

Перший тиждень посту – Федоровий  тиждень. У церковних службах в ці дні вшановують пам’ять захисників Христової віри. У суботу християни згадують мученика Федора Амасейського, який, незважаючи на муки і катування, не став приносити жертви язичництва.

У перший день Великого посту (по-іншому його називають чистим понеділком), 11 березня, тим, хто поститься рекомендується повністю відмовитися від їжі і води.

Згідно з церковними засадам, їсти слід на наступний день – у вівторок. І то раціон повинен складатися тільки з хліба і води.

У середу і четвер (13 і 14 березня) має бути сухоїдіння.  Дозволяється їсти сушені овочі, фрукти і хліб, а рослинне масло знаходиться під суворою забороною.

Так, в ці дні Великого посту можна приготувати квашені, солоні і мариновані овочі та гриби, вживати горіхи і мед. Також обмеження в сухоїдіння  поширюються на напої. У середу і четвер дозволені тільки соки і вода. Від чаїв, кави, відварів і компотів слід відмовитися.

У п’ятницю (15.03) меню буде складатися з вареної рослинної їжі, але без масла. Наприклад, тим, хто поститься дозволено відварити картоплю, моркву, броколі та інші овочі.

У суботу та неділю (16 і 17 березня) при приготуванні їжі можна використовувати масло. Також в ці дні дозволяється випити трохи вина.

У другий тиждень згадують Григорія Палами. Він народився в аристократичній родині, але в двадцятирічному віці відмовився від усіх благ і покинув царський двір константинопольських правителів. Довгі роки він провів в самоті на горі Афон в ув’язненні монастирів. Своє життя він присвятив богослужінню і став архієпископом, згодом був прославлений Православною церквою в  обліку святителів.

В цей час Великого посту православні віруючі вшановують великого богослова, святителя Григорія Палами.

У понеділок (18.03), середу (20.03) і п’ятницю (22.03) – сухоїдіння.

У вівторок (19.03) і в четвер (21.03) меню включає в себе варену або тушковану їжу без масла.

В суботу (23.03) та неділю (24.03) – послаблення. У ці дні при приготуванні їжі можна використовувати рослинне масло, а також дозволяється випити трохи вина.

Третій тиждень поста іменується Хрестопоклонну.

Християни поклоняються Хресту Животворящому. Церква виставляє Хрест для того, щоб нагадати віруючим про муки Христа.

З 15 по 22 березня в Храмах поклоняються Святому Хресту.

У цей період Великого посту діє таке ж меню, що і в другу седмицю.

Так, сухоїдіння буде 25, 27, 29 березня, варені і тушковані страви без масла дозволені 26 і 28 березня, додати масло в їжу і випити вина дозволяється 30 і 31 березня.

У четвертий тиждень шанують Іоанна Листівника,  який в шістнадцятирічному віці прибув до гори Синаю і став ченцем. Понад сорок років він провів в самоті.

У цей період дотримується меню другого і третього тижня, проте з деяким послабленням в честь Благовіщення Пресвятої Богородиці.

Благовіщення Пресвятої Богородиці є одним з головних свят в православному календарі. У цей день архангел Гавриїл повідомив Діві Марії благу звістку – що вона стане матір’ю сина Божого Ісуса Христа.

Таким чином, сухоїдіння дотримується 1, 3 і 5 квітня, варену і тушковану їжу без масла можна приготувати 2 і 4 квітня, в суботу (6 квітня) дозволені страви з маслом.

У неділю, 7 квітня, меню дозволяється розширити і з’їсти рибу. Так, ті, що постять можуть зварити або посмажити її.

Незвичайним і приємним рішенням стануть суші. При цьому треба стежити, щоб в їх складі не було інших заборонених продуктів.

На п’ятому тижні вихваляється Марія Єгипетська, якій, будучи грішницею, вдалося глибоко покаятися у всіх злих діяннях. Багато років вона  провела в самобичуванні і покаянні  в пустелі.

Меню нічим не відрізняється від списку другої і третьої седмиці. Сухоїдіння дотримуються 8, 10 і 12 квітня, варені і тушковані овочі без масла дозволені 9 і 11 квітня, а 13 і 14 числа дозволені страви з маслом і трохи вина.

На шостому тижні (в неділю) віруючі святкують день Входу Господа в Єрусалим, або Вербну неділю.

В цей день у Великий піст 2019 року в храмах  освячують  верби і згадують всі події, які відбулися в період входу Ісуса до Єрусалима.

Строго Великий піст дотримується з 15 по 19 квітня, послаблення дозволені в суботу та неділю.

Так, 20 квітня,  пісне меню буде складатися з вареної їжі з рослинною олією, можна випити вина і з’їсти ікру. На наступний день також дозволяється приготувати страву з рибою.

Сьомий тиждень у Великий піст 2019 року – крайній  тиждень перед Великим Великоднем.

Піст посилюється, оскільки найважливіші біблійні події трапилися саме в цей період.

Великий четвер припадає на Таємну вечерю, час останньої трапези Ісуса Христа з 12 апостолами.

Червона п’ятниця – день, коли Ісус був страчений. У день Великої суботи віруючі, які готуються до причастя, повинні відмовитися від їжі після восьмої години вечора. Також в цей день в церквах згадують тілесне поховання Ісуса Христа і починають освячувати паски і яйця до великоднього столу.

З 22 по 27 квітня Великий піст дотримується з особливою суворістю. Так, з понеділка по четвер слід їсти тільки один раз в день – після появи на небі першої зірки, в п’ятницю необхідно відмовитися від їжі на весь день. У суботу дозволяється включити в меню сирі продукти без масла.

Завершується сьомий тиждень Світлим Христовим Воскресінням. З цього дня можна їсти абсолютно все.

Яким має бути харчування

Незважаючи на те що Великий піст 2019 року – це період обмежень, відмовляючись від певних продуктів, потрібно бути вкрай обережним. Для того щоб самопочуття різко не погіршилося і не виникли проблеми зі здоров’ям, важливо, щоб харчування залишалося збалансованим.

Лікарі рекомендують правильно заміщати продукти. Наприклад, рибу, м’ясо і молочні вироби можна замінити на боби, горіхи і злаки.

Таким чином, ви будете отримувати всі необхідні елементи, і організм не зазнає стресу.

Для тих, кому важко відмовитися від солодкого, можна зрідка їсти горіхи, цукати і сухофрукти.

Варто пам’ятати, що ключовим призначенням Великого посту є духовне визволення.

Віруючі, що обмежують себе в земних задоволеннях, подумки готують себе до зустрічі з Богом. В цьому і є головна суть і цінність посту.

Великий піст 2019 року. Рецепти для пісного меню

Під час Великого посту меню може бути досить різноманітним. В піст дозволяється готувати різні каші з фруктами, пісні плови, макаронні вироби, супи, котлети, салати і так далі.

Існує безліч цікавих рецептів, які обов’язково варто спробувати в Великий піст.

Вівсянка і кокоси

Для тих, хто любить солодкі каші, якраз слід включити в меню цей варіант вівсяної каші.

Вівсянка вариться на молоці, але не на звичайному, а кокосовому! Рецепт її приготування дуже простий, а спосіб нічим не відрізняється від традиційного.

Для різноманітності рекомендується додати нарізані кубиками яблука або інші фрукти.

Пісні голубці з перловкою

Любителі голубців обов’язково повинні спробувати цей рецепт.

Качан капусти необхідно покласти в пароварку, витягнути через 15-20 хвилин і відокремити 12-16 листків (відбити їх молотком).

Добре промити перловку і потім відварити її.

Почистити середню цибулю, невелику моркву, половину кореня селери і печериці. Овочі і гриби нарізати дрібними кубиками. Далі все слід змішати з уже відвареною перловкою і готувати в пароварці 20 хвилин. Під час готування додати сіль і перець.

Після приготування начинки необхідно покласти в капустяне листя і загорнути. Загорнувши  конвертом, голубці слід варити 15-20 хвилин.

Особливо смачною стравою буде, якщо її приправити спеціальним соусом. Для приправи необхідно дуже дрібно нарізати гриби, обсмажити їх, потім на пательню  додати 1,5 склянки борошна і води. Варити соус до загусання.

Рецепт можна і “змінити”. Так, замість перловки підійде будь-яка крупа, в тому числі рис, булгур, гречка і пшеничні зерна.

На приготування цієї страви може піти година.

Салат “Табула”

У пісне меню обов’язково повинен увійти рецепт салату “Табула”.

Залити склянкою окропу кускус, додати кілька крапель оливкової олії і сіль. Крупно нарізати м’яту і петрушку, зняти шкірку з двох помідорів (для цього салату краще вибрати солодкі).

Далі змішати всі інгредієнти в салатниці. Заправляти страву слід перед безпосереднім вживанням оливковою олією, соком лимона, сіллю і перцем.

Рецепт дуже простий і смачний.

Пісне печеня з картоплею фрі

У період Великого посту можна приготувати смачну печеню. В інтернеті лежить безліч рецептів пісного страви, один з них – з баклажанами і картоплею фрі.

Нарізати кубиками баклажан і два червоних солодких перці (попередньо видаливши серцевину), півкільцями червону цибулю, розрізати на четвертинки печериці.

Обсмажити в рослинному маслі баклажан, перці і цибулю, потім додати в пательню печериці. Готувати на сильному вогні.

Влити томатний соус і посолити. Варити інгредієнти на маленькому вогні, потім додати червону консервовану квасолю з соком. Готувати ще хвилин п’ять.

Далі приготувати картоплю фрі (можна купити в магазині упаковку замороженої).

На тарілку викладають картоплю фрі, зверху поливають тушкованими овочами і посипають нарізаною петрушкою.

На приготування потрібно приблизно півгодини.

Пісні рисові котлети

Існує безліч рецептів пісних котлет. В своє пісне меню можуть додати рисові котлети, які нічим не поступаються звичайним.

Добре промити і зварити рис і картоплю (окремо, звичайно). Нарізати обсмажити на олії цибулю і моркву, перетерти зварену картоплю.

Далі змішати всі інгредієнти, додати сіль і перець. Після цього зліпити котлети і посмажити. Готову страву рекомендується обваляти в сухарях.

Пісна картопляна запіканка з грибами

Урізноманітнити меню в Великий піст 2019 року  допоможе картопляна запіканка з грибами. Приготування страви за рецептом займе приблизно годину.

Приготувати картоплю і зробити пюре на її відварі. Нарізати гриби (великими кусками) і цибулю (дрібно), обсмажити їх, а потім подрібнити в блендері.

У форму для запікання викласти третю частину картоплі, зверху пюре з грибів з цибулею, наступним шаром покласти другу частину картоплі, далі викласти тонкий шар нарізаних кільцями помідорів і покласти останню частину картоплі.

Випікати в духовці при температурі 180 градусів приблизно трохи більше півгодини.

Салат з креветок

У дні Великого посту, крім середи і п’ятниці, дозволені страви, в рецепти яких входять креветки. Найпростішим рішенням – стане смачний салат.

Очистити і відварити креветки, крупно нарізати листя салату айсберг, розрізати навпіл помідори черрі.

Змішати всі інгредієнти, заправити салат оливковою олією, перцем, сіллю. За бажанням полити бальзамічним соусом.

Суп з цвітної капусти з фісташкові кремом

Обсмажувати півсклянки фісташок протягом п’яти хвилин, потім пересипати горіхи в сотейник, залити водою (на сантиметр вище фісташок) і варити до м’якості близько півгодини.

Дрібно нашаткувати півкілограма цвітної капусти, три яблука, чотири моркви, три зубки часнику і імбир. Всі інгредієнти обсмажити.

Потім викласти все в каструлю і залити заздалегідь приготовленим овочевим бульйоном, накрити кришкою і варити приблизно 20 хвилин.

Після приготування фісташки слід подрібнити в блендері, потім залити воду і розмішати до отримання гладкого крему.

Далі змішати суп з фісташкові кремом, приправити сіллю і перцем. За бажанням посипте нарізаною зеленню.

Цей рецепт не залишить байдужим нікого і займе гідне місце в календарі харчування.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *