Home / Дозвілля / Типи особистості: дізнайся хто ти!

Типи особистості: дізнайся хто ти!

Людська психіка найменш схильна “розкладатися по поличках”. У ній, як на горищі, все розкидано в безладді. Проте психологи не залишають спроб провести на наших з вами “горищах” опис майна. Тому і придумують різні типи особистості: дізнайся хто ти!  Те, що вони напридумували звичайно умовно, але деяке  орієнтування все ж дає.

Типи особистості: дізнайся хто ти!

 

Ви самі брали участь або почули таку розмову:

“У Маші новий хлопець!”.

“Справді? Який він?”

“Який він” – це, крім його зовнішності, відноситься і до типу особистості. Але що ми насправді маємо на увазі – це “як він виглядає / які ваші перші враження про нього?” Ми всі хочемо знати про людей більше.

Звичайно, думка про нового хлопця Маші (або будь-кого ще) частково залежить від особистості (і, можливо, настрою) однієї, яка нам про нього розповідає. Песиміст міг би сказати нам: “Він здається занадто хорошим” (вони можуть мати рацію, звичайно), в той час хтось більш позитивний може запросто заявити: “Він прекрасний!”

Ми хотіли б зрозуміти інших людей. І ми намагаємося зробити це протягом тисяч років. Чому?

Нас всіх цікавить людська особистість і мотивація. Особистісні тести, опитування і аналіз дуже популярні. Посидьте деякий час в будь-якому громадському місці і послухайте розмови людей про інших. Коли ми чуємо, що вони говорять про поведінку і мотивації друзів або колег, ми тут же розуміємо, що ми всі психологи. Ви почуєте, як люди говорять про те, як “виглядають” інші і “як вони себе ведуть”. Наша розмова весь час видає нас.

Деяких більше, деяких менше:

“Вона абсолютний кошмар!”

“Я думаю, що він зараз просто хоче зробити щось на своїх власних умовах”

“Вона сказала це тільки тому що хоче здаватися дбайливою”

“Я просто не можу зрозуміти його!”

“Чому вона так поводиться?”

“Чому він весь час такий пасивний?”

Називати когось “дурнем” – груба і примітивна форма оцінки особистості. Але що ми розуміємо під особистістю?

Ми всі різні, але ми все одно схожі. У нас схожі емоційні та фізичні потреби, але, не дивлячись на основні подібності, існують індивідуальні відмінності в темпераменті.

“Особистість” – це відносно фіксований набір почуттів, манера поведінки і реакції. Особистість може змінюватися. Наша поведінка і почуття можуть сильно залежати від конкретних обставин, але, незважаючи на це, у людей є певні особливості, які визначають їх особу.

Це не означає, що люди не можуть змінюватися, але основні “індивідуальні риси” особистості залишаються. Наприклад, сором’язлива людина може навчитися відчувати себе впевненіше в суспільстві, але все ще буде зосереджуватися на своїх власних почуттях. Панікер може навчитися використовувати свою уяву більш продуктивно, але все ще буде вигадувати те, чого немає.

Уявлення про типи особистості мають давнє коріння. Розмови про те, що з себе представляють люди, ведуться давно.

Типи особистості: дізнайся хто ти! Чотири основних типи темпераменту

Гіппократ розробив медичну психологічну теорію чотирьох соків. Це рідини, які впливають на наші емоції, поведінку і настрій. Таким чином, він виявив, що емоційність особистості пов’язана з фізіологією, а не з головою. Він виявив, що відмінність між людьми залежить від рівня цих рідин.

В основному (і трохи спрощено) було виділено чотири типи:

Сангвінічний

Екстраверти, веселі, енергійні і емоційні сангвініки схильні до постійного переживання різних подій і легко впадають в нудьгу. Це творчі люди і великі мрійники. Прагнуть до достатку, вдумливі і уважні, але не завжди організовані. У сангвініків, згідно давньогрецької теорії (теорії, якою керувалися в вікторіанську епоху), перевага крові в організмі, що впливає на формування їх особистості.

Меланхолійний

За словами Гіппократа, меланхолія викликана надлишком чорної жовчі в організмі. У меланхоліків є схильність до занепокоєння і самоаналізу. Вони можуть бути стурбовані недосконалістю світу. Говорячи сучасною мовою, цей термін став означати “депресивний” або відчуває “розлади настрою”. Впадаючи в глибоку меланхолію, люди стають навіть малорухливі.

Холеричний

Вважалося, що велика кількість жовтої жовчі  вказує на холеричну особистість. Також вважалося, що холеричним темпераментом могли володіти дієві чоловік або жінка. Холерики – енергійні й активні пробивні лідери. Часто харизматичні, амбітні, а іноді і нещадні маніпулятори, великі політики, військові та торговці були холериками.

Флегматичний

Так, Ви вгадали: велика кількість слизу криється за флегматичної особистістю. В даний час цей термін досі використовується для опису тих, хто не схильний до хвилювання, а частіше спокійний і пасивний. Флегматик може бути апатичним, холодним, неупередженим і повільним. Флегматик може бути сором’язливим, але задоволеним тим, як йдуть справи. Вони вважають за краще послідовні зміни. Це чудові адміністратори. Вони не найцікавіші люди, але, як правило, надійні.

Ці стародавні ідеї були адаптовані, а також змішані і “оновлені”. Незважаючи на відсутність наукових доказів, що пояснюють вплив різних рівнів фізичних речовин на особистість, буде справедливо сказати, що багато людей дійсно підходять під опис, викладений Гіппократом майже 2500 років тому.

Що ще ми знаємо про особу?

Після спроби Гіппократа визначити типи особистості, його “мати всіх теорій особистості” породила безліч нащадків. Наприклад, еннеаграмма. Еннеаграма заснована на стародавніх суфійських уявленнях про особу, в які пізніше були включені дев’ять типів особистості. Виявляється, вона має давні витоки в горах Гіндукуш. Ми не знаємо, чи була вона створена під впливом теорії чотирьох соків або розроблена абсолютно незалежно від неї.

Астрологія – одночасно древній і сучасний, але не науковий спосіб зрозуміти сутність людини (а також його долю). У 19 столітті френологія намагалася визначити за формою черепа – типи особистості: дізнайся хто ти!  Зовсім недавно в типології Майерс-Бріггс використовувалося психометричне тестування за допомогою анкетування для визначення типу особистості. Воно виявилося дуже популярним в бізнесі.

Типи особистості: дізнайся хто ти! Велика П’ятірка

В даний час в області психології популярна модель особистісних рис “Велика п’ятірка” (або модель п’яти чинників). Її перевага в тому, що вона емпірично доведена в ході досліджень.

Велика п’ятірка:

Відкритість (винахідливість / цікавість проти послідовності / обережності). Тяга до мистецтва, емоції, пригоди, незвичайні ідеї, цікавість і бажання все спробувати;

Сумлінність (ефективність / організованість проти легковажності / безтурботності). Прагнення до самодисципліни, сумлінність і прагнення до досягнення цілей; планування, а не спонтанна поведінка;

Екстраверсія (дружелюбність / енергійність проти самотності / скритність). Енергія, позитивні емоції, імпульсивність і бажання перебувати в компанії інших людей;

Поступливість (дружелюбність / співчуття проти холодності / несхвалення). Схильність до співчуття і співпраці замість підозрілості і ворожості по відношенню до інших;

Невротизм (чутливість / нервозність проти довіри / впевненості). Зосередження на неприємних емоціях, таких  як гнів, тривога, депресія або вразливість.

Майте на увазі, дещо з згаданого вище не дуже відрізняється від древніх уявлень про особистість, що існували 2500 років тому.

Типи особистості: дізнайся хто ти! Інші ідеї

Ми також можемо розглядати тип особистості як континуум. У деяких людей переважає ліва півкуля головного мозку, їм важко зрозуміти контекст, але легко дається розуміння деталей і рутинна робота; надмірне переважання лівої півкулі може призвести до синдрому Аспергера, однієї з форм аутизму.

Континуум може розтягнутися до більш “правопівкульних”, творчих людей з образним мисленням, “богеми”; надмірне переважання правої півкулі може призвести до шизофренії. Ми всі перебуваємо десь в цьому континуумі. Важливо також сказати, що люди, як правило, представляють собою суміш характеристик.

Так як тепер ми можемо відображати і “читати” мозок за допомогою позитронно-емісійної томографії (ПЕТ), були зроблені спроби зрозуміти зв’язок особистості з внутрішньою роботою мозку. Наприклад, було виявлено, що шукаючі пригод екстраверти мають більш низькі рівні збудження в області їх мозкового стовбура в порівнянні з більш замкнутими, менш авантюрними інтровертами.

Ретикулярна активуюча  система (РАС) налаштована по-різному у людей з низьким рівнем збудження (екстраверти) в порівнянні з людьми з високим рівнем збудження (інтроверти). Якщо ваша РАС налаштована на низький рівень, Ви часто будете впадати в нудьгу і шукати нові пригоди. Але якщо РАС рівень збудження в стовбурі мозку вищий, Ви будете прагнути до тихого і спокійного ходу подій і уникати занадто багатьох зовнішніх подразників і, отже, будете більш інтровертним – всередині вас вже предостатньо хвилювання.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *